Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti da ceva detalii ? Ms.

 

Detalii in ce sens? De care este, cat costa, sau ce diferente sunt?

Eu am ales varianta inalta a modelului "comfort"; am avut senzatia ca fiind mai inalta este si (minimal) mai confortabila dar totusi nu bag mana in foc. Am zis ca nu am ce pierde pt ca fiind inalta o tin in pozitia "low", altfel cea standard o tineam in pozitia "high" si este tot aia. M-a tentat si varianta "breathable" dar nu mi-a placut ca era alta culoare. In plus, am impresia ca "breathable" ramane ceva mai mult umeda in caz de ploaie. practic insa, pe caldura, cred ca este mai avantajoasa.

 

Oricum, diferenta de confort este mare fata de cea originala. La aia ma dureau repede bucile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat Kahedo, cele de la Wunderlich, apoi Sargent, Corbin

In final, si eu tot la acelasi model ca al tau ma gandesc, varianta standard.

N-am vazut foarte multe GS-uri cu alte sei, sa pot incerca una.

Cand ies cu motorul la un drum mai lung imi aduc aminte ... saua ...parca era bine daca ar fi fost mai moale ... aceeasi senzatie ...

Nu ca cea originala ar fi neconfortabila, dar daca se poate mai bine ...

Asta doream sa aflu, de la o persoana care a schimbat saua, daca se merita.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ies cu motorul la un drum mai lung imi aduc aminte ... saua ...parca era bine daca ar fi fost mai moale ... aceeasi senzatie ...

 

N-as zice ca este mai moale saua de la TT, prima senzatie a fost chiar ca ar fi mai tare, de fapt as spune "mai ferma"; dar felul in care este facuta (ce are in interior) si cum se comporta cand are greutatea pe ea este cel mai important.

Cum am spus, dupa parerea mea, merita clar investitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harea,bine ai zis-o....O caruta de bani,ca apoi sa schimbi senzori,sei,suspensii,cardane,draci,laci...Inseamna ca Stromul meu de 1000 e parfum.....Si pus la treaba cum multi doar viseaza....

Stai jos ai nota 4! Nu sti tu ce inseamna sa ai mobra premium! Se mai numeste si personalitate!

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlade, la o motocicleta turing, premium, scumpa, ma asteptam ca macar saua sa fie mai de soi.

 

Cei mai multi merg cu seile originale. Fara probleme.

Schimbarea tine de gusturi ... iar uneori chiar necesitati.

In cazul meu, posteriorul si-ar dori o alta senzatie ... :nono: ... nu va ganditi la prostii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harea,bine ai zis-o....O caruta de bani,ca apoi sa schimbi senzori,sei,suspensii,cardane,draci,laci...Inseamna ca Stromul meu de 1000 e parfum.....Si pus la treaba cum multi doar viseaza....

Domnul coleg ai dreptate ca pe Strom nu trebuie schimbat cardan, senzor, etc pt ca nu are.

PS eu am un R1100 R din 96 cu 73000 km la care in 5 ani de zile am schimbat 1 simering, un cablu de accelaratie si un microcontact frana fata. La anul poate retapitez saua ca deja dupa 17 ani nu mai arat ca nou ca si aspect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati cm inaltime are un parbriz de GSA?vreau sa imi dau seama cam care este diferenta fata de al meu.Multumesc anticipat.

365 mm GS si 460 mm GSA. Nu e mare smecherie, inafara de look-ul de GSA nu merita ca si parbriz. Eu la 1.80m inaltime trebuia sa-i mai pun un deflector ptr a ma simti bine cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din pacate ai cam gresit topicul (se potrivea mai bine la topicul noului GS) dar il putem savura si aici ;)

 

Io cred ca marketingul BMW i-a platit si p-astia la greu:

 

"I agree that the BMW is the overall best bike..."

"These are comfortable, fast, and capable bikes, but the BMW is the one I'd buy"

"... but BMW's R1200GS does everything better than the rest"

"... the R1200GS may well be the most capable and versatile motorcycle on the planet"

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati cm inaltime are un parbriz de GSA?vreau sa imi dau seama cam care este diferenta fata de al meu.Multumesc anticipat.

Aia 10 cm fac diferenta! Si eu am tot 1,80 iar acum cu parbrizul de gsa e mult mai bine si nu merg cu el max sus! Daca ai cum sa-l schimbi si nu te costa 2500 ron ca la AB, fa-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca 10 cm fac diferenta, dar nici nu o sa dau 600 de euro pe un parbriz, veci pururi. Am vazut ca s-a vandut unul nou nout pe ebay.de cu 135 euro si 17 euro transportul.

Nici eu nu am dat, am primit unul usor zgariat de la un prieten cu casco , teava cu prinderile superioare am facut-o la Harea (200 ron) iar suruburile... Hornbach plus cele de la original.

 

Btw vezi in posturile mele ca pusesem niste accesorii pe care le vinde un prieten. Avea si doua parbrize (unul mare, unul mic), unul dintre ele s-a dat, nu stiu care dar poate ai noroc.

Editat de alexcseh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca doar 10cm iti mai trebuie, poti sa incerci un MRA X-CREEN

Nu stiu cati cm imi trebuie in plus, eu am 1,81 m, cert este ca vantul cam trece peste parbriz si imi vine exact in zona vizierei, as vrea ceva mai inalt sa fie ok. Acum nu ma omoara vantul asta dar parca atunci cand este mai rece afara, nu mi-ar displace sa nu ma bata in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu cati cm imi trebuie in plus, eu am 1,81 m, cert este ca vantul cam trece peste parbriz si imi vine exact in zona vizierei, as vrea ceva mai inalt sa fie ok. Acum nu ma omoara vantul asta dar parca atunci cand este mai rece afara, nu mi-ar displace sa nu ma bata in fata.

La mine cu asta de gsa a aparut alta problema, la frig, ochelarist fiind, se aburesc ochelarii in casca desi am ventilatia deschisa pt ca aerul nu mai ajunge pe viziera/mandibula ci doar undeva pe crestet.

Editat de alexcseh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...