Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

cat ai dat pe elce an si cati km daca se poate.. merci anticipat toate cele bune!

 

Pai am dat 12.476 EUR fara TVA (sau o sa dau, ca sa fiu foarte exact, pentru ca eluata in leasing :D). E din 2008 ca am luat-o noua, avea 1 km la bord :bounce: E dotata cu toate cele ce nu s-ar fi putut pune si dupa, adica pachet safe, pachet touring (inclusiv ESA), roti pitate cross.

Separat de banii de mai sus am pus: engine guard, protectii aluminiu cilindri, alarma si un rucsac de rezervor. Restul de acu .....

 

PS Pe unde va faceti reviziile? Eu m-am programat pe 5 septembrie (muuuuult rau !!) la Contempo Brasov, dupa ce ce in prealabil am intrebat la Iasi - au raspuns ca nu fac service si la moto, la Bucuresti - am sunat de vre-o cateva ori si nu mi-a raspuns nimeni ....

Am deja 1600 de km si trebuia sa schimb uleiul de rodaj de la 1000 :rock:

Editat de DanC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

PS Pe unde va faceti reviziile? Eu m-am programat pe 5 septembrie (muuuuult rau !!) la Contempo Brasov, dupa ce ce in prealabil am intrebat la Iasi - au raspuns ca nu fac service si la moto, la Bucuresti - am sunat de vre-o cateva ori si nu mi-a raspuns nimeni ....

Am deja 1600 de km si trebuia sa schimb uleiul de rodaj de la 1000 :bounce:

 

 

Numarul de la BMW Motorrad Baneasa este 0316201071 Intrebi de Cristi care e mai nou la AB si din cauza asta inca nu l-a prins stilul "iar m-ai sunat sa ma deranjezi" specific firmei, adica chiar se agita pentru client

 

Eu am facut azi o programare pentru Luni pentru revizia de 20000 la Adventure-ul meu. Deci nu cred sa ai probleme... Bafta

 

eu te pot ajuta cu Odyssey Reinblei-Batterien PC 680 „POWERPAK“ *

 

http://www.wunderlich.de/frame.php?MakeLan...;prodid=8200003

 

sau cu Odyssey Reinblei-Batterien PC 545 „LITE“*

 

http://www.wunderlich.de/frame.php?MakeLan...;prodid=8200019

 

Uita-te pe linkuri, verifica dimensiunile lacasului pe motorul tau si decide-te la una din ele. Daca n-ai consumatori in plus fata de ce-a avut motorul din fabrica si nici ABS care e mai energofag poti linistit sa alegia varianta Lite care e si mai usoara cu 1,3 kg!! . Daca vrei sa ai o rezerva , te costa 15 euro in plus ca sa iei Powerpak-ul . De fapt doar €9 pentru ca la Lite trebuie sa cumperi si adaptorul de montaj (bateria e mai usoara dar si mai mica decat standardul)

 

Daca te hotarasti la ceva, si-l vrei repede, da-mi de stire, transportul pleaca marti 2 sept spre Romania

 

 

Daca te-ai hotarat la Powerpack-ul 680 te poti uita si la un incarcator CTEK in caz ca n-ai. Preturile pleaca de la o treime din pretul acumulatorului care e totusi doar un consumabil. In afara de functia de incarcare, au mai multe facilitati inteligente:

diagnoza (identifica eventuale defecte cum sunt sulfatarea si scurtul),

intretinere baterie in forma pe perioada cand nu conduci (prin cicluri de incarcare-descarcare adaptate la temperatura)

si chiar remedierea unor anumite defecte !! (sulfatarea , descarcarea aproape totala, etc)

Functie de model au pana la 5 programe de incarcare automata si chiar si optiunea de a-l lega printr-un adaptor direct la priza motocicletei fara sa mai dai saua jos ca sa poti folosi crocodilii

http://www.wunderlich.de/frame.php?prodid=...amp;groupid=851

 

