Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

Art.117. - (1) Imobilizarea unui vehicul se dispune de catre politistul rutier în cazul savârsirii de catre conducatorul acestuia a uneia dintre urmatoarele fapte:

a) conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat ori cu numar de înmatriculare sau de înregistrare fals ori fara a avea montate placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare;

 

In legislatie scrie clar: "ori fara a avea montate placutele cu numarul de inmatriculare sau inregistrare", insa politia nu avea dreptul sa accidenteze motociclistul indiferent de ce-ar fi facut acesta putea sa aibe si casca prafuita de cocaina sau o mitraliera montata pe rezervor. Cati care au condus masini si n-au oprit la semnalele politistului sau n-aveau numere de inmatriculare s-au trezit cu un cazan de logan sirenat la picioare?

 

Greseala motociclistului ca n-a avut placuta de inmatriculare, ca daca o avea garcea aia 2 erau gata. Raman insa de parere ca politia totusi este de vina, pentru ca la academie nu-i invata imobilizare prin coliziune. In afara de asta salvarea trebuia sunata in orice conditii, chiar daca motociclistul ar fi fost in picioare dansand.

 

Concluzia: ;) Politia Romana :bow: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din cate stiu punerea in circulatie a unui autovehicul fara numere de inmatriculare pe drumurile publice e considerata infractiune.

bravo politia.

violet biker esti penibil

2 opinii la obiect si foarte argumentate. ;)

ce infractiune?

bravo pt. ce?

 

"e usor a scrie versuri cand nu ai nimic a spune,

insirand cuvinte goale ce din coada au sa sune."

 

ce actual e eminescu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia castiga procesul se creaza un precedent prin care poate vor actiona si altii la fel.

Daca motociclistul castiga procesul politia va prinde ura pe motociclsti si ne va arde la greu.

 

Oricum am proceda tot la dezastru ajungem.

 

E groasa treaba.

 

 

I agree cu ce zicea colegul mai sus.

Oricum e o mare porcarie.

Motocilistul accidentat si-a asumat toate cele pe care le-a facut ( ne-inmatriculare, viteza, fuga, neoprire la somatie).

 

Insa nimic nu justifica modul de operare a politiei...

 

A, si inca un rezultat dezastruos : de mult n-am vazut asa o fecundare intre noi... Si se presupune ca ar trebui sa ne simtim solidari unul cu altul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@liberate m3: da' tu stii ca imobilizarea se refera sa nu-i mai dea voie sa plece cu ea, NICIDECUM la oprirea autovehicolului. cred ca ai gresit citatul.

 

Din pacate, din film nu se poate dovedi decit incompetentza politistilor in a face arestarea. Fara dovezi serioase, nu se poate stabili ca politistul a intrat in motociclist (se poate sustine spre exemplu ca intorcea masina, binenteles ca or sa o scoata p'aia cu "in misiune" ca sa justifice de ce intorcea acolo, si motociclistul mergea prea repede si in plus nu avea "viteza adaptata conditiilor de trafic" sau "nu redusese viteza pina la limita evitarii unui pericol").

 

Decit sa sara in sus, comunitatea din Timisoara ar putea sa faca si ea un comunicat prin care sa-si exprime parerea despre accident; la fel si cumunitatea motociclistilor din Sibiu (eu doar pe astea le stiu si am urmarit o vreme topicele lor de lansare). Deasemeni, cred ca un ajutor imens ar putea fi dat de cei ce cunosc oameni prin televiziuni si alte canele media ce ar putea difuza/comenta subiectul.

 

http://www.realitatea.net/162106_MARTOR-OC...ina-in-el-.html reportaj RealitateaTV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca politia castiga procesul se creaza un precedent prin care poate vor actiona si altii la fel.

Daca motociclistul castiga procesul politia va prinde ura pe motociclsti si ne va arde la greu.

 

Oricum am proceda tot la dezastru ajungem.

 

E groasa treaba.

