Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Pretul SH in general, nu este dat doar de valoarea reala a produsului ci si de necesitatea vanzatorului de Cash! Mai ales in ziua de azi.

 

Ca si pret de nou, R1 este una din cele mai scumpe si frumos lucrate moto Japoneze, ma refer nu doar la faptul ca e singura cu 5 supape dar si la lucratura in sine a cadrului si subansamblelor.

 

Eu personal cunoscand ambele moto foare bine GSXR750 vs R1, as alege legat la ochi R1, dar asta in primul rand ca am 20 ani calare ( R1 are 3 plaje de ridicare a puterii mai greu controlabile) plus ca imi place designul R1 din 2007 cand a fost scos R7...

 

K1 750 in schimb e o moto foarte usor de condus, care nu are ruperi radicale de putere si care asigura un confort de 20% in plus fata de R1.

 

Ambele sunt catalogate la Fiabilitate si putere =, la timpii scosi pe circuit= dar tot R1 imi place si ma simt mai bine pe el. Chiar si cand sta pe cric...

 

Revin la intrebare: Vanzatorul luin R1 din intrebarea ta, ori e mort de frica (sau a avut o sperietoare mare in drum) ori e stricata si reparata ca 75% din ce e pe piatza ori e mort de foame si asta e una din solutiile sale rapide.

 

Sau poate ala cu GSXR ul e sarit dupa fix si vrea doar sa para ca vrea sa-si vanda motoreta. Sa dea banutii inaloi lu Mamika...

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pretul SH in general, nu este dat doar de valoarea reala a produsului ci si de necesitatea vanzatorului de Cash! Mai ales in ziua de azi.

 

Ca si pret de nou, R1 este una din cele mai scumpe si frumos lucrate moto Japoneze, ma refer nu doar la faptul ca e singura cu 5 supape dar si la lucratura in sine a cadrului si subansamblelor.

 

Eu personal cunoscand ambele moto foare bine GSXR750 vs R1, as alege legat la ochi R1, dar asta in primul rand ca am 20 ani calare ( R1 are 3 plaje de ridicare a puterii mai greu controlabile) plus ca imi place designul R1 din 2007 cand a fost scos R7...

 

K1 750 in schimb e o moto foarte usor de condus, care nu are ruperi radicale de putere si care asigura un confort de 20% in plus fata de R1.

 

Ambele sunt catalogate la Fiabilitate si putere =, la timpii scosi pe circuit= dar tot R1 imi place si ma simt mai bine pe el. Chiar si cand sta pe cric...

 

Revin la intrebare: Vanzatorul luin R1 din intrebarea ta, ori e mort de frica (sau a avut o sperietoare mare in drum) ori e stricata si reparata ca 75% din ce e pe piatza ori e mort de foame si asta e una din solutiile sale rapide.

 

Sau poate ala cu GSXR ul e sarit dupa fix si vrea doar sa para ca vrea sa-si vanda motoreta. Sa dea banutii inaloi lu Mamika...

 

Succes.

 

 

sunt deacord cu sabin, frumos scris :blink:. hai cu primavara !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi si eu de sfaturi/pareri.Mi-a mai zis un mecanic bun de masini ca s-ar putea sa fie un releu de vina din cauza bateriei care nu mai prea are curent,e si asta o posibilitate.Trebuie sa o scot sa fac vreo 50-100 km cu ea si dup-aia sa vad daca se mai aude zumzaitul ala.

Oricum pana vine primavara sunt legat la maini :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi si eu de sfaturi/pareri.Mi-a mai zis un mecanic bun de masini ca s-ar putea sa fie un releu de vina din cauza bateriei care nu mai prea are curent,e si asta o posibilitate.Trebuie sa o scot sa fac vreo 50-100 km cu ea si dup-aia sa vad daca se mai aude zumzaitul ala.

Oricum pana vine primavara sunt legat la maini :blink:

 

 

Pune contactul si spune ce se aude!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Seaua se prinde in 2 suruburi ce sunt situate in partea din spate a sezutului. Deschide acolo si da curent de la o masina. Asta doar daca in momentul in care pui contactul si incerci sa-i dai se aude greerele. Daca greerele se aude fara sa dai la automat, iar motocicleta invarte motorul cand tu dai la automat atunci nu-i de la curent, e altceva cu un nr de fire. Zi ce e ca sa iti dau ce-ti trebuie.

