Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am un ciobanesc de bucovina (cățea) de 9 ani. De vreo 11 luni i-a aparut o umflatura in partea superioara a abdomenului. Am sperat ca nu va creste mult / accelerat. Acum este destul de mare. Problema nu e de estetica ci ca a incepu sa se loveasca acolo cand alearga. Are deja o bucata cat o moneda de 50 unde s-a format coaja, deci a fost/este rana, pe care o tot linge. In timp, am dus-o la monta insa nu s-a inteles cu partenerul in niciunul din cazuri. O spun fiindca ma gandesc la asta ca la o posibila cauza.

Doctorul zice ca e chist, care merge indepartat cu sanse de 70/30 (70% OK - 30% RIP). Crede ca varsta permite interventia si spera sa nu apara o hemoragie mai urata. Omul e old school, insa momentan nu am posibilitatea sa merg intr-un cabinet dotat cu perfuzii, etc. Oricum, cunoaste istoricul cainelui, el l-a vaccinat, l-a cusut cand s-a rupt intr-un varf de gard, samd.

Ceva pareri pro/contra? Preferabil argumentate. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as opera-o daca-i vorba de un chist.Daca zici c-o deranjeaza cam tare.Desi ar putea trai f bine si cu el.Ar fi fost bine daca ar fi putut sa-i faca anestezie inhalatorie.Cauza chistului crezi tu c-ar fi aparut pt ca n-a stat la monta? Nu cred sa aibe legatura.Ea deja are o varsta si le cam apar chisturi.Am avut o porcusoara de Guineea care a avut un chist maricel,pe la vreo 5 ani de viata, si am scapat-o de el prin aplicarea de comprese cu argila inmuiata cu ulei de masline.Ala a disparut si s-a cicatrizat locul perfect.Dupa asta a trait inca vreo 2 ani fara stres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Donez o botnita din asta, noua

http://www.emag.ro/botnita-plastic-m-munsterlander-22cm-trixie-17604-4011905176048/pd/DNGSZYBBM/

 

E prea mica pt cainele pt care a fost luata. E ok pt un caine talie mica spre medie, cu bot subtirel si nu foarte lung. Daca va interseaza o pot si masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donez o botnita din asta, noua

http://www.emag.ro/botnita-plastic-m-munsterlander-22cm-trixie-17604-4011905176048/pd/DNGSZYBBM/

 

E prea mica pt cainele pt care a fost luata. E ok pt un caine talie mica spre medie, cu bot subtirel si nu foarte lung. Daca va interseaza o pot si masura.

Am masurat-o, vedeti in poza. Cine o vrea sa dea un mesaj. Se poate ridica de luni pana vineri intre 10 si 17 undeva pe langa Bd Natiunile Unite- Casa Poporului.

post-40715-0-38122600-1450436805_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

De adoptat, catelusa metis de brac :) In caz ca stiti pe coineva sau vreti, dati un semn sa va pun in legatura cu amicul care il are

 

Poze https://photos.google.com/share/AF1QipOC1f7dkdndBCKP2oCrueiXMeApylal66fUWLZ3lFookq5XQSaHeYhWXZV6wFFqOA?key=dlpMQmlMUlB2ZlZoR0c1MTkxWnlUY21UQkFfczRR

post-40715-0-98284700-1452073982_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a intamplat ca dimineata era ok, iar seara nu mai era. Deloc.

N-am operat-o, daca la asta te refereai. Il sunasem pe doctor sa stabilim cand, dar dupa cum am zis, ea n-a mai apucat ziua aia.

Veterinarul a zis ca a fost otrava. Si dupa cum arata ea cand am gasit-o (fiindca am cautat-o: o strigasem si n-a venit), tind sa cred ca omul a avut dreptate.

 

 

Junioara este corb, da. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca! Atentie la aia care-ti otravesc cainii pt ca asta mica poate hali de la oricine..Ai suparat pe careva ? I-as impusca-n capatani p-aia care otravesc cainii care n-au nicio vina ca se comporta cum trebuie sa se comporte un caine..

 

Vezi postarile retarde de pe topicul motoveteranilor, vis-a-vis de metode de "rarit cainii"... nu ai cu cine discuta pe acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa-ti traiasca! Atentie la aia care-ti otravesc cainii pt ca asta mica poate hali de la oricine..Ai suparat pe careva ? I-as impusca-n capatani p-aia care otravesc cainii care n-au nicio vina ca se comporta cum trebuie sa se comporte un caine..

» Post actualizat in 12 Jan 2016 08:45

Sar'na!

De suparat, cu siguranta. Cine n-o face? Dar nu ma gandeam ca asta e o metoda de plata. Oricum, nu stiu de la cine mi se trage.

 

Pe junioara o tin intr-o curte interioara pana se mai ridica. Nu ca pe urma am vreo garantie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi postarile retarde de pe topicul motoveteranilor, vis-a-vis de metode de "rarit cainii"... nu ai cu cine discuta pe acolo....

Aia nu se poate numi discutie.Nici nu intru ca nu vreau sa mwiesc pe careva..Cainii sunt pe strazi din cauza bipezilor..Nu putem omori noi cati sunt abandonati in continuare..Specie infecta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu se poate numi discutie.Nici nu intru ca nu vreau sa mwiesc pe careva..Cainii sunt pe strazi din cauza bipezilor..Nu putem omori noi cati sunt abandonati in continuare..Specie infecta!

total de acord - pana nu va fi obligatorie sterilizarea TUTUROR exemplarelor canine fare valoare "genetica" / pedigree (drept de monta/reproducere) strazile vor fi pline de caini vagabonzi.

 

am 2 caini, femela cocker spaniel (14,5 ani/sterilizata) si un mascul 90% brac german sarmos (3,5 ani - sterilzare in plan) si sunt responsabil cel putin moral de cat se "puiesc"....

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La voi e mai ieftin..Eu am dat o catea cuiva,gasita in strada,sterilizata din prima zi de cand am gasit-o.Cele 2 pisici din dotare nici n-au stiut ce-s alea 'calduri'..Doar printul meu ramane cu ouale la purtator.Dar asta pt ca-i caine cu pedigree.Am refuzat monte cu catele fara pedigree si bineinteles c-am fost facuta snoaba.

» Post actualizat in 16 Jan 2016 15:16

Stiu ca-s multi oameni care cheltuiesc bani din propriile buzunare pt astfel de operatii.Si care merita tot respectul..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...