Sari la conținut

Accident 03.04.2008


zeroo
 Share

Postări Recomandate

Cu parere de rau, caci nu voiam sa trec prin asta, nici macar sa vad asa ceva, astazi, coborand de pe Panduri spre Eroilor, pe langa Academia Militara, am trecut pe langa un accident.

 

De pe motor am vazut la inceput taxiul oprit si o masina SMURD, mergand incet pe langa am vazut 2 persoane intinse pe jos. Am oprit in momentul in care am vazut mobra facuta praf in fata lor. Nu stiu exact ce era, cred ca era ceva gen scuter de se vrea vitezana, micuta si rosie.

 

Jos erau un tip si o tipa, cred ca o singura persoana purta casca, probabil tipa, pt ca avea fata curata, spre deosebire de tip care era plin de sange pe fata. Casca era si aia amarata, mi-a adus aminte cand am vazut-o de castile alea rusesti de pe vremuri, in care puteai sa iti bagi degetele in ele daca apasai un pic mai tare, legatura era desprinsa, deci nu cred ca era legata de capul posesorului.

 

Tipa cred ca si-a facut praf bazinul, nu putea misca picioarele si cand au urcat-o pe targa urla saraca de imi scrasneam dintii. m-am dus spre tip, care era bagat in seama doar de un pusti de la jandarmerie cred si urla ca il doare piciorul, cand a ajuns si a doua masina de salvare si au inceput sa ii taie treningul de pe el (pt ca da, erau ambii imbracati in trening din ala de fas amarat), avea fractura deschisa la partea de jos a piciorului, putin sub genunchi, ii iesea osul afara, iar cand au ajuns sa taie pantalonul mai sus, m-am ingrozit. Ma strangea saracul de mana de durere, si avea si de ce, avea o gaura in picior, ii plesnise carnea de pe picior de puteai sa iti bagi pumnul prin ea. M-am ingrozit si il lasam sa stranga de mana cat putea de tare si ii spuneam sa se tina.

 

erau constienti amandoi, dar clar in stare de soc, incarcam sa il intreb daca stie un numar de tel sa sun pe cineva sa anunt ca a patit beleaua si nu se putea concentra sa imi spuna. am mers apoi in spatele masinii de ambulanta pana la municipal si cred ca reusise sa vb la tel cu un amic ceva, pt ca atunci cand l-am insotit in camera de garda (sau cum ii spune) a fost sunat si a zis "da ma', da, la municipal sunt"

 

fata cred ca lesinase pt ca nu mai scotea un sunet.

 

 

 

 

 

 

nah

 

 

 

 

 

infiorator cat suntem de fragili. si mai ales pe motor. unde nu suntem protejati de nimic, ne bate ploaia, vantul soarele, dar ne lovesc si masinile. Nu stiu a cui a fost vina, dar impactul a fost frontal dupa cum arata mobra oamenilor si lovitura din stanga fata a loganului. Unii de acolo spuneau ca au incercat sa intre pe sens interzis, sa urce pe langa academie pe acolo pe unde doar se coboara spre eroilor. Accidentul s-a produs chiar pe trecerea de pietoni din coltul Academiei, acolo unde alaturi e parcarea mare din fata ei. Cred ca au incercat sa treaca cu mobra pe trecere inspre partea pe unde se urca...in fine, nu stiu, nu pot spune.

 

 

Ce as vrea sa spun insa....oameni buni, fratilor, protejati-va. Mai intai cu mintea, ganditi-va de 70 de ori inainte sa faceti ceva pe mobre, apoi puneti echipament bun pe voi, nu iesiti in trening si pantofi de lac, purtati casca, bagati protectii pe voi si in fund daca se poate, stiu ca e incomod, stiu ca e grea geaca, stiu ca nu se mai da parul in vant, dar ma-sa, saracul omul asta avea gauri cat pumnul in picior. si aratau de parca era un ....nici nu vreau sa mai zic nimic, eu cu protectiile pe mine si m-am infiorat gandindu-ma cat sunt de incomode, si cum transpir sub geaca aia si sub protectiile de genunchi si gamba, si cum ma enerveaza casca uneori, dar daca doamne feri e sa patesc asa ceva, mi-as dori sa o am si pe mama aruncandu-mi o perna unde cad.

