Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci frumos , intre timp am cumparat si eu un manual de pe net dar in germana :)

daca mai cautai, gaseai in engleza. eu mi-am luat manualul in engleza, din UK. tot ebay

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un ducatist începător are nevoie de ajutor!

Am rămas fără benzina aseară, am pus vreo 2 L de benzina de dim si nu mai pleacă motorul. Si mi s-a descărcat bateria.

Am nevoie sa țin bateria pe redresor in seara asta, mâine vreau sa ajung la parada spre Tunari. Fac cinste si rămân dator!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e injectie sau carburatie?. cred ca trebuie sa insisti. la a mea (injectie) daca golesc rezervorul, dupa ce-l umplu obisnuiesc sa cuplez pompa de cateva ori, pana aud sunetul ala de amorsare. la carburatie, verifica sa ai intai scanteie, iar daca ai, aranca-i ceva benzina in carburator si vezi daca o ia. daca o ia, urmareste furtunul de benzina care vine din rezervor. apoi sufla in carburator. dar mai mult ca sigur ai pus benzina si te-ai si apucat de dat la automat.

 

mi-am dat cu parerea pt ca la carburatie nu stiu cum e sistemul.

 

bafta.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e carburatie, si da, am pus benzina si am dat la automat, cam mult cred eu...

Problema este ca mi-a murit bateria si am nevoie de redresor sau niște cabluri sa ii dau curent de la mașina.

 

Faza naspa este ca sunt la serviciu pana diseara si mâine dimineața vreau sa plec cu ea, nu am cum sa mă ocup cum trebuie...

 

Nu cred ca mă mai complic si ii iau o baterie si gata.

Codul pt modelul meu este YB16 AL A2. Nu gresesc, nu? ( Monster de 600, an 2000 carburatie )

Am de ales între Varta si Yuasa, dar din cauza bugetului redus as lua Varta.

Ce mă sfatuiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tine-o pe redresor cateva ore, si apoi incearca. vezi daca iti vine benzina in carburatoare. e posibil sa ai filtrul infundat sau poate fi si carburatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti si fete...o intrebare de incepator, amortizorul spate isi pierde proprietatile cu timpul? mi se pare cam moale si daca da, se poate incarca cu gaz la vreun service? Ms tare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti si fete...o intrebare de incepator, amortizorul spate isi pierde proprietatile cu timpul? mi se pare cam moale si daca da, se poate incarca cu gaz la vreun service? Ms tare..

ce; mai bine ar fi sa faci o verificare intai la un service poate e ok ...la monster e mai moale in general...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti si fete...o intrebare de incepator, amortizorul spate isi pierde proprietatile cu timpul? mi se pare cam moale si daca da, se poate incarca cu gaz la vreun service? Ms tare..

se poate umple cu azot. nu mai stiu cat trebuie presiunea in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti si fete...o intrebare de incepator, amortizorul spate isi pierde proprietatile cu timpul? mi se pare cam moale si daca da, se poate incarca cu gaz la vreun service? Ms tare..

Orice amortizor spate trebuie servisat la 4-6 ani ( schimbat ulei, garnituri, etc) si presiune se verifica anual. Din experienta iti spun ca la fiecare an pierde 2-4 atmosfere, normal el trebuie sa aiba 14-16 atmosfere, insa dupa 2 ani ajunge la jumatate. costul unei verificari de presiune este cuprins inte 50-100 lei, servisul complet este in stransa legatura cu cat este de uzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de raspunsuri baieti Buggy,Crazy-devil...ma asteptam la asta @DAFWAY cred ca o sa-l trimit la voi cand ma hotarasc sa-i dau mobrei o pauza banuiesc ca e ok sa il trimit prin curierat si cand il returnati sa-l puneti cu ramburs...apropos la un set de simeringuri pref/ulei si ulei pentru furca imi puteti da un pret(cred ca prin PM sa nu incalcam vreo regula). Multumesc inca o data baieti si Ride Safe.

Orice amortizor spate trebuie servisat la 4-6 ani ( schimbat ulei, garnituri, etc) si presiune se verifica anual. Din experienta iti spun ca la fiecare an pierde 2-4 atmosfere, normal el trebuie sa aiba 14-16 atmosfere, insa dupa 2 ani ajunge la jumatate. costul unei verificari de presiune este cuprins inte 50-100 lei, servisul complet este in stransa legatura cu cat este de uzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, eu locuiesc in zona 1 Mai, si vad tot timpul pe-aici un 848 alb cu tobe sport condus de un idiot imbracat doar cu tricou, facand slalom printre masini la 100+...daca il stiti sau daca intra pe forum, transmiteti-i sa o lase mai moale; nu sunt mai catolic decat Papa, insa credeti-ma...omul o cauta cu lumanarea, si e pacat de tineretea lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inchipuie-ti ca merge atat de tare, incat nu i-am vazut numarul.

Da, teoretic e doar pielea lui in joc, dar eu am copil mic, si ghost rider asta ducatist trece prin treceri de pietoni de parca n-ar exista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, poate se filmeaza ceva pe acolo si totul e regizat :lol: :haha: posteaza-te si tu odata cu motorul acolo langa trecere si fa-i semn sa opreasca. apoi, atrage-i atentia asupra pericolului. dar ma tem ca nu vei avea asa mare amprenta asupra lui. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, eu locuiesc in zona 1 Mai, si vad tot timpul pe-aici un 848 alb cu tobe sport condus de un idiot imbracat doar cu tricou, facand slalom printre masini la 100+...daca il stiti sau daca intra pe forum, transmiteti-i sa o lase mai moale; nu sunt mai catolic decat Papa, insa credeti-ma...omul o cauta cu lumanarea, si e pacat de tineretea lui

du-te ma de aici, paracioasa mica ce esti !

 

Salutare baieti si fete...o intrebare de incepator, amortizorul spate isi pierde proprietatile cu timpul? mi se pare cam moale si daca da, se poate incarca cu gaz la vreun service? Ms tare..

gazul din amortizor face altceva, tine presiunea uleiului constanta impiedicand fenomenul de cavitatie in cazul utilizarilor extreme-greutate mare, mers sportiv sustinut - nu din cauza asta ai tu amortizorul moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, eu locuiesc in zona 1 Mai, si vad tot timpul pe-aici un 848 alb cu tobe sport condus de un idiot imbracat doar cu tricou, facand slalom printre masini la 100+...daca il stiti sau daca intra pe forum, transmiteti-i sa o lase mai moale; nu sunt mai catolic decat Papa, insa credeti-ma...omul o cauta cu lumanarea, si e pacat de tineretea lui

 

Poate vrea sa-i faca reclama ca s-o vanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...