 

Daca esti legat la maini... Cu ce comunici cu noi??? Fa ce ti-am spus si nu vorbi cu alte tipuri de mecanici ca nu-i tot una!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1 meu e cel mai TareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeePoc Poc eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeNu ma plictiseste eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuQuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuRadaruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuFuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuN-am fumat, N-am bauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuE pur sio simpluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuetc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand combinezon de piele Dainese Yamaha GYTR , dintr-o bucata, culori albastru-negru-alb, impecabil, necazut, ca nou. L-am purtat de 2 ori la drumuri lungi . Protectii full, de titan, slidere impecabile, cocoasa. Marimea 50.

Iata ce spun producatorii despre el :

 

"Manufactured for Yamaha by the world renowned motorcycle clothing manufacturer Dainese, these 1-2mm cowhide suits are fully equipped with composite CE-approved protectors at the shoulders, elbows, knees and along the shin bones with additional external titanium protectors featured on the shoulders of the Professional 1-piece. Yamaha?s latest Professional 1-Piece leather riding suits offer superb style with extremely high standards of protection and excellent levels of comfort that you have come to expect from Yamaha and Dainese. Soft protectors are fitted around the hips, upper arms and collarbone ? and the sanitised lining is fully removable. Featuring a back protector pocket. D-Stone?, bi-axial elasticated inserts, aerodynamic hump and knee sliders, the Professional 1-Piece Leather Suit delivers class-leading performance on the road and the race circuit."

 

Pret : 500 euro, negociabil !

post-4366-1300211287_thumb.jpg

post-4366-1300211298_thumb.jpg

post-4366-1300211305_thumb.jpg

post-4366-1300211313_thumb.jpg

post-4366-1300211329_thumb.jpg

post-4366-1300211337_thumb.jpg

post-4366-1300211348_thumb.jpg

post-4366-1300211358_thumb.jpg

post-4366-1300211375_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu,fan forever R1.Mai ales R1 98-2000 :laugh:

 

P.S. : Mersi de sfaturi baieti,aveam problema aia cu "greierele",a fost releul de la pompa de benzina,dar acum dupa ce i-am dezmortit picioarele,a incetat greiereala.Tot Yamaha e mai buna,ati mai auzit de alt motor sa se repare singur?:laugh: Honda,ia notite

 

P.S.S. : Cum vi se pare uleiul Castrol Power1 10W-40 ?Ati avut bagat asa ceva?Cu ce rezultate?

Eu bagai acuma si dupa prima tura,nu m-a dat pe spate.Motorul mere ok,dar cutia cam trag de ea,mai ales pe retrogradare.

Draq,inainte aveam Castrol Actevo si mergea asa finutz de ziceai ca are miere bagata in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No 1 Bel Ray

No 2 Motul

 

Experientza mea cu castrol e foarte naspa. Chiar pe Yamaha... 3 motoare facute praf in 3 curse. E mare porcarie.

 

Daca n--ai bani etc atunci mergi pe Ipone sau Motorex.

 

Yamaha e foarte sensibila.

 

Atentie la schimbatul vitezei 1-2 cu ambreaj si la ulei bun max 2500km.

 

Daca ti cont de astea 2 ua atunci ca alt exemplu: Un prieten apropiat cu un R1 din 2004 cu nitro si multa nebunie pe rosu non stop, are in acest moment 60 000km si merge motorul ceas dar a mers doar pe motul competition la 2500km si a avut grija de ea.

 

Arunca mizeria aia de ulei urgent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentionez ca eu nu prea scot untul din motocicleta si am auzit ca Motul-ul daca nu ii dai nu intra in temp si nu unge bine,de aia nu am pus Motul...

Repet,cu Castrol Actevo am avut rezultate f bune,5500 km si mi se parea ca e ca scoasa din reprezentanta,asa mi se parea ca mere cutia.

Ma gandesc ca eu mergand mai "lin" :laugh: ,intram exact pe plaja de lucru de la Actevo,Power 1 fiind mai de performanta o avea aceeasi problema ca Motul-ul,poate trebuie sa-l incalzesc putin,o sa ii dau niste forje sa vad daca se schimba ceva.

