Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi cer scuze ca "dezgrop" thread-ul asta, dar m-a prins astazi curiozitatea.

Ce s-a mai intamplat in acest caz? Cum se simte motociclistul? Ce s-a intamplat cu politistii care l-au oprit in maniera respectiva?

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor nu ii mai luati apararea la 1 "frate" de al nostru care nu e usa de biserica..stiti voi ceva despre el? stie careva din cei care ati scris aici? ma indoiesc pt k dc ati sti nu ati fi gandit asa.mi-e imi pare bine k l-au prins.si ar trebui sa stea putin la mititrica k poate o sa se schimbe acolo..sau il schimba altii.....stiti ceva despre motor, cine plange dupa el???? ar fi bine sa mai respectam si noi legea..ceea ce lui nu ii placea deloc din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

divagati mai ceva ca tzatzele. Na,mai bine faceti sesizari,a durat fix 5 minute sa caut o cale de a face o sesizare. SI iata raspunsul:

 

MINISTERUL INTERNELOR SI REFORMEI ADMINISTRATIVE Nesecret

INSPECTORATUL GENERAL AL POLIĂIEI ROMĂNE Ex.nr.1

DIRECĂIA POLIĂIEI RUTIERE

Nr.26210 din 15.05.2008

 

 

 

 

 

 

 

 

Domnului,

CIOROSTEANU SORIN

 

 

 

 

 

 

La e-mailul dumneavoastră adresat Administrației Prezidențiale Âşi remis Direcției Poliției Rutiere, vă comunicăm următoarele:

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că activitățile de urmărire, prindere Âşi reținere a motociclistului, s-au executat cu respectarea procedurilor legale în vigoare.

În urma evenimentului rutier s-a întocmit dosarul penal nr.1207/2008, care se află spre competentă soluționare la Parchetul de pe lângă Tribunalul IaÂşi.

Vă asigurăm de întreaga noastră disponibilitate în viitor pentru rezolvarea oricăror situații care intră în sfera noastră de competență.

 

Cu stimă,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMPUTERNICIT DIRECTOR,

Comisar Âşef de poliție

 

RECOÂŞEANU VIOREL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MINISTERUL INTERNELOR SI REFORMEI ADMINISTRATIVE Nesecret

INSPECTORATUL GENERAL AL POLIĂIEI ROMĂNE Ex.nr.2

DIRECĂIA POLIĂIEI RUTIERE

Nr.26210 din 15.05.2008

 

 

 

 

 

 

Domnului,

CIOROSTEANU SORIN

 

 

 

 

 

 

La e-mailul dumneavoastră adresat Administrației Prezidențiale Âşi remis Direcției Poliției Rutiere, vă comunicăm următoarele:

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că activitățile de urmărire, prindere Âşi reținere a motociclistului, s-au executat cu respectarea procedurilor legale în vigoare.

În urma evenimentului rutier s-a întocmit dosarul penal nr.1207/2008, care se află spre competentă soluționare la Parchetul de pe lângă Tribunalul IaÂşi.

Vă asigurăm de întreaga noastră disponibilitate în viitor pentru rezolvarea oricăror situații care intră în sfera noastră de competență.

 

Cu stimă,

 

 

 

 

 

IMPUTERNICIT DIRECTOR,

Comisar Âşef de poliție

 

RECOÂŞEANU VIOREL

.

 

 

 

VERIFICAT,

ÂŞEFUL SERVICIULUI I

Comisar Âşef de poliție

 

VĂRNĂ CAROL

 

ÎNTOCMIT,

Comisar Âşef de poliție

 

CONSTANTINESCU VALENTIN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista milioane de bancuri jur imprejurul globului care trateaza/taxeaza prostia proberbiala a politistilor.

