Sari la conținut

Accident Grav Caransebes


motorangel
 Share

Postări Recomandate

De bun simț e să dai casca la pasageră dacă nu îți stă în obicei să cari a 2-a cască sau nu ai 2. Mai de bun simți e să ieÂşi cu maÂşina, dacă se poate, când ai pasageră sau cel puțin să te abții de la riscuri inutile când eÂşti cu ea în spate, să nu tragă Âşi ea ponoase chiar dacă tot pe dreptatea ta.

 

Cine nu dă casca, mai ales la pasageră, e pur Âşi simplu un cocalar, sper că e toată lumea de acord. Mie unul mi-ar fi ruÂşine, ca bărbat, să-mi pun eu casca Âşi pasagera să stea neam.

 

Cât despre pasagere care se urcă pe motor cu oameni d-ăÂştia, ori sunt ahtiate rău după ... ori nu prea țin la propria persoană sau nu îÂşi cunosc valoarea.

 

În primul rând că se urcă pe motor fără cască Âşi apoi că se asociază cu persoane nepotrivite.

 

Părerea mea de conservar.

Editat de SonyAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie incepe sa imi fie frica sa ies cu masina dupa faze dinastea .

Amaratul ala care mergea regulamentar dupa cum se pare cu masina oare cum o dormi cand a facut bucati doi oameni fara sa aiba nici o vina .

Iar pentru faptul ca a mutilat saraca fata , ''motociclistul'' ar merita sa traiasca si sa fie nevoit sa o vada in fiecare zi .

Parerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi sta in fire sa comentez la rubrica asta daca nu am vreo informatie utila de dat, dar vreau sa mentionez: SonyAD are perfecta dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 User(s) are reading this topic (5 Guests and 1 Anonymous Users)

5 Members: ....., barthez, alex27, RIPSON, Calangiu10

R.I.P!M-am ingrozit sa vad ca cineva este online chiar de pe pc-ul unui alt motociclist decedat acum aproape un an!E vorba de Barthez!RIP!

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De bun simț e să dai casca la pasageră dacă nu îți stă în obicei să cari a 2-a cască sau nu ai 2. Mai de bun simți e să ieÂşi cu maÂşina, dacă se poate, când ai pasageră sau cel puțin să te abții de la riscuri inutile când eÂşti cu ea în spate, să nu tragă Âşi ea ponoase chiar dacă tot pe dreptatea ta.

 

Cine nu dă casca, mai ales la pasageră, e pur Âşi simplu un cocalar, sper că e toată lumea de acord. Mie unul mi-ar fi ruÂşine, ca bărbat, să-mi pun eu casca Âşi pasagera să stea neam.

 

Cât despre pasagere care se urcă pe motor cu oameni d-ăÂştia, ori sunt ahtiate rău după ... ori nu prea țin la propria persoană sau nu îÂşi cunosc valoarea.

 

În primul rând că se urcă pe motor fără cască Âşi apoi că se asociază cu persoane nepotrivite.

 

Părerea mea de conservar.

mai! de-al nostru esti...concret si la subiect si ce-i mai bun la tine ai caracter! Sa ne traiesti ! doamne da sa gandeasca toti conservarii la fel!...si nu numai ei...

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma fratilor nu stiu de ce se vorbeste atata ca a murit si din astea.eu is din Caransebes si eram in spatele lui.

1. noi motociclistii aveam prioritate. Unu cu un golf vroia sa vireze stanga si nu neo dat prioritate de dreapta, de asta so intamplat

2. un prieten de-al nostru la sunat ieri dupa-masa(28 aprilie) pe la 2 3 pe unchiu lu asta cu accidentu si o zis ca era in coma de gradu 2 si asteptau o radiografie la cap. Eu nu ma iau de nimeni ca zice ca o murit ca asa o fii dar numa daca o murit aseara.Dar as vrea sa va rog sa nu mai insirati zvonuri din astea aiurea despre oameni morti ca bietu copilu ala se zbate intre viata si moarte si voi l-ati omorat direct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.nu avea echipament decat casca si fata nu avea nici casca.ce mai pot sa zic acuma era pretenu meu dar prea multe figuri si impresii avea in cap si acuma poate o sa il coste viata.eu sincer sper sa se faca bine dar va avea multe probleme ca nici permis nu avea.

