Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator suzuki_fan

Nici eu nu pot să-ți spun lucrul ăsta, cine știe cu cine s-a puit... Poate mai aveau cumva o șansă, dar doctorul veterinar este total dezinteresat și alcineva nu prea a avut cum să mă ajute să îi salvez. Ăsta care a rămas are 5 săptămâni și mănâncă de bună voie câte puțin, sper să îl salvez. Cu cât timpul trece, șansele de viață îi cresc și lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki-fan...am o cutie aproape intreaga de lapte praf speciala pt pisicute mici (mi-a ramas dintr- tentativa de a salva un sufletel) daca vrei....cu mare placere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îi dau laptic odată la 3 ore și sper cât mai curand să se învețe să mănânce singur și să aibă o șansă la viață, dar este tare slăbuț și tot timpul plânge. :(

Asa abordasem si eu problema, cand plangea, dadeam mancare, numai ca asta micu' era haplea. Manca de 3x cantitatea care era normala pt. el. Dar in rest, ca matza, numai langa noi, nu puteam sa il lasam singur ca plangea. Cand eram la bucatarie, venea dupa noi, in sufragerie la TV dupa noi, mai tragea un pisulica de lene sa se duca in balcon (sau frica ca ne pierde daca pleaca), seara la culcare cu greu il tineam pe balcon, chiar daca intre pat si balcon deabia sunt vreo 2 metri, asa ca venea si se baga sub pat, iar dimineata ma trezeam cu mocutza lui, uitandu-se insistent la mine, cu 2 labute pe marginea patului si chitzaind. Si acum e accelasi 'attention freak', cerseste atentie tot timpul, cat de mare e se suie in brate, se gudura zici ca e pisica, vrea sa ma linga si pe fata. Eu inca sunt tare bucuros ca am reusit sa il salvez si deja face parte din familie, nebunel cum e el asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

@fara roti Îți mulțumesc! Dar momentan îi dau doar de vacă, îmi este frică să îi schimb pe alceva.

 

@DaSchmutz Cerșesc foarte multă atenție și parcă sunt și mai inteligenți ca aștia crescuți de pisică.

 

126bcle.jpg

30wpb0h.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha...ce moaca are!

 

Nu stiu ce sa zic de laptele de vaca, al meu facea urat la lapte de cutie. Ii dadeam laptic praf cu colostru (mirosea asa frumos ca imi venea si mie sa beau) plus vreo 2 alte chestii pt. flora stomacala (care erau pt. pisoi de fapt) si mai incolo amestecam cu lapte fara lactoza. Orice altceva, varsa. Facea gaura in buzunar la cat baga in el, ma gandesc ca si din cauza asta e asa nehalit, ca nu l-am oprit niciodata sa manance. La o luna iubita mea a dat peste fratiorii lui (ascunsi sub o scara la vreo 30-40 de metri de unde l-am gasit) si la varsta asta, al nostru era durduliu si maricel, iar aia (12 catei - 6 albi ca el, 6 negri, la 2 cateluse) erau cam pe jumatate. Si al meu parca e mai smecheras ca maidanejii obisnuiti, dar traind doar cu noi, cand se intalneste cu altii, nu prea stie sa 'socializeze' :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Astăzi i-am dat pastiluta de deparazitare. Mănâncă tot mai bine și a început să fie și jucăuș. Cred că merge pe drumul cel bun, sper să nu mai apară nici o complicație.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

@iulia_boris Mulțumesc!

 

98d72r.jpg

2vi2etx.jpg

1pywcw.jpg

 

Miticotu' a învățat să mănânce singur și vrea cât mai multă mâncare. Este jucăuș și plin de viață.

Editat de suzuki_fan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaca mea daca incerc sa o trezesc la ore din alea nici nu ma baga in seama. Deschide asa nitel un ochi, se uita daca nu cumva e vorba de haleala si apoi se pune la loc pe sforait.

Pot sa o apuc de labe si sa o tarasc prin casa :laugh:



Happy, cu catei :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Suzuki Fan , ce frumos ii miticotul , sa vezi cand iti creste cat se face dihania

Am si eu o scroafa in familie, un brac german , nu e pur , mai are si ceva gene de Schnauzer si Vizsla ,dar e o frumusete, din scoafa si nesimtita nu o scot , la 5 ani si jumatate inca e nebuna ca la 6 luni, darr, asta-i un semn de bine.

Este mamica, a facut 8 puiuti, apoi am sterilizat-o , si a ramas tot grasuna, se vede intr-o poza parca... chit ca innoata,alearga, si o scot afara in fiecare zi, tot nu da jos,... si ii dau 1 data de mancare dimineata, uneori si seara .

