Sari la conținut

Culmea Nesimtirii


pucca
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca trebuia sa fac topic pentru asta (daca nu trebuia, scuze) dar tre sa va spun...

Ma duceam la munca dimineata, iar in intersectia de la Piata Presei Libere, in fata la 331 a cazut un motociclist si si-a prins piciorul sub motor.In intersectie erau vreo 3-4 politisti (de le circulatie) si NICI MACAR UNUL NU A VENIT sa-l ajute pe saracu omul ala care se chinuia sa se ridice ca il clacsonau masile...

Cum e posibil frate sa il vezi pe om ca se "zbate ca pestele pe uscat" sa-si scoata piciorul de sub motor si tu sa te uiti la el si sa nu faci nimica, plus ca a tipat si soferul de la 331 la el sa se duca sa-l ajute si tot degeaba.Noroc cu soferul de la o dubita ca a coborat se la ajutat.Mie personal imi venea sa ies pe geamul de 331 sa ma duc sa-l ajut :huh: .

Dupa ce au vazut ca s-a ridicat toti erau "calare" pe el.

Incredibil!Am vazut lume nesimtita, dar unii intrec masura...si aia de la"siguranta si incredere"(ya right! :ok: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca trebuia sa fac topic pentru asta (daca nu trebuia, scuze) dar tre sa va spun...

Ma duceam la munca dimineata, iar in intersectia de la Piata Presei Libere, in fata la 331 a cazut un motociclist si si-a prins piciorul sub motor.In intersectie erau vreo 3-4 politisti (de le circulatie) si NICI MACAR UNUL NU A VENIT sa-l ajute pe saracu omul ala care se chinuia sa se ridice ca il clacsonau masile...

Cum e posibil frate sa il vezi pe om ca se "zbate ca pestele pe uscat" sa-si scoata piciorul de sub motor si tu sa te uiti la el si sa nu faci nimica, plus ca a tipat si soferul de la 331 la el sa se duca sa-l ajute si tot degeaba.Noroc cu soferul de la o dubita ca a coborat se la ajutat.Mie personal imi venea sa ies pe geamul de 331 sa ma duc sa-l ajut :huh: .

Dupa ce au vazut ca s-a ridicat toti erau "calare" pe el.

Incredibil!Am vazut lume nesimtita, dar unii intrec masura...si aia de la"siguranta si incredere"(ya right! :ok: )

 

cum e posibil ???? foarte simplu. pentru ca oamenii nu sunt educati sa faca asta. si, in plus, sunt absolut sigura ca impotriva motociclistilor exista o ura generala, ei sunt vazuti ca ceva periculos si rau; si pt ca lumea se bucura cand un motociclist cade si lumii ii place sa vada cum se chinuie.

Bine ca nu a trecut cineva cu masina peste el !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre' sa inveti ceva :D

taximetristii si politistii NU sunt oameni, doar niste fiinte care au picat afara din mama lor si traiesc doar asa d'aiurea...

 

respect pentru cei care sunt corecti (desi sunt foarte putini), fiecare politist sa f.ta pe masa! :ok: :huh: :crack:

 

in loc sa faca ordine, stau cu degetele in nas pana la cot... (repet: respect pentru ceii care's de treaba, ca mai rar, dar sunt)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vina este mentalitatea romaneasca, combinata cu mentalitatea militieneasca, de unde rezulta o speta de o josnicie crasa.

 

Pai ce ei sunt platiti sa ajute oamenii? Nu ei sunt platiti sa opreasca motociclistii cu Logan-ul si dup-aia sa danseze pe motociclistul accidentat... Si sa cheme salvarea ma-sa, nu ei ce pana lor.

 

Mi-e scarba de ce se intampla... Si in alte tari sunt nereguli, dar in romanica e jale mare.