 

Ca sa iti dau un exemplu oarecum extrem, o sa-ti spun ce am patit eu cam prin '98: trebuia sa merg la o conferinta in Austria, invitat de statul austriac si platit de statul austriac. Problema era ca conferinta tinea 7 zile si dupa aia era o excursie de 3 zile (post-conference tour), dar ei plateau numai pentru 2 insi si noi mergeam 4 insi, asa ca pe invitatiile trimise prin fax au trimis ceva de genul 1-7(10)Mai (adica cine nu merge la post-conference tour o taie pe 7 acasa si cine merge sta pana in 10). Idiotul de Herr Consul de la ambasada Austriei evident ce ne-a dat viza (solicitata de un slujbas al Ministerului Culturii) de numai 7 zile la toti 4, ca daca scria pe invitatie x-y boul a considerat necesar sa limiteze la x, chir daca propriul lui stat sponsoriza pentru 2 din 4 participanti sejurul pana pe y. Dat fiind ca nu mai aveam timp sa obtinem o noua invitatie prin fax si o noua viza am plecat asa, in ideea ca fie renuntam la excursie fie ne descurcam cumva acolo. Norocul a facut ca tipa care lucra la muzeul unde trebuia sa ne anuntam participarea era de origine romanca si sotul sau era ambasadorul SUA in Austria, asa ca desi tipa ne-a asigurat ca politistii austrieci sunt tampiti si sunt sanse minime sa se rezolve ceva ne-a pus o pila si sotul ei l-a sunat pe ministrul de externe austriac. Ministrul respectiv si-a dat cu parerea ca politistii austrieci sunt tampiti si probabil nu se poate rezolva nimic in timp asa de scurt - pentru ca o viza se obtine de obicei intr-o luna - dar a promis ca incearca ceva si l-a sunat pe ministrul de interne, la care ministrul respectiv a spus ca politistii austrieci sunt categoiric tampiti si tot ce poate face el ca ministru e sa dea un ordin ca sa nu ni se dea ordin de interdictie de intrare in Austria cu conditia sa-i spunem clar cand si pe unde iesim. Cam am iesit jandarmii austrieci au inceput sa zbiere la noi, dar dupa ce li s-a spus ceva despre Herr nu stiu cum au spus ca e OK si nu ne-au pus stampile de interdictie. Sper si eu sa ajunga si politistii nostri cat de curand ata de "tampiti" si "batuti in cap" ca aia din Austria su nu mai fie in stare sa ia spaga...

 

Toate ca toate, dar daca suntem aproximativ toti de acord ca politistii sunt tampiti (eu personal nu sunt 100% de acord cu asta, ca am vazut si ofiteri de politie de la judiciar care mi s-au parut super-destepti, si agenti de la Politia Rutiera in Bucuresti care chiar par sa nu mai aiba nici o legatura cu militienii de pe vremuri), de ce te astepti ca politistul sa stabileasca gravitatea faptei penale si nu judecatorul? Mie m-i se pare corect ca daca ai calcat pe bec si ai savarsit o fapta penala, sau daca esti suspectat ca ai savarsit una (si sa nu opresti la semnalele politiei intra in categoria fapelor care te fac macar suspect) sa fii oprit, sa fii arestat, sa fii dus la tribunal si judecotorul o sa spuna ce si cum.

 

Oricum in cazul de fata nu era mai simplu sa tragi de la inceput pe dreapta si sa vezi ce mai urmeaza? Dar sigur nu s-ar mai fi dat pe OTV...

Vasilica...frana ...nu esti in nemtia tata ...nu mai faceti analogii din astea idioate ca din cauza asta fac si politisti lucru asta..ca au vazut in nuj ce tara ca se scotea pistolul si se ameninta cu el ...au vazut pe iutub nuj ce actiune a politiei din nuj ce tara ....mai trageti o frana si nu mai faceti astfel de analogii x( ...eu urasc specimenele de genul..."cand am fost eu in nemtia/italia/austri/franta/sua/anglia/elvetia/ ...samd...get a life...traim in romania totusi

P.S. si eu cand am fost in ...xxxx era altfel ..nu era ca aici ...:cheers:))pfuuu

 

 

P.S. 2 Eu nu am voie sa scot pistolul din teaca...decat daca imi este amenintata viata...si daca il scot ...ma aleg cu niste amenzi de platesc 3 ani ....ei au cumva 3 bilute?