 

Da` asta tu ai zis nu?? In rest nu mai conteaza ... unde e daisy sa mai comenteze ea putin ca e cazu PUTIN CAM MULT similar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu prea comentez pe forum, doar mai citesc din cand in cand. Dar in ultima vreme prea multa lume isi rupe oasele pe asfalt.

 

Nu m-am putut abtine, cand am vazut ce s-a scris aici, despre cel care a avut imprudenta de a se urca pe o motocicleta.

 

Daca e sa se caute vinovati ar trebui sa ne punem toti pe lista, cred ca toate omenirea ar fi de vina. De ce? Fiindca asta ne este societatea.

 

Pot spune: oameni buni invatati din ce se intampla, din fiecare accident bun sau rau pe care viata ni le da. Deschideti ochii si priviti dincolo de ce ar trebui sa facem, sa fim, sa traim.

 

Recunosc ca teribilismul exista in fiecare, prostia, s.a.m.d. exista si ele. Dar depinde de fiecare ce facem, cand spune nu sau imi bag p**a tot o sa mor intr-o zi. Dar eu pun o intrebare simpla: De ce sa nu mori frumos? sa ajungi la o varsta sa iti aduci aminte de plimbarile cu prietenii cu iubita(nevasta, prietena), sa simti ca traiesti si ca ai trait cat mai frumos posibil pentru tine si pentru cei din jur. De ce sa nu lasi o amintire frumoasa celor care te-au inconjurat o viata intreaga?

Ca doar asta ramane dupa ce incetam sa mai existam, o amintire a celor dragi.

 

In legatura cu acest accident: copilu (altfel nu ii pot spune celui care conducea motocicleta) este sau a fost la varsta teribilismului, si-a tras-o singur, fetiscana tinand cont ca era ca o floare in spatele lui, putea sa spuna nu. Dar nici unul din ei nu a gandit inainte de a face pasul de a pleca in acea zi la plimbare in conditile sus metionate de cei care au oferit detalii despre ce s-a intamplat. Dar ei vor trage dupa greseala lor, sper sa invete ceva din ce s-a intamplat si sa nu se inraiasca (nu este o solutie pentru sanatatea lor mentala).

Cat despre soferul autoturismului: vai de viata lui, raman traume, asta o spun cu mana pe inima.

 

In rest ce ii priveste pe cei dupa forum: stati linistiti toti gresim, fiecare reactionam specific personalitati si a principiilor. Asa ca inteleg pe fiecare, numai sa nu uitati ca intr-o zi poate, veti aparea la categoria-accidente si atunci ati vrea (ca si eu mi-as dori) sa vina cineva la spital sa te stranga de mana si sa zica ca iti este alaturi si ca va fi bine. Conteaza foarte mult.

Consider ca cei care viziteaza acest forum totusi stiu ce inseamna sa conduci o racheta/motocicleta si totusi: (desi nu sunt in masura sa spun asa ceva) dar poate ca noi cei care citim, postam pe acest forum - sa facem o diferenta.

 

Asa ca hai sa fim intelegatori, desi copilul ala a fost sau nu de vina. E un caz destul de grav, sa se faca bine amandoi ca sunt tineri.

 

Va doresc tuturor numai bine si cum se spune, asfalt uscat.

Editat de LostInTranslation
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde s-a intamplat, la intersectia de la cosana?

Esti din Caransebes 19ALEX??eu eram la 100 m in spatele lu manu ca eram 4 care am plecat din teius si ne indreptam spre arcade:(Si am aflat acuma ca fata are dubla fractura de bazin

Editat de Duffy_Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la intersectia aia e tare nasol, nu e bine semnalizata prioritatea. daca vii dinspre severin ai semn de drum cu prioritate care face la dreapta, ceea ce ar insemna ca celelalte laturi ar trebui sa aiba stop sau cedeaza trecerea (dinspre teius si comexim), dar dinspre comexim nu e nici un semn. deci daca vrei sa faci stanga venind dinspre severin si mergand spre teius ar trebui sa ai prioritate fata de cei dinspre comexim.