Daca mai vrei informatii suplimentare, cu placere ! si bineinteles pentru modelul tau poti sa mai cercetezi si

http://www.wunderlich.de/frame.php?&lay1=2&lay2=9

 

Pe PM primesti bineinteles datele pentru 680

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am dat 12.476 EUR fara TVA (sau o sa dau, ca sa fiu foarte exact, pentru ca eluata in leasing :blbl:). E din 2008 ca am luat-o noua, avea 1 km la bord :cheers: E dotata cu toate cele ce nu s-ar fi putut pune si dupa, adica pachet safe, pachet touring (inclusiv ESA), roti pitate cross.

Separat de banii de mai sus am pus: engine guard, protectii aluminiu cilindri, alarma si un rucsac de rezervor. Restul de acu .....

 

PS Pe unde va faceti reviziile? Eu m-am programat pe 5 septembrie (muuuuult rau !!) la Contempo Brasov, dupa ce ce in prealabil am intrebat la Iasi - au raspuns ca nu fac service si la moto, la Bucuresti - am sunat de vre-o cateva ori si nu mi-a raspuns nimeni ....

Am deja 1600 de km si trebuia sa schimb uleiul de rodaj de la 1000 :banana:

sincere felicitari , sa o folosesti o mie de ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am dat 12.476 EUR fara TVA (sau o sa dau, ca sa fiu foarte exact, pentru ca eluata in leasing :blbl:). E din 2008 ca am luat-o noua, avea 1 km la bord :cheers: E dotata cu toate cele ce nu s-ar fi putut pune si dupa, adica pachet safe, pachet touring (inclusiv ESA), roti pitate cross.

Separat de banii de mai sus am pus: engine guard, protectii aluminiu cilindri, alarma si un rucsac de rezervor. Restul de acu .....

 

PS Pe unde va faceti reviziile? Eu m-am programat pe 5 septembrie (muuuuult rau !!) la Contempo Brasov, dupa ce ce in prealabil am intrebat la Iasi - au raspuns ca nu fac service si la moto, la Bucuresti - am sunat de vre-o cateva ori si nu mi-a raspuns nimeni ....

Am deja 1600 de km si trebuia sa schimb uleiul de rodaj de la 1000 :banana:

 

 

 

Sa speram ca nu vei avea probleme!

Stiu ca sunt foarte stricti in ceea ce priveste reviziile - mai ales prima! Mie mi-au atras atentia sa nu depasesc 1200km! Dealtfel si in carte scrie asta.

Mai bine veneai la Bucuresti - sunt mult mai multe motoare vindute prin zona asta si ... asta e mai bine si din puct de vedere al service-ului!

 

Toate cele bune,

 

Aurelian

 

 

PS

Sa ne spui cum a fost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfiu ... ma pui pe ganduri ..... I-am explicat neamtului de la BMW ca am de facut 1500 km pana acasa si ca nu am cum face revizia la 1000 km, si mi-a raspuns ca nu e nici o problema. Cei drept nu mai au cum fi nici 1500 km acum :cheers: ... sper sa nu am probleme, si mai ales sper sa nu fi facut prea mult rau motorului cu chestia asta (desi e o motoreta serioasa, si ma indoiesc sa-i dauneze chiar asa tare)

 

sincere felicitari , sa o folosesti o mie de ani

 

Merci Radule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfiu ... ma pui pe ganduri ..... I-am explicat neamtului de la BMW ca am de facut 1500 km pana acasa si ca nu am cum face revizia la 1000 km, si mi-a raspuns ca nu e nici o problema. Cei drept nu mai au cum fi nici 1500 km acum :cheers: ... sper sa nu am probleme, si mai ales sper sa nu fi facut prea mult rau motorului cu chestia asta (desi e o motoreta serioasa, si ma indoiesc sa-i dauneze chiar asa tare)

