Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

asa se intamla cand ii dai la un (cuvant urat) cu 11clase un pistol in mana si puterea de a face cum spune "cartea" ca e bine :bow: ;)

puscaria :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva idei din declaratia purtatoarei de cuvant a politiei din dialogul cu reporterul realitatii:

1. masina politiei a intrat pe sensul de mers al motocicletei cu scopul de a-l opri

2. nu a putut preciza viteza motociclistului in momentul impactului

3. in astfel de situatii politistii trebuie sa actioneze ferm, sa faca tot posibilul pt. a-l opri pe cel care se sustrage controlului

4. intrebata daca i s-a acordat primul ajutor inainte de a i se aplica genunchiul de imobilizare, tipa a spus ca in urma controlului medical (???) s-a constatat ca e doar usor ranit

5. intrebata daca nu s-a actionat cam exagerat (genunchi aplicat, pistol scos din toc), a spus ca masura imobilizarii a fost o masura pe masura faptelor provocate (!!!), ca putea fi inarmat ;) , sau motocicleta sa fie furata

 

aberante toate aceste declaratii :bow:

1. e evident ca au prevazut sau poate chiar au urmarit sa il opreasca prin spulberare

2. clar in acel moment nu avea 116 km/h

3. nu aveau voie sa il opreasca punandu-i viata in pericol

4. nu i s-a facut nici un control medical, inainte de imobilizare trebuia sa i se acorde primul ajutor

5. s-au simtit f. provocati ca un motociclist nu opreste. corect era sa fie urmarit din spate, cu sirenele in functiune, pana oprea singur, eventual baraj de masini oprite in fata, fara a-l spulbera pe sosea

 

da, tipul a gresit, dar ei nu asa trebuiau sa procedeze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as propune ca oricare shofer cu spirit civic care observa cumva un motociclist care circula fara numar de inmatriculare sa-l spulbere prin orice mijloace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il tineau imobilizat sa nu cumva sa scoata din san vreo pusca ceva si sa puna in pericol integritatea ORGANULUI!

MULTA ;) PENTRU EI SI PENTRU MODUL DE ACTIONARE!

 

MILITIA TOT MILITIE RAMANE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cele spuse la Realitatea se pare ca dupa ce a fost inregistrat cu viteza de 116 km/h si dat in urmarire motociclistul a reaparut in raza localitatii moment in care s-a incercat oprirea lui. Vazand acestea motociclistul a intors si probabil atunci cand pleca de pe loc (30-50 km/h dupa cum arata motorul) a fost acrosat in incercarea de a-l opri.

Un foarte mare exces de zel din partea politistului care era la volan (probabil ca nu a suportat gandul ca va scapa motociclistul si a intrat in el sa fie sigur ca e prins). M-a luat groaza cand am vazut felul in care a fost tratat motociclistul care probabil ca era in stare de soc. Stiu cum e sa cazi cu motorul si sa simti ca nu mai ai aer si ca vrei sa te ridici cu orice pret. Groaznic mod de actiune a politiei. Ce-si inchipuiau ca se ridica se urca pe motor si fuge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Foarte bine i-au facut!

Data viitoare sunt sigur ca o sa opreasca la semnalul politiei fara sa-i mai arda de figuri!

Iar cei care sustin initiativa lui ar face bine sa invete din asta!

Intr-o alta tara civilizata putea sa fie impuscat pentru ce a facut.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as propune ca oricare shofer cu spirit civic care observa cumva un motociclist care circula fara numar de inmatriculare sa-l spulbere prin orice mijloace

:bow: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca traim in Romania, rusine MILITIENILOR si pana la urma tot ei au iesit nevinovati, chiar daca nu au stiut sa procedeze!! Puteau sa curme o viata, multa ;) pinguinilor reflectorizanti!!

Editat de RS125Lucio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar a gresit motociclistul dar modul de actionare mi s-a parut putin prea dur. Nu s-au gandit la absolut nimic cand au dat cu masina in el, puteau sa-l omoare se mai urca si cu genunchiul pe el sa nu cumva sa fuga parca era un criminal ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia romana nu a procedat cu trebuie

vinovat e si motociclistu.......m-am cam saturat de unii draci care merg fara casca mai si fumeaza pe deasupra

daca voia sa faca proba la motor putea sa o faca pe strada undeva in spatele blocului ....las ca nu trebi sa alergi ca nebunu sa faci proba la motor.......dar unii sunt mai smecheri ca altii

merge fara nr pe strazile puplice si a fugi de politie e infractiune

daca se intampla sa moara motociclistu o belea politia atunci....dar asa se va uita repede tot....asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine i-au facut!

