Sari la conținut

Cbr F3 Sau Hornet 600 S


wxy
 Share

Postări Recomandate

ce sa aleg?imi plac amandoua.....Stiu ca sunt categorii diferite...Totusi voi ce ati alege intre un cbr f3 din 1995(super intretinut) si un hornet 600 s din 2000.Amandoua au aproape acelas pret!Care e mai comod,cu care te simti mai bine la drumuri lungi?Nu stiu pe care sa o iau imi plac amandoua la fel de mult dar...nu am bani decat de una dintre ele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa aleg?imi plac amandoua.....Stiu ca sunt categorii diferite...Totusi voi ce ati alege intre un cbr f3 din 1995(super intretinut) si un hornet 600 s din 2000.Amandoua au aproape acelas pret!Care e mai comod,cu care te simti mai bine la drumuri lungi?Nu stiu pe care sa o iau imi plac amandoua la fel de mult dar...nu am bani decat de una dintre ele :moto:

 

 

 

 

Hornet din 2000, sunt 5 ani diferenta.......parerea mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ufff! asa zic si eu din cauza diferentei de an de fabricatie.Totusi am cautat atat de mult un f3 si l-am gasit pe asta exact pe placul meu,km putini(nu sunt chiar sigur ca sunt reali 20.000),culoarea care vroiam eu.....motorul arata super.Hornetul e ceva mai forjat dar....e 2000 si e 600 s.Inca ma mai gandesc.Trebuie sa iau o decizie pana sambata.Ms pt sfaturi!Mai astept pareri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Hornet e ceva mai usurica. Daca o iei mai mult pentru oras, alege Hornetul. Mai multe pareri despre Hornet gasesti aici: /index.php?showtopic=51828

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Hornet e ceva mai usurica. Daca o iei mai mult pentru oras, alege Hornetul. Mai multe pareri despre Hornet gasesti aici: /index.php?showtopic=51828

 

Ms adidas00.Toata lumea lauda hornetul.Si pe mine un prieten m-a pus pe ganduri cu hornetul.Ca e mult mai manevrabil.....e mai nou....Mie personal imi place mai mult f3 la aspect dar...s-ar putea sa imi iau hornet.Mai am timp sa ma gandesc cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms adidas00.Toata lumea lauda hornetul.Si pe mine un prieten m-a pus pe ganduri cu hornetul.Ca e mult mai manevrabil.....e mai nou....Mie personal imi place mai mult f3 la aspect dar...s-ar putea sa imi iau hornet.Mai am timp sa ma gandesc cateva zile.

 

Hornet clar. Sunt totusi 5 ani diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms adidas00.Toata lumea lauda hornetul.Si pe mine un prieten m-a pus pe ganduri cu hornetul.Ca e mult mai manevrabil.....e mai nou....Mie personal imi place mai mult f3 la aspect dar...s-ar putea sa imi iau hornet.Mai am timp sa ma gandesc cateva zile.

 

Stai putin sa inteleg bine...F3 din 95 cu 20.000km? Ori kilometrajul a fost dat inapoi serios, ori este real insa km au fost facuti numai pe pista, caz in care motorul este cam "obosit" de atatea turatii pe rosu. In cazul de fata ti-as recomanda Hornetul. Daca doresti cu adevarat un F3 iti recomand sa cauti unul mai nou, sau macar unul cu km mai realistic. Unul din 95 ar tb sa aiba cam peste 45.000km. De asemenea du-te cu un prieten mecanic sa asculte motorul. Un mecanic bunutz iti va spune dupa sunet daca in mare e bun de mers sau bun de aruncat. Acuma...depinde si de ce vrei sa faci cu motorul. Pe F3 nu te bate vantul ca pe Hornet la drum lung, dar te enerveaza aglomeratia pentru ca trage mai greu la turatii joase. Cu F3-ul te distrezi mai mult pe pista dar injuri mai mult prin oras la capitolul manevrabilitate. Sunt doua motoare destul de diferite cu "targeturi" diferite. Eu de exemplu am inceput pe un F3 si sunt multumit de alegerea mea...acum realizez ca un Hornet nu mi-ar fi placut. Insa totul depinde de tine...unde te vei plimba 60-70% din timp? Plimbari urbane sau extraurbane? Oricum orice vei alege sunt doua motoare foarte bine facute pentru clasa si timpul lor. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin sa inteleg bine...F3 din 95 cu 20.000km? Ori kilometrajul a fost dat inapoi serios, ori este real insa km au fost facuti numai pe pista, caz in care motorul este cam "obosit" de atatea turatii pe rosu. In cazul de fata ti-as recomanda Hornetul. Daca doresti cu adevarat un F3 iti recomand sa cauti unul mai nou, sau macar unul cu km mai realistic. Unul din 95 ar tb sa aiba cam peste 45.000km. De asemenea du-te cu un prieten mecanic sa asculte motorul. Un mecanic bunutz iti va spune dupa sunet daca in mare e bun de mers sau bun de aruncat. Acuma...depinde si de ce vrei sa faci cu motorul. Pe F3 nu te bate vantul ca pe Hornet la drum lung, dar te enerveaza aglomeratia pentru ca trage mai greu la turatii joase. Cu F3-ul te distrezi mai mult pe pista dar injuri mai mult prin oras la capitolul manevrabilitate. Sunt doua motoare destul de diferite cu "targeturi" diferite. Eu de exemplu am inceput pe un F3 si sunt multumit de alegerea mea...acum realizez ca un Hornet nu mi-ar fi placut. Insa totul depinde de tine...unde te vei plimba 60-70% din timp? Plimbari urbane sau extraurbane? Oricum orice vei alege sunt doua motoare foarte bine facute pentru clasa si timpul lor. :)