 

Mie nu mi se pare dezastru deloc. Mie mi se pare dezastru faptul ca niste personaje care ar trebui sa apere siguranta cetatenilor considera de cuviinta sa loveasca pe cineva cu masina. Mi se pare de neconceput...Nici daca era omu' dat in urmarire generala cu Interpolu nu cred ca se facea asa ceva. Ti se pare atat de grav? Da prin statie, pune echipaje la tot pasul, haituieste-l!! Urmareste-l pana ajunge acasa, pana se opreste, pana ai cum sa il prinzi, da' nu te apuca frate sa dai peste el... Nu exista nici o scuza pt treaba asta. Pur si simplu nu exista. Da-o dracu' de treaba ca nici pe Ceausescu nu l-au luat direct la impuscoci... Si lu Saaddam i-au facut proces inainte... Cum puii mei sa dai peste un om cu masina? Cum poate cineva sa gaseasca scuza pt asta? Serios, poate am eu ochelari de cal pusi bine pe ochi...Da' CUM SA FACI ASA CEVA???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intru totul de acord.

Aici nu se discuta daca motociclistul a fost sau nu a fost vinovat, daca moticiclistul a respectat sau nu a respectat politia.

Aici se discuta metodele abuzive si periculoase prin care politia a inteles sa opresca si sa ceara socoteala unui motociclist.

Aici se discuta crearea unui precedent periculos, precedent care ar putea lovi in oricare din noi, chiar daca suntem sau nu suntem vinovati.

Aici nu dam sentinte de felul "asa ii trebuie sau bine a facut ce a facut politia", aici incercam sa sustinem pe un coleg motociclist care a fost accidentat de niste politisti mult prea zelosi fara ca el sa o fi meritat.

 

iti respect parerea dar nu prea sunt de acord cu ea... motociclistul in cazua (din relatarile purtatorilor de cuvant ai politiei iasi) nu era in perfecta legalitate. aici e problema. motociclistul a dispretuit legile si politia, mergand cu o motocicleta fara numere (inca nu se stie sigur daca era inamtriculata sau nu), a depasit viteza maxima admisa si nu a oprit la semnele politistilor. asadar, a sfidat (cu buna stiinta sau nu) politia si codul rutier. in cazul de fata, nu era un biker oarecare ce se plimba sambata dup'amiaza cu prietena. politia din pacate i-a raspuns cam cu aceeasi moneda.

cati dintre voi au fost opriti asa, sau li s-au fluturat armele prin fata ochilor la un control de rutina? cred ca nimeni.

nu iau apararea politiei, dar nici a motociclistului. daca oprea din prima si prezenta actele la control, nu se intampla nimic grav. poate bikerul se alegea doar cu permisul suspendat, sau cu o gaura in portofel de 50 sau 100 ron. bikerul a incalcat niste legi, si trebuie pedepsit (sa nu va aud cu replici "da' ce-are frate daca n-avea numar si dadea dadea cu 116, il iertam ca avea GSX-R marfa si costum Dainese") daca se va gasi vinovat, dar nu de niste politisti de coada vacii care decid ei daca trebuie sa-l omoare sau nu pe respectivul. exista organe si institutii abilitate pentru a dovedi vinovatia sau nevinovatia bikerului in cauza. problema ca a fost oprit intr-un asemnea mod nu e atat de grava pe cat punerea vietii acestuia in pericol. aici e buba cea mai mare! nu omori un om doar ca n-a oprit la niste semne ale agentului, poate ii nastea sotia la spital, poate tatal lui suferise un infarct, poate avea la el o suma mare de bani si se temea sa nu fie jefuit samd. circumstante atenuante exista, dar se pare ca acei politisti nu au tinut cont de asa ceva si i-au pus viata acestuia in pericol. constitutia garanteaza dreptul al viata, iar politia n-are dreptul sa o ia. nu intri "usor" cu masina intr-o motocicleta ce vine din sens opus doar de dragul de a-l opri. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo politia.

violet biker esti penibil

ba esti un idiot ma!!! (cuvant urat) , sa te opreasca si pe tine tot asa retardule, si cand te gandesti ca tu ai fost cel mai rapid spermatozoid dintre toti care au iesit din (cuvant urat) ai sfrijita a lu tactu'. (cuvant jignitor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI OAMENILOR DIN LUMEA MOTOCICLISTILOR...!!!!!!!

