Sari la conținut

Pasiunea pentru zbor


Postări Recomandate

Funny.......Chiar ieri am fost pe la Clinceni la Aerodrom sa-mi revad niste prieteni vechi,cu care am inceput planorismul acum 12 ani.Eu m-am lasat acum 10 ani din cauza actualului job(care implica oricum zborul),si am descoperit ca unul din prieteni este instructor de zbor pe tot ce se zboara la Clinceni inclusiv face parte din cei cinci piloti din lotul national de acrobatie ,pe Extra 300.Chestia e ca ieri in timp ce intrebam de Radu sau George,am fost intimpinat de un baiat foarte amabil calare pe un Bandit rosu care s-a oferit sa ma ghideze pina la start,traversind in fata mea pista inierbata si uda,ca un veritabil ghid.Acum imi dau seama ca nu i-am retinut numele dar daca este pe aici pe forum ii multumesc inca o data.Apropo,Bobocu nu mai exista ca scoala de piloti militari,singurele variante raminind Aeroclubul Romaniei sau Academia de Aviatie.Mult succes Ingere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e naspa ca trebuie asa multi bani.

sincer inca nu mi-a iesit din cap chestia cu postul de controlor si poate mai tarziu cand am sa adun si eu banii astia am sa fac cursul sa devin ce imi place :blbl:

maimutzica incerc sa te contactez pe messenger daca zici ca ma poti ajuta,imi cer scuze ca nu am intrat sapt asta dar am avut o sapt plina pt ca incerc sa imi iau motor si am si scoala si servici.

Dar sper sa te prind o data sa imi explici :ok:

Va multumesc de sfaturi si care mai are o parere o sugestie sau eventual o propunere:D eu sunt de acord sa incerc :moto:

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e un topic la chestii distractive! Poate ni le uneste cineva! Io vreu sa ma inscriu! Haideti odata!! :makeout:

Serios! Eventual, mai gasim mircuri la arc pe cineva!

DKZ, nu te "bagi"? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Funny.......Chiar ieri am fost pe la Clinceni la Aerodrom sa-mi revad niste prieteni vechi,cu care am inceput planorismul acum 12 ani.Eu m-am lasat acum 10 ani din cauza actualului job(care implica oricum zborul),si am descoperit ca unul din prieteni este instructor de zbor pe tot ce se zboara la Clinceni inclusiv face parte din cei cinci piloti din lotul national de acrobatie ,pe Extra 300.Chestia e ca ieri in timp ce intrebam de Radu sau George,am fost intimpinat de un baiat foarte amabil calare pe un Bandit rosu care s-a oferit sa ma ghideze pina la start,traversind in fata mea pista inierbata si uda,ca un veritabil ghid.Acum imi dau seama ca nu i-am retinut numele dar daca este pe aici pe forum ii multumesc inca o data.Apropo,Bobocu nu mai exista ca scoala de piloti militari,singurele variante raminind Aeroclubul Romaniei sau Academia de Aviatie.Mult succes Ingere!

Chiar ma miram cine erau baietii cu motoare care vizitau Clinceniul (un GPZ 1100, un V-Max si parca un X4 - nu sunt sigur)... tipul cu Bandit-ul e Bobi ... noi nu am vorbit, cand voi parcati motoarele eu veneam de la hangar, tocmai eram pe plecare.

 

Inger daca iti doresti sa zbori si ai timp si MULTA vointa te astept in iarna la cursuri

 

Daca ai bani mai multi si timp mai putin iti recomand SSAvC (fosta academie de aviatie civila).

 

 

P.S. - Pe George il gasesti la sediu central sau in A/T Craiova :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inger`Albastru:

dkz tinem legatura si in iarna sunt acolo . timp imi fac. ca bani nu am :makeout:

Editat de norway_gl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of topic:

Duminica 19 iunie la Baneasa miting aerian

Mitingul aviatiei sportive. (anualul miting)

Venim venim :moto:

 

Radeon de aici de pe forum e si el un mare pilot :blbl:, nu mai zboara pe din alea faine cu reactie :makeout: , da' tot mai zboara :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa semnalez existenta pe Borcea( Baza 86 aeriana) a unei Jawa TS si a unei Mobre ce zbarnaie toata ziua printre Miguri 21. Una e a unui pilot si alta a unui mecanic. Iata ca pasiunea moto se imbina cu cea pentru zbor si acolo intre oamenii extraordinari de la Borcea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Azi 21.07 am primit raspuns de la Aeroportul Otopeni ca am fost angajat.Inca nu imi vine sa cred pentru ca inseamna inca un vis indeplinit inafara de motor care anul asta l-am facut realitate.

Am scris aici ca sa vada si altii ca daca iti doresti se poate si chiar se intoarce totul in favoarea ta.

Cea care m-a indrumat si m-a ajutat este maimutzica :birthday:

 

Uau... un topic a ajuns sa imi faca un vis realitate.