Data viitoare sunt sigur ca o sa opreasca la semnalul politiei fara sa-i mai arda de figuri!

Iar cei care sustin initiativa lui ar face bine sa invete din asta!

Intr-o alta tara civilizata putea sa fie impuscat pentru ce a facut.

Luigi Vicol

 

 

 

nu zic ca nu a gresit.a gresit ca nu a oprit,insa nu asa se procedeaza.in curand o sa vedem ca l-a impuscat in cap ca nu a oprit?politia "are" in dotare statii emisie receptie sa comunice intre echipaje-sediu' si se puteau organiza baraje pe traseu.in nici un caz nu sunt acoperiti de lege.daca aud o sirena cand merg pe motor inseamna ca urmeaza sa fiu izbit de masina lor? chiar asa,cum spunea cineva pe aici...daca era un TIR fara numar procedau la fel?

 

 

 

In momentul in care era cazut la pamant...nu te duc peste el sa-l imobilizezi in felul ala.erau 3 politisti din cate am vazut in film si se putea face altfel....in fine.

 

 

 

nu vreau sa intru in polemici cu nimeni insa e un caz de babrar care se regaseste doar in romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine i-au facut!

Data viitoare sunt sigur ca o sa opreasca la semnalul politiei fara sa-i mai arda de figuri!

Iar cei care sustin initiativa lui ar face bine sa invete din asta!

Intr-o alta tara civilizata putea sa fie impuscat pentru ce a facut.

Luigi Vicol

 

Mestere, mergi si te plimba la aer curat, ca ai luat-o razna. In 'alta tara civilizata' daca un politist impusca pe cineva care n-are arma, zboara din politie si putrezeste in puscarie. Nici chiar indivizii inarmati nu sunt impuscati 'din principiu' ci doar daca da impresia ca vrea sa traga (ridica arma, vrea sa o indrepte spre cineva). Motociclistul din imagini, indiferent de ce facuse inainte, nu era inarmat, nu sarea la gatul politistilor. Eu zic totusi ca era un pic tavalit, chiar daca nu avea nimic rupt, eu ma ridicam cu ala in spate fara probleme.

 

Da, motociclistul trebuia oprit, urmarit, identificat, etc, etc, da' nu rasturnat de pe motor, riscand sa-i rupi gat, maini, picioare, DOAR (si da, subliniez DOAR) pentru ca n-a oprit la controlul politiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva idei din declaratia purtatoarei de cuvant a politiei din dialogul cu reporterul realitatii:

1. masina politiei a intrat pe sensul de mers al motocicletei cu scopul de a-l opri

2. nu a putut preciza viteza motociclistului in momentul impactului

3. in astfel de situatii politistii trebuie sa actioneze ferm, sa faca tot posibilul pt. a-l opri pe cel care se sustrage controlului

4. intrebata daca i s-a acordat primul ajutor inainte de a i se aplica genunchiul de imobilizare, tipa a spus ca in urma controlului medical (???) s-a constatat ca e doar usor ranit

5. intrebata daca nu s-a actionat cam exagerat (genunchi aplicat, pistol scos din toc), a spus ca masura imobilizarii a fost o masura pe masura faptelor provocate (!!!), ca putea fi inarmat ;) , sau motocicleta sa fie furata

 

aberante toate aceste declaratii :bow:

1. e evident ca au prevazut sau poate chiar au urmarit sa il opreasca prin spulberare

2. clar in acel moment nu avea 116 km/h

3. nu aveau voie sa il opreasca punandu-i viata in pericol

4. nu i s-a facut nici un control medical, inainte de imobilizare trebuia sa i se acorde primul ajutor

5. s-au simtit f. provocati ca un motociclist nu opreste. corect era sa fie urmarit din spate, cu sirenele in functiune, pana oprea singur, eventual baraj de masini oprite in fata, fara a-l spulbera pe soseada, tipul a gresit, dar ei nu asa trebuiau sa procedeze

 

1. Nu l-a spulberat nimeni, drept dovada, are glezna luxata

2. Nu, mai mult ca sigur incetiniste ...

3. Politia va sustine ca au actionat cu precizie si ca erau siguri ca nu ii pun viata in pericol si vor dovedi asta cu faptul ca el e ok ...

4. Nu ai nevoie sa faci mare control medical sa vezi daca ala misca mana, cap, picioare ...vorbeste respira etc. Sa ne spuna cineva de la locul accidentului daca era si vreo salvare si cam cat din film ne lipseste de la accidentul propriu-zis pana la film

5. E posibil sa nu fi oprit ca avea 4kg de heroina la el, 3 ak47 etc. Pana una alta, era urmarit in urma sustragerii de la control si nu avea numere de inmatriculare. Daca ai fi in locul gaborului, sigur ti-ar trece prin cap ca ar putea avea o arma etc.