 

banuiesc ca asa s-a intamplat. oricum, nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti din Caransebes 19ALEX??eu eram la 100 m in spatele lu manu ca eram 4 care am plecat din teius si ne indreptam spre arcade:(Si am aflat acuma ca fata are dubla fractura de bazin

 

da sunt din csb.....il cun bine p manu...fata e mai bine..e constiienta.....dar el nu shia revenit......:)...el are plamanii shi rinichii varza....o bucata din rotulae praf....e rau...sa-l ajute d-zeu sa isi revina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi in Constanta avem multe experiente neplacute in jur cu viteza .

In un accident urat o fata draguta si desteapta samd si-a pierdut un picior .... Nu conteaza cum . Rezultatul este acelasi.

 

A venit asta vara la sala si statea in masina unui amic , pentru ca nu se impaca inca cu statul ei , si se uita la noi .... Ma uitam la privirea ei si imi venea sa plang , si-ar fi dorit din tot sufletul sa fie langa noi , sa rada , sa glumeasca , sa faca ceva ..... Mi se rupea sufletul cand ma uitam si ii vedeam privirea trista si neputinta ei de a se bucura de viata alaturi de noi .

 

Sa ii iei unui om bucuria vietii si sa il arunci intr-un scaun cu rotile , prin spitale intre doua operatii tot timpul este o fapta criminala .

Ii doresc sa supravietuiasca si sa poata sa o priveasca in ochi .

 

In rest ... toti suntem supusi greseli , greseli noastre sau a celor din jur , oricand oricare dintre noi .... este un risc pe care eu l-am acceptat si mi l-am asumat din prima zi .

Dar sa pui viata altcuiva in pericol stiind ca ....... este impardonabil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. baiatul care spune ca a fost in spatele lui manu - te rog sa mentionezi cu ce viteza va deplasati??atentie: pe o strada din mijlocul orasului, si nu undeva in camp!

2. soferul cu golful i-a vazut foarte bine (pt cei care sunt din caransebes, erau la coltul dinainte de comexim, atunci cand golful s-a incadrat pt viraj la stanga in fata la cosana). deci era timp sa faca stanga de 3 ori. pacat ca nu s-a gandit ca pe strazile din caransebes se circula cu 150-200 la ora si ca motocicleta ar putea sa fie in 3 secunde in el. greseala lui,nu?

3. baiatul nu e mort, a trecut din coma de gradul 3 in coma de gradul 1. deci e spre bine. fata are multe oase rupte, dar e bine. recuperarea va fi grea.

baiatul nu avea carnet, fata nu avea casca!

e drept?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate in general 99% mor tineri pina in 30 ani fara minte, asa cum am mai spuso de multe ori, lasind in urma lor tragedii cu familii indoliate care sufera pt. ei. Daca nu au creier sa se gindeasca la consecinte, ca pot sa nenoroceasca si pe altii, ce sa mai zic......... sunt motociclisti batrini experimentati care desi au motoare puternice, merg regulamentar, rar am vazut unul sa moara, sunt bine echipati, merg in functie de trafic si conditiile de trafic etc. iar astia tineri se dau zmei, majoritatea fara experienta isi cumpara motoare de viteza sau abia au luat permisul si isi ia vitezana... consecintele se vad cine se duc iar in cazul nostru ca nu avea permis de motor e si mai grav eu nu il numesc motociclist ci un fraer care a vrut sa se dea mare si acum e la spital. spunea unul mai sus cu prostia.... ceva. sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O teorie gandita bine de altii mai mari ... "mai bine mori de cald decat sa mori"

Pana la urma totul tine de educatie si anturaj. In primul rand de educatie ptr. ca in functie de asta iti alegi anturajul.

