Sari la conținut

Salonul Moto Si Accesorii Bucuresti 2008


crispus
 Share

Postări Recomandate

Bine-nteles ca merita vazut . E mai tare ca SMAEB.

Aici vei vedea doar motoare si echipamente.Nu vei vedea scutere ,Atv -uri ,barci si alte tampenii ca la porcaria de Smaeb care a fost anul asta

Mi se pare ca se tine in Prisma 2.Abea astept sa merg pentru ca Automobile Bavaria va prezenta noutatile aparute anul asta printre care si F800 GS cu care nu s-au obosit sa vina la surogatul de targ care a fost SMAEB. Vor fi acolo toti marii importatori care au lipsit de la SMAEB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si doar atat pe forum? nu ora de deschidere, nu detalii mai multe nimeni nu stie nimica? am fost si la SMAEB si vreau sa merg si la Salonul Moto si Accesorii 2008 care va fi la Prisma 2. chestia e ca eu vreau sa ma duc maine :finger: ca dupa-aia nu mai am cand :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si doar atat pe forum? nu ora de deschidere, nu detalii mai multe nimeni nu stie nimica? am fost si la SMAEB si vreau sa merg si la Salonul Moto si Accesorii 2008 care va fi la Prisma 2. chestia e ca eu vreau sa ma duc maine :finger: ca dupa-aia nu mai am cand :bigstar:

Aveti habar unde e Prisma 2 asta, ca eu nu stiu nici unde e Prisma 1 sau 0, si daca n-ar fi salon moto cred ca nici nu m-ar interesa foarte mult sa aflu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine-nteles ca merita vazut . E mai tare ca SMAEB.

Aici vei vedea doar motoare si echipamente.Nu vei vedea scutere ,Atv -uri ,barci si alte tampenii ca la porcaria de Smaeb care a fost anul asta

Mi se pare ca se tine in Prisma 2.Abea astept sa merg pentru ca Automobile Bavaria va prezenta noutatile aparute anul asta printre care si F800 GS cu care nu s-au obosit sa vina la surogatul de targ care a fost SMAEB. Vor fi acolo toti marii importatori care au lipsit de la SMAEB.

 

 

Si F800 GS, si F650 GS au aparut deja la Bavaria in showroom :finger: Le'am vazut si m'am urcat deja pe ele :bigstar:

Vor fi cu siguranta si la salon!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti habar unde e Prisma 2 asta, ca eu nu stiu nici unde e Prisma 1 sau 0, si daca n-ar fi salon moto cred ca nici nu m-ar interesa foarte mult sa aflu ?

Prisma este pe DN1 intre Bucuresti - Ploiesti pe partea stanga. Vezi indicator spre Buftea...sediu Zapp...e prea mare ca sa nu se vada :bigstar:

desigur ca o sa merg si acolo...macar pentru informare daca nu pt a vedea ce as fi vrut sa vad la SMAEB...

 

--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 23:05 -------------

Aveti habar unde e Prisma 2 asta, ca eu nu stiu nici unde e Prisma 1 sau 0, si daca n-ar fi salon moto cred ca nici nu m-ar interesa foarte mult sa aflu ?

Prisma este pe DN1 intre Bucuresti - Ploiesti pe partea stanga. Vezi indicator spre Buftea...sediu Zapp...e prea mare ca sa nu se vada :finger:

Editat de blackdtr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prisma este pe DN1 intre Bucuresti - Ploiesti pe partea stanga. Vezi indicator spre Buftea...sediu Zapp...e prea mare ca sa nu se vada :bigstar:

desigur ca o sa merg si acolo...macar pentru informare daca nu pt a vedea ce as fi vrut sa vad la SMAEB...

 

<small>--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 23:05 -------------</small><br/>

Prisma este pe DN1 intre Bucuresti - Ploiesti pe partea stanga. Vezi indicator spre Buftea...sediu Zapp...e prea mare ca sa nu se vada :finger:

De prisma aia stiam si eu vag, dar anuntul spune de Prisma 2, si aia veche de pe DN1 presupun eu ca e Prisma 1 daca nu 0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si la Smaeb si la acest salon, diferente majore...

Mi s-a parut un salon excelent in comparatie cu Smaeb-ul.

Nu a fost aglomeratie fiindca au venit doar motociclistii sau cei care aveau legatura cu motociclismul, deci nu au mai fost acei manelari...

A fost super ca au venit doar marii imortatori ai marcilor consacrate, nu au venit tot felul de firme no name.

Si inca ceva, nu am vazut firme importatoare de sh...

