Sari la conținut

CUSTOM PAINTING


kerosen
 Share

Postări Recomandate

...Bravo Zoli.....abia astept sa ne revedem si cred ca foarte curand se va intampla. :rock: ...in rest toate cele bune.

nu prea vad pe tine pe mess. :bounce: dar sper ca ne vedem cit mai curand..bafta si tie

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zoli,si ceilalti....

intrebare: e vre-o problema cu inmatricularea dupa ce faceti airbrush?trebuie facuta schimbare de culoare sau ceva?

10x.

 

 

Buna intrebare.

Din cate stiu, inainte de inmatriculare poti sa-i faci ce culoare vrei ca dupa RAR se inmatriculeaza cu culoarea cea noua. Iar dupa ce ai inmatriculat-o poti sa te mai joci cu airbrush-ul , dar culoarea cu care e inmatriculata trebuie sa fie predominanta.

 

Daca am gresit. sa ma corecteze care stie sigur!

Nu de alta, dar ne mai facem o opera si ne mai trezim ca iar ne-o trage la nervi birocratia sistemului stand la cozi sa ne legalizam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chestie ciudata....eu personal am fost sa intreb problema asta ,la RAR.Inginerii stateau si se uitau lla mine,ca la nu stiu ce....eu am intrebat daca mai exista legea cu schimbari sau modificari la culoare ,ca asa am invatat noi..ca era legal,dar numai 30 sau 40 la suta din culoarea vehicolului.daca depasesti trebuie trecut in talon.Defapt spunea tipul ca nu mai exista legea asta ..asa ca nu mai stiu ce sa zic.Multi clienti ai mei umbla pe srtazi cu masinile si motoarele pictate si nu au probleme.Daca se opreste si vor sa faca scandal,atunci te duci la RAR si rezolvi problema,pina atunci nu ai treaba..

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da buna intrebare. Io m-am confruntat zilele trecute cu treaba asta.Legal ,tre' sa mergem la RAR , unde facem iar identificarea de serii dupa care se plateste o taxa de 53ron (la moto si banuiesc ca si la auto) ,taxa care reprezinta schimbul de culoare.Aaaa era sa uit , mai trebuie completata o cerere de milogire de tipul:"..........gog a binevoi , ami aproba ....." si totusi e pe bani.Daca ai sub 30% umblat la culoarea de baza a masinii nu e musai sa mergi dar daca depasesti acest procent ar cam trebui.Acolo mori de ras ce diagnostice cromatice poate capata vehiculul tau.........e extrem de neprofesionista treaba asta.

 

Io, dupa o lunga alergatura si stres si bani cheltuiti.....am renuntat si niciodata n-o sa mai merg la RAR pentru treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina lucrare zoli.

 

am si eu o intrebare, la true fire, este o regula de baza sau se aplica in functie de dorinta...

te intreb la culori.. adica, se pune rosu inchis jos si se continua in sus spre galben deschis la varfuri sau invers?

 

intreb ca am mai vazut flacari cu culori deschise jos, si sus erau culori inchise, predominant negru si rosu...

 

mersi mult! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm...se zgarie ,normal, insa daca e nevoie de banda subtire va trebui taiata pe o suprafata dreapta cum ar fi o bucata de sticla si nu direct pe lucrare ca nu se justifica, iar in cazul in care tre' musai sa tai pe lucrare poti s-o faci insa din prima si perfect fiindca exista metode de mascare a taieturii si nu-i cazu' sa-ti faci griji. Io personal nu mai practic cut-off pe model direct insa in perioada in care nu aveam cuter-plotter si era saracie ma descurcam....in sensul ca foloseam hartie abraziva de 2000 sau matuiam primul strat de lac dupa uscare pana la disparitia pasajului.....apoi lac din nou.Deci, important e sa lucrezi! Multa bafta baieti.

 

Chiar, apropo de cutter-plotter, cat ma costa sa ma duc la o firma care se ocupa cu printuri/autocolante sa imi faca un sablon pt niste flacari oldschool? Ma gandeam daca e scump sa folosesc autocolant normal de care se gaseste la orice magazin dar mie frica sa nu fie prea lipicios si sa am probleme la dezlipire. Inca nu am pe ce sa ma apuc dar vreau sa stiu pt viitor, ca as vrea sa imi fac un custom paintjob pe viitorul motor :cheers:

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina lucrare zoli.

 

am si eu o intrebare, la true fire, este o regula de baza sau se aplica in functie de dorinta...

te intreb la culori.. adica, se pune rosu inchis jos si se continua in sus spre galben deschis la varfuri sau invers?

 

intreb ca am mai vazut flacari cu culori deschise jos, si sus erau culori inchise, predominant negru si rosu...

