Sari la conținut

Intalnire Choppere Bucuresti


Lope
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A fost si el a fost si Traffic man pe care cu aceasta cale il anunt ca mi-a parut bine ca ne-am cunoscut, cine stie poate vom avea ceva proiecte impreuna.

Buna berea , buna cola... poate facem si o bauta uikendul asta cu bere adevarata cu alcool :rolleyes: , tot acolo ca-i frumos.

 

Salutare baieti si numai bine

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost si el a fost si Traffic man pe care cu aceasta cale il anunt ca mi-a parut bine ca ne-am cunoscut, cine stie poate vom avea ceva proiecte impreuna.

Buna berea , buna cola... poate facem si o bauta uikendul asta cu bere adevarata cu alcool :( , tot acolo ca-i frumos.

 

Salutare baieti si numai bine

 

:D

Frumos.... avem acum si e-mail comun, pe gmail :rolleyes: nu uitati de el, mai ales ca are si chat :o Lope va da amanunte in PM :) :D :P

Editat de OLD LARRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa va spun, ca una dintre actiuniile noastre de care deja am inceput sa ma ocup si sa fac lobby este aceea de a cere Primariei Capitalei si mai ales Comisiei de circulatie sa infinteze , lini dedicate pentru motociclisti. Cand spun asta la ce ma refer.

In multe tarii civilizate , exista cu 50-100m inainte de intersesctie , intre benzile normale niste benzi de jumatate sau 1 m speciale pt. motociclisti , tocmai pt. a decongestiona traficul si a facilita scaderea timpului de calatorie. Motociclistul intra printre masini si ajunge primul la semafor. Inca nu m-am documentat exact despre aceste benzi , probabil ca va fi nevoie de un studiu de fezabilitate ( ca in romania), dar aceasta idee mi-a fost sugerata de un coleg motociclist la o intalnire si am considerat ca merita toata atentia.

Am vrut sa stiti de ea, deoarece suntem implicati cu toti .

 

Sanatate si numai bine.

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost si el a fost si Traffic man pe care cu aceasta cale il anunt ca mi-a parut bine ca ne-am cunoscut, cine stie poate vom avea ceva proiecte impreuna.

Buna berea , buna cola... poate facem si o bauta uikendul asta cu bere adevarata cu alcool :rolleyes: , tot acolo ca-i frumos.

 

Salutare baieti si numai bine

 

:(

 

Da, merge o bericioaica... ca ieri la moatoare cam salivam dupa o Corona. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost si el a fost si Traffic man pe care cu aceasta cale il anunt ca mi-a parut bine ca ne-am cunoscut, cine stie poate vom avea ceva proiecte impreuna.

Buna berea , buna cola... poate facem si o bauta uikendul asta cu bere adevarata cu alcool :rolleyes: , tot acolo ca-i frumos.

 

Salutare baieti si numai bine

 

:(

 

 

Sal all,

 

Mi-a facut o deosebita placere sa va intalnesc.

Pacat ca am fost putini. Poate data viitoare.

Multam ink o data pentru BR! Raman dator! Si de obicei nu foarte mult timp!

Poate k mi-ar fi placut mai mult daca ne plimbam mai mult. Nu stiu ce a fost aseara mai TARE: setea de BRRC sau setea de plimbare!

Nice pentru initiativa! si nervi tari acolo la circulatie cu capete patrate! Cred ca am avea mai multe sanse daca "primul" motociclist al tarii de acum ar primi initiativa noastra! Altfel... se vor face benzi dedicate pentru 4 x 4 si alte SUV-uri ale "jmecherilor"!

Bafta!

 

Si..... alungati ploaia aia pentru weekend!

 

Vroiam sa va spun, ca una dintre actiuniile noastre de care deja am inceput sa ma ocup si sa fac lobby este aceea de a cere Primariei Capitalei si mai ales Comisiei de circulatie sa infinteze , lini dedicate pentru motociclisti. Cand spun asta la ce ma refer.