Eu am ratat o plimbare la munte pentru ca nu m-au putut programa la revizia de 1000 inainte de plimbare, iar dupa as fi avut cam 1400, caz in care as fi pierdut garantia, mi s-a spus.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa va dau o veste buna impatimitilor de bmw..in august 2009 se inaugureaza la rm.valcea cel mai nou box de vanzare si servisare BMW dupa standardele impuse de nemti..se vor vinde ,repara,intretine si diagnostica toate modele moto bmw existente pe piata..mai mult se vor putea face PERMANENT drive-test-uri ale tuturor modelelor existente pe piata..va chemam la inaugurare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa va dau o veste buna impatimitilor de bmw..in august 2009 se inaugureaza la rm.valcea cel mai nou box de vanzare si servisare BMW dupa standardele impuse de nemti..se vor vinde ,repara,intretine si diagnostica toate modele moto bmw existente pe piata..mai mult se vor putea face PERMANENT drive-test-uri ale tuturor modelelor existente pe piata..va chemam la inaugurare..

 

sa fie intr.un ceas bun

DAR

tot romanii vor umbla cu acele scule

.........................................................................................

sa fim sanatosi si sa traim pana atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa va dau o veste buna impatimitilor de bmw..in august 2009 se inaugureaza la rm.valcea cel mai nou box de vanzare si servisare BMW dupa standardele impuse de nemti..se vor vinde ,repara,intretine si diagnostica toate modele moto bmw existente pe piata..mai mult se vor putea face PERMANENT drive-test-uri ale tuturor modelelor existente pe piata..va chemam la inaugurare..

 

 

o veste buna.

sa speram ca va fi la fel cum sunt adevaratele service-uri din vest.

succese !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o veste buna.

sa speram ca va fi la fel cum sunt adevaratele service-uri din vest.

succese !

investitia depaseste 1 milion de euro doar ptr departamentul moto,iar cerintele celor de la bmw sunt foarte stricte si dure..dar vorba aia,noi sa fim sanatosi ca belelele curg gramada...

 

sorry de offtopic dar cand am citit cat va chinuiti cu programarile si reviziile nu m-am putut abtine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iată o veste bună! Sperăm sa fie ceea ce ne dorim cu toții!

 

sa fie intr.un ceas bun

DAR

tot romanii vor umbla cu acele scule

.........................................................................................

sa fim sanatosi si sa traim pana atunci

 

... dar are și ianachim dreptatea lui, deși îmi doresc sincer să greșească! Cred că și el... :cheers:

 

S-auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iată o veste bună! Sperăm sa fie ceea ce ne dorim cu toții!

 

 

 

... dar are și ianachim dreptatea lui, deși îmi doresc sincer să greșească! Cred că și el... :cheers:

 

S-auzim de bine!

eu sunt optimist !!si sunt sigur ca totul o sa fie ok!!!!la ora actuala singura problema este faptul ca sunt prea putini mecanici si nu neaparat pregatirea lor!!!!si mai este nerabdarea romanului de a fii servisat imediat si care nu este in stare sa anticipeze nici macar uzura placutelor!!se duce astazi si vrea sa aiba servisarea facuta ieri!!! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt optimist !!si sunt sigur ca totul o sa fie ok!!!!la ora actuala singura problema este faptul ca sunt prea putini mecanici si nu neaparat pregatirea lor!!!!si mai este nerabdarea romanului de a fii servisat imediat si care nu este in stare sa anticipeze nici macar uzura placutelor!!se duce astazi si vrea sa aiba servisarea facuta ieri!!! :cheers:

 

Cred ca nimeni nu-i absurd! Orice reparatie dureaza... atat cat dureaza! Peste asta nu poate trece nimeni!

Dar pe noi romanii, mentalitatea ne "omoara"... Poate tu n-ai avut de-aface cu Bavaria, dar crede-ma ca te apuca toti dracii cand te duci la o firma cu asemanea pretentii si vrei sa comanzi UN SURUB de carena si O OGLINDA (se stie ca-s... consumabile) si te lovesti de o mentalitate de butic de cartier:

- Nu aveti pe stoc asa ceva?