Acum de miercurea asta ( 27.07) voi incepe trainig si apoi o lucrare .Dupa lucrare v-oi incepe munca :kick:

 

Lucrez la Passenger Services si pe BRR pana la iarna o sa il vedeti pe la aeroport :P

 

Inca o data multumesc maimutzica .... sunt fericit .... si ce imi pare rau e ca am probleme acum cu fierea si nu ma pot imbata de feiricire :ok: Nu pot bea nici macar o bere :kick:

 

Nu incetati sa visati .... la mine visul asta e din clasa a 6a acum trec anul 2 si e realitate. A meritat asteptarea.

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN
Vreau sa semnalez existenta pe Borcea( Baza 86 aeriana) a unei Jawa TS si a unei Mobre ce zbarnaie toata ziua printre Miguri 21. Una e a unui pilot si alta a unui mecanic. Iata ca pasiunea moto se imbina cu cea pentru zbor si acolo intre oamenii extraordinari de la Borcea.

177299[/snapback]

Parte din antrenamentul pilotilor din USMarine este facuta pe ZZR900 in San Diego.

Intii invata sa sboare la sol pe 2 roti si sa controleze puterea/traiectoria pe asfalt.

Celor care gusta asfaltul nu li se da un F18 ca jucarie.

Bafta cu noul job si fura meserie cit mai multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Inger'Albastru: Felicitari pt jobul obtinut, dar mai ales pt partea cu urmarirea visului..

Aviatia in Rom e la pamant, orice ar spune altcineva. Am terminat fac. Constructii Aerospatiale in 2003 si nici unul din noi nu lucreaza in domeniu.Unii in proiectare, altii in inginerii de tot felul, dar nu AERO.

Partea de aviatie civila, nici nu mai vorbesc. Am pierdut ceva ani pe la Sanpetru, la planorism.Din pacate, vointa unui om de a-si indeplini visul nu este nici pe departe suficienta pt asta. Uneori nu e benzina, alteori nu e resursa la planoare, sau poate a expirat resursa la elicea sau motorul de la Wilga, sau poate nu sunt suficiente persoane pt CZ, remorcher, instructor...sau poate pur si simplu nu e chef..

 

E crunt, si chiar ieri la un interviu am fost pus in situatia sa explic de ce cu facult. de Constructii Aerospatiale (care, daca tot veni vorba ,e departe de a fi floare la ureche si de alte sectii ale Poli ), apoi am facut si master in calitate si acum lucrez in IT.Nu prea ma intelegea omul, zicea ca la el in germania sigur era altfel....

 

Si eu sper ca in curand sa lucrez in domeniu, dar ...inca sunt in cautari...

 

Si ce vei face pe acolo la Otopeni ? suna bine....

da-ne mai multe detalii !

pt @maimutzica : :birthday:

Editat de skywalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga ingerasule,

 

in primul rand nu trebuia sa imi multumesti. Daca te-am ajutat am facut-o pentru ca datorita tie am retrait emotiile inceputului de drum. MI-am dorit enorm sa ajung sa lucrez in aviatie si am avut parte de foarte mult noroc si nu m-am lasat pana nu am reusit. Sistemul de pile functioneaza intr-adevar, mai ales acum cand greu intri fara recomandari, dar mai sunt si cazuri rare cand cu putin noroc ajungi acolo unde iti doresti. Trebuie doar sa speri si sa nu te lasi doborat de incercari. Mie mi-a luat un an si 2 incercari dar nu m-am lasat. MI-am promis atunci ca intr-o zi daca voi putea face si eu recomandari la randul meu, am sa o fac. Pentru ca stiu cat e de greu si cat e de frumos. Cate satisfactii am avut eu in acest domeniu si inca am. Stiu ingerasule ca ai avut si indoieli vis a vis de mine si pare greu de crezut dar muncesc foarte mult si abia am timp de vorbit la telefon, darmite msg si alte alea. Dar daca am promis, am promis si eu nu ma joc cu vorbele mai ales cand vine vorba de soarta cuiva. Imi pare rau ca nu am reusit sa vorbim mai mult si mai des, dar asteptarea era doar o formalitate. :ok: Iti doresc sa ai parte de multe satisfactii si sa ai grija de tine. Sa inveti cat mai mult pentru ca usa pe care ai intrat iti va oferi foarte multe posibilitati. De aici insa depinde doar de tine. Si ai sa vezi ce frumos e sa faci parte dintr-o familie. In 9 ani de munca am adunat foarte multa bucurie in suflet si am castigat o familie. De care sunt mandra, de care imi e drag si care ii ajuta pe toti cei ce fac parte din ea. E un loc in care intotdeauna cuiva ii pasa. Si o sa vezi si tu singur asta. Si astept sa fiu mandra si de tine. Pentru ca eu greu recomand pe cineva si merg dupa ce imi spune mie sufletul. Cand ne-am cunoscut noi m-am vazut pe mine. :kick: Iti tin pumnii si pentru orice oricand, baga un tel. Dar baga mai multe ca stii ca eu greu apuc sa raspund. Te pup si iti multumesc. Datorita tie m-am intors in timp si in balamucul meu am reusit sa ma opresc si sa ma bucur. Si de baut am baut eu si pentru tine. :kick:

 

 

Pentru cei ce sunt interesati, vorbiti cu ingerasul sa va spuna mai pe larg despre ce e vorba si daca va doriti cu adevarat si credeti ca asta puteti face din tot sufletul, apai bagati cv. Angajarile se fac cam de 2 ori pe an, deci probabil in perioada dec-februarie are loc a doua serie de angajari. Dar daca nu va atrage decat material, nu va sfatuiesc ptr ca riscul de plafonare e prea mare si pentru pregatirea de acolo clauza de fidelitate e de 2 ani. Oricum rar am avzut persoana asa de pasionata ca ingeras. :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
deci mergem sau nu la miting ?

poate ne intalnim undeva sa mergem impreuna :)

oricum daca il vedeti pe BRR pe la arc veniti  sa vrb despre asta  :-L

182390[/snapback]

 

se scrie voi, nu v-oi! :(

 

bai ti-am mai zis si face-to-face dar ti-o zic si acum: felicitari!

p.s. nu ai zis dupa ce betie ti-ai dat seama ca ai probleme cu fierea! stai linistit! toate se vor rezolva!

p.s.2 cred ca o sa te conduc la bucale marti

p.s.3 stii ca am vrut sa fiu pilot de vanatoare si am vrut sa intru la liceul militar dar am fost respins la examenul psihologic? cica-s egocentrist! EU! :( (nu ca n-ar fi adevarat dar...)

p.s.4 iar sunt beat

p.s.5 imi pare rau ca nu m-am imbatat in T ca sa ne intalnim si in seara asta! nu conteaza! iti trece fierea si bem muuult (asa cum stiu eu) :( :birthday: :ok: :kick: :kick: :P :blink: :kick: :kick: :ok: :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Azi 21.07 am primit raspuns de la Aeroportul Otopeni ca am fost angajat.Inca nu imi vine sa cred pentru ca inseamna inca un vis indeplinit inafara de motor care anul asta l-am facut realitate.

Am scris aici ca sa vada si altii ca daca iti doresti se poate si chiar se intoarce totul in favoarea ta.

Cea care m-a indrumat si m-a ajutat este maimutzica  :birthday:

 

Uau... un topic a ajuns sa imi faca un vis realitate.

Acum de miercurea asta ( 27.07) voi incepe trainig si apoi o lucrare .Dupa lucrare v-oi incepe munca :P

 

Lucrez la Passenger Services si pe BRR pana la  iarna o sa il vedeti pe la aeroport :blink:

 

Inca o data multumesc maimutzica .... sunt fericit .... si ce imi pare rau e ca am probleme acum cu fierea si nu ma pot imbata de feiricire :kick: Nu pot bea nici macar o bere :kick:

 

Nu incetati sa visati .... la mine visul asta e din clasa a 6a acum trec anul 2 si e realitate. A meritat asteptarea.

207249[/snapback]

 

 

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa! am gresit postul! nu conteaza! berea e de vina, ma face sa vad aiurea! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postul pe care voi lucra este Operator handling pasageri .

Acum fac o scolarizare care dureaza o luna de zile.

Eu ma voi ocupa de pasageri de indata ce ajung la zona de Check In pana cand sunt imbarcati in avion.Bineinteles ca lucram in echipe si facem lucrurile prin rotatie.

Mie imi place mult munca acolo.

O sa spun mai clar cand o sa incep munca propriuzisa :crack:

 

Bye

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...

Nu as vrea sa dau la aviatia militara deoarece nu imi place regimul strict de acolo insa mi-ar placea sa incerc aviatia civila.

Chiar si anumite studii pentru a deveni controlor de zbor mi-ar placea.

..."

 

Mai, din experianta proprie iti spun ca e bine sa incerci cat mai multe, placerea este enorma atunci cand si realizezi ceea ce-ti doresti..! :crack:

 

Io ti-am citat randurile de mai sus tocmai ca sa-ti subliniez faptul ca in general in viata avem nevoie de disciplina si program!... repet in general! Asa cum tu iti verifici si intretii motoru la timp si cu raspundere, asta se intampla cand inveti si printr-un" program strict" alti pasi . Am terminat un Institut militar ,am facut multe alte cursuri ulterior ca cercetas, inclusiv din cele care ti le doresti tu amu si tin sa-ti subliniez ca MEREU AM VUT NEVOIE DE DISCIPLINA SI RESPONSABILITATE ca sa le termin pe toate cu bine!!! Asadar Ceea ce-ti doresti e bine sa faci dar dedicat si cu pasiune! Fii hotarat si cu mintea limpede! :crack:

Asta nu inseamna ca sfatul meu e cel mai bun sau trebe urmat! :crack: Ai primit destul de multe alte sfaturi bune pe forum; ideea este sa le adptezi prioritatilor tale! :crack: ....parca a vorbit tata.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...