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mirati pt ca n-aveti de ce...Vorbim despre pol romana...Pana si aia de pe motoare sunt scapati in cap,arunca niste priviri.Voi chiar aveti pretentii la faza cu "sa-l ajute pe motociclist". Exista o frustrare mocnita atat la consevarii autentici cat si la organul bleg care cica aplica legea...Daca eram noi in Botswana si gaborii primeau spaga in moneda oficiala P.U.L.A...cate isi luau lunar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite-i frate!

http://vs04.netstairs.ro/antena3tv/webroot.../?videoid=10254

 

deci poate sa moara omul langa ei ca tot nu te baga in seama... era mai important Tariceanu decat fata aia...

 

--- Mesaj completat în 28 Mar 2008 18:17 -------------
sorry n-am vazut ca a mai postat cineva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nou sub soare. Un tovaras a cazut recent (usor, nimic special) si soferii ne strigau pe geamuri "da nu muriti dracului odata?!" . Nu m-am putut abtine, si i-am aratat unuia degetul si s-a oprit sa sara la bataie in timp ce prietenul meu era pe jos iar eu ma chinuiam sa ii ridic motorul. Welcome to Romania! :ok:

Editat de pretzeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nu ma mai uimeste in tara asta :ok:

Lumea oricum se bucura cand vede un motociclist ca sufera...

ce zice ; "Al dracu fitzos acu n-are putere..." gandire ROMANEASCA

pnm...mor oameni in fata a zeci de oameni si nimieni nu sare cu nimic dapai sa fie ajutata o persoana care nu are probleme foarte grave... :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia in cazurile de fata i-as pune sa isi dea demisia. mai ales in cazul fetei. chiar daca nu aveau poate ce sa-i faca mare lucru, trebuiau sa stea langa ea. cat de mult nu am condamnat cand au dat peste eroul de la iasi, pe atat de mult ii condamn ptr aceste 2 cazuri.

se pare ca politaii nostrii daca au primit un ordin il respecta. nu sunt in stare sa rationalizeze. trebuie sa li se dea ordin sa fie umani ca sa le pese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 milion de topicuri in care ne enervam, ni se umfla vena, juram ca-i prindem si le rupem oasele, urmind sa ridicam din umeri si sa speram ca n-o sa patim noi. Solutia e una singura: schimbam tara. Daca nu vrem s-o schimbam, o acceptam asa cum e. Procesul de schimbare a mentalitatilor e lung si lent. Si nu, din pacate, nu incepe cu noi. E intotdeauna top-down. Atita vreme cit politailor nu le titiie poponeata ca pot fi sanctionati de sa le sara fulgii pt. asa ceva, nimic n-o sa se schimbe. Si atita vreme cit celor care au puterea sa-i sanctioneze nu le tiitie poponeata c-o s-o pateasca daca nu-i sanctioneaza, tot nimic n-o sa se schimbe. Si asa mai departe. We wish you a pleasant stay in Romania :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu am trai in romania as fi revoltat. dar traind pe aici nici macar mirat nu pot sa fiu. am patit-o si eu si ma claxonau soferii. dar nu ma asteptam la ajutor, mi-am facut cruce cu limba in gura ca nu au dat peste mine si mi-am vazut de ale mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia in cazurile de fata i-as pune sa isi dea demisia. mai ales in cazul fetei. chiar daca nu aveau poate ce sa-i faca mare lucru, trebuiau sa stea langa ea. cat de mult nu am condamnat cand au dat peste eroul de la iasi, pe atat de mult ii condamn ptr aceste 2 cazuri.

se pare ca politaii nostrii daca au primit un ordin il respecta. nu sunt in stare sa rationalizeze. trebuie sa li se dea ordin sa fie umani ca sa le pese...

nu cred ca sunt oameni

un om nu ar permite asta

te doare sufletul si de un caine dar de un om

si cat de linistita era conservara aia.............nu imi vine sa cred.............parca zgariase putin masina in gard

iar pt domnul motociclist bine ca nu a patit nimic si asfalt uscat :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vina este mentalitatea romaneasca, combinata cu mentalitatea militieneasca, de unde rezulta o speta de o josnicie crasa.