ASCULTATI-MA UN PIC....

baiatul motociclist il cunosc e crescut in ochii mei..asadar sunt din harlau.

sa nu intru in prea multe detalii,dar cateva stiri am sa va dau,aflate de mine din departare,pt ca locuiesc in milano.

baiatul e ok cu sanatatea ,amvb la telefon 3 ore dupa accident si mai mult dupa dar numai despre starea sa de sanatate.are mana rupta e in ghips,piciorul cu hematom si o luxatie destul de rea,dureri mari de cap,inexplicabile pt mine,stare care o suporta destul de greu,,cu dureri in tot corpul...cred ca datorita socului absorbit dupa accident.

motorul nu avea nr de inmatriculare in momentul accidentului,dar eu pot asigura ca era inmatriculata in italia,era cumparata un an in urma,in rate pe numele fratelui sau,care are rezidenta italiana.asa ca nu e furata cum se spunea in interviul politiei.

baiatul asta e demult in interesul politiei din harlau..in sensul ca ,de cand si.a luat motoreta asta i-a c-am pus in cap pe multi ,avand o mare invidie din partea tuturor celor din acel orasel si ca o paranteza,vara trecuta eu si cu inca alti tovarasi de-ai mei,nepotul meu,venisem acasa cu motoarele din italia si incercam sa fim cat mai placuti in zonase faceau tot felu de "cascadorii"care ridicau in picioare comunitatea,pt zgomot,viteza,dar aveam tot timpul copiii de parte noastra erau admiratorii nostri.in timpul ala am fost convocati toti la sectia de politie ca sa ne franeze spactacolul care noi il ofeream aproape zilnic,unde ne-au fost impuse regule de fier ,adica in oras nu mai puteti circula,ne-au interzis sa circulam,punandu-ne sa dam declaratii pe propria raspundere ca incetam sa facem zgomot.

acestea au trecut ,dar baiatul acesta, care are un nume de scena,PIK, NU A VRUT IN NICI UN FEL SA DECLARE PACE CU EI..NOI ,DUPA CONCEDII AM PLECAT ,EL A RAMAS SINGUR IN ORAS CA MOTOCICLIST.

asa ca au fost o serie de intentii din parte autoritatilor de al desfiinta,au incercat in toate modurile sa il prinda cu ceva pt al putea "lega",cum spun ei...mai oameni buni ,tot baiatul asta,a reusit sa-i faca un dosar acestui politist care il urmarea,abis ca circula cu 116km/h .politistu ala il urmarea pt a se razbuna,il avea in minte...gaborul fusese detasat din oras cu munca,,ii facuse o belea mare va dati seama..e poveste lunga ,dar omul nu e mort asa ca o sa-i lege bine tura asta.

nu zic ca e cheie de biserica nici,motociclistu, pt ca are un caracter diferit,se irita repede la vederea gaborilor,nu ii suporta pur si simplu.

dar in schimb era un tanar si este multumita lui dumnezeu,plin de curaj, cu mult curaj,care pe motor nu gresea aproape niciodata..pentru mine avea in sange fierul de sub el.

acolo e un oras unde toti copiii ajunsi gabori din invidie incearca sa se razbune pe cei care au reusit prin cate un lucru sa se evidentieze..

si nu va mai zic...in orasul ala...motociclistii sunt un eveniment de frica,de pericol public...cand eram asta vara acasa,au ajuns politistii si la usa mamei,fratelui meu spunandu-le sa incetez sa "ma mai dau cu motoreta aia prin oras"...ganditi si iar ganditi ce popor e acolo...sunt cu spaima in sange ...

vreau sa va zic ca nu faceam cine stie ce zgomot,doaar cate o demonstratie de mers pe o roata,,cate un burn...cand aveam chef sa-i dam un pic un gura ,ieseam in afara orasului unde e o portiune de strada dreapta,sigura,,fara pietoni,,ca intr-un camp..

concluziile ar fi ca pana la urma au demonstrat,politistii,sa isi arate arama pe fata,ce minte diavolesca au,ca noi tot timpul vom vi cei RAI si ca mentalitatea unei comunitati intregi a schimbat si modalitatea de actiune a politiei..