Nu stiu,fac si eu presupuneri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea a mers numai pe castrol 10w50 power racing (luat de pe louis.de), pana la 9000 km pe circuit si dupa restul pana la 25000km numai pe strada. a luat wheelie, forja si schimb de ulei la 3500 km. functioneaza la fel de bine ca in prima zi. nu s-a mers cu ea pe o roata in exces ( pe distante mari ), yamaha are sorbul de ulei in fata.

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham,eu de la kronau l-am luat care aduc tot de pe louis.10w-40 tot power 1

Inseamna ca probabil de la stilul meu mai "lejer" mi se trage,o sa incerc sa o incord putin sa vad daca se observa vreo schimbare in bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti, am nevoie de ajutorul vostru. si acum intrebare ,intrebatoare :

 

* daca o pun sa isi tina relantiul la 1000 ,1000 si ceva de ture merge ce merge si cand trag ambreiajul scade treptat in ture pana moare motorul

* daca o pun sa isi tina relantiul la 1500 dispare problema dar se supraincalzeste la semafor

 

- din ce am inteles ar fi injectia de reglat, curatat bla bla bla e adevarat ?

- daca nu ce ar putea fi si cat ar costa sa rezolv problema.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi o gramada de chestii,e adevarat cam spre injectie ma duce si pe mine gandul.

Da inainte de asta,ia vezi la filtrul de aer e totul ok?Poate o fi infundat,prafuit si nu isi mai ia aer cum trebuie.Asta poti s-o verifici tu si nu te costa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi o gramada de chestii,e adevarat cam spre injectie ma duce si pe mine gandul.

Da inainte de asta,ia vezi la filtrul de aer e totul ok?Poate o fi infundat,prafuit si nu isi mai ia aer cum trebuie.Asta poti s-o verifici tu si nu te costa nimic.

 

filtrul de aer il curat si il ung la fiecare 2000, 3000km am k&n. nu e de filtru, mai mult ca sigur e ceva dereglat la injectie, problema dispare daca maresc un pic relantiul. in mers, ture mari merge impecabil, problema apare doar cand e scoasa din viteza sau tragi ambreiajul. am observat ca apare atunci cand e cald afara... sau asa mi se pare. bujiile au fost schimbate anul trecut, filtru de aer e curatat, s-au schimbat toate lichidele,samd . eu sunt 100% ca e ceva cu injectia, ceva s-a dereglat de la tras de gaz mereu dar nu ma prea pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm,ciudata legatura cu ambreiajul,in mod normal daca ambreiajul nu ar decupla bine ar face asa.Dar daca nu ar decupla bine,cand ai apasa pe el si-ar reveni.Tu din cate am inteles eu zici ca exact atunci cand apesi ambreaiajul nu mai sta la relantiu...Nu stiu ca nu am vazut o cutie de viteze de motor mai ales de R1 pe dinauntru dar daca zici ca pe N si cand apesi ambreiajul,ma gandesc doar,ipoteze: placa de presiune?poate cand apesi el nu departeaza cum trebuie.Daca nu departeaza cum trebuie,logic ar fi sa mearga normal odata ce e in viteza,dar la N sau cand apesi ambreiajul el sa fie totusi putin cuplat si de aia sa-ti scada relantiul.Ridic-o de spate si las-o la N sau baga in vit si apasa ambreiajul,daca roata spate se roteste,e clar (bine,ea se roteste putin si cand ambreiajul e ok,dar ff putin,adica o sa se vada diferenta)

Ca ma gandesc ca daca ar fi desincronizate corpurile injectoare (throttle bodies) ti-ar mere rau tot timpul,nu numa la relantiu...

