Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

uite aici mai bine : /index.php?/topic/708570-ducati-monster-620/, aia de mai sus nu are nici tobe

 

Vlad e fainut 620-ul dar eu urmaresc ceva OBLIGATORIU cu ambreiaj uscat :) m-am tot uitat si la cel alb dar deocamdata mai astept... analizez... le judec... am si timp si cash pregatit, oricum intentionez de sezonul urmator sa trec pe ceva cu mai multa cacao in el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

doamne doamne ce comedie cu lanturile astea ....asta din partea "profesionistilor"....stii cum e aia daca taceai filosof ramaneai...iar filosofia aia ca e veche si cu multi rulmenti si tot diagnosticul ala e valabil probabil la un singur service...aiurea ce sa zic ....

 

 

 

@sunseeker...atat a platit si colegul adrianii pe m900....si cum zicea si el dupa 12mii doar revizii...totusi fii atent la ce cumperi...

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buggy, tu te ai uitat vreodata intr un motor de ducati, stii cati rulmenti salasluiesc acolo zilnic(rulmeti se uzeaza, in romania nici o motocicleta nu are mai mult de 20.000 km, chiar daca are 15 ani, la cel mult 40.000-50.000 km este recomandat sa verifici toti rulmenti din carterii, sa inlocuiesti garniturile, sa schimbi cuzineti, )? ai o idee macar la cat timp/km trebuie sa schimbi cuzinetii? ce stii de niste chiulase? cel care ar trebui sa va invete va canta in struna pentru ca si a dat seama de mult, "daca te pisi in vant te pisi pe tine" Ducati nu are cuzineti pe manetoane, are rulmeti la ambela capuri ale vibrochenului. pe intelesul tau vibrochenul se invarte cu ajutorul unor rulmeti.

noi cei de la dafway nu vom spune niciodat ca asa este Ducati, ca asta este boala lor, sau curelele de distributie gates sunt de origine (ducati nu face curele de distributie), cum nici taiatul dintr o supapa, cand refaci scaunul, nu este o problema atat timp cat refaci jocul la pastila de inchidere (prin inlocuirea pastilei si masurarea distantei), iar cine taie o supapa stie sa faca si jocul supapei ;) ducati are pastiel, pe inchidere si deschidere. costul unei pastile este de 100 lei(motoarele cu 2 valve au 8 pastile, cele cu 4 valve 16), o supapa costa 60e, iti dai seama in ce te bagi cand iti cumperi o motocicleta, poti sustine financiara acasta pasiune, un set de cuzineti costa 60e, inlocuirea lor costa peste 300e, plus garniturile, rulmeti mari de pe vibrochen costa 150e bucata si ai 2 numai in zon aia. in motor cred ca ai vreo 8-10 rulmenti cel mai ieftin coasta 80 lei la distributie, cand schimbati distributia, aveti grija sa schimbati si rulmeti, pasiunile motorizate sunt costisitoare



Vezi ce am patit noi cand am dorit sa facem lucrurile accesibiel, nu mai bine ii luam lui Mangu sa i facem chiulasele 500e (doar piesele, fara manopera) , eram si noi niste inlocuitori de piese ca alti ;) dar ne am invatat minte :) sau ii punem un kit de lant de 150e si ce daca nu mai avea banii, nu i treba noastra, ca apoi sa ne cante tot netul ca suntem tepari. ORICE FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA! asa este in lumea asta. dar noi vom refuza sa fim niste inlocuitori de piese si atat, vom repara, vom construi, vom testa si vom inventa, asta este pasiune noastra si nu va putea sa o ia nimeni oricat va incerca!



uite poate vei intelege ceva

 

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152236087026743&set=vb.155927831742&type=2&theater

