Sari la conținut

Accident in Brasov


Pacasac
 Share

Postări Recomandate

Acum am aflat de la un prieten care mergea in Codlea. Un motor alb a luat o dacia rosie in plin, pe Brasov - Ghimbav. Motociclistul rula cu viteza mare, cel cu Dacia ori nu s-a asigurat calumea ori nu l-a vazut... nu stiu, cert e ca l-a luat din plin. Dacia cica avea partea din fata varza.

 

Motociclistul inca mai traia cand a trecut prietenul meu pe langa el, era si salvarea acolo, medicul aplecat asupra motociclistului care inca mai misca. Sper sa fie ok.

 

:makeout:

Editat de Pacasac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesti proaste din nou..

Pe la ora 16:00 veneam la munca cu motorul..In Ghimbav, o dacie lovita in fata destul de nasol.....Politie, masuratori....Accidentul s-a produs dimineata...

Am aflat de la cei de pe acolo ca a lovit un motociclist, dar nu stiu mai multe detalii...Am postat in speranta ca poate a aflat careva ceva....eu incerc totusi sa vad ce mai stie lumea prin zona....

Daca aflu ceva noutati, revin...desi stiu ca nu poate spune nimeni ca asteapta asa ceva....dar,din pacate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ....in jurul orei noua dimineata Sergiu, prietenul si mecanicul nostru, a avut un accident, cu un Yamaha cumparat vineri de la noi. Ca de obicei.....motociclistul nu a fost vazut.... :angryfire:Iar masina a iesit in fata la cativa metri,asa ca motoristu CARE NU AVEA VITEZA MARE nu a mai avut timp- nici macar sa franeze. Tipa care conducea masina nu are nimic, in schimb Sergiu are mainile si picioarele fracturate; dupa amiaza avea mainile si piciorul stang "rezolvate" dar dreptul ,nu se stie daca pot sa-l mai "recompuna"....sa speram ca da.

Adi a fost la el la spital de doua ori pana acum si i s-a spus ca in urma controlului nu i-au gasit leziuni la organele interne.

Problema este ca omul nostru avea "B"-ul dar pt. "A" era programat joia asta, si o sa se aleaga cu dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul, nestiind gravitatea, ma bucur sa aflu ca nu e mult mai grav de asa...sa speram ca isi va reveni 100% sau macar cat mai aproape de 100%.

In schimb vestea cu carnetul e destul de nasoala...penal, caz de accident fara permis, poate sa aiba surprize mari daca mai vrea A-ul... :makeout:

Dar pana una alta, multa sanatate omului, ca restul....or iesi rand pe rand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am vazut motocicleta,nici motociclistul.....am trecut pe acolo la ceva timp dupa...

 

Dar ca sa faci o dacie muci(asa prapadita cum e ea..), nu-s convins ca o poti face la viteza mica...nu o spun cu rautate sau carcoteli, dar as vrea daca cineva afla ceva date obiective sa posteze....

Inteleg prietenii care vor binele amicului lor, dar nu cred ca e cazul sa ne mintim intre noi...inclin sa cred totusi ca e vorba si de ceva mai multa viteza...(doar o parere)

Editat de skywalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai voi sunteti de vina nu trebuia sa i-o vindeti pana nu avea A-ul . naspa cu aceasta chestiune. Cum dumnezeu sa repare el moto si sa nu aiba A-ul ??? Cum iesea la proba?????

Pana la urmma cel mai important e sa-l recupereze 100% restul le rezolva el incet incet. Sanatate Maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ii potzi acuza pe ei ca i-au vandut motocicleta. Si eu mi-am cumparat motocicleta desi nu am carnet inca dar nu merg cu ea.

 

Oricum, insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si mai multa prudenta. Cat despre conducere fara carnet, nu va mai plangeti ca traiti in Romania si va alegeti cu dosar penal ca nu cred ca e vreo tara sa dea diploma de merit ptr conducere fara carnet. Ar putea insa cei cu experienta si care au prieteni incepatori sa incerce sa fie prieteni mai buni si mai atenti. Ca o viata e scurta oricum darmite sa o mai scurtam si noi. Si de ce sa nu ii sfatuim de bine cand se intampla atatea necazuri. Macar pe cei pe care ii cunoastem ca pe straini pe strada nu prea ii poti opri sa le tii lectii de purtat echipamente si alte traznai. Chiar v-ati plictisit de viata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..cred ca referirea la Romania avea legatura cu shpaga/aranjamete, binecunoscutele PCR(Pile,Cunostinte,Relatii) sa iasa omul curat de zici ca nu s-a urcat pe motor in viata lui,nimic penal la cazier.