 

aveti grija de voi. tare urat e sa vezi asa ceva, e tare urat si sa auzi, dar cred ca si mai urat sa o patesti, sau sa fii parintele-fratele-sotul-sotia cuiva care o pateste.

 

m-am intristat tare ca iarasi am aflat cat suntem de firavi, ca un fir de iarba si ne rupem imediat. tinzi sa uiti ca esti asa, si tinzi sa crezi ca tie nu ti se poate intampla si ca daca se intampla, ma-sa, nu conteaza... :(

 

oooooofffffffff

Editat de zeroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipa cred ca si-a facut praf bazinul, nu putea misca picioarele si cand au urcat-o pe targa urla saraca de imi scrasneam dintii. m-am dus spre tip, care era bagat in seama doar de un pusti de la jandarmerie cred si urla ca il doare piciorul, cand a ajuns si a doua masina de salvare si au inceput sa ii taie treningul de pe el (pt ca da, erau ambii imbracati in trening din ala de fas amarat), avea fractura deschisa la partea de jos a piciorului, putin sub genunchi, ii iesea osul afara, iar cand au ajuns sa taie pantalonul mai sus, m-am ingrozit. Ma strangea saracul de mana de durere, si avea si de ce, avea o gaura in picior, ii plesnise carnea de pe picior de puteai sa iti bagi pumnul prin ea. M-am ingrozit si il lasam sa stranga de mana cat putea de tare si ii spuneam sa se tina.

 

Te ia cu fiori pe sira spinarii ... fractura de bazin, iar el fractura deschisa la picior. Jeez..

 

Sanatate lor si sper sa se recupereze complet, desi... numai in cazul bazinului cat de complicat si de durata e :(

 

Tineti minte:

ALL THE GEAR ALL THE TIME

 

 

Care aveti detalii in plus, ce motor era, cum s-a petrecut accidentul, bagati aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ingrozitor. . si ma gandesc ce se promoveaza in bannerul ala de deasupra. .cu alieni . . .ce de rahat. . am spus de N ori ca trebuie adus in Ro, clipul ala din Anglia, ,cu motoristul care intra prin geam. .Think!! Look twice!!! dar nu, astia de la noi nu au chef sa difuzeze asta. ca pe ei nu ii intereseaza rezultatul adica sa salveze vieti de motoristi. .pe astia care au facut clipul nu ii intereseaza sa salveze vieti. .ei vor doar sa bage niste bani la buzunar. .desi vad clar ca acel clip e cel mai bun de pe piatza.. .ei nu si nu. . .se strofoaca sa stoarca bani de la nu stiu cine. .sa produca ei, ca "artisti". un clip de relevantza zero la public. . .si dorm linistiti ca si-au facut datoria publica....Ce jena majora. Sunt dezgustat de nesimtirea asta din Romania. . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Groaznic....Insanatosire grabnica celor 2 si sa nu ramana cu sechele. AK_Raptor ai mare dreptate, pacat ca la noi in Romania totul se rezuma la bani si nicidecum la eficienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor este sa stai pe margine si sa-i critici pe ceilalti! Daca sunteti nemultumiti de rezultate, inscrieti-va in asociatii, cautati sponsori, faceti spoturi! Hai ca nu e greu! Participati la actiuni... E mai usor sa stai pe margine sa critici de la tastatura cu mana in pantaloni a la Al Bundy. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

groaznic, sper sa-si revina. cat despre campanii, le sustin penntru ca pur si simplu inca mai sunt soferi care pur si simplu ne ignora. ieri era sa intre in mine un preot, nici macar n-am putut sa-l injur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am spus de N ori ca trebuie adus in Ro, clipul ala din Anglia, ,cu motoristul care intra prin geam. .Think!! Look twice!!!

sa stii ca si ala e pe bani, pe al naibii de multi bani.

totusi, nu ne zici nimic de spotul ala cu "eroul". e bun, e rau, a fost moka,...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect .Iar asta este unul dintre motivele pentru care trebuie purtat un altfel de echipament decat trening.Vad ca asta nu tine la tavaleala.Insanatosire grabnica celor doi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa ambilor pusti!. Sa speram ca scapa cu bine, mai ales fata. Poate stie cineva si a cui a fost vina in accident.