Editat de DAFWAY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai topic special pentru reclama serviceului. Data viitoare Suspend. Fara nici o suparare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

costul unei pastile este de 100 lei

pentru costul real al unei pastile imparte suma la 3 ;) costul unui set de pastile pentru un desmoquatro ce contine 30 de pastile de dimensiuni diferite este de 331USD transport inclus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buggy, tu te ai uitat vreodata intr un motor de ducati, stii cati rulmenti salasluiesc acolo zilnic(rulmeti se uzeaza, in romania nici o motocicleta nu are mai mult de 20.000 km, chiar daca are 15 ani, la cel mult 40.000-50.000 km este recomandat sa verifici toti rulmentii din carterii, sa inlocuiesti garniturile, sa schimbi cuzinetii, )? ai o idee macar la cat timp/km trebuie sa schimbi cuzinetii? ce stii de niste chiuloase? cel care ar trebui sa va invete va canta in struna pentru ca si-a dat seama de mult, "daca te pisi in vant te pisi pe tine" Ducati nu are cuzineti pe manetoane, are rulmeti la ambela capuri ale vibrochenului. pe intelesul tau vibrochenul se invarte cu ajutorul datorita unor rulmeti.

noi cei de la dafway nu vom spune niciodat ca asa este Ducati, ca asta este boala lor, sau curelele de distributie gates sunt de origine (ducati nu face curele de distributie), cum nici taiatul dintr o supapa, cand refaci scaunul, nu este o problema atat timp cat refaci jocul la pastila de inchidere (prin inlocuirea pastilei si masurarea distantei), iar cine taie o supapa stie sa faca si jocul supapei ducati are pastiel, pe inchidere si deschidere. costul unei pastile este de 100 lei(motoarele cu 2 valve au 8 pastile, cele cu 4 valve 16), o supapa costa 60e, iti dai seama in ce te bagi cand iti cumperi o motocicleta, poti sustine financiara acasta pasiune, un set de cuzineti costa 60e, inlocuirea lor costa peste 300e, plus garniturile, rulmetii mari de pe vibrochen costa 150e bucata si ai 2 numai in zona aia. in motor cred ca ai vreo 8-10 rulmenti cel mai ieftin coasta 80 lei la distributie, cand schimbati distributia, aveti grija sa schimbati si rulmeti, pasiunile motorizate sunt costisitoare

 

Vezi ce am patit noi cand am dorit sa facem lucrurile accesibiel, nu mai bine ii luam lui Mangu sa i facem chiulasele 500e (doar piesele, fara manopera) , eram si noi niste inlocuitori de piese ca alti dar ne am invatat minte :) sau ii punem un kit de lant de 150e si ce daca nu mai avea banii, nu i treba noastra, ca apoi sa ne cante tot netul ca suntem tepari. ORICE FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA! asa este in lumea asta. dar noi vom refuza sa fim niste inlocuitori de piese si atat, vom repara, vom construi, vom testa si vom inventa, asta este pasiune noastra si nu va putea sa o ia nimeni oricat va incerca!

uite poate vei intelege ceva

 

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152236087026743&set=vb.155927831742&type=2&theater

 

te pricepi la mecanica, fix cum te pricepi la limba romana sau invers. adica doar nimeresti unele combinatii. ;)

 

Ai topic special pentru reclama serviceului. Data viitoare Suspend. Fara nici o suparare!

nu fi rau... lasa lumea in pace :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))))))))))))..................zar916 el zice de preturile lui de ce esti rau...

nu sunt rau deloc! am vrut doar sa corectez eroarea de pret. daca eram rau ma luam de faza cu taiatul supapei :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru costul real al unei pastile imparte suma la 3 ;) costul unui set de pastile pentru un desmoquatro ce contine 30 de pastile de dimensiuni diferite este de 331USD transport inclus.

 