Sa va mai spun ceva >> degeaba se dezbat teme de genul asta aici, parerea mea. Oricum teribilistii nu intra pe astfel de forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat un prieten din Caransebes, a avut loc un accident grav acum o ora, motocicleta de viteza nu ar fi primit prioritate de dreapta, viteza apreciata de el destul de mare, motociclistul si pasagera foarte grav accidentati. Nu stiu mai multe nu ma intrebati.Nimeni din CS pe forum cu detalii?

 

ma bucur k am dat de voi... pt k mototcicletele erau pasiunea lu varu meu.. cel care a avut accidentul. ce pot sa va spun... sa va rugati la Dumnezeu k doar el il mai poate ajuta... e destul de grav :)( fata, andreea e spre bine si in timp o sa-si revina. va rog mult rugati-va pt el..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...insanatosire grabnica celor doi tineri..defiecare data cand citesk de accidente ma apuca fiorii.....c ma gandesk si eu ca mai las acasa pantlonii ci cizmele si ies in blugi....si nu cred ca e vre-un motociclist care sa spuna ca nu a iesit niciodata fara echipament...cat despre faza cu casca pasagerei...asta e urat tare...inconstienta a fost si pasagera cand sa urcat...dar ce rost isi criticile acum...vinovatii sunt si prietenii care erau cu el...puteau sa ii dea un sfat sa nu ia tipa fara casca...sau poate au facut-o nam de unde sti....un singur lucru trebuie sa le mai dorim akma....sa isi revina si sa se faca bine....pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...insanatosire grabnica celor doi tineri..defiecare data cand citesk de accidente ma apuca fiorii.....c ma gandesk si eu ca mai las acasa pantlonii ci cizmele si ies in blugi....si nu cred ca e vre-un motociclist care sa spuna ca nu a iesit niciodata fara echipament...cat despre faza cu casca pasagerei...asta e urat tare...inconstienta a fost si pasagera cand sa urcat...dar ce rost isi criticile acum...vinovatii sunt si prietenii care erau cu el...puteau sa ii dea un sfat sa nu ia tipa fara casca...sau poate au facut-o nam de unde sti....un singur lucru trebuie sa le mai dorim akma....sa isi revina si sa se faca bine....pacat...

Si eu am mers in short si tricou de jde mi de ori , iar in blugi cel mai des , cu viata mea fac ce vreau si imi asum greselile ... dar in spate fara casca si geaca nu am luat niciodata pe nimeni ... Macar atat sa aiba . Ca ala din spate nu are nici o vina , iar cel ce il poate refuza esti numai tu .

 

Facem campanii de atentionare a conducatorilor auto , politistilor , pasarilor de pe cer ...... Poate ca ar trebui facuta o campanie de educare a motociclistilor asupra pericolului ce il pot reprezenta pentru cei din jurul lor si pentru ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spune legea ? cand isi revine trebuie sa plateasca amenda ? sa faca puscarie? mi s-ar parea normal. A nenorocit o fiinta. O fata care nu avea nicio vina. de la voi am aflat ca nu avea permis. putea sa faca ce vroia singur. dar nu iti bate joc de alti oameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba pasiunea lui era nebunia, si nu motocicletele. Imi cer iertare ca sunt asa dura, dar am fost direct implicata in accident. E cunoscut in tot orasul ca un teribilist, in cercul de motociclisti se faceau pariuri, in gluma, in ce zi nu se va mai intoarce din drum, datorita felului in care alerga prin oras. Fata a fost avertizata dinainte sa nu se urce cu el pe motocicleta...

Intr-adevar, acum toata lumea se roaga pt ei. Inclusiv soferul, care se intereseaza in fiecare zi de starea lor. Erau 5 persoane in masina, dintre care un copil de 11 ani. Cu ajutorul lui Dumnezeu, au scapat teferi. Dar vor ramane mereu cu socul. Si daca Doamne fereste se intampla ceva cu baiatul, soferul il va avea pe constiinta toata viata. E drept?

As avea o intrebare pt cea care zice ca e verisoara lui, poate stie ea mai bine: parintii lui la ce s-au gandit in momentul in care i-au cumparat motor, stiind ca avea alte antecedente si ca era vitezoman? Si la ce s-au gandit cand l-au lasat sa plece cu motorul de acasa, stiind ca nu are carnet?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...