Repet,eu acuma fac presupuneri,poate zic niste prostii,colegii care sunt mai mecanici sa dea si ei o idee,dar daca o ridici de fund in sus si incerci treaba aia nu pierzi nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm,ciudata legatura cu ambreiajul,in mod normal daca ambreiajul nu ar decupla bine ar face asa.Dar daca nu ar decupla bine,cand ai apasa pe el si-ar reveni.Tu din cate am inteles eu zici ca exact atunci cand apesi ambreaiajul nu mai sta la relantiu...Nu stiu ca nu am vazut o cutie de viteze de motor mai ales de R1 pe dinauntru dar daca zici ca pe N si cand apesi ambreiajul,ma gandesc doar,ipoteze: placa de presiune?poate cand apesi el nu departeaza cum trebuie.Daca nu departeaza cum trebuie,logic ar fi sa mearga normal odata ce e in viteza,dar la N sau cand apesi ambreiajul el sa fie totusi putin cuplat si de aia sa-ti scada relantiul.Ridic-o de spate si las-o la N sau baga in vit si apasa ambreiajul,daca roata spate se roteste,e clar (bine,ea se roteste putin si cand ambreiajul e ok,dar ff putin,adica o sa se vada diferenta)

Ca ma gandesc ca daca ar fi desincronizate corpurile injectoare (throttle bodies) ti-ar mere rau tot timpul,nu numa la relantiu...

Repet,eu acuma fac presupuneri,poate zic niste prostii,colegii care sunt mai mecanici sa dea si ei o idee,dar daca o ridici de fund in sus si incerci treaba aia nu pierzi nimic.

 

 

deci... 1* daca las turatia la 1000 rpm, cateodata cand trag ambreiajul fara sa ii dau gaz imi scade relantiul 100 cu 100 pana moare motorul (asta daca nu incerc cumva sa ii dau gaz ) . motocicleta in rest trage foarte bine is merge normal.

2* daca ii maresc turatia la 1300 ,1400 rpm problema dispare.

 

- ambreiajul a fost schimbat de curand , bujiile la fel sigur e de la injectie (pt mine e o certitudine). o sa strang niste bani si o s-o duc lu bogdan de la zoo s'o exorcizeze :laugh:

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce nu-i lasi ralantiul la 1250 cat zice maica-sa?

maneta de ambreiaj are si un switch pentru comanda starterului cand esti cu cric-ul pus, e ciudat insa ca nu inteleg ce legatura are asta cu injectia?!!?!

cred ca problema e in alta parte, respectiv la clapetele de acceleratie, la 1000 de ture este extrem de fina "linia" prin care trece aerul prin clapete si daca mai sunt si infundate motorul d-abia mai are de unde sa traga ce-i trebuie.

motoarele astea sunt gandite sa mearga sus in ture, eu ma mir ca ralantiul poate fi coborat chiar si asa doar la 1200-1300 de ture.

varianta "rapida" e sa dai airbox-ul jos si macar sa dai cu spray de carburatoare pe la clapetesperand ca se mai curata, dar nu te astepta la mari rezultate. Ideal ar fi sa fie date jos si curatate competent. Mare grija insa la cine faci lucrarea ca e ceasornicarie p-acolo.

 

 

bafta

 

 

PS: era sa uit!!

verifica furtunele de vacum!

Editat de brembo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce nu-i lasi ralantiul la 1250 cat zice maica-sa?

maneta de ambreiaj are si un switch pentru comanda starterului cand esti cu cric-ul pus, e ciudat insa ca nu inteleg ce legatura are asta cu injectia?!!?!

cred ca problema e in alta parte, respectiv la clapetele de acceleratie, la 1000 de ture este extrem de fina "linia" prin care trece aerul prin clapete si daca mai sunt si infundate motorul d-abia mai are de unde sa traga ce-i trebuie.

motoarele astea sunt gandite sa mearga sus in ture, eu ma mir ca ralantiul poate fi coborat chiar si asa doar la 1200-1300 de ture.

varianta "rapida" e sa dai airbox-ul jos si macar sa dai cu spray de carburatoare pe la clapetesperand ca se mai curata, dar nu te astepta la mari rezultate. Ideal ar fi sa fie date jos si curatate competent. Mare grija insa la cine faci lucrarea ca e ceasornicarie p-acolo.

 

 

bafta

 

 

PS: era sa uit!!

verifica furtunele de vacum!

 

cred ca ai dreptate cu clapetele alea... cand ziceam de injectie ma exprimam gresit. nu ma prea pricep la chestii de finete, mai am de invatat. o s-o duc la bogdan padure tipul de zoo baneasa :laugh:. ms de sfaturi

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...