coca-cola la 0.5 costa 3 lei si un la 2 litri costa 6 lei. dupa cum ai spus tu acolo un set de 30 de pastile de DIMENSIUNI DIFERITE (cap de lemn) costa 331 usd, 11 usd pastila, dar (cap de lemn) ce te faci cand dintr un set de 30 pastile DIFERITE, tu ai consumat cele mai uzuale dimensiuni, dupa minte ta vei mai cumpara inca un set de 331 usd pt 3 pastile care iti lipsesc? sau vei comanda acele pastile de care ai nevoie si ce crezi vor fi mai scumpe, ca in exemplu cu cola, mare iti este gradina si plina de balarii. ITI MAI SPUN UN LUCRU, PRICEPUTULE, DIN TOT SETUL ALA DE PASTILE IN REALITATE FOLOSESTI CAM 5-10 DIMENSIUNI, RESTUL SUNT EXCEPTII ;) si dupa ce ai dat 331usd, ai recuperat 30usd si cu restul pastilelor iti faci o ciorba. dupa mintea ta o sa tin eu blocati 331 usd in pastile ca sa dai tu 11 usd pe pastile? nu, in realitate o sa cumpar pastile la bucata pe dimensiunea de care ai nevoie si vei plati 100 lei sau iti cumperi tu din banii tai un set, folosesti 8 pastile imparti 331 usd la 8 cate ai folosit si vei ajunge la un cost de 41.3 usd pe pastila. o sa mi fac timp si o sa va invat logica, mecanica si ducati pe toti incapatanatIi de pe forumul asta! FARA SUPARARE :))

Editat de DAFWAY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

coca-cola la 0.5 costa 3 lei si un la 2 litri costa 6 lei. dupa cum ai spus tu acolo un set de 30 de pastile de DIMENSIUNI DIFERITE (cap de lemn) costa 331 usd, 11 usd pastila, dar (cap de lemn) ce te faci cand dintr un set de 30 pastile DIFERITE, tu ai consumat cele mai uzuale dimensiuni, dupa minte ta vei mai cumpara inca un set de 331 usd pt 3 pastile care iti lipsesc? sau vei comanda acele pastile de care ai nevoie si ce crezi vor fi mai scumpe, ca in exemplu cu cola, mare iti este gradina si plina de balarii. ITI MAI SPUN UN LUCRU, PRICEPUTULE, DIN TOT SETUL ALA DE PASTILE IN REALITATE FOLOSESTI CAM 5-10 DIMENSIUNI, RESTUL SUNT EXCEPTII ;) si dupa ce ai dat 331usd, ai recuperat 30usd si cu restul pastilelor iti faci o ciorba. dupa mintea ta o sa tin eu blocati 331 usd in pastile ca sa dai tu 11 usd pe pastile? nu, in realitate o sa cumpar pastile la bucata pe dimensiunea de care ai nevoie si vei plati 100 lei sau iti cumperi tu din banii tai un set, folosesti 8 pastile imparti 331 usd la 8 cate ai folosit si vei ajunge la un cost de 41.3 usd pe pastila. o sa mi fac timp si o sa va invat logica, mecanica si ducati pe toti incapatanatIi de pe forumul asta! FARA SUPARARE :))

tristule, te rog sa iti revizuiesti comportamentul si sa nu folosesti termeni gen "cap de lemn" cu mine! ca sa raspund "compunerii" de mai sus, un service ducati care se respecta are pe stoc kituri de pastile, luate la set sunt mai ieftine. vrei sa iti dau preturile pe bucata pentru dimensiunea dorita? 6.60 euro pastila de deschidere si 13.80 cea de inchidere la care se adauga transportul. sigurantele inca 5 euro. tu continua sa repari moto dupa logica ta mecanica cu flexul pe supape si inceteaza sa mai jignesti lumea pentru ca nu este in interesul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu jignitul este misto, prima oara tu ma faci necunoscator imi jignesti inteligenta si munca, apoi te superi ca te fac cap de lemn, incearca sa respecti munca altora, incerca sa faci diferenta intre realitate si virtual, nu te mai speria de ce nu intelegi si apoi vei primi un vocabular respectuos, un service ducati nu se poate respecta cu asemenea clienti si asemenea cultura moto (lipsa cultura moto), in care toata lumea doreste reduceri si preturi mici! eu stiu cel mai bine ce este in interesul meu.

 

sa calculam ce ai spus tu: 6.6euro pastila de deschidere + 5 euro transportul+ (comision banca)= 51.62 lei + 24% tva = 64 lei+ 3% impozit cifra afaceri = 66 lei + 30% adaos comercial = 85 lei

13.8 de inchidere + 5 euro transportul = 83.66 lei + 24 %= 103.7 + 3% cifra afaceri= 106.8 + 30% a.c.= 138.9. eu ti am dat o medie de 100 lei pastila. poate nu sunt eu forta la gramatica, dar ma pricep bine la evaluat chesti!