3 lucruri mai trebuie sa o invat....-

--- 1- sa manance cu gura inchisa :), de-ati vedea-o cum face cand mananca

--- 2- sa se stearga pe labe cand intra in casa :), uneori mai intra si-mi face gresia si covorul plin de noroi ...

--- 3 - sa imi lase mustele in pace cand merg la pescuit, nu pot sa pescuiesc la musca cu ea prin preajma , are ea ceva cu mustele mele.... :)

glumesc.... in general e ascultatoare, cand a fost mica a fost mai greu pana am obisnuit-o ca fara lesa nu are ce sa caute pe strada...

 

Acum am si o pisica, ceva metis de norvegiana de padure, si se inteleg incredibil, am luat-o de la cineva de pui si primele saptamani a fost mai greu, acum sunt cei mai buni prieteni, pana la mancare, insa si acolo cand sunt in preajma ii permite la mancare... nu credeam ca o sa se impace...

 

Image150.jpg

 

Image086.jpg

 

Image1082.jpg

 

Image695.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Nu vrea nimeni un prieten necuvântător?

 

Cineva a adus unde locuiesc eu 6 cățeluși, 2 par a fi ciobănesc și 4 maidanez. Dacă nu îi ia nimeni curând vor murii de foame.

 

smumnd.jpg

350qw7n.jpg

wugk8l.jpg

331duoj.jpg

 

Aș adopta eu măcar unu, dar îi am pe ai mei. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I will blind you with my laser eye :)

:crack:

 

Suzuki_Fan - pentru cei 2 albi poti vorbi sa-i ia cineva pe la sat, poate are nevoie la paza, poate la oi, dupa mine,par a fi talie mare- foarte mare .

Ceilalti decat sa moara de foame, mai bine sa-i ia hingherii daca aveti prin zona, un timp ii ingrijesc.... si mai au sanse sa fie adoptati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

@edu. Am căutat cu disperare prin toate mijloacele să le găsesc stăpân, dar nu am avut sorți de izbândă. În zonă nu sunt hingeri și toată lumea-i ostilă cu ei. Celor mari le-am dat eu de mâncare, celor mici nu am mai apucat. Au venit vecinii în inteligența lor maximă și au vrut să îi omoare, lucru cu care nu am fost de acord. I-au lăsat în pace numai după ce m-am certat cu toți și am recurs la amenințări să îi lase în pace, dar peste noapte cineva i-a făcut dispăruți. Nu știu unde sunt că aș merge să le duc ceva de mâncare, sper ca cineva să sufle ceva.

Mă sperie rasa asta umană cât poate fii de înapoiată și cât de repede sar să omoare sau bată niște biete animale nevinovate și mai apoi pretind că sunt mari credincioși și bat o mie de cruci și ling moaște până la epuizare. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu si-ar steriliza vreunu' cotarlele..Cand vad atatea suflete pe drumuri ma ia cu istericale.Degeaba te chinui tu ca-s multi care nici nu vor sa auda de caini..Esti un sufletist si pt asta ai de suferit..Cat despre rasa umana n-are rost sa mai spun ce-mi trece prin minte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

@nos66 Oricând aș vota o asemenea lege, cu toate că încalcă drepturile omului. M-am săturat să văd cum o anumită etnie infestează țara cu odraslele lor și cum unii inculți nici nu știu când este Crăciunul sau Paștele dar toarnă câte 13 copii și mai apoi fug să întindă mâna la mila statului după ajutor social și alte foloase.

Că să poți da la o facultate îți trebuie liceu, ca să poți conduce o mașină îți trebuie permis... Dar ca să torni zeci de copii care vor suferi mai apoi, de ce nu îți trebuie nimic?

Îmi asum înjurăturile unora, dar eu așa cred că ar fii corect.

În altă ordine de idei, există poliția animalelor și dacă nu vorbesc prostii parcă era o lege pentru cipare obligatorie a câinilor. De ce nu dau sancțiuni, de ce nu se implică nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nos66 Oricând aș vota o asemenea lege, cu toate că încalcă drepturile omului. M-am săturat să văd cum o anumită etnie infestează țara cu odraslele lor și cum unii inculți nici nu știu când este Crăciunul sau Paștele dar toarnă câte 13 copii și mai apoi fug să întindă mâna la mila statului după ajutor social și alte foloase.

Că să poți da la o facultate îți trebuie liceu, ca să poți conduce o mașină îți trebuie permis... Dar ca să torni zeci de copii care vor suferi mai apoi, de ce nu îți trebuie nimic?

Îmi asum înjurăturile unora, dar eu așa cred că ar fii corect.

În altă ordine de idei, există poliția animalelor și dacă nu vorbesc prostii parcă era o lege pentru cipare obligatorie a câinilor. De ce nu dau sancțiuni, de ce nu se implică nimeni?

 

AI spus ,,o anumita etnie , NU , scrie clar , TIGANI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...