Sper din tot sufletul ca dupa ce se termina summitul politistii de la circulatie sa se ia din nou, asa cum trebuie, atat de scuteristi si mobristi in ceea ce priveste purtarea castii cat si de automobilistii care fac manevre fara sa se asigure si sa semnalizeze. S-au inmultit enorm in ultima vreme ambele categorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

: Un motociclist beat a intrat pe contrasens Âşi a fost lovit violent de un taxi

NewsIn: 2008-04-04 09:12:15

Un motociclist beat Âşi pasagera care se afla pe motocicletă au ajuns în stare gravă la spital, după ce motocicleta lor a intrat pe o stradă cu sens interzis Âşi a fost izbită violent de un taxi, în capitală.

 

Taximetristul spune că motocicleta i-a apărut brusc în față Âşi nu a putut face nimic ca să evite impactul.

 

SINCRON, taximetrist: "A luat-o pur Âşi simplu pe contrasens, pe partea asta, în sus, deci n-a fost să traverseze. Ce să vezi pe colțul ăsta?"

SINCRON inspector pr. MARIUS MAGHIARI, Brigada de Poliție Rutieră: "În urma acestui accident, a rezultat rănirea celor doi ocupanți ai motorului, care se află la spital pentru a li se acorda îngrijiri medicale, impactul fiind destul de violent."

PolițiÂştii spun că motociclistului i se va face dosar penal, pentru că alcoolemia din aerul expirat era de 0.51 la mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistul de la Circulatie trebuie sa si vrea sa ii vada. Cunosc eu vreo 2-3 cazuri cind fac un 180° sau se uita la stele cind vad "posibilul contravenient" numa de lene sa stea sa-i traga aluia o amenda. Si cu specimene d'astea nu te poti intelege ca ei 'e legea', daca zice ca nu 'a vazut', asa ramine pina vi cu 'inregistrarea cu mijloace omologate'. In cazul celor doi, o amenda la timpul ei(*) e mai buna decit spitalizarea-recuperarea si ce-o mai urma dupa.

 

(*) Daca intr-adevar e vorba de nepurtarea castii si posibil mers (intrat) d-amboulea pe contrasens.

 

 

obiectivul prioritar al Brigazii de Politie Rutiera il reprezinta deplasarea fluenta si in siguranta a tuturor participantilor la trafic
so, every man for himself :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa ambilor pusti!. Sa speram ca scapa cu bine, mai ales fata. Poate stie cineva si a cui a fost vina in accident.

Sper din tot sufletul ca dupa ce se termina summitul politistii de la circulatie sa se ia din nou, asa cum trebuie, atat de scuteristi si mobristi in ceea ce priveste purtarea castii cat si de automobilistii care fac manevre fara sa se asigure si sa semnalizeze. S-au inmultit enorm in ultima vreme ambele categorii.

 

OFF-TOPIC: Azi de dimineata, un politist scria un PV unui scuterica fara casca, linistit, desi era relativ apopiat Palatului Parlamentului, la cativa km (la intersectia Drumu Sarii cu 13 Septembrie, unde inainte de summit dadeai cu tunu si nu vedeai politist. Eu unu nu am vazut acolo vreun politist in ultimii ani.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt ceea ce s-a intamplat, dar cu scuzele de rigoare, eu stiam ca luxul si prostia se platesc !!! si culmea nici nu au eticheta de pret atasata, asa ca nu stii cand iei si o promotie, un bonus ceva. Se pare ca "viteazul" a avut parte de tot si toate, dar speram sa fie ult data cand vrea sa plateasca "prostia"

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nah...era si baut...dap, luxul si prostia se platesc...

 

totusi la naiba, atat de des se intampla incat mi se pare ca degeaba se scrie aici...

 

Accidente

Sa invatam din greselile altora ...