 

P.S. 3 sa fii oprit, sa fii arestat, sa fii dus la tribunal si judecotorul o sa spuna ce si cum.

ai vazut prea multe filme ..arestul se face numai dupa ce un judecator decide lucrul asta...sincer eu cre' ca habarn nu ai anumite lucruri...dar crezi ca le stii...din simplul motiv ca ai vazut tu ... #-o

pppps daca vrei sa iti explic cum se face un arest, o retinere...in ce situatii se pun catusele....da-mi un pm si iti spun...nu mai umple topicul asta cu parerile tale personale bazate pe amintiri din copilarie

Editat de TheRogue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
1. mentionez ca NU EU am filmat si NU am fost prezent (cel care a filmat se numeste Cristi si e din Botosani, era in gasca de 5-6 motoare care venea spre Iasi),iar cand am afirmat "prietenii" ma refeream la motociclisti (nu ma cunosc cu cel accidentat, ci doar cu cel care a filmat), relatarea de mai sus este a celui care a filmat care m-a rugat sa pun filmul pe net pt ca ei erau in iasi si nu aveau acces la internet

2. dupa ultimile noutati se pare ca exista un conflict intre el (zmeul local) si comunitatea locala si l-au cam "ars"

3. speram sa fie singurul caz de acest gen

 

ar trebui impuscati fir-ar ai dracu de m-u-i-s-t-i

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

 

Din cate am inteles de pe youtube ...nu stiu ce a incercat sa faca sa fuga ..si politia ia taiat calea sal opreasca ? in asha hal sa-l omoare ? si in halul in care il tinea ? parca zici ca a omorat pe cineva !

Editat de Thomas
Link pus corect
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<object width="500" height="405"><param name="movie" value="
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="500" height="405"></embed></object>

Mesaj completat

Scz nu am stiu sa pun video-ul e aici link-ul -------

 

 

Din cate am inteles de pe youtube ...nu stiu ce a incercat sa faca sa fuga ..si politia ia taiat calea sal opreasca ? in asha hal sa-l omoare ? si in halul in care il tinea ? parca zici ca a omorat pe cineva !

 

as putea spune ca e exces de zel. ideea e ca eu personal sunt deacord cu asa ceva numai in cazul in care esti ZMEU si nu opresti la semnalele politiei atunci cand ti se cere, sau in cazul in care ai furat si fugi ( ceea ce vad din film nu cred ca e posibil ca mobristul avea echipament complet si cine naiba se echipeaza cand vrea sa fure ? ), ar mai fi cateva dar nu-mi vin in minte. oricum asa ceva mi se pare corect pentru zmeii care se cred dumnezei si sfideaza echipajele de la rutiera. ( nu iau in brate politia romana, nu-mi place, o urasc pentru ca e de cacao dar uneori cu greu ce-i drept isi face treaba )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul e vechi, omul era un zmeu local. A meritat-o cu varf si indesat.

 

deci pentru zmei, numai legea americana. ai gresit, te-am calcat pe cap. simplu. ordine si disciplina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul e vechi, intradevar...Ala, era un zmeu local...Si asta e adevarat...Insa, tinand cont ca militianul in cauza era vecinul zmeului si ca erau in proces, militianul ca parte civila, zic ca a fost razbunare. Deasemenea, cum am scris si pe topicul de la acea vreme, daca avea un TIR-is care nu vroia sa opreasca, nu-l lua in plin cu loganu'.

E o tara in care, fiecare isi face dreptate cum crede si cum poate. Nu exista legi decat pentru astia mai fraieri, care avem toate sansele sa ne culeaga smurd-ul cu spaclu de pe sosele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul e vechi, intradevar...Ala, era un zmeu local...Si asta e adevarat...Insa, tinand cont ca militianul in cauza era vecinul zmeului si ca erau in proces, militianul ca parte civila, zic ca a fost razbunare. Deasemenea, cum am scris si pe topicul de la acea vreme, daca avea un TIR-is care nu vroia sa opreasca, nu-l lua in plin cu loganu'.