 

mersi mult! :D

 

...nu exista nici o regula pentru culori...in schimb trebuie stiut cum si de unde incep nuantele ..ca sa fie cit mai natural..in rest poti sa faci cu orice culoare.Normal ca la un foc de tabara,sa zicem, daca te uiti ,cit mai jos ,vezi ca acolo e cel mai deschis culorile.Dar depinde si ce fel de foc este,ce fel de material imflamabil arde si asa mai departe...are fiecare culoarea lui,forma lui ,"viteza"sau intensitatea,miscarea....etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Admir de mult timp lucrarile voastre si in acelasi timp de ce sa mint, modul in care tratati subiectul pe net si pe incepatori ( sfaturi etc ). .Datorita voua m-am imbolnavit de patima aerografului, este fascinant.

Am incercat la inceput diferite desene pe panouri de rigips si am prins curaj. Nu m-am riscat am luat un aerograf ,,EZ Starter", dupa o luna am luat un BD-180 de la ,,picturaonline.ro""si sunt f multumit de acesta.

Au trecut doua luni si am desenat motorul meu, un Suzuki Bandit. ( marea incercare ).

Cu stima pt adevaratii artisti

Mihai

post-36571-1220864702_thumb.jpg

post-36571-1220864718_thumb.jpg

post-36571-1220864732_thumb.jpg

post-36571-1220864740_thumb.jpg

post-36571-1220864780_thumb.jpg

post-36571-1220864787_thumb.jpg

post-36571-1220864797_thumb.jpg

post-36571-1220864807_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOTORHEAD...... TRIUMPH Rocket III, 2300 cc........ :laugh:

Meserie, serios chiar fain ai facut sigla la MotorHead!

Sper sa ajung si eu odata la tine sa faci ceva frumos pentru mine ! :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo! Frumoasa masina aia cu ochii Zoli! Bun inceput pentru aia cu sarpele, Mihai. Ai bagat ciorapi-plasa pe ea pentru efect?

Eu ma relaxez in ultima vreme cu ilustratzii

Superba lucrare.

Multumesc pentru incurajari, mai am enorm de invatat dar nu ma las si o sa va plictisesc cu intrebarile pt ca imi place f mult.

Da cu ciorapul am facut fondul iar la cobra tot cu ciorapul dar am avut griija sa fie mai strans ( mai des )

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Va anunt pentru toti interesati,in orasul Arad si Timisoara sau in zona acestora,ca am un nou puct de lucru(atelier),pentru airbrush,in localiatatea Bodrogu Nou,in apropiere de Arad(max.10 km).detalii pe nr.0744 630 170

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Va anunt pentru toti interesati,in orasul Arad si Timisoara sau in zona acestora,ca am un nou puct de lucru(atelier),pentru airbrush,in localiatatea Bodrogu Nou,in apropiere de Arad(max.10 km).detalii pe nr.0744 630 170

 

 

Salut, trec prin Bodrog o data la 2 saptamani in drum spre buna-mea. Cu siguranta te caut, mai multe detalii : pe cand se deschide shopul si unde mai exact ca locatie ca e mic satul oricum. Era un service Citroen , acolo?

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, trec prin Bodrog o data la 2 saptamani in drum spre buna-mea. Cu siguranta te caut, mai multe detalii : pe cand se deschide shopul si unde mai exact ca locatie ca e mic satul oricum. Era un service Citroen , acolo?

 

Bafta

 

:) stai linistit ca n-o sa fie nici un shop acolo,am un prieten ,cine a asigurat un atelier,daca cumva am comenzi din zona,sau clientul nu vrea sa trimita jucaria pina la Odorhei ,numai atunci plec acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.picturaonline.ro/shop/aerografi...0/prod_478.html

 

ce zice-ti de aerografu asta?? e bun pentru desene mai detaliate de exemplu rezervorul postat de leeloo_wolf.. de mai sus.

astept pareri.. vreau sa imi iau un aerograf cu dubla actiune dar nu mai scump de 2 mil,

 

nothing? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.picturaonline.ro/shop/aerografi...0/prod_478.html

 

ce zice-ti de aerografu asta?? e bun pentru desene mai detaliate de exemplu rezervorul postat de leeloo_wolf.. de mai sus.

astept pareri.. vreau sa imi iau un aerograf cu dubla actiune dar nu mai scump de 2 mil,

 

nothing? :rusinica:

da e bun

e o copie fidela dupa iwata

de aici depinde totul de tine cum te obisnuesti cu el si felul in care gandeshti lucrarea pt o executie cat mai buna

acum sa pun si eu cate ceva ca de mult se pare ca nu am mai pus

post-9047-1224739909_thumb.jpg

post-9047-1224740657_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...