In multe tarii civilizate , exista cu 50-100m inainte de intersesctie , intre benzile normale niste benzi de jumatate sau 1 m speciale pt. motociclisti , tocmai pt. a decongestiona traficul si a facilita scaderea timpului de calatorie. Motociclistul intra printre masini si ajunge primul la semafor. Inca nu m-am documentat exact despre aceste benzi , probabil ca va fi nevoie de un studiu de fezabilitate ( ca in romania), dar aceasta idee mi-a fost sugerata de un coleg motociclist la o intalnire si am considerat ca merita toata atentia.

Am vrut sa stiti de ea, deoarece suntem implicati cu toti .

 

Sanatate si numai bine.

 

:D

 

Lope,

 

nu stiu de ce, dar poza ta din avatar are ceva probleme! sper sa ma insel!

 

Si daca tot vrem un grup... ia bagati pe PM un mesaj in care sa facem o lista de telefoane cu nume cu tot si ce motor/nr de inmatriculare avem... sa stim cum dam unu de altu si fara forum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lope,

 

nu stiu de ce, dar poza ta din avatar are ceva probleme! sper sa ma insel!

 

Si daca tot vrem un grup... ia bagati pe PM un mesaj in care sa facem o lista de telefoane cu nume cu tot si ce motor/nr de inmatriculare avem... sa stim cum dam unu de altu si fara forum!

 

Ce are poza mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa va spun, ca una dintre actiuniile noastre de care deja am inceput sa ma ocup si sa fac lobby este aceea de a cere Primariei Capitalei si mai ales Comisiei de circulatie sa infinteze , lini dedicate pentru motociclisti. Cand spun asta la ce ma refer.

In multe tarii civilizate , exista cu 50-100m inainte de intersesctie , intre benzile normale niste benzi de jumatate sau 1 m speciale pt. motociclisti , tocmai pt. a decongestiona traficul si a facilita scaderea timpului de calatorie. Motociclistul intra printre masini si ajunge primul la semafor. Inca nu m-am documentat exact despre aceste benzi , probabil ca va fi nevoie de un studiu de fezabilitate ( ca in romania), dar aceasta idee mi-a fost sugerata de un coleg motociclist la o intalnire si am considerat ca merita toata atentia.

Am vrut sa stiti de ea, deoarece suntem implicati cu toti .

 

Sanatate si numai bine.

 

:rolleyes:

Buna idee !!problema e ca unele strazi sant inguste rau.Am constatat ca au inceput conservarii sa ne vada si cand pot ne fac loc !!

 

PS:nr meu de tel il are Lope

 

Buna idee !!problema e ca unele strazi sant inguste rau.Am constatat ca au inceput conservarii sa ne vada si cand pot ne fac loc !!

 

PS:nr meu de tel il are Lope

Poza ta nu se vede ,Lope !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa va spun, ca una dintre actiuniile noastre de care deja am inceput sa ma ocup si sa fac lobby este aceea de a cere Primariei Capitalei si mai ales Comisiei de circulatie sa infinteze , lini dedicate pentru motociclisti. Cand spun asta la ce ma refer.

In multe tarii civilizate , exista cu 50-100m inainte de intersesctie , intre benzile normale niste benzi de jumatate sau 1 m speciale pt. motociclisti , tocmai pt. a decongestiona traficul si a facilita scaderea timpului de calatorie. Motociclistul intra printre masini si ajunge primul la semafor. Inca nu m-am documentat exact despre aceste benzi , probabil ca va fi nevoie de un studiu de fezabilitate ( ca in romania), dar aceasta idee mi-a fost sugerata de un coleg motociclist la o intalnire si am considerat ca merita toata atentia.

Am vrut sa stiti de ea, deoarece suntem implicati cu toti .

 

Sanatate si numai bine.