- Nu

- De ce???

- De ce sa am in stoc ceva ce nu stiu cand voi vinde?

Si totul cu o "greata" de parca te duci sa ceri de pomana....

(Dialogul este absolut real, crede=ma!!)

 

Daca cei din Rm. Valcea vor stii sa ofere SERVICII si nu numai fiare... tot respectul! Ramane sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca o sa lucreze acolo majoritatea motociclisti..nu posesori de motocicleta sau simpli angajati care vor sa manance o bucata de paine..cred totusi ca o sa fie un pic altfel decat in alte parti..

 

PS stocurile de marfa o sa le fac chiar eu asa ca nu cred ca va lipsi ceva din magazie(aproape 18 ani de moto isi vor spune cuvantul in ceea ce priveste piesele)..stiu cum e sa astepti dupa orice rahat de piesa..sper ca aici o sa gasiti tot ce trebuie.oricum cred ca ajunge cat m-am laudat ramane sa va convingeti daca da sau nu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nimeni nu-i absurd! Orice reparatie dureaza... atat cat dureaza! Peste asta nu poate trece nimeni!

Dar pe noi romanii, mentalitatea ne "omoara"... Poate tu n-ai avut de-aface cu Bavaria, dar crede-ma ca te apuca toti dracii cand te duci la o firma cu asemanea pretentii si vrei sa comanzi UN SURUB de carena si O OGLINDA (se stie ca-s... consumabile) si te lovesti de o mentalitate de butic de cartier:

- Nu aveti pe stoc asa ceva?

- Nu

- De ce???

- De ce sa am in stoc ceva ce nu stiu cand voi vinde?

Si totul cu o "greata" de parca te duci sa ceri de pomana....

(Dialogul este absolut real, crede=ma!!)

 

Daca cei din Rm. Valcea vor stii sa ofere SERVICII si nu numai fiare... tot respectul! Ramane sa vedem...

ai dreptate si eu am cumparat un Bmw de la voi din BUC si mi sau parut un pic gretosi dar am trecut cu vederea deoarece cam peste tot in BUC ti se vorbeste ca si cum ai cere de pomana!!!...asa vad eu lucrurile ca brasovean !!Sper ca oltenii sa fie mai" focosi' si chiar nu cred ca este greu sa anticipezi ce zboara de pe o mobra la o tranta: manere ambreiaj,frana;oglinzi poate chiar se indoaie ghidonul si cele uzuale ulei,filtre,palcute de frana si kituri de lant....cam astea in mare ,nu cred ca este foarte costisitor sa le ai pe stoc!!! in Buc aveau echipament super scump dar nu gasesti un filtru de ulei! Sa fim sanatosi ca lucrurile se vor indrepta !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate si eu am cumparat un Bmw de la voi din BUC si mi sau parut un pic gretosi dar am trecut cu vederea deoarece cam peste tot in BUC ti se vorbeste ca si cum ai cere de pomana!!!...asa vad eu lucrurile ca brasovean !!Sper ca oltenii sa fie mai" focosi' si chiar nu cred ca este greu sa anticipezi ce zboara de pe o mobra la o tranta: manere ambreiaj,frana;oglinzi poate chiar se indoaie ghidonul si cele uzuale ulei,filtre,palcute de frana si kituri de lant....cam astea in mare ,nu cred ca este foarte costisitor sa le ai pe stoc!!! in Buc aveau echipament super scump dar nu gasesti un filtru de ulei! Sa fim sanatosi ca lucrurile se vor indrepta !!!!

da dar cel care comanda piesele tre sa fie motociclist si sa fi dat vreo tranta,2..daca lucreaza un conservar acolo angajat ca are diploma de AR asa se intampla..stoc vom avea permanent cu tot ce trebuie sa gasesti urgent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am comandat la louis un stop pe leduri

