Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Eu am 2008 si n-am nicio problema cu luminile. Stai, am una, de fapt. S-a ars chinezaria de stop spate cu semnale incluse si acum semnalizeaza doar intr-o parte. :D

 

In alta ordine de idei, am facut astazi primii km cu mobra, din anul asta. Am dus-o la o scurta revizie:

- inlocuit ulei motor + filtru

- inlocuit semeringuri furca fata si ulei

- inlocuit filtru de aer cu unul K&N

In toamna i-am pus acceleratia rapida si urmeaza sa-i montez scaritele race dupa ce trimit quickshifter-ul la Jagi sa-i schimbe sensul. Pentru ca a fost cuminte si nu m-a tavalit in cele doua sezoane de cand suntem impreuna, i-am mai cumparat un set de incalzitoare de anvelope, un stander fata si un Dunlop GP Racer Slick S nou. Tot astazi am platit si impozitul, 40 lei. :crack:

 

Mai trebuie sa cumpar si anvelopa pe fata, sa-i confectionez crashpad-urile, sa-i fac asigurarea si sa vina vremea bunaaaaaa! :banana:

 

 

 

20140224_134138.jpg 1899945_10203321097568902_376402140_n.jpg 20140224_102932.jpg 20140224_170815.jpg

 

Ce ulei la furca ai pus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Offtopic,apropo de Kayaba,trebuie sa-mi schimb arcurile si telescoapele la masina si am vazut ca fac si ei si arcuri si telescoape KYB la un pret chiar ok (vreo 200-220 arcul si vreo 240 telescopul).Stie careva,or fi bune de ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este Boge. Dar Kayaba ofera un raport calitate pret OK. Apropo, in iarna s-a rupt un arc fatza la Meganul meu, am comandat arcuri noi, au fost Kayaba, cele recomandate de programele de cautare, masina sta acum mai ridicata de bot cu peste 5cm, m-am uitat pe strada la alte modele ca a mea, e clar ca arcurile sint mai tari, ca lungimea e aceeasi. Am tot cautat sa vad ce alte arcuri de la Kayaba se potriveau la masina mea, alegerea a fost cea corecta, nu s-a gresit la comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am devenit si eu deținătorul unui R1 model din 1999. In curând voi reuși si înmatricularea lui. As avea nevoie de niște sfaturi privind întreținerea lui. De exemplu pentru lant ce spray imi recomandati ? De unde as putea cumpara kitul. Eu sunt din Oradea. Voi atașa si poze cu motocicleta zilele următoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Periuta de dinti, o tava lata, un fis-fis cu 1/2l motorina, cirpe curate, sau prosoape de hirtie. Mai exista un curatator perfect, Decaflash, acesta miroase ca motorina, dar curata mult mai bine, avantajul este ca se curata cu apa, fara presiune, e solubil in apa. Dupaia, dai cu spray , dar foarte, foarte putin. Daca nu mergi pe ploaie, poti folosi ca agent de ungere uleiul de cutie de viteza, cel de la masini, sau uleiul de uns lantul de drujba, care este foarte viscos, ca o miere. Cu 100ml, mergi tot sezonul, costurile sint aproape 0. Spray-ul e mai bun, cu o conditie: daca la fiecare aplicare de spray nu cureti imprealabil lantul, mai rau ii faci, crusta intarita nu se inmoaie de la spray-ul proaspat, apa ajunge usor la metal, si rugineste pe dedesubt. Decafalsh-ul se gaseste la Mafra, e preferabil sa iei bidonul de 5l, cureti si smoala, reziduurile de banda adeziva, si orice altceva ce nu iese cu motorina sau benzina.



Inainte de lant, verifica suspensiile, anume, compresia si reboundul(viteza de apasare si revenire a amortizoarelor), astfel incit cind regelzi reboundul la maxim, furcile si amortizorul spate sa revina in secunde bune, daca asta nu se intimpla, inseamna ca-s uzate, si e nasol rau, duce la accidente grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic, Killer 533, care are unul practic nou, inca necazut, cu vre-o 6000km reali pe el. Cred ca ar cere peste 10 000euro pe el, daca ar fi sa-l vinda.



Shobo, nu ziceai ceva de BMW S1000RR?

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic, Killer 533, care are unul practic nou, inca necazut, cu vre-o 6000km reali pe el. Cred ca ar cere peste 10 000euro pe el, daca ar fi sa-l vinda.

 

Shobo, nu ziceai ceva de BMW S1000RR?

Eu vreau, dar sunt prea multi bani, si degeaba am s1000rr daca nu stiu sa ma dau cu el. Daca e sa cad, piese greu se gasesc si sunt scumpe, asa ies mai bine cu un R1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nimerit-o de data asta, bugetul e mic, mic. Nu-s bani de spray-uri scumpe.

 

Eu vreau, dar sunt prea multi bani, si degeaba am s1000rr daca nu stiu sa ma dau cu el. Daca e sa cad, piese greu se gasesc si sunt scumpe, asa ies mai bine cu un R1.

Vezi ca daca R1 2007 2008 nu e resoftat, ai sa regreti K5-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de răspuns Jagi. Voi proba sa vad cum iese. Încă mai am multe de achiziționat. Casca, costum.....

Echipament gasesti la preturi ok (cel putin unele modele de casti) pe http://www.motoblouz.com/ (eu am comandat 2 casti in iarna)

 

Ca sa vezi preturile corecte, fa-ti cont...si ai rabdare putin cu limba franceza (sau foloseste google translate). Transportul pana in Romania e 17.50 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.compacc.com/Bargains-Specials-Helmets, cautati aici, aduc eu de pe acest site. E sub 3.3ron/$$$, e chiar ieftin. Mai puneti 105$ peste pretul din lista si casca e a voastra.



http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313.TR9.TRC1.A0.H0.XShoei+RF1100&_nkw=Shoei+RF1100&_sacat=0&_from=R40

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut Adita ce a scris prietenul meu,e parerea lui si e stiuta, ce pe tine te mai surprinde ?pe unde ma prinde mereu ma ataca :) asta doar ca nu a avut si el pe mana unul in mintile lui si uite asa ramane cu o parere proasta despre obiect :P pana o sa vada unul cum a iesit din fabrica "in toate capacitatile mintale",k5`ul e putin mai greu decat un rr up de 08 insa impresia de motocicleta usoara a hondei vine datorita centrului de greutate cu care eu sincer nu pot sa ma acomodez neam,simt ca acum pic de pe ea in toate curbele ..., fiecare cu + si - ei

eu ma bucur de fiecare moment petrecut alaturi de motocicleta mea si investesc cu drag in ea, doresc tuturor sa traiasca sentimentele pe care mi le ofera aceasta motocicleta

Shobo daca aud ceva de un R1 prin zona mea te anunt insa nu am mai vazut o motocicleta pe care sa o recomand din toata inima de foarte multa vreme

numai bine baieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat, maine intru in posesia motoretei, cand o sa am poze cu ea, o sa ma laud cu ea pe aici :) . Surprinzator cat de repede si cat de multe oferte am primit, printr-un simplu post.

Chiar sunt curios ce ai gasit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...