 

 

cand naiba invatam, ca tot se intampla...si ce ma-sa iti mai tre alcool pe motor, mie unu imi place atat de mult sa merg pe motor incat nu imi mai trebuie sa beau ca sa amplific placerea, si pot oricand sa beau un pipi de balena aka bere fara alcool daca mi-e pofta atat de mult de o bere incat nu ma pot abtine dar vreau si sa conduc. si imi place atat de mult sa merg incat vreau sa merg cat mai mult, nu risct totul pt cateva secunde de adrenalina, prefer ani in sir de adrenalina mai putina decat o doza mare si gata...

 

saracii, nu imi mai vine sa zic nimic, e vina lui, clar, dar...SA INVATAM, sa ne gandim atunci cand vrem sa facem una ca asta, ca mai, stai o minuta, parca am citit de unul pe forum ca a facut asa si era cu matzele scoase pe sosea...poate nu mai facem si noi acleleasi greseli. se poate intampla oricui.

 

mi-as dori sa nu mai scrie nimeni aici pe topicul de accidente...sa nu mai auzim de morti si raniti, din varii motive.

 

m-a luat cu groaza ce am vazut si acum ma trec fiori, si incep sa ma uit altfel la mersul pe motor. eu oricum merg incetuc, dar parca acum si la 60 stau cu ochii deschisi. isi pierde putin farmecul, dar vreau sa merg tata cu mobra pana nu mai pot de reumatism, nu de oase rupte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba!!!

 

nu mai circulati domne in trening si blugi! voi chiar nu intelegeti ca la frecatul pe asfalt materialele astea se topesc??? unde e acuma charlie_root??? sa vada el ce inseamna frecare pe asfalt? cand mai auziti unu ca el nu poarta echipament ca nu e fitzos, puteti sa ii spargeti dintii de dobitoc prost ce e. nu te juca cu viata ta, hainele sunt singurele protectii pe motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi m-am tot plimbat cu motorul si am vazut n-spe scuterica cu pasagerE de obicei...fara casca...etc care se dadeau tariceanu pe bulevard(desigur ca scuterele erau neanmatriculate :hug: )Ma intreb de cate ori imi iau amenda daca ies pana la colt fara casca? :burnout: sau mai tare...fara numar de inmatriculare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracii de ei... oricat de beti si de vinovati ar fi, totusi ii compatimesc, desi prostia se plateste ca stiu ce inseamna sa ai fractura de bazin.

 

eu din fericire nu am avut fracturi deschise la accidentul meu in care mi-am rupt bazinul si gamba stanga si femurul drept...

 

si stiu ce inseamna sa te doara...

 

din pacate o sa mai treaca ani si o sa mai aiba loc o multime de accidente pana se obisnuieste soferul roman pe 4 roti sau mai multe cu motoarele

 

insanatosire grabnica celor doi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracii de ei... oricat de beti si de vinovati ar fi, totusi ii compatimesc, desi prostia se plateste ca stiu ce inseamna sa ai fractura de bazin.

 

eu din fericire nu am avut fracturi deschise la accidentul meu in care mi-am rupt bazinul si gamba stanga si femurul drept...

 

si stiu ce inseamna sa te doara...

 

din pacate o sa mai treaca ani si o sa mai aiba loc o multime de accidente pana se obisnuieste soferul roman pe 4 roti sau mai multe cu motoarele

 

insanatosire grabnica celor doi

 

Compatimesc pe cineva care cu adevarat a avut ghinionul de a ajunge intr-o astfel de situatie. Nu compatimesc prostia,n-are rost...In seara asta am baut o bere si dupa mi s-a facut un chef de plimbare.Din moment ce acum postez ghici ce am facut...Da, am stat acasa :burnout: Pe labarii astia i-as impusca...Sa se dea beat pe camp si singur...Daca se f.ute macar sa fie singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumva off-topic:

 

saracii de ei... oricat de beti si de vinovati ar fi, totusi ii compatimesc, desi prostia se plateste ca stiu ce inseamna sa ai fractura de bazin.

(...)

 

 

Insanatosire grabnica si cat mai usoara man :cheers: ne-am vazut la SMAEB, pacat ca dureaza atat de mult recuperarea ta.. oricum keep it up. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...