Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

intradevar sa asteptam sa vedem care e adevarul si apoi sa luam decizii.Oricum e o rusine pentru noi daca unii sunt inconstienti, iar intradevar politia eu zic ca a exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Realitatea a preluat subiectul si au vorbit cu o purtatoare de cuvant a politiei din Iasi care incerca sa justifice comportamentul politiei.

 

Prezentatorul stirilor a insistat asupra faptului ca omu era posibil ranit grav si politistul statea cu genunchii pe el si arma scoasa dar madam a zis ca 'in urma investigatiilor medicale a rezultat ca avea doar o gamba luxata', deci ar fi ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comportamentul politiei e de gradina zoologica, apar din ce in ce mai multi politisti frustrati, cu boala pe motociclisti, si din ce in ce mai multi motociclisti iresponsabili care strica imaginea comunitiatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot e bine ca nu au scos armele sa il ciuruiasca de sus pana jos...ca a depasit viteza probabil (sau alta gainarie marunta de motociclist, ca doar nu a dat peste un cor de copii catolici pe trecerea de pieptoni). Ce naiba poti face mai mult pe un motor?!? Iar faza ca "avea doar o gamba luxata" asta nu avea cum sa stie politistul, nu este nici cadru medical si nici nu cred ca este inzestrat cu x-ray vision. Deci ei la fel de bine ar fi putut sa presupuna ca are toate coastele rupte sau lovituri la coloana nu sa sa sara si sa traga de el. Deja ajunge sa te infioare ce se intampla in tara asta!!!

Editat de pretzeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din intamplare, am deschis televizorul direct pe Realitatea TV si am vazut ce s-a intamplat acolo. apoi am intrat aici. din ce a reiesit din declaratia data de purtatoarea de cuvant a politiei rutiere iasi, motociclistul ar fi fost luat de radar cu viteza de 116 km/h si a refuzat sa opreasca la semnalele politistilor. dupa ce a trecut de filtru, s-a constatat ca n-avea nici numar de inamtriculare si s-au alertat celelalte echipaje de pe sosea, dandu-se dispozitie ca sa il opreasca "cu orice mijloc". urmarile le-ati vazut in filmuletul postat pe prima pagina. daca motociclistul mergea cu viteza si nu a oprit la semnele agentilor de circulatie, da este de vina. dar politia sa intre in el in plin ca sa-l opreasca, apoi sa-l imobilizeze la pamant sub amenintarea armei si incatusat, nu cred ca au urmat intocmai litera legii.

pe de o parte, politia nu avea de unde sa stie ca motociclistul fara numar era prieten cu Orestte si ca prietenii lui Orestte (nu fac nici un atac la persoana) nu umbla cu furaciuni, dar cand iesi cu o motocicleta fara placute de inamtriculare (la vedere sau nu) te astepti ca anumiti oameni purtatori de chipiu alb sa reactioneze intr-un fel sau altul. sper ca motociclistul in cauza sa fi avut totusi numar de inamtriculare, pus undeva sub sa, astfel sa vedem ce ar mai zice politia. polemici se pot face pe tema asta o gramada, pana acum politia iasi au fost cei care au da o declaratie oficiala, mentionandu-se printre altele ca deja s-a demarat o ancheta interna in care se va vedea daca politistii in cazua au actionat sau nu corect.

 

sunt curios si eu totusi cum ar fi proti politia un TIR de 16 tone incarcat si fara numere... statistic, tiristii sunt cei care aduc imigranti ilegali, marfuri de contrabanda, droguri (deci "mai infractori decat motociclistii"); ar fi dinamitat soseaua, ar fi dat cu grenade dupa tir, ar fi cerut suportul armatei?!?!?!?!? probabil ca in aceasta actiune s-au bazat pe principiul "da-l in poula mea de moticiclist, daca intra-n mine, eu n-am nimic, imiiau si medalie, si el face parnaie".

asa ca stimati colegi motociclisti si forumisti, data viitoare, cand depasiti viteaza legala, luati in calcul si asta: politia nu va mai recurge la opriri regulamentare cu bastonul si vesta reflectorizanta, ci va va iesi direct cu masina-n fata!!!