 

acum ce explicatie mai ai la modul de calcul expus de mine?

 

din evaluarea ta de pana acum, in ce priveste persoana mea, da mi un motiv pentru care as fi o persoana trista? eu pot sa argumentez de ce iti spun cap de lem! calculul mai sus facut iti explica afirmatia facuta de mine.

Editat de DAFWAY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaos comercial?? Pai tu le vinzi sau le montezi?

Adica clientul plateste si manopera si adaos comercial la piese?

 

adaos comercial se pune oricum iei piesele, ca le iei dintr-un loc si le montezi intr-alt loc, sau ca le iei din acelasi loc unde si faci reparatia se plateste adaos comercial..... asa e in toate service-urile.. :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un service are 2 departamente care nu se ameste intre ele:

-unu se ocupa de piese, are un buget, o gestiune si un adaos,

-altul se ocupa de service, are un buget, un adaos si o gestiune.

 

Un atelier ofera 2 servici, unu de magazin si unul de prestari servici ( pe scurt manopera). Un consumator (client), da platesti de 2 ori, odata platesti efortul ca a ajuns piesa respectiva la tine si a 2 oara ca a ajuns pe jucaria ta (mobra, masina).

Ce ti am spus eu aici este un exemplu general valabil indiferent de industrie.

Haideti sa depasim clasa 1 si sa invatam unu de la altul, sa purtam discuti pertinent si sa venim cu argumenete, dupa ce incetam discutia sa putem extrage niste informati care sa ne poata creste calitatea vietii de zi cu zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adaos comercial se pune oricum iei piesele, ca le iei dintr-un loc si le montezi intr-alt loc, sau ca le iei din acelasi loc unde si faci reparatia se plateste adaos comercial..... asa e in toate service-urile.. :|

asa este, intr-adevar! distribuitorii de piese si service-urile au insa discount chiar si 40%. preturile pe care le-am specificat mai sus sunt preturile LA PUBLIC. tristul mai adauga 30% adaos, tva, impozit, cas, sa fie treaba treaba. dar asta nu ar fi o problema, unii ar da si 200 pe pastila. da sa fie pastila corecta, sa nu fii nevoit sa tai din supapa.

 

Un service are 2 departamente care nu se ameste intre ele:

mai sunt unii speciali care au si departament de design..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna la public, in piata la obor se gasesc patilele alea, sau in metro baneasa?

 

nu mi ai raspuns de ce zici ca sunt trist?

si da, noi avem departament de desing, avem lucrari care demonstreaza exzistenta acestui departament!

eu te intreb, de ce simti nevoia sa razi de cineva care face ceva, cu cei care nu fac nimic ce comportament adopti?

tu ce realizari ai, unde si la ce rezultate ai ajuns?

 

cat despre cei care dau 200 lei pe o pastila, eu cu foarte multi clienti ducati nu l am intalnit pe cel care este dispus sa dea macar 100 lei, dar tu poate, CA GREU in domeniul moto, ai dat de el!

 

acel cineva care palateste 200 * 8=1600 lei pe pastile la motoarele cu 2 valve sau 200*16= 3200 lei la cele cu 4 valve, da mi un exemplu de posesor ducati pe care il cunosti tu, care poate sustine o asemenea cheltuiala.

 

. nivelul acestei discuti este penibil, iar tu nu vrei sa incetezi? o sa ti aduc argumente pana vei accepta ca nu vorbesc prosti si vei inceta sa ma mai jignesti.

Editat de DAFWAY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da se aplica pe fiecare pastila in parte, deoarece eu vorbeam de o situatie cand am nevoie de o singura pastila, daca comand 8 este normal ca transportul scade si probabil platesti 5 usd pt tot transportul. in hora asta se discuta de o situatie, in realitate exIsta n situati cat si n solutii. grosso modo o pastila costa cam 100 lei bucata si GATA.



Mai bine incheiati rautatile astea si ma ajutati pe mine :D

Dafway, la s2r e vreo problema daca din mufa de H4 pe care o mai am mai trag un cablu tot cu mufa H4 si pun 2 becuri?

