Sari la conținut

Sfaturi Pentru Vopsit


Postări Recomandate

..de 600minim si 1000maxim nu?peste 1000 risti sa nu mai adere vopseaua. intrebarea mea este ;Mai dai cu grund peste spritzkit sau este mai bine sa_l lasi asa cu spritzkit smirgheluit cu 1000 si apoi vopsit?

Editat de justme2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Solutia buna dar mai costisitoare, insa mai usoara pentru tine si aici faci tu calculul daca merita. 150 RON per janta, sablat/vopsit electrostatic.

 

pai, nu are rost sa fac tiganie, mnai bine astept pana la primavara si, cine stie, poate ii schimb culoarea. Profit ca sunt aici pe topic si intreb si eu: cat m-ar costa sa vopsesc motocicleta in schema de culori clasica a SRAF-urilor? ( alb albastru ). Cu colant nu prea merge, cica nu ar prinde bine pe negrul meu...Vladut, la primavara poate ma primesti cu carena aia julita la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general e bine sa ai vopseluri de aceeasi marca (pt. noi astia incepatorii/amatorii cel putin) ca sa fii sigur ca nu ti se umfla sau nu arata bine dupa ce se usuca. La ce te referi cand zici ca s-a facut ca faina? S-a albit sau a capatat aspect 'granulat'(clasicul 'coaja de portocala')?

 

Pe vopseluri de obicei scrie timpul de uscare (sau gasesti vreo fisa pe net, dar o sa vezi si 'la ochi' in viitor), desi la inceput eu procedam altfel: pe ce mascam (folie) puneam degetul si vedeam daca e uscat sau nu. Am inteles (si asa am procedat eu de fiecare data) ca se da pe 'ud', deci nu astepti sa se usuce complet. Daca iese 'coaja de portocala' (si la inceptul mai mult ca sigur iese) se ia la smirghel de 1500/2000, cu multa apa, iar la sfarsit polish. Ultima oara am dat polish cu pad de burete pe bormasina si a iesit mai mult decat decent.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu cum sa explic :alcy: Avea un aspect granulat, si o culoare deschisa. Era ca si bruma de dimineata. Ca si cum s-ar fi gazat...dar spatiul era foarte aerisit, nu cred ca s-a intamplat asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ca sa fac o recapitulare a celor spuse aici pentru o carena avariata pasii sunt urmatori:

reparare sparturi [ sudura plastica,lipre cu fibra ,etc} cu smirgheluire zona afectata pina la plastic cam 10 cm ...depinde de zona afectata

 

degresare

 

kituire si corectare asperitati {smirghel}

 

degresare

 

aplicare kit pt spray pe zona afectata

 

 

smirghel

 

degresare

 

matuire vopsea veche cu smirghel de 1000

 

degresare

 

aplicare a unui grund de plastic toata suprafata

 

smirghel de 1000

 

degresare

 

vopsea de control

 

Daca exista defecte corectare pe zona cu grund si smirghel

 

degresare

 

vopsire in doua straturi sau 3 la intervale de 30 min

 

deresare si lacuire 2 straturi dupa 48 ore de la vopsire asta daca nu exista defecte.

 

sticherele se pun inainte de lacuire

 

Sper ca am fost destul de concis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar poti sa sari peste degresarea dintre smirgheluiri... degresezi zona doar atunci cand aplici ceva (grund, spritchit, chit, vopsea, lac). matuirea e tot smirgheluire... nu are nevoie de degresare.

in rest... praful de chit sau de la matuire il speli cu apa si stergi sa fie uscat bine.

la sparturi mai mari in carene poti sa dai gaurele si sa "cosi" cu sarma de cupru bucatile, dar sa ingropi in plastic (cel putin la exterior) sarma. oricum, cel mai simplu e cu fibra, dar si acolo sunt complicatii... sa ai grija ca spatiul sa fie fff bine ventilat si sa nu pui mai mult intaritor in rasina decat trebuie. poarta mereu 2 perechi de manusi chirurgicale (da, 2, sunt patit)... foloseste o pensula sau un trafalet mic ca sa "bati" fibra, adica sa o presezi.

pt chituire gasesti chit pt plastic, adera mai bine decat cel de fibra sau cel clasic pe plastic.

smirghelul fin, de final, eu l-am dat mereu ud, adica cu apa siroind peste piesa. foloseste o carpa sau un burete imbibat cu apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok si kitul de fibra, n-am zis ca nu e... am folosit la 2 bari auto si a tinut bine. doar ca pt plastic mi s-a parut mai bun asta special, l-am folosit acum la aripa moto. parca face priza mai bine si la finisaj mi s-a parut ca iese ca plasticul... greu de explicat. oricum, foloseste cu incredere si chitul de fibra, e ok.

pt smirgheluit ia-ti un suport din ala drept, nu stiu cum sa-i zic - se gaseste in dedeman, hornbach etc, pe care sa prinzi smirghelul, te ajuta mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

si citeva poze inainte si dupa reparatie

 

inainte

nuct.jpgUploaded with ImageShack.com

 

s77f.jpgUploaded with ImageShack.com

 

2j71.jpgUploaded with ImageShack.com

 

z161.jpgUploaded with ImageShack.com

 

ui8a.jpgUploaded with ImageShack.com

 

ym73.jpgUploaded with ImageShack.com

 

si dupa

fhu1.jpgUploaded with ImageShack.com

 

jzbj.jpgUploaded with ImageShack.com

 

4jhk.jpgUploaded with ImageShack.com

 

 

aj2q.jpgUploaded with ImageShack.com

 

galk.jpgUploaded with ImageShack.com

 

pqdf.jpgUploaded with ImageShack.com

 

ecye.jpgUploaded with ImageShack.com

 

u3vl.jpgUploaded with ImageShack.com

Editat de justme2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

A iesit foarte bine.