Din punctul meu de vedere zic ca a fost un salon foarte reusit unde am putut proba/cumpara accesorii si echipamente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto salonu, am fost si vineri si azi pt a ma intalni cu niste prieteni.Mi-a placut ca in comparatie cu SMAEB a fost mult mai aerisit, motoare noi, noutati cum ar fi Fireblade 2008, Ducati cu toate modelele prezentate,Suzuki, ce mai noutati una si una.Am putut sa vad si macar sa ating MV Agusta , cea de 100 000 + euroi, echipamente bune : Arai, Shoei, Dainese, nu ciurucuri si chinezarii ca la SMAEB.Nu tu cocalari care sa fi venit in cautare de poze de mess sau hi5.Lume cunoscatoare si pasionata!

Alt lucru care m-a impresionat placut a fost ca am putut sa ma urc pe mai toate motocicletele(in afara de Ducati, dar chiar si acolo cu putina bunavointa, am putut sa incalec 1098 de SuperStock :bigstar: ).Mi s-a parut foarte ok acest lucru pt ca am vrut sa fac o comparatie la pozitia in sa la modelele supersport de 600, sa vad pe care stau cel mai bine, pt ca vreau sa imi iau asa ceva.Cu ocazia asta m-am hotarat!Foarte ok acest aspect al salonului!

Mi-as dori sa devina o traditie si acest salon, unde totul parca a fost mai cizelat, civilizat, linistit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta organizare. Nu mi-a placut ca s-au luat bani extra pe parcarea motorului dar cel putin nu a fost exagerat pretul. Excelenta locatia. Mult mai bne ca la Romexpo. Aici ar trebuie sa se organizeze toate show-urile auto moto. E un inceput promitator. Abia astept a doua editie. Cred ca Smaebul ar trebui mutat in toamna. Asa ca de sf de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sa vad noutati moto si... atat am vazut. Echipament - subtire, anvelope, piese, tuning - mai deloc. Atmosfera destul de linistita, aceleasi femei ca la SMAEB cu aceleasi tinute si lipsa chiloti (a se vedea pozele cu tipele in tinute galbene, e plin netul cu ele :bigstar:

 

Intradevar, spatiul mai aerisit, dar si datorita faptului ca nu prea a intrat lumea (surse spun ca au fost aprox. 3500 platitori de bilet in toate cele 3 zile). Ce am de obiectat legat de organizarea Prisma: daca tot incasezi bani, macar pune cativa agenti sa dirijeze circulatia si sa fie clar unde e parcare de moto si unde de masini, unde e accesul, etc. Ca se circula in parcarea aia in stil "pe unde vreau" si cat am stat era un Volvo "nervos" sa ia in bot un motociclist ce incerca sa se strecoare printre masinile parcate.

 

 

In plus, daca eram potential client nu m-as fi dus sa dau 13.800 E pe un 1000RR - 2008 (e un exemplu, pretul e real) in conditiile in care sunt dealeri mai mici (care insa au fost la celalalt salon) si care il aduc la ~10.000E in aceleasi conditii (la cutie, 0km, garantie, etc). Asta a fost, in opinia mea, inca un motiv ca dealerii si importatorii "oficiali" sa nu stea la masa cu cei "noi pe piata" in conditiile in care aceeasi marfa oferita avea preturi diferite si ieseau sifonati cand clientul vedea clar diferenta intre ei (preturi, bonusuri, etc :finger: )

 

Just my 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie unul mi-a placut! au venit numai motociclistii... nu toti manelarii borati, gealati si ciorditori!

Daca SMAEB s-ar fii tinut la Prisma cred ca iesea mai bine si daca nu se tinea o data cu 4tunning iesea si mai bine.

All in all am vazut tot ce n-am vazut la SMAEB. Nu stiu cum se face ca serverul motociclism.ro tocmai pe durata SMA a fost inchis... tare! :bigstar: :moron: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ... o mutare intr-un datacenter nou a 2 site-uri nu-i chiar treaba usoara. Bine ca n-a tinut mai mult.