 

Nu ma intelegeti gresit, am prieteni care au fugi de politie, si se lauda cu asta, am prieteni care au avut probleme cu politia etc...nu zic ca s-a procedat corect sa intre in el, dar pana una alta, e bine ca restul sa se astepte de acum inainte ca, daca mai fug de politie, si merg fara numere (beti si cu mobre furate :bow:) au sanse mari sa se trezeasca cu o masina de politie in drum si o glezna luxata.

 

Totusi, Cioaca poate face acum dovada faptului ca nu i-a pus in pericol viata si ca a scapat doar cu glezna luxata...

 

Si inainte sa ne gandim ca e un motociclist, hai sa-l vedem ca participant la trafic. L-ati fi injurat de toti mortii si ranitii daca era un conservar ...eventual daca in fuga lui mai lovea si niste pietoni, avaria cateva autovehicule etc...ati fi zis: "Doamne cum se poarta gaborii cu el cu manusi ...fute-i una da-l in (cuvant urat) mea ...", si adevarul este ca asa am fi gandit toti, inclusiv eu care probabil ca eram primu' care face scandal :bow:

 

Daca in fuga lui, motociclistul accidenta un copil? un scuterist sau pe ruda vreunuia de pe forum? Ce l-ati mai fi futut in gura ...si v-ati fi luat de Cioaca: "Fute-i ma una in gura, nu vezi ca are si tupeu sa faca scandal si sa ceara Salvare?" :bow:

 

 

 

--- Mesaj completat în 23 Mar 2008 11:55 -------------

@l.u.v.& @packardb:sunteti niste gaozari.Asa sa dea Dumnezeu sa va opreasca Politia la orice contraventie pe care o faceti!

 

Gaozara e ma-ta care a supt p**a ca sa te faca pe tine ... dar sa depasim momentul :bow:

 

Politia m-a oprit pentru orice contraventie si probabil ca vei fi surprins, insa nu m-am sustras controlului, am respectat semnalele politistilor si am prezentat documentele necesare identificarii mele si a motocicletei (pe vremea cand o aveam). Imediat ce-mi cumpar alta, voi proceda la fel. In orice caz, nu voi fugi de Cioaca, pentru ca atunci voi fi un muist cu 3 clase ca tine si ca ma-ta care te-a facut si te-a educat :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi inca nu faceti diferenta intre contraventie si infractiune.

Ceea ce a facut motociclistul (mers cu 116 km la ora, neoprirea la semnalel politiei) sunt contraventii; si in plus se merge pe prezumtia de nevinovatie (nu esti vinovat pana la proba contrarie), deci politia doar presupune ca motociclistul ar fi putut fi un infractor.

Nimic nu justifica actiunile politiei, absolut nimic, pana la dovedirea faptei inca esti nevinovat.

Dupa cum s-au citat articolele de lege mai sus, politia are dreptul sa te imobilizeze in maniera care a facut-o doar daca tu esti un infractor dovedit, nu pe baza unor presupuneri.

Ceea ce au facut politistii se poate incadra usor la abuz in serviciu, folosirea excesiva a fortei, nerespectarea legilor privind folosirea armamentului din dotare , neacordarea primului ajutor in caz de accident.

 

Repet inca o data, motociclistul este nevinovat pana la proba contrarie.

Si in plus, in lege, se spune ca imobilizarea vehicului se face cu mijloace omologate, (trebuie sa facem diferenta intre oprire si imobilizare, sunt doua lucruri total diferite), iar ceea ce au facut politistii se chema oprire a autovehicului suspect, lucru care se face cu totul si cu totul altfel, nu prin intrarea pe sensul de mers a autovehiculului si impact frontal.

Dupa ce se dovedeste ca suspectul este infractor, doar atunci se incearca imobilizarea lui, nu inainte, si doar atunci politia poate sa actioneze ferm, folosind toate mijloacele din dotare.

In declaratia de presa , acea purtatoare de cuvant nu stie, sau nu vrea sa faca diferenta intre oprire si imobilizare, intre infractor si suspect (suspect care beneficiaza de prezumtia de nevinovatie).

 

Sper din tot sufletul sa nu se musamalizeze cazul acesta deoarece se vor crea precedente periculoase si fara nici un suport legal.

 

In cele zise mai mai sus nu am luat deloc in calcul deficientele grave ale actiunii politistilor, acelea de a refuza acordarea primului ajutor unui accidentat.

Editat de lorddanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, hai sa aflam clar cum exact s-a intamplat totusi. Orestte nu a fost prea clar daca era acolo sau a auzit si el din gura in gura la a cinspea mana ce s-a intamplat.