 

arata super si se potriveste ok

 

DAR

 

becul indicator de la bord arata ca ar fi ars oare de ce

sa fie consumul prea mic si sa nu.l sesizeze calculatorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut revizia "de 1000 km" la 2020 km. Baietii de la Contempo Brasov au fost de gasca si nu m-au certat, ba mai mult mi-au trecut 1200 km pe cartea de service. Revizia a costat 370 ron + tva (200 manopera, 43 filtrul, 127 uleiul) si a durat 5 (!) ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ PHANTOM II

 

Uite cam cum arata cu saua de la Touratech, cea nereglabila, de inaltime minima.

La 1.80 ai mei stau pe ADVu exact cum stateam pe F, din punct de vedere al atingerii solului. La drum e supercomoda... de ex ieri: Istambul ora 09.30 plecare, Bucuresti in fata casei ora 22.00 sosire...cu tot cu pauza de masa, vama tuco-bulgara, etc... fara probleme de genul "dureri in locurile sensibile"

 

post-17186-1220860383_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ PHANTOM II

 

Uite cam cum arata cu saua de la Touratech, cea nereglabila, de inaltime minima.

La 1.80 ai mei stau pe ADVu exact cum stateam pe F, din punct de vedere al atingerii solului. La drum e supercomoda... de ex ieri: Istambul ora 09.30 plecare, Bucuresti in fata casei ora 22.00 sosire...cu tot cu pauza de masa, vama tuco-bulgara, etc... fara probleme de genul "dureri in locurile sensibile"

 

post-17186-1220860383_thumb.jpg

 

Arata super bine, si motorul in general :D Mai degraba as tinde spre aia de la Wunderlich la 810 mm, la 170 ai mei conteaza fiecare cm :D Mersi pt poza.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari turturor motociclistilor si asfalt uscat p toata lumea

 

salutari fanilor enduro si mai ales big enduro-touring adventure

 

noi suntem gasca REEA......din ARAD..........CU 4 GS 1200 ,dintre care subsemnatul este posesorul unui adventure....

 

consider ca este cea mai potrivita motocicleta ca si toate celelalte enduro..indiferent de firma productoare pt HARTOAPA NUMITA ROMANIA...................

 

MI-AR PLACE SA EXISTE O INTRUNIRE ENDURO NATZIONALA ......dar sa vina toata lumea inclusuv celelalte tipuri de motoare...........in definitiv suntem in aceiasi oala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari turturor motociclistilor si asfalt uscat p toata lumea

 

salutari fanilor enduro si mai ales big enduro-touring adventure

 

noi suntem gasca REEA......din ARAD..........CU 4 GS 1200 ,dintre care subsemnatul este posesorul unui adventure....

 

consider ca este cea mai potrivita motocicleta ca si toate celelalte enduro..indiferent de firma productoare pt HARTOAPA NUMITA ROMANIA...................

 

MI-AR PLACE SA EXISTE O INTRUNIRE ENDURO NATZIONALA ......dar sa vina toata lumea inclusuv celelalte tipuri de motoare...........in definitiv suntem in aceiasi oala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi din cei care ne-au contactat pe PM care nu prea au timp sa inoate in magazinele on-line si care nici n-au o mare pasiune pentru limba germana, ne-au solicitat sa facem o trecere in revista, in episoade, a ofertei Wunderlich si s-o postam si in sectiunea tipului lor de motor.

 

Ca sa venim in sprijinul lor si celor care conduc sau macar iubesc BMW ca si noi dar nici sa nu incarc topicul cu informatii tehnice si comerciale pe care poate nu toata lumea e interesata o sa pun aici doar link-ul

 

/index.php?showtopic=265117

 

Daca linkul deranjeaza, o sa avem grija sa nu-l mai punem aici pentru episoadele viitoare. Daca e interesant o sa continuam si asteptam intrebarile voastre la adresa din semnatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...