 

o parte foarte nasoala a problemei, e ca daca politistii ies nevinovati din aceasta actiune, se creaza precedentul, deci oricare dintre ei va putea proceda la fel in cazuri mai mult sau mai putin extreme. tocmai pentru a nu se crea acest precedent, e nevoie sa se analizeze corect aceasta situatie.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred :bow: Cum naiba executa politistul imobilizarea cu pistolul in mana??Atat mai lipsea sa se descarce involuntar sa-i zboare si creierii''infractorului'' dupa ce ca era accidentat.La un moment dat politistul isi da seama ca il incurca arma si in loc sa o introduca inapoi in toc, o aseaza langa ''infractor'' :bow: Doamne iarta-ma ! Unde ati vazut asa ceva in SUA(pentru cei care fac comparatii stupide cu politistii de peste ocean).Si cum naiba ii pui mana in gat si te urci cu picioarele pe o persoana pe care tocmai ai accidentat-o?Daca omul ala avea o hemoragie interna sau o contuzie la nivel cervical,ii murea in ''brate''.Nu sunt putine cazurile in care o persoana accidentata cu contuzie cervicala se da jos din masina pe picioarele ei iar dupa 20-30 de minute da in primire datorita inflamatiei maduvii spinarii urmata de paralizia muschilor respiratori. Asa ca,bravo domnilor politisti care credeti ca v-ati facut datoria,sper sa platiti scump de tot aceasta actiune,si va urez '' sa ne luati in bot'' cum spune cel care a realizat filmarea :bow:

P.S. in Afganistan daca ai ranit un inamic intr-un schimb de focuri esti OBLIGAT sa-i acorzi primul ajutor si sa-l evacuezi din zona de conflict inainte sa-l arestezi,iar acel inamic te-a atacat direct ,inarmat cu arme automate incarcate cu munitie de razboi,cu gandul sa te trimita in locuri cu verdeata nu conducea o motocicleta fie ea si fara numere ;) :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate a zis si la televizor am inteles ca:

 

feciorul fugea de politie din cauza ca in urma cu cateva minute a fost prins de radar si nu a oprit. In acest caz deja intra in penal si faptul ca politia l-a oprit prin metoda brutala (nu ca as fi de acord cu ea dar legea le permite), este din cauza ca fugind de politie cu motor fara numar poate sa genereze posibilitatea celul mai rau scenariu si sa genereze chiar si uzul armamentului din dotare, putea sa fie si Bin Laden pe motorul acela.

 

Pana aici politia a actionat in consecinta cu faptele motociclistului care a incalcat x legi.

 

Ce cred eu este ca din momentul impactului tot ce au facut de acolo in colo este gresit si inuman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, chiar nimeni nu stie ce s-a petrecut acolo? Nu are sens sa continuam polemicile pe acest subiect atata timp cat nu stim ce s-a intamplat cu adevarat acolo. Sunt prea multe variabile care pe rand ii incrimineaza sau ii disculpa atat pe motociclist cat si pe politisti. Trebuie sa existe cineva care il cunoaste pe baiatul ala sau care poate veni cu informatii obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi fost sau cine o fi fost de vina nu conteaza atata timp cat s-au comportat asa cu o victima a unui accident. In toata legislatia scrie ca nu misti omul de la locul accidentului, putea avea si fisura la coloana si tu daca il bruschezi in halul acela l-ai nenorocit pe viata. Nu consider ca politistii ar avea competenta medicala de a stabili gravitatea pacientului. Ca sa nu vorbim ca ei ar trebui sa fie primii care sa sune la ambulanta. Dupa ce stii clar starea lui atunci il iei la declaratii si asa mai departe...Dar nu il iei ca pe un animal sau cine stie ce mare infractor. Apropo...stie cineva cam ce viteza a avut? (scuze daca s-a scris viteza lui) Pentru ca cei de la Realitatea spuneau ca avea 116 Km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...motociclistul ar fi fost luat de radar cu viteza de 116 km/h

Fara sens sa comparam informatia cu primul post in care, citez: "noroc ca avea viteza mica"...