E o tara in care, fiecare isi face dreptate cum crede si cum poate. Nu exista legi decat pentru astia mai fraieri, care avem toate sansele sa ne culeaga smurd-ul cu spaclu de pe sosele...

aici cu tir-ul ai dreptate. nu te contrazic. acum ca erau si vecini si erau si in proces, asta ramane problema lor. ca a fost sau nu razbunare, nu stiu ce sa spun, dar ideea e ca atunci cand esti zmeu cineva trebuie sa ti-o coaca. vorba aia, hotul neprins, negustor cinstit. sanatate si virtute. dar cand te-a prins, zmeu fiind, eu zic ca merita fripti. sincer nu vreau ca intr-o zi sa trec strada si un zmeu sa ma buleasca si sa ma imprastie pe zebra. asa ca prefer sa-l imprastie pe el politia, chiar daca e violenta actiunea dar alta vorba, de tine mi-e mila dar de mine mi se rupe sufletul. si aici ai dreptate ca astia fraierii avem legile noastre si aia mai de sus sunt cu alte legi. ca mic amuzament, ne culege smurd-ul cu spaclu si ne tencuieste pe pereti prin IML.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ca prefer sa-l imprastie pe el politia, chiar daca e violenta actiunea dar alta vorba, de tine mi-e mila dar de mine mi se rupe sufletul.

Asta daca nu superi un militian care e zmeu si te pandeste cand nu traversezi pe zebra si...Te calca cu masina dupa care-ti da amenda. Politia, in majoritate niste inapti frustrati, nu mai protejeaza cetateanul de mult. Unde vad uniforma, stiu ca ala a facut mai multe nelegiuri decat multi condamnati. Sunt si politisti care-si fac treaba, dar prea putini din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta daca nu superi un militian care e zmeu si te pandeste cand nu traversezi pe zebra si...Te calca cu masina dupa care-ti da amenda. Politia, in majoritate niste inapti frustrati, nu mai pritejeaza cetateanul de mult. Unde vad uniforma, stiu ca ala a facut mai multe nelegiuri decat multi condamnati. Sunt si politisti care-si fac treaba, dar prea putini din pacate.

adevarat.multi cei care sunt politisti sunt doar ca de aici mai faci un ciubuc. Ca si preotia, medicina si alte meserii care se fac dor pe principul de aici iau ciubuc. Putini mai profeseaza cu simt de raspundere si din PLACERE o meserie de genul celo enumerate de mine. Sa speram intr-o evolutie pentru viitor. Nu degeaba sunt si bancurile cu politisti aparute. Vorba aia ca adevarul in gluma se spune, asa si cu politistii din bancuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

individul era un infractor, circual fara numar, nu a oprit la semnalele politiei.

daca nu opresti cand ti se face semn, mai departe e pe raspunderea ta. in alte tari te da jos cu arma.

 

politia a actionat ca la gradinita.

1. trebuia chemata ambulanta si 3-4 politai stat la capul lui pana vine salvarea. daca datorita plitiiei jmenaru' paralizeaza raspunderea o poarta militianul

2. zona trebuia izolata si trebuia cel putin legitimat cel care injura poltiaiul. cel care patrunde in zona izolata de politie trebuie arestat.

 

sa raspund la intrebarea ta, da, te poate si omora. daca nu te conformezi legilor e pe raspunderea ta. si mai e si educativ pentru cei care ar incerca asa ceva. eu sunt de acord.

 

politia romana e prea ingaduitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mai credeti ca descoperiti Luna si creati topicuri, uitati-va daca din 2008 incoace nu cumva s-a discutat si rasdiscutat despre subiectul asta. Dovada cele 80 pagini din topicul original.

 

Discutiile au fost unite, mai departe daca voi considerati ca merita sa despicati iarasi firul in 4... poftiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zmeul ala se pare ca avea niste vechi neintelegeri cu un politist care este printre cei care l-au dat jos de pe motoreta cred ca acum s-au rezolvat problemele dintre ei :).Dar na daca zice lumea ca este infractor asa o fi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarat.multi cei care sunt politisti sunt doar ca de aici mai faci un ciubuc. Ca si preotia, medicina si alte meserii care se fac dor pe principul de aici iau ciubuc. Putini mai profeseaza cu simt de raspundere si din PLACERE o meserie de genul celo enumerate de mine. Sa speram intr-o evolutie pentru viitor. Nu degeaba sunt si bancurile cu politisti aparute. Vorba aia ca adevarul in gluma se spune, asa si cu politistii din bancuri.