 

Pai ce ei sunt platiti sa ajute oamenii? Nu ei sunt platiti sa opreasca motociclistii cu Logan-ul si dup-aia sa danseze pe motociclistul accidentat... Si sa cheme salvarea ma-sa, nu ei ce pana lor.

 

Mi-e scarba de ce se intampla... Si in alte tari sunt nereguli, dar in romanica e jale mare.

 

hehe. si mentalitatea se schimba cel mai greu, mai ales in cazul multimilor. de aia cei care se satura, la un moment dat, de tot acest haos, nu au alta sansa decat sa plece cat mai departe si cat mai urgent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am vazut accidentul in care a fost implicata studenta si in care in mod obsesiv militienii aia dirijau traficul, parca mi s-a umplut paharul referitor la ei.

 

Mai ales in zilele astea antemergatoare Summitului parca sunt intr-o transa hiphotica in a dirija traficul. Poate sa moara omul acolo, sa pice un meteorit pe pamant ca prioritatea pe departe e dirijarea traficului..... :ok: :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i acuz pe politisti, dar nici nu-i sustin.

dar dirijarea si fluidizarea traficului poate fi privita si ca un lucru bun: usureaza sosirea ambulantei.

pe de alta parte, cati dintre cei care se agita pe aici pe forum s-ar apropia de o persoana in agonie pt a o ajuta? pot sa bag mana in foc ca nici macar 10% ... (cati dintre voi nu ati intors privirea cand ati vazut un batran cazut pe strada pentru ca i s-a facut rau ? )

tot asa si concetatenii nostri, cei care strigau de pe margine la politisti "moare, sunati la salvare..." etc. ei de faceau pentru a o ajuta?

in afara de cei obisnuiti cu situatiile de genul asta (cei care lucreaza in serviciile de urgenta, procurorii criminalisti, medicii legisti, preotii si groparii) aproape nimeni nu vrea sa aiba legatura cu asa ceva, probabil de frica, nestiinta sau indiferenta.

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda....si eu am avut o problema azi cu moto si l-am rugat pe unul din politisti sa ma ajute si nu a vrut....mi-a intors spatele si si-a vazut de supravegherea gardului...si inainte sa ii cer ajutorul imi facea ochi dulci...niste....sa nu mai zic ce!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa intelegeti nesimtirea de care dau dovada,acum o luna am avut accident,un tacanit a inchis unghiul meu pana a dat in mine.am cazut ca a intrat motorul in voblaj,ca idiotul era cu o duba si m-a acrosat in umar,drept pt care mi-a tras mana cu tot cu corn. :ok: urmarea:intrat in voblaj cazut...dar pe cand eram pe jos,pana sa ma ridic,apare politia,cred ca de sectie,eu opresc moto,il pun pe cric si ma duc mai in spate unde era un prieten.in acest timp ,politia ii da drumul individului,si baga replica:pai nu va mai saturati firar fiarele voastre ale draq.apoi a venit circulatia care intrebau ce accident a avut loc aici?mama lor de :crack: asta e Romania. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i acuz pe politisti, dar nici nu-i sustin.

dar dirijarea si fluidizarea traficului poate fi privita si ca un lucru bun: usureaza sosirea ambulantei.

pe de alta parte, cati dintre cei care se agita pe aici pe forum s-ar apropia de o persoana in agonie pt a o ajuta? pot sa bag mana in foc ca nici macar 10% ... (cati dintre voi nu ati intors privirea cand ati vazut un batran cazut pe strada pentru ca i s-a facut rau ? )

tot asa si concetatenii nostri, cei care strigau de pe margine la politisti "moare, sunati la salvare..." etc. ei de faceau pentru a o ajuta?

in afara de cei obisnuiti cu situatiile de genul asta (cei care lucreaza in serviciile de urgenta, procurorii criminalisti, medicii legisti, preotii si groparii) aproape nimeni nu vrea sa aiba legatura cu asa ceva, probabil de frica, nestiinta sau indiferenta.

stima

#

 

Dar noi nu suntem platiti pentru a face aceste lucruri. Nu este de datoria noastra sa facem aceste lucruri. Poti fi sigur ca daca am fi medici sau am avea priceperea necesara am ajuta. Dar asa ce putem sa facem sa ne ingramadim sa nu mai aiba aer sau ce?