 

...si a refuzat sa opreasca la semnalele politistilor...

 

strike 2

 

...dupa ce a trecut de filtru, s-a constatat ca n-avea nici numar de inamtriculare...

 

strike 3

 

Mai ramanea sa fie beat, mobra sa fie furata, iar el sa fie un imigrant ilegal si facea set :bow:

 

...si s-au alertat celelalte echipaje de pe sosea, dandu-se dispozitie ca sa il opreasca "cu orice mijloc"...

 

Eu inca vreau sa aflu daca masina de politie a iesit intentionat in fata lui, daca era pe contrasens sau nu, daca au intrat din greseala (as in, neacordare de prioritate sau nu l-au vauzut ca vine) etc ... Ca si imobilizarea asta a lor...imi pare suspecta :bow:

 

o parte foarte nasoala a problemei, e ca daca politistii ies nevinovati din aceasta actiune, se creaza precedentul, deci oricare dintre ei va putea proceda la fel in cazuri mai mult sau mai putin extreme. tocmai pentru a nu se crea acest precedent, e nevoie sa se analizeze corect aceasta situatie.

 

Exact, insa, pana una alta, aici nu e vb de un simplu motociclist care mergea linistit pe strada si poc masina de politie in el ...

 

Eu inca sper ca motociclistul a pierdut numarul pe drum, ca mobra e macar inmatriculata, ca de fapt nu a facut semnalele politistilor, si ca de fapt el nu mergea cu 116 ci cu 16 ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@packardb iti garantez ca politistii scapa basma curata , iar ancheta interna va dovedi ca bikerul este vinovat .imaginile de pe masina politiei nu vor exista , martorii de pe strada vor depune marturie pro politie .consider ca asta va fi un incident clasat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termenul 'imobilizare' din citatul ala din lege nu este acelasi lucru cu OPRIREA masinii. Aia e oprirea fortata. Imobilizarea se refera la autovehicul DUPA ce s-a oprit. Mi-a explicat un nene de la politie mai demult, ca eram curios.

 

Nu exista, cred, nici un precedent in care un nene pe doua roti sa fie dat jos cu masina politie pe motiv ca nu vroia sa opreasca. Cei care zic 'nu traim in SUA' probabil sunt mandri ca sunt europeni, adica membri UE. Sunt convins ca nici in UE nu se practica tamponarea motociclistilor care fug de politie. Ghostrider ar fi fost plin de vanatai pana acum.

 

Parerea mea despre urmarile cazului de fata: motociclistul ia 1 an cu suspendare, da' daca nu-i da pe politistii aia si / sau politia romana in judecata pentru abuz, e un bleg. Cred ca pana si un avocat slabut ii da pe aia afara din politie si castiga daune morale, materiale si de care or mai fi, CHIAR daca se dovedeste si ca motociclistul era violator ocazional de babe. Orice infractor are drepturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.realitatea.net/162106_MARTOR-OC...ina-in-el-.html iata

 

http://www.realitatea.net/playlive2.php?fi...ezentanţii IPJ Iaşi susţin că tânărul nu a oprit la semnalele repetate ale poliţiştilor

 

stiti ce e asta? asta au facut-o asa ca sa para cat de multa dreptate se face in romania azi de aniversarea lor

sper ca se mandresc cu ce au reusit... tipic romanesc... toporu din dotare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sefu' ...fara suparare, ai fost acolo sa vezi cum l-au "tintuit" ca pe un animal? De ce nu ia nimeni in considerare posibilitatea ca politia sa fi pus masina de-a curmezisu' pe mijlocu' strazii, iar motociclistul sa fi venit prea in flacari sa o mai poata evita (fiind alergat de alti politisti) ...de ce presupuneti ca au mers paralele cu el si hop tzop i-au luat fata sau cine stie ce ...

 

Din nou, abtineti-va de la comentarii pana nu povesteste cineva care a vazut ABSOLUT TOATE FAZA, nu doar rezultatul.