 

Si mie imi pare suspect 20.000 km din '95 dar...mai sti...F3 mai nou nu vreau pt ca la asta imi place f mult culoarea si numai in '95 s-au facut culoarea asta.Motoru are carene originale,cauciucuri noi....asa zice italianu' :moto: dar...stim cu totzii ca sunt "hoti".Prieten mecanic sa mearga cu mine in Italia nu am si nici nu as avea cum sa il iau.Plimbarile vor fi extraurbane peste 70%.Cel care vinde hornetul care imi place pare mai serios,nu umbla cu cioara vopsita,38.000 km din 2000,unic proprietar(SUNT MULTI KM PT UN HORNET?)Am vb cu amandoi si inca mai au mobrele.Ma indrept tot mai mult spre hornet.......dar numai datorita anului de fabricatie,datorita sfaturilor voastre si dupa ce am citit despre el pe topicul destinat lui.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici F3-u nu-i nasol, dar 5 ani diferenta e destul de multicel. Sunt fan CBR F, dar cred ca in locul tau m-as duce spre hornet. Sansa mai mica de probleme mecanice din cauza varstei, mai usor la revanzare, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HORNET clar!! Faza e ca Hornet-ul are tot motor de CBR (asa k nu pierzi nimic) si e si un an mai bun unde in acesti 5 ani au imbunatatit calitatea motorului....si CBR '95 la 20000km...ar trebui sa iti pui un semn de intrebare???

 

PS.Hornet vreau si eu k e tare frate :rolleyes:

Editat de kristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de genul de motor cu care rezonezi. Daca alegi cu capul si nu cu sufletul (sau poate si cu sufletul), alegerea evidenta ar fi Hornetul, mai ales ca e si semicarenat. Motorul e tot de CBR, dar cbr F4, nu F3. Iar motorul de pe F4 e cu totul alt motor, nu seamana cu F3 decat la cilindree.

38000km pentru un motor de CBR nehingherit sunt numai buni, abia si'a dat drumul. Al meu are 47mii km si merge absolut perfect!

Conteaza uleiul pus, intervalele de schimb si stilul de mers.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As lua Hornelu fara sa clipesc. Mai ales ca e modelul 2000, adica cu roata fatza "inteligenta". Avand in vedere ca e modelul "S" (care personal nu mi se pare asa ciumeg ca si cel N, dar asta nu conteaza) nu vad unde poate puncta F3ul asa mult in favoarea sa. Poate doar la vechimea mai mare, accesibilitatea mai grea, manevrabilitatea mai scazuta, masa mai mare, pozitia mai chinuita?

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Are dreptate emppu . Acum depinde de ce cauti mai mult insa nu cred ca te deranjeaza ca hornet-ul are tot motor CBR, este mai manevrabil si mai ushor si in plus de asta cu riscul de a repeta aici tot ce au spus si ceilalti , este semicarenat. Alege Hornet-ul fara discutii . F3-ul (cu 5 ani mai vechi) nu are nici un plus pentru care ar trebui sa te gandesti sa il cumperi . Bafta la alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...