Sa dai un strat subtire de chit pentru plastic (e special pentru asa ceva - merge si cel pentru bari auto din plastic).

Asta ca sa iti acopere gaurelele si sa aduci la nivel.

Dupa aia sprit chit (filler)

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit foarte bine.

Sa dai un strat subtire de chit pentru plastic (e special pentru asa ceva - merge si cel pentru bari auto din plastic).

Asta ca sa iti acopere gaurelele si sa aduci la nivel.

Dupa aia sprit chit (filler)

Am luat kit fibra sticla ca e mai rezistent si dupa aceia dau cu kit de pistol.Banuiesc ca la asta te-ai referit cind ai spus sprit kit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut

Am pregatit carenele de vopsit , am dat sprit chit , dupa care 2 randuri de vopsea .

Dn pacate , nu stiam exact daca sprtichitul trebuie smirgheluit , dar la ochi imi parea sa fi iesit super , fapt pentru care nu l-am mai luat la smirghel si am continuat , dupa cum spuneam , cu cele 2 randuri de vopsea .

La sfarsit , a iesit un rahat . Vopseaua e foarte aspra (parca ar fi smirghel de 60) . Am smirgheluit apoi o portiune mica , cu smirghel de 800 cu apa , si vad cum se iau 'crestele' la spritchit , si ajunge cat de cat la nivel .

Vopseaua este din cele ieftine , cu lac in ea .

Ce am de facut acum ? Nu prea am sanse sa finisez cum trebuie cu smirghel de 800 . Decat cu insistenta f mare si muuuuulte coli de smirghel . In cazul in care as face asta , un strat de vopsea la sfarsit , ar trebui sa termine treaba .

Sa iau cu un smirghel mai aspru (300 sa zicem) dupa care spritchit , smirgheluit spritchitul si vopsit iar ? Dar pentru asta va trebui sa astept pana maine macar , cred , pentru a se usca mai bien vopseaua , ca acum am incercat cu smirghel de 800 si nu se indeparteaza sub forma de praf , ci sub forma de cocoloase asa ..

De asemeni , am auzit ca cica peste vopsea d-asta ieftina , cu lac in ea , poti aplica lac d-ala normal , de gard cum ar veni , pentru o finisare mai buna . Stiti ceva despre procesul asta ?

 

in a 3a poza este portiunea unde am frecat umed cu smirghel de 800 .

post-60554-0-92147100-1399630693_thumb.jpg

post-60554-0-14304300-1399630699_thumb.jpg

post-60554-0-23653400-1399630704_thumb.jpg

post-60554-0-44810900-1399630718_thumb.jpg

post-60554-0-17451400-1399630731_thumb.jpg

post-60554-0-21512300-1399630752_thumb.jpg

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa sa se usuce bine (cateva zile, daca nu ai cuptor) si dupa aceea ia vopsea la finisat. P800 e putin cam mare granulatia, finisajul final ar merge cu un P2000 hidro dar da, e de munca.

Nu am patit asa ceva nici macar la spray... ce duza ai la pistol? Ai diluat vopseaua? Pare mai mult stropita decat pulverizata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duza este mare (poate prea mare pentru vopsit) , dar am dat 'evantaiul ' mare pentru a nu suprasatura piesa de vospea . Este de 1.5

Am diluat-o , la ochi . parea fina cand iesea din pistol . Inca am vopsit si o bucata de lemn , de proba , si pe lemn a ramas fina !

Problema la mine , cred eu , este faptul ca nu am smirgheluit spritchitul deloc . Pentru ca ,asa cum am spus , daca iau 'varfurile' mai gronjoase , ajung la spritchit.

Cred ca voi continua cu smirghelul de 800 , dupa care voi vopsi din nou .



pana la urma , de smirgheluit cu 300 nu puteam ca nu era uscata vopseaua si se intepenea smirghelul , cu smirghel de 800 nu aveam spor ..asa ca am mai dat un rand de spritchit ,dar mi-a crapat in muuulte locuri . Oricum , l-am smirgheluit cu 800 , si am vopsit iar . Din pacate , nu mi-a mai ajuns vopseaua decat pt un strat :( . Dar asta e , va ramane asa deocamdata , caci oricum e crapata si arata ca dracu' . Da' macar arata mai bine ca azi dimineata .

Dar , tot nu sunt lamurit cu lacul de lemn . Stie cineva ceva ? Am inteles cum ca s-ar amesteca cu vopseaua si ar avea un luciu mai mare . Da' dupa vopsea nu poate fi dat oare ? sa o si protejeze ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...