 

:rolleyes:

 

olanda si franta nu-s civilizate? :(

eu n-am vazut

 

in multe tari civilizate nu e legal lane splitting, deci n-au cum sa se astepte sa ajunga chopperisti in fata :D

in olanda sunt, dar numai pt biciclisti si pe pe strazile mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

olanda si franta nu-s civilizate? :rolleyes:

eu n-am vazut

 

in multe tari civilizate nu e legal lane splitting, deci n-au cum sa se astepte sa ajunga chopperisti in fata :D

in olanda sunt, dar numai pt biciclisti si pe pe strazile mici

 

In Olanda exista benzi speciale pt. biciclisti si pentru scutere, datorita evolutiei traficului aceasta banda de preselectare a motociclistilor este una din multiplele optiuni pe care le ia in considerare un MasterPlan pe transport. Sincer mie imi pare rau ca nu am aflat sau ca nu mi-a venit ideea asta inainte de a finaliza MasterPlanul. Azi am vorbit cu directorul meu , directorul de la Transporturi din Primaria Capitalei, maine sper sa il prind pe dl. Udriste Gheorghe, sa discut aceasta problema cu el (dir. Infrastructura pe toata primaria). Dir. meu ia suras ideea si a zis ca o sa o discutam mai pe larg, deoacere trebuie bagata in comisia de circulatie si s-ar putea politia sa aibe o problema. Mai sunt cateva impedimente de ordin financiar si birocratic pe care sper sa le depasesc. Nu are rost sa spunem ca in nu stiu ce tara este ilegal si in nu stiu ce tara este legal, sau ce tara este mai civilizata decat alta, noi vb. de Romania , mai exact Bucuresti, cred ca 98% dintre scuteristi si motociclisti se baga printre masini, foarte multi sunt acrosati, exista foarte multe frustrari din partea soferilor atunci cand trece un motociclist pe langa ei iar ei stau 20 min. la un semafor. Chiar nu mi-se pare un subiect pe care trebuie noi , motociclisti, sa il dezbatem prea mult.

Asta se intampla , asta este realitatea, este o modalitate si de a spori atentia soferilor in trafic, poate nu mai deschid usile aiurea si poate in felul asta nu vor mai fi lovite oglinzile.

 

PS: Adorlith, aceasta actiune nu este facuta numai pentru choppere, cred ca acest lucru poate fi destul de clar. Cuprinde toata gama de la scutere, mopede pana la motoare. Chiar azi ma uitam cand stateam in masina pe 13 septembrie ca intre mine si o masina RATB este mai mult de 1m. Sunt intersectii in care nu se poate face asa ceva , sunt intu totul de acord, dar nici semafoare inteligente nu avem peste tot, nu? :(

Editat de Lope
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca 98% dintre scuteristi si motociclisti se baga printre masini, foarte multi sunt acrosati, exista foarte multe frustrari din partea soferilor atunci cand trece un motociclist pe langa ei iar ei stau 20 min. la un semafor.

Din proprie experienta =te strecori printre masini atat timp cand coloana sta pe loc si cu 5 km/h,scuteristii mai ales trec printre masini cu 20-30 km/h chiar,asa ca si-o fac cu mana lor,cand vezi ca se face verde daca nu ai ajuns in fata,mai te strecori pana incepe sa se puna coloana in miscare apoi cu semnal te integrezi in coloana.

Preferabil sa folositi faza lunga ziua la deplasarea prin oras,pt ca esti mult mai vizibil mai ales cand este soare.

Am constatat chiar ieri la un semafor o faza in care conservarul a fost de toata stima si respectul, :rolleyes: a vazut ca veneam pe dreapta incet si si-a rabatat oglinzile electrice si a virat stanga pt a-mi face loc chiar daca oricum dupa el nu aveam cum sa mai inaintez,i-am multumit verbal ca avea geamul deschis !!!