Mersi

practic legi in serie 2 becuri, nu vad o problema. dar ce vrei sa faci, te macina creatia? ai o inspiratie de moment si vrei sa o pui in practica :))

Editat de DAFWAY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca ma bag si eu in seama pe acest topic, eu personal consider ca nu ar fi bine sa te legi la instalatia motocicletei decat din releu, nu direct din mufa asa cum vrei tu sau in cel mai rau caz pentru alt consumator sa faci tu o instalatie separata (ceea ce nu e greu) cu releu lasand instalatia motocicletei asa cum a facut`o italianul, dupa cate stiu eu in serie daca le legi puterea becului nu are sa mai fie aceias(lumina ma refer), plus de asta daca se arde un bec nu are sa mai mearga nici al doilea. Daca ma insel va rog sa ma corectati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna la public, in piata la obor se gasesc patilele alea, sau in metro baneasa?

 

nu mi ai raspuns de ce zici ca sunt trist?

si da, noi avem departament de desing, avem lucrari care demonstreaza exzistenta acestui departament!

eu te intreb, de ce simti nevoia sa razi de cineva care face ceva, cu cei care nu fac nimic ce comportament adopti?

tu ce realizari ai, unde si la ce rezultate ai ajuns?

 

cat despre cei care dau 200 lei pe o pastila, eu cu foarte multi clienti ducati nu l am intalnit pe cel care este dispus sa dea macar 100 lei, dar tu poate, CA GREU in domeniul moto, ai dat de el!

 

acel cineva care palateste 200 * 8=1600 lei pe pastile la motoarele cu 2 valve sau 200*16= 3200 lei la cele cu 4 valve, da mi un exemplu de posesor ducati pe care il cunosti tu, care poate sustine o asemenea cheltuiala.

 

. nivelul acestei discuti este penibil, iar tu nu vrei sa incetezi? o sa ti aduc argumente pana vei accepta ca nu vorbesc prosti si vei inceta sa ma mai jignesti.

da... la calcule esti bun! cand e vorba de bani faci numai operatii de adunare si inmultire :)) poate ma luminezi si pe mine, poate imi expui tu un caz de un motor la care a fost nevoie sa fie inlocuite 16 pastile

 

Ma scuzati ca ma bag si eu in seama pe acest topic, eu personal consider ca nu ar fi bine sa te legi la instalatia motocicletei decat din releu, nu direct din mufa asa cum vrei tu sau in cel mai rau caz pentru alt consumator sa faci tu o instalatie separata (ceea ce nu e greu) cu releu lasand instalatia motocicletei asa cum a facut`o italianul, dupa cate stiu eu in serie daca le legi puterea becului nu are sa mai fie aceias(lumina ma refer), plus de asta daca se arde un bec nu are sa mai mearga nici al doilea. Daca ma insel va rog sa ma corectati !

esti un habarnist :whip: :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine omule gata ma retrag :cheers: si sa il lasam pe baiat sa se lege din mufa sau direct dupa instalatie, alegerea ii apartine este "fierul" lui

asa! si neaparat becurile sa fie legate in serie! :) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator xxxxx

da... la calcule esti bun! cand e vorba de bani faci numai operatii de adunare si inmultire :)) poate ma luminezi si pe mine, poate imi expui tu un caz de un motor la care a fost nevoie sa fie inlocuite 16 pastile

 

 

esti un habarnist :whip: :alcy:

Am eu un motor de 748 pe care l-am achizitionat de la dafway cu o suma modica si la care este nevoie sa inlocuiesc toate pastilele de inchidere si cele de deschidere, insa prefer sa mai astep, poate gasesc o solutie miraculoasa. Daca vrei poti veni la mine sa-l vezi. Motorul are peste 70.000km si a mai suferit si un accident, a sarit de la punct. I-am schimbat cuzineti si acum astept sa gasesc o solutie la pastile. Il tin desfacut de cel putin 8 luni. S-a laudat cineva ca poate sa-mi faca pastile cu 50 lei bucata, insa nu garanteaza ca tin! Mai astept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...