Totusi exista niste riscuri imense si daca dadea el peste vreun pieton/biciclist/etc care sa pateasca ceva cred ca nu-l mai scotea nici Herr Ratzinger..

Eu am doi prieteni care acum fac scoala,au motor in curte si ma mandresc ca i-am convins sa le lustruiasca pana au plasticul in mana, ca nu e de joaca.M-am oferit sa-i plimb eu cand au chef etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

groaznica zi... 3 accidente, 2 morti si un accidentat grav...

 

insanatosire grabnica (,) 'consateanului' meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si mai multa prudenta. Cat despre conducere fara carnet, nu va mai plangeti ca traiti in Romania si va alegeti cu dosar penal ca nu cred ca e vreo tara sa dea diploma de merit ptr conducere fara carnet. Ar putea insa cei cu experienta si care au prieteni incepatori sa incerce sa fie prieteni mai buni si mai atenti. Ca o viata e scurta oricum darmite sa o mai scurtam si noi. Si de ce sa nu ii sfatuim de bine cand se intampla atatea necazuri. Macar pe cei pe care ii cunoastem ca pe straini pe strada nu prea ii poti opri sa le tii lectii de purtat echipamente si alte traznai. Chiar v-ati plictisit de viata?

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud de Sergiu :moto: Nu stiam ca nu are permis... :ok:

 

Sper sa isi recupereze sanatatea cat mai complet...in rest, dosarul penal e o gluma pe langa oasele rupte.Probabil nu va mai avea dreptul la permis niste ani, dar.... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ....in jurul orei noua dimineata Sergiu, prietenul si mecanicul nostru, a avut un accident, cu un Yamaha cumparat vineri de la noi. Ca de obicei.....motociclistul nu a fost vazut.... :angryfire:Iar masina a iesit in fata la cativa metri,asa ca motoristu CARE NU AVEA VITEZA MARE nu a mai avut timp- nici macar sa franeze. Tipa care conducea masina nu are nimic, in schimb Sergiu are mainile si picioarele fracturate; dupa amiaza avea mainile si piciorul stang "rezolvate" dar dreptul ,nu se stie daca pot sa-l mai "recompuna"....sa speram ca da.

Adi a fost la el la spital de doua ori pana acum si i s-a spus ca in urma controlului nu i-au gasit leziuni la organele interne.

Problema este ca omul nostru avea "B"-ul dar pt. "A" era programat joia asta, si o sa se aleaga cu dosar penal.

:ok: Saracu' baiat. :moto:

 

Totushi fara carnet. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa sanatate si recuperare rapida!

 

nu mai umblati fratilor fara carnet! nu de alta, dar faci penal, etc... sunt constient ca la scoala nu prea inveti, si ca Sergiu se stie pe motoare....dar am vazut unii de genul.." ce-mi trebuie mah mie carnet? etc etc....

 

fara suparare....sunt multi care umbla cu nasul pe sus..si se cred buricul pamantului ca merg si ei pe o moto...nu e de gluma!.....mergeti cu prudentza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare dar nici unul din noi (Adi sau eu) nu ne-am gandit sa-i cerem actele la verificat ,mai ales ca Adi l-a cunoscut pe Sergiu "pe motor" si stia de el ca a facut cros si enduro de ani de zile.

Nici eu nici Adi nu am fost de fata ,dar doi din martorii oculari au aspus ca nu mergea cu viteza mare ,ci apropiata de cea a masinilor, dar tipa i-a iesit in fata la aprox. "...o lungime de masina" iar Sergiu abia a mai avut timp sa "schiteze" o incercare de eschiva care nu i-a mai "iesit" din lipsa de spatiu si timp.Pt cine are bani poate sa incerce sa "proiecteze" un Yamaha de 243 kg(+85Kg pilot) la viteza de aprox. 60km intr-un bot de Dacie ca sa vada efectul.

Pt. o mai buna intelegere, acelasi efect se poate obtine lasand sa cada liber de la etajul patru, respectiva motocicleta peste numita Dacie.

PS la 60 la ora parcurgi aproape 17 m/s ,o masina are aproape 5m ...oare ce se mai poate face in 0,3 secunde pana la impact.

PPS in privinta carnetului aveti dreptate , scapa fara penal, dar nu scapa de oasele rupte (astazi i-au descoperit si bazinul fisurat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...