:bigstar:

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. 10 km in plus sunt spray Raid pentru manelisti si cocalari

 

2. Echipamente. .f. slab. . .numai vechituri si uratzenii nevandute pe afara. . la preturi de echipament piloti MotoGP.

 

3. Lumina chioara de moara din Dobrogea a stricat imaginea grav. ..ca si podeaua mizerabila.

 

4. Bufet.. . o mizerie. .carnatzi imputziti, mici si Bergenbier. . .italienii astia ne confunda cu microbistii. .

 

5. Motoarele alea le stiu de pe net. .nimic which makes you say: whoaaaa. .

 

6. Parere finala. . .Salonul organizat de italieni. . .ca unul la care vin oameni care nu au de facut altceva in weekend. .adica au avut. .s-a deschis Baneasa Shopping Center :bigstar:. .si acolo s-au dus majoritatea. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca nimeni nu vorbeste de ceva ce chiar nu am vazut la alt salon moto pana acum:

 

DRIVE TEST

 

Personal am avut ocazia sa incalec noul Suzuki SV si Banditul de 600. E foarte adevarat ca locul unde se facea drive testul era chiar mic, dar vorba organizatorilor, daca le lasi mai mult loc devin obraznici. Si chiar asa e ...din pacate. Din cauza unor "motociclisti" care vroiau sa incalece pe GSXR il turau si mai blocau nitel rotile alti motocilcisti nu au avut parte de un loc mai mare unde sa poata evalua motocicletele testate.

Chiar si in acel loc, destul de mic ca sa reusesti sa schimbi mai mult de a 2-a si sa franezi, au fost unii care se dadeau pe o roata, cu moto noi noute, nerodate, ca doar nu e a lui si el e smecher si mare "motociclist". E adevarat ca pentru cineva care vroia sa-si facao idee despre motoreta testata locul era chiar stramt. In afara de pozitia in sa in mers, viraje la viteze f mici, cutie si putina ciclistica altceva chiar nu aveai cum sa vezi...sau nu am reusit eu.

 

Cocncluzia mea: salonul aerisit, oameni binevoitori si mai putin agasati de "nenea cat prinde asta?", dorinta de a face ceva mai bun (drive test). Din pacate m-am convins ca sunt "motociclisti" si motociclisti. Nu stiu cate reprezentante o sa mai ofere moto noi la drive test si pe un spatiu adecvat, daca in 50 de metri erau unii care reuseau sa-si bata joc de ele. Si nu erau tarani, manelari, tigani sau altceva...erau "motocilisti". Iar pe urma te miri ca nu te mai lasa sa te asezi pe moto la salon...

 

P.S. Firmele care ofereau sambata utilaje la teste au fost Suzuki, Moto Guzi, Husqvarna, Gilera. Tot respectul pentru o astfel de initiativa si pentru bunavointa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie unul mi-a placut! au venit numai motociclistii... nu toti manelarii borati, gealati si ciorditori!

Daca SMAEB s-ar fii tinut la Prisma cred ca iesea mai bine si daca nu se tinea o data cu 4tunning iesea si mai bine.

All in all am vazut tot ce n-am vazut la SMAEB. Nu stiu cum se face ca serverul motociclism.ro tocmai pe durata SMA a fost inchis... tare! :D ;) :whip:

Si mie salonul mi s-a parut OK, in afara faptului ca a stat cam slab la echipamente (eu plecasem acolo sa-mi gasesc niste genunchiere gen enduro dar mai usurele si relativ ieftine si n-am gasit de loc nici un fel de genunchiere), si ca a fost organizat in balarii si cu greu am aflat cum sa ajung acolo; lucrul remarcabil e ca n-am vazut nici macar un singur tip cum am vazut cu sutele la SMAEB cu gel in loc de casca si cu tarlici cum purtau turcii pe vremuri...

Una peste alta, pentru macar unul din organizatori a iesit oarecum bine pe pielea mea pentru ca eu dupa ce am facut un drive-test (probabil a existat si la SMAEB acelasi lucru dar acolo nici macar nu am incercat sa aflu pentru ca ma omora putoarea de manele si dupa ce am luat o pereche de manusi de iarna pentru nevasta-mea, o casca noua si GPS-ul dupa care venisem de fapt am sters-o cat de repede posibil) dupa targul asta unde n-am cumapat acolo nimic tocmai mi-am luat un Piaggio Fly nou... Adevarul e ca si la targul alalalt am tocat o gramada de bani: casca Caberg Justissimo de 850 de lei (la supre-reducere de la Paula), manusi de iarna de circa 100 de lei (de la nu mai stiu ce firma de prin Ardeal), GPS garmin Zumo de 1600 de lei + soft de 500 de lei ca sa-mi mearga si pe PC. Oricum daca cei care au organizat SMAEB ar fi avut bunul simt sa nu amestece targul de motoare cu cel de manele si tuning probabil as fi avut deja noul motoras Piaggio inregistrat la primarie de circa o luna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...