asigur ca su fost la un moment dat,,s-a implicat chiar si primaria pt a demonta gruparea noastra de motociclisti..cunosc baietii din botosani,unul din cei care erau cu PIK cand l-au accidentat,e politist..cel care filma..filmatul nu e de la inceput deoarece ,ei erau in 4-5 motorete si pana si-au dat seama ca asta a fost lovit,ei coborase valea imediat urmatoare..au intors si au inceput actiunea...

acolo unde a avut loc accidentul,,nu se putea intra cu 116km/h pt ca urmeaza o curba la 90 grade si PIK cunostea zona ca in palma..

comportamentul politiei lasa de dorit si sper sa cred ca nu vor smenui si de aceasta data probe,,martori pt a demonstra ca nu sunt vinovati...in primul rand gaborul e cel cu care victima a avut in trecut probleme ,deci se poate chema un caz dificil...

nici numai stiu ce sa zic..mai stau pe net..incercati sa ma intrebati si va raspund...

anul trecut la intrunirea moto de la iasi eram in capul formatiei..cunoastem toti baietii de la IASI,de la horeste pana la manuta si chiar fleica dumnezeu sal ierte..

ii condamn pe toti cei care sunt impotriva motociclistilor...nu vor sti niciodata ce e sa te simti liber..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, si inca un rezultat dezastruos : de mult n-am vazut asa o fecundare intre noi... Si se presupune ca ar trebui sa ne simtim solidari unul cu altul...

 

Terminati cu prostiile cu solidaritatea. Suntem cea mai unita comunitate si asta se vede pe strada la fiecare pas. Forumul e coplesit de motociclisti din tastatura, restul invart roata si scot vacile la pascut de asfalt.

 

Nu contest faptul ca motociclistul a fost oprit pentru "n" neregularitati, contest modul in care a fost oprit, actiune care creeaza un precedent periculos. Cum se spunea mai sus, de azi ma astept ca toti cetatenii onorabili posesori de logan cu spirit civic si initiativa sa ma urce pe capota daca nu imi merge semnalul sau mi-a cazut numarul. Asta este problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa recapitulam:

 

* motociclistul a pus in circulatie pe drum public un moto fara numere

* motociclistul a refuzat sa opreasca la semnele agentilor de circulatie (ca putem sa presupunem ca ei il alergau pentru ca accidentase 2,3km mai devreme un copil si a fugit de la locul accidentului, ca habar nu aveti daca era sau nu alergat de politie)....................

 

pai daca mergem pe presupunere..... :bow: ..cand vedem unul pe strada intram frontal in el?..daca merge unul cu un compresor din ala de asfalt cu 100km\h te mai bagi in fata lui? ....pt ca presupunem?.....asa putem presupune ca si a pierdut numarul pe drum......nu vreau sa i iau apararea dar nu asa se procedeaza.. :bow: .mai rau ca pe un criminal il trateaza..banuiesc ca motociclistul are si partea lui de vina.....si daca e din harlau si politia la fel..pun pariu ca il stiau f bine....cred ca stiu si unde sta..... :bow:

ca e mai haituit ca o "vita" ..... oricum majoritatea politistilor..vad in motciclisti CRIMINALI, ca asa esti privit si pe strada de unii, vb in cunostinta de cauza .... asta e Ro ... sincer imi pare rau ca mai stau in tara, dar cred ca o sa ma conformez sa plec de aici ;)

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oops, miroase a telenovela!!! razbunare, motociclistul avea o condamnare la activ (acum se facea recursul). era in proces direct cu politistul care l-a accidentat.