 

Ii pui catusele pentru ca pana una alta, in secundele alea nu stii daca are picioarele rupte sau o ia la goana ...hai sa nu polemizam pe tema, cum sa ne purtam cu cei care nu respecta legea, pana una alta, el poate fi la fel de usor un muist de conservar care nu avea numere si fugea de politie ... atunci i-ati fi bagat si (cuvant urat)-n gat ...cu tot cu picioarele rupte.

 

Din nou ;) e cineva care ne poate prezenta CU LUX DE AMANUNTE TOATA INTAMPLAREA?

 

 

 

 

 

exclus ca masina sa fie pusa de-a curmezisul strazii.tinand cont ca a fost accident cu vatamare corporala nu aveau voie sa mute masina de acolo,iar in filmulet se vede clar in ce pozitie este masina,pardon dacia.

 

2. daca era de-a curmezisul impactul nu avea loc in partea din fata a daciei (capota) ci undeva in lateral...portiere ,aripa spate/fata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ramanea sa fie beat, mobra sa fie furata, iar el sa fie un imigrant ilegal si facea set :bow:

Nu asa... mai ramanea ca politistul sa-l impuste in timpul imobilizarii, sa-i dea cu bastonul in cap,spray paralizant si 2 caini de atac si aparare pentru imobilizare pentru ca a depasit viteza legala si nu avea numar de inmatriculare,atunci era setul complet.Nu spun ca motociclistul nu a avut parte de vina in toata chestia asta,insa sa pui integritatea corporala sau viata unei persoane in pericol pentru asa ceva... ;) :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

refuz sa cred ca motociclistul "alerga" cu 116 km/h.la un impact frontal cu masina de politie la viteza aia cu siguranta se plictisea in aer motociclistul...

 

 

cat despre faptul ca nu avea numar de inmatriculare,aia nu inseamna ca motocicleta nu era inscrisa.probabil ca era,probabil ca nu era, insa ar trebui sa se fi luat in considerare ca se putea pierde pe traseu acel numar de inmatriculare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

refuz sa cred ca motociclistul "alerga" cu 116 km/h.la un impact frontal cu masina de politie la viteza aia cu siguranta se plictisea in aer motociclistul...

 

 

motociclistul a fost depistat cu viteza de 116 km/h, nu ca a intrat in masina de politie cu 116 km/h. probabil si el se afla pe franare in momentul accidentului, sau incerca sa se strecoare printre masina de politie si marginea drumului. sunt multe variabile aici. pana nu va veni cineva care a fost acolo sa ne dea corect toate detaliile, o sa facem pagini intregi de scenarii. (sper sa se evite fazele de gen "eram si noi ca baietii si mergeam catre iasi cu 200 km/h ca era druml liber, si dintr-o data o masina de politie hop, in fata noastra a intrat intr-unul dintre noi" - am inteles ca era un grup mai mare de motociclisti...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

am inteles ca era un grup mai mare de motociclisti...)

 

 

 

se vad in filmulet la un momentdat cateva motociclete oprite pe partea cealalta a drumului...asteptam sa vedem daca unu dintre ei intra aici sa ne lamureasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

refuz sa cred ca motociclistul "alerga" cu 116 km/h.la un impact frontal cu masina de politie la viteza aia cu siguranta se plictisea in aer motociclistul...

cat despre faptul ca nu avea numar de inmatriculare,aia nu inseamna ca motocicleta nu era inscrisa.probabil ca era,probabil ca nu era, insa ar trebui sa se fi luat in considerare ca se putea pierde pe traseu acel numar de inmatriculare....

 

Ei sustin ca a fost surprins cu 116km/hr inainte de accident...bla...bla...bla...iar tentativa de oprire a fost facuta dupa...

 

uite-te la link-ul de pe Realitatea tv...

 

Oricum cei de la IJP mint...ptr ca nu era nici o salvare prin preajma inainte de imobilizare...ca sa constate ca cel de pe 2 roti ar fi avut doar piciorul luxat... Cam multe neconcrodante... in declaratia purtatorului de cuvant...

 

Oare de ce vor astia intotdeauna sa iasa basma curata cand vine vorba de Imagine...

 

ale bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...