Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Catalin, RTFM (adica citeste manualul, te rog frumos :scratch: ).

In principiu, senzorul hall si magnetul trebuiesc pozitionati la o anumita distanta de axul rotii, distanta ce depinde de diametru, pentru a avea o indicatie corecta a vitezei (in manual ar trebui sa fie un tabel pentru asta).

Apoi senzorul ar trebui sa fie pe la vreo 2cm distanta de magnetul montat pe spite (adica in principiu cat mai aproape, dar cu un spatiu pentru cazurile in care Doamne-fereste reusesti sa indoi roata in forma de 8 )

 

Am citit TFM . Am incercat sa respect indicatiile. Tot nu am reusit. De asta am intrebat aici. Dar trebuie sa rezolv eu pana la urma. Sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai da ce s-a aprins lumea pe aici. Fanny se pare ca si-a facut efectul cola destul de tarziu. :scratch: Imi pare rau ca n-am reusit sa ma dau o tura cu voi aseara, dar sa stii ca zilele nu au intrat in sac. Diseara te asteptam la ora 9, ai timp sa plimbi toata ziua cainele si la ora stabilita sa fi alaturi. Cat despre ce m-a intrebat dani o sa ii raspund personal.

 

Casperel sa inteleg ca te bagi diseara la o tura nocturna. Sa nu uit sa-ti aduc mansoanele de ghidon si licuriciul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Herastraul e mai amuzant noaptea thumb.gif

Azi s-a facut galagie si s-a clacsonat, dar era nunta si chef mare pe la toate terasele, d'aia (si numai locuri goale rezervate cu termenul de rezervare expirat la Barakka, dar nuuuu, ca e rezervat).

Asta e, am baut bere pe bancutze langa terasa de la intrarea dinspre Arc.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu in herastrau azi ( da' nu pe bicicleta) cu inca 3 prieteni , ne-am oprit acolo unde erau oamenii aia care se prefaceau ca sunt statui (nu stiu cum sa zic altfel , e cam tarziu si sunt obosit) si dupaia la heineken served extra cold... si am fost dezamagit, interzis minorilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incet, incet o sa fie ca in Turcia. Toata lumea doarme ca soparlele ascunsi in cele mai adanci unghere ale apartamentelor, iar noaptea ies pe strada pentru socializare si relaxare.

Pe la 9 trecute fix, dupa ce am reusit sa imi stric frontala incercand sa o agat pe casca, ne-am intalnit vreo 6 trupeti cu ganduri de pedalare prin Bucale. Caldura era relativa, umiditatea mare ( eu beneficiasem pe drum spre intalnire si de binefacerile unei masini de stropit strada. Se distra de minune soferul cand a marit presiunea la duze), berea la terasa rece, Casper cu foamea in glanda, Doc echipat cu papuci cu capcane, Cycler avid dupa o pipa ce nu o avea, Polonete cu gandul dupa cazaturi, Corrado intarziat iar eu ca un parizer in membrana artificiala Shimano.

Dam plecarea dupa cum spuneam pe la ora 9, cu singurul gand in minte de a-l hrani pe Casper ce plangea cu lacrimi de crocodil ca e pe avarie, ca i s-a aprins beculetul de shaormarie si daca nu gasim ceva sa ii umplem rezervorul va trebui sa il impingem.

Trecem pe langa toate shaormariile cunoscute si ne indreptam spre una cunoscuta de Cycler la romana. La regruparea de la Universitate Polonete ne-a aratat cum se poate intinde artistic pe asfalt, in aclamatiile fetelor de pe trotuar si uralele de "cazi ba" ale cimpanzeilor humanoizi ce le insoteau.

Daunele nefiind prea extinse, ne intindem la drum printre taximetristi tristi si cu scurta la claxon si ne aburcam pe mesele la varice de la shaormarie. Aici au inventat un nou concept de fast food and feed the people. Mesele fiind direct la bordura, atunci cand musca Casper din shaorma mai sareau bucatele de cartofi si sos direct pe geamurile laterale ale masinilor ce stateau la semafor.

Cu plinul facut, cu electrolitii recuperati (cand povestea Cycler de avantajele Gatorade, Powerrade and gasca, imi si imaginam cum nadusind in costumul meu de omul parizer, imi ies din corp in toate directiile sus numitii electroliti ce ajuta la sistemul nervos (asa mi-am dat seama de ce atunci cand beau apa chiaoar nu mai vad bine drumul si dau cu stangul in dreptul) si ca as putea sa storc tricoul direct in bidonul cu apa pentru a-i recupera, fara a mai cumpara Gatorade (asta imi aduce aminte de un film cu un tembelut ce a ajubs intr-un viitor cu un IQ sub 40, iar lumea avea Gatorade la robinet)), am purces in coloana catre Herastrau parc, unde am simtit pe propria piele conseciintele defectarii frontalei.

Un mic tur printre terasele din Herastrau ne-a demostrat ca altii au fost mai iuti de picior si de halba si au ocupat ca rusii toate terasele ce ilegal isi desfasoara in activitatea in Parcul Herastrau, monument al nesimtirii si al ignorantei autoritatilor in drept sa se ocupe de buna desfasurare a activitatilor civice in minunata capitala a patriei noastre, din care cu mare drag am pleca multi cat se poate de repede, fara sa ne mai intereseze cine stinge lumina. Negasind nimic compatibil fizionomiilor noastre insetate, am ales o bere la varice pe marginea aleilor. Introducand sus numita bere in organism, mi-am adus aminte ca am pantalonasi cu bretele si burta, iar procesul de eliminare al electrolotilor va fi unul destul de complicat. Dar nu degeaba am regretat ca mi s-a stricat frontala. Parcul Herastrau e plin de locuri mai umbroase, unde poti desfasura in voie procesul de extractie din costumul de om parizer.

Bineinteles ca intunericul ce te poate face fericit, mi-a provocat traume serioase atunci cand am incercuit lacul, deoarece era destul de dificil sa deosebesti aleea asfaltata de poteca cu radacini. ochii mei au un night vision destul de rudimentar, iar incercarea de a deosebi un copac de colegul din fata a fost sortita esecului.

La sfatul lui Casper am incercat sa tin frontala cu dintii, prilej cu care am scapat-o de tot pe jos si i-au sarit bateriile. Regasisem numai 2 atunci cand s-au intors dupa mine posesorii de lumanari la bicicleta. Eram singur cuc pe o alee pustie, vietatile fosneau in jurul meu (era destul de greu sa faci distinctia intre diferitele fermoare de plastic sau metal ce se desfasurau in ritm alert) si credeti-ma ca in astfel de momente iti trec tot felul de ganduri negre prin cap.

Noroc cu Casper si Doc ce m-au salvat de la o trauma psihica de amploare.

O mica pipa pe podul de cale ferata si in ritm alert ne-am indreptat spre placinta maro de la Charles de Gaules.

Strans de mana, plecat acasa, ajuns la 00.30. Din fericire nu am dormit pe pres si am avut posibilitatea de va scrie aceste randuri, urmarind cum o laguna veche a ras vreo 4 metri din gardul scuarului si culmea, i s-a deschis air bag-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu in herastrau azi ( da' nu pe bicicleta) cu inca 3 prieteni , ne-am oprit acolo unde erau oamenii aia care se prefaceau ca sunt statui (nu stiu cum sa zic altfel , e cam tarziu si sunt obosit) si dupaia la heineken served extra cold... si am fost dezamagit, interzis minorilor !

Si cam ce ai mai vrea u sa faci sub 18 ani?

1.Sa bei