 

shit, ce declaratie a dat Ciocan acum!!!! nu-mi vine sa cred! sa captureze cineva asta si sa puna pe youtube!

o sa vb cu redactorul sef de la revista, poate face un mail oficial catre politia rutiera cu privire la declaratiile acestora. si eu am calcat-o aseara pe la 12 pe splai dar nu cred ca-mi convenea sa intre o masina de politie in mine doar ca sunt un pericol pentru ceilalti participanti la trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, ce jegosi si astia de la realitatea ... bine ca pun in studio problema, dar un om e moderator, un om de la gandul tine cu politia (pupin```ism) si unul e politist ... ce bine ca sunt echitabili in ascultarea opiniilor

 

televiziune de 2 centi .. toate ca toate dar motociclistul de face, e ok ? ar trebui sa depuna plangere impotriva echipajului .. banuiesc ca asta va face, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati cu prostiile cu solidaritatea. Suntem cea mai unita comunitate si asta se vede pe strada la fiecare pas. Forumul e coplesit de motociclisti din tastatura, restul invart roata si scot vacile la pascut de asfalt.

 

Nu contest faptul ca motociclistul a fost oprit pentru "n" neregularitati, contest modul in care a fost oprit, actiune care creeaza un precedent periculos. Cum se spunea mai sus, de azi ma astept ca toti cetatenii onorabili posesori de logan cu spirit civic si initiativa sa ma urce pe capota daca nu imi merge semnalul sau mi-a cazut numarul. Asta este problema.

 

N-o iau personal... ;)

Si nici eu n-am zis altceva :bow:

 

Si din ce zice prietenul motociclistului, toata treaba miroase un pic ciudat. Pare razbunare de militean... :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba esti un idiot ma!!! (cuvant urat) , sa te opreasca si pe tine tot asa retardule, si cand te gandesti ca tu ai fost cel mai rapid spermatozoid dintre toti care au iesit din (cuvant urat) ai sfrijita a lu tactu'. (cuvant jignitor)

 

 

ca sa citez pe cineva de mai sus,

idioata e ma-ta care a supt p..la cand te-a facut pe tine.

a scazut iq-ul in tm de sariti toti asa?

 

prietene daca imi face ala semn sa opresc motoreta, pai o opresc. altfel presupune instant ca am facut cea mare prostie posibila si legea ii da voie sa ma opreasca cu orice mijloc omologat. daca era masina trageau in cauciucuri.

 

mai terminati cu tampeniile astea cu tre' sa ne sprijinim intre noi. eu nu ma consider "frate" cu toti retardatii care fug de politie sau cu alde outlaw-wannabe astia de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-ti va rog un link ceva ptr reportajul de acum ca nu l-am apucat :bow: ...asa se explica de ce s-a intrat in el cu masina de politie,ptr ca avea ciuda,si banuiesc ca ii cunostea motorul!

Daduse cineva un link mai sus in care se spunea ca avea mai multe dosare penale...chiar si daca avea...cum putea politia sa il urmareasca ptr astaaa??? :bow: ...daca avea numar da...dar ce au comunicat politistii?...daca e baiat cu gsx-r 1000 si cu costum de piele rosu...gata el e...il ardem...e imposibil.

Imi mentin parerea de la inceputul threadului...nu se poate aresta cineva in halul acesta..iar pistolul trebuia scos cand motociclistul prezenta un pericol,asa ar sta toti politistii cu ak in mana si ar trage in toti cei care nu opresc...si dupa aia sa se constate ca nu a fost vazuta masina de politie ;) .si cum multi au spus:motociclistul are partea lui de vina...dar o plateste penal...nu in spital :bow: :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa citez pe cineva de mai sus,

idioata e ma-ta care a supt p..la cand te-a facut pe tine.

a scazut iq-ul in tm de sariti toti asa?

 

prietene daca imi face ala semn sa opresc motoreta, pai o opresc. altfel presupune instant ca am facut cea mare prostie posibila si legea ii da voie sa ma opreasca cu orice mijloc omologat. daca era masina trageau in cauciucuri.

 

mai terminati cu tampeniile astea cu tre' sa ne sprijinim intre noi. eu nu ma consider "frate" cu toti retardatii care fug de politie sau cu alde outlaw-wannabe astia de mai sus.

 

 

 

fraiere , nu conteaza ma ce a facut ala ,nu intri cu masina in el. din ce spune prietenul lui si cei de la realitatea stiau gaborii cu cine au treaba.asa ca stiau de unde sa il ia.asa ca du-te si vinde-ti motorul ca nu il meriti.papagal de cct ce esti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...