 

Mi se pare o comparatie lipsita de sens... Politaii aia nu au nici o justificare, pe langa datoria de oameni ei au si datoria profesionala de a ajuta oamenii in impas... Si ei ce fac...

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, numai ei au "datoria de oameni", noi ceilalti nu....

de aia la inundatii stateam in carciuma cu apa pana la genunchi si altii - cei cu datorie profesionala si platiti pt asa ceva - incarcau lucrurile in camioane, de aia in zonele cu alunecari de teren strigam in gura mare "sa ne dea guvernul ajutoare, sa ne ajute cineva" dupa ce taiasem toti copacii de pe deal, etc, etc, etc...

hai ca mi-e sila....

 

PS

agentii de la circulatie fac ceea ce sunt instruiti: dirijeaza circulatia. nu e vina lor ca sistemul nu organizeaza cursuri de prim ajutor....

si chiar daca ar organiza tot n-ar iesi mare branza, stiti cum se zice, cine face multe, de fapt nu face nimic ca lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, numai ei au "datoria de oameni", noi ceilalti nu....

de aia la inundatii stateam in carciuma cu apa pana la genunchi si altii - cei cu datorie profesionala si platiti pt asa ceva - incarcau lucrurile in camioane, de aia in zonele cu alunecari de teren strigam in gura mare "sa ne dea guvernul ajutoare, sa ne ajute cineva" dupa ce taiasem toti copacii de pe deal, etc, etc, etc...

hai ca mi-e sila....

 

PS

agentii de la circulatie fac ceea ce sunt instruiti: dirijeaza circulatia. nu e vina lor ca sistemul nu organizeaza cursuri de prim ajutor....

si chiar daca ar organiza tot n-ar iesi mare branza, stiti cum se zice, cine face multe, de fapt nu face nimic ca lumea

Good point! :huh: Exista un soi de hei-rupism la noi. Toata lumea se pricepe la fotbal si la circulatie, toti dau sfaturi si se pricep sa jigneasca dar foarte putini pun osu' efectiv. Toti avem un inalt spirit critic si e la moda sa fii carcotas, dar daca nu stii sa acorzi primul ajutor mai bine nu te apuci, fiindca mai mult rau poti sa faci! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

agentii de la circulatie fac ceea ce sunt instruiti: dirijeaza circulatia. nu e vina lor ca sistemul nu organizeaza cursuri de prim ajutor....

Parca totusi erau niste intrebari elementare,cu privire la acordarea primului ajutor in caz de accident,la examenul scris.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 milion de topicuri in care ne enervam, ni se umfla vena, juram ca-i prindem si le rupem oasele, urmind sa ridicam din umeri si sa speram ca n-o sa patim noi. Solutia e una singura: schimbam tara. Daca nu vrem s-o schimbam, o acceptam asa cum e. Procesul de schimbare a mentalitatilor e lung si lent. Si nu, din pacate, nu incepe cu noi. E intotdeauna top-down. Atita vreme cit politailor nu le titiie poponeata ca pot fi sanctionati de sa le sara fulgii pt. asa ceva, nimic n-o sa se schimbe. Si atita vreme cit celor care au puterea sa-i sanctioneze nu le tiitie poponeata c-o s-o pateasca daca nu-i sanctioneaza, tot nimic n-o sa se schimbe. Si asa mai departe. We wish you a pleasant stay in Romania :huh:

 

Procesul de schimbare a mentalitatilor e lung si lent.

 

Si uite si de ce.

 

nu incepe cu noi. E intotdeauna top-down.

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...