Totusi, pentru medicina iti trebuie ceva ani de facultate, pe cand in politie, inafar de gradatii care au facut academia, majoritatea nici sa scrie corect nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca nu opresti sau circuli fara numar = contraventii. In Romania pedeapsa pt. astfel de contraventii este amenda, nu oase rupte printr-un accident provocat cu INTENTIE. :)

Ca te da jos cu arma in alte tari chiar nu ne intereseaza pe noi care traim in Romania si avem dreptul sa nu fim dati jos cu arma pt. o contraventie. :)

 

Sunt contraventii daca opresti si se poate lua masura legala. Deja faptul ca nu a oprit este primul indiciu care te poate pune pe ganduri ca individul a savarsit o infractiune. Legea spune ca se poate folosi forta atata timp cat exista indicii temeinice asupra POSIBILITATII savarsirii unei infractiuni, iar faptul ca nu opreste la semnal si ca nu are atasat un nr. de inmatriculare sunt destule. N-ai decat sa te contrazici cu mine ca nu tine. Eu, spre exemplu, trag dupa astfel de exemplare fara sa stau prea mult la discutii si nu sunt singurul care procedeaza asa. Iar neoprirea la somatie constituie deja ultraj in cazul in care nu stiai :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt contraventii daca opresti si se poate lua masura legala. Deja faptul ca nu a oprit este primul indiciu care te poate pune pe ganduri ca individul a savarsit o infractiune. Legea spune ca se poate folosi forta atata timp cat exista indicii temeinice asupra POSIBILITATII savarsirii unei infractiuni, iar faptul ca nu opreste la semnal si ca nu are atasat un nr. de inmatriculare sunt destule. N-ai decat sa te contrazici cu mine ca nu tine. Eu, spre exemplu, trag dupa astfel de exemplare fara sa stau prea mult la discutii si nu sunt singurul care procedeaza asa. Iar neoprirea la somatie constituie deja ultraj in cazul in care nu stiai :D

:) :)

 

asa ca mai bine ZMEUL s-a bucurat de o cazatura decat niste plumbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce tragi? mai explicit te rog dar sa revenim si pe aici nu esti politistul atomic deci atentie mare la ce spui pe aici! si la ce promiti sa faci! tot pe bani de la buget o faci ! am mai spus pe aici politia este in slujba nostra ! a muritorilor care te platesc! deci parerea mea explica si nu ameninta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne anunti cind ai impuscat primul contravenient care nu a oprit la semnalul tau. :)

Daca eu savirsesc o contraventie iar militia nu poate lua masura impotriva mea din N cauze, asta inseamna ca se transforma in posibila infractiune contraventia mea? :)

Daca pentru tine indiciu temeinic ca A SAVIRIST DEJA o infractiune, e faptul ca nu a oprit, atunci chiar nu mai are rost sa discutam. :D

Chestia cu "indicii temeinice" e foarte subiectiva si interpretabila pt. ca nu e definita concret nicaieri si daca faci uz de arma aiurea asupra unuia cu OO se poate interpreta mai mult ca sigur si impotriva ta. smile.gif

Stii in cite secunde iti demontez "dosarul" cu "ultrajul"? :P Mai ales daca ma "somezi" cind sint pe motor.

Nu o mai da la aburit ca sigur stii cazul, dupa ce au inceput sa-l urmareasca pentru ca nu avea numar ala a trecut de 2-3 baraje de politie pe care le-a ocolit si aici incerca sa intoarca dupa ce aia au blocat complet strada cu 2-3 masini. Nu are numar, nu vede 2-3 baraje de politie si nici girofarul masinii care-l urmareste si trage de gaz ca vitezana merge mult mai repede decat Logan-ul, cand vede barajul complet intoarce si incearca sa o tunda, ce vrei mai mult? Au mai fost aici tot felul de teorii ca nu trebuia sa-l loveasca, dar ce trebuia sa-i faca? Pun pariu ca in tarile unde se vorbesc limbi germanice n-ar fi consumat politia atat de multa benzina si l-ar fi impuscat ca sa faca economii la buget.

In plus de asta am auzit ca daca iei plumb la plamani de cele mai multe ori e mult mai periculos decat o cazatura de pe motor, cica poti sa racesti ca plumbul e rece...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...