 

Hai sa ne abtinem de la comentarii de genul: "politistii care au intrat frontal" etc. si sa aflam povestea cuiva de la locul accidentului. Acel motociclist care circula fara numere, poate a furat mobra cuiva (nu-i asa ca v-ati dori sa i se intample asa ceva?), sau poate mai incolo cu 200m ar fi lovit vreun copil sau parintele cuiva dintre voi (pentru ca sigur nu mergea cu 20km/h fugind de politie) si tot asa. Poate ca pur si simplu nu fugea de nimeni si politistii au fost muisti...

 

...politistii oricum au fost ,sunt si vor fi muistii...e genetic..ca si homosexualii..asa se nasc ei..in genetica lor sunt foarte evidentiate calitatile: de a manca (cuvant urat)...de aia se fac astia gabori jegosi...pt a le arata celorlalti cat de lung este bratul legii...multa ;) :bow: :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine i-au facut!

Data viitoare sunt sigur ca o sa opreasca la semnalul politiei fara sa-i mai arda de figuri!

Iar cei care sustin initiativa lui ar face bine sa invete din asta!

Intr-o alta tara civilizata putea sa fie impuscat pentru ce a facut.

Luigi Vicol

Fara suparare, acel motociclist e inconstient ;) , trebuia sa opreasca la semnal si gata ce atata tam tam. Daca esti motociclist........ ce avem alta lege decat conservarii?? nu inteleg :bow:

Saptamana trecuta am fost in Germania si pe autostrada era un filtru de politie care separa tirurile de restul vehicolelor nu am inteles semnalele lor si am luat o in directia gresita , am apucat sa trec 5 m de politai si acesta a scos efectiv pistolul din dotare si m somat !!! :bow: :bow: :bow: ei asta i si era foarte ferm si serios in procedura de somare :bow: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.v & @ packardb toti care sustin actiunile militiei pe care le-am vazut cu totii in filmuletul de la inceputul topicului sunt niste gaozari cu G .In loc sa va pierdeti vremea analizand blabla-uri pe forum mai bine ati face ceva legat de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, acel motociclist e inconstient ;) , trebuia sa opreasca la semnal si gata ce atata tam tam. Daca esti motociclist........ ce avem alta lege decat conservarii?? nu inteleg :bow:

Saptamana trecuta am fost in Germania si pe autostrada era un filtru de politie care separa tirurile de restul vehicolelor nu am inteles semnalele lor si am luat o in directia gresita , am apucat sa trec 5 m de politai si acesta a scos efectiv pistolul din dotare si m somat !!! :bow: :bow: :bow: ei asta i si era foarte ferm si serios in procedura de somare :bow: .

 

 

Sigur nu se turna vreun film,pe-acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine i-au facut!

Data viitoare sunt sigur ca o sa opreasca la semnalul politiei fara sa-i mai arda de figuri!

Iar cei care sustin initiativa lui ar face bine sa invete din asta!

Intr-o alta tara civilizata putea sa fie impuscat pentru ce a facut.

Luigi Vicol

nu au procedat corect politistii. trebuia oprit fara a-i pune viata in pericol (a lui si poate a altora).

si nimeni nu a sustinut pe aici "initiativa" motociclistului, ci doar s-a criticat modul de actionare al politiei.

nu ai dreptate cu impuscatul in tari civilizate pt. ce a facut.

 

 

1. Nu l-a spulberat nimeni, drept dovada, are glezna luxata

 

4. Nu ai nevoie sa faci mare control medical sa vezi daca ala misca mana, cap, picioare ...vorbeste respira etc. Sa ne spuna cineva de la locul accidentului daca era si vreo salvare si cam cat din film ne lipseste de la accidentul propriu-zis pana la film

faptul ca are doar glezna luxata nu inseamna cu nu l-au spulberat intrand frontal, pe contrasens in el. putea muri.

putea avea leziuni interne, care nu pot fi constatate cu "palparea" cu genunchiul sub amenintarea cu pistolul.

Daca in fuga lui, motociclistul accidenta un copil? un scuterist sau pe ruda vreunuia de pe forum? Ce l-ati mai fi futut in gura ...si v-ati fi luat de Cioaca: "Fute-i ma una in gura, nu vezi ca are si tupeu sa faca scandal si sa ceara Salvare?" ;)

daca prin modul de a intra in el loveau si un copil aflat pe marginea drumului... bla, bla

ideea e ca nu opresti o nelegalitate comitand alta. politia a actionat intr-un mod care a pus in pericol motociclistul, ceilalti participanti la trafic si chiar pe ei (putea ala sa intre prin parbriz si sa ii sparga capul cu casca lui grcea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...