Cei mai tineri si cu masini straine ne fac loc :( ,frustratii cu vechituri,manelarii cu harburi tunate si unii RATB sant periculosi pt ca vor cu orice chip sa te impiedice sa pleci inaintea lor iar ultimii pleaca cu nonsalanta pe rosu. :P Cei care sant invidiosi ca trecem printre ei sa caute reprezentantele moto ca mai au aia pe stoc motorete !! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lope, daca iti reuseste initiativa asta, cred ca ar trebui sa fi declarat motociclistul anului. Mie mi se pare o idee foarte buna. Dupa parerea mea nici nu conteaza foarte mult daca mai exista asa ceva si in alte tari. Pana la urma de ce nu ar avea si Romania o initiativa buna si sa fie altii care sa ne ia pe noi de exemplu? Cred ca si politita ar trebui sa fie de acord. In definitiv, daca se creaza un culoar special, atunci se cheama ca nu mai stai pe banda altuia sau intre benzi ci stai regulamentar pe banda ta. Ar trebui avut in vedere ce se intampla in intersectii cu mai multe directii (de exemplu daca vrei sa o iei la stanga iti trebuie o banda mai aproape de axul drumului dar daca vrei sa o iei la dreapta iti trebuie una mai langa bordura)

 

Cu realizarea practica sunt un pic mai sceptic ca in Bucuresti (si in tara in general) sunt foarte multe drumuri unde nu mai exista marcaj deloc si trebuie sa ghicesti pe ce banda mergi asa ca o sa mai dureze pana sa se faca marcajele astea. Pun pariu ca dupa aia o sa inceapa "smecherii" cu masini sa se bage si ei pe banda asta (chiar daca ii inghesuie pe ceilalti la maxim) ca ei oricum nu respecta nici o regula de circulatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca incepe vijelia nu mergem , daca nu , ne vedem la Arc, numai sa spuneti la ce ora.

 

 

Pentru cine serbeaza azi ziua numelui: LA MULTI ANI!

asa ca posibil oamenii sa fie pe la baute .....

cum o sa fiu si io de altfel!

BAFTA si distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=210939

 

Link-ul asta l-am primit de la traffic_man_fm, as vrea sa vorbim un pic despre baiatul asta, care are nevoie de orice fel de ajutor.

Am facut 200 de flyere, cat se poate de simple si de rudimentar, dat fiind faptul ca timpul este foarte scurt si el tocmai asta nu are, timp.

Cum spuneam am realizat 200 de flyere alb-negru, simple, taiate de pe coli A4, pe care as dori ca in drumurile noastre si la intalniri , la semafor, stop sau alte intersecti, precum si in momentul in care ne oprim langa terase baruri etc. sa le impartim.

Deocamdata am facut 200, sper sa pot face mai multe.

Asta vroiam sa vb. cu voi , poate azi la Arc vin cativa.

Sanatate si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heeeeiii !

Aici nu sunteti, pe chopperacademy de asemenea - NU SUNTETI.... e posibila o absenta de doua zile ?!? :lol: pe unde umblati fratilor ?!? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prin zona dar ma bag acum la o plimbare prin oras...poate si un suc sau cafea pe undeva.

Daca mai iese cineva ne auzim pe telefon (il gasiti la semnatura).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prin zona dar ma bag acum la o plimbare prin oras...poate si un suc sau cafea pe undeva.

Daca mai iese cineva ne auzim pe telefon (il gasiti la semnatura).

NO CA SERVUS, mai putin OLD decat mine :(

Numai ca in asteptarea unui mesaj de la un chopperist adevarat, tare m-am necajit si am deja "uleiul murdar in cutie" (de la alcool), deci cu parere de rau zic "pas" ..... ca ar fi pacat de carnet taman acum, la inceput de sezon :lol: ... :lol:

P.S. Ai uitat de semnatura aici.

Editat de OLD LARRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de absenta, am avut ceva probleme de familie, dar de maine revin, cum am spus imi pare rau ca a plouat ieri si nu ne-am putut intalni, am 200 de flyere facute pt. Gabone, pe care sper sa le putem imparti. OldMax, iti trimit maine modelul, poate mai reusesti si tu sa scoti cateva.

Numai bine si ne auzim maine pe forum, poate si o plimbare, ca ma duc cu motorul la birou sa le daram tencuiala de pe primarie :lol:

 

Va pup si mi-e dor sa ne intalnim ( am vrut sa fiu in ton cu parada gay ) :lol:

 

PS: cine vrea cine doreste poate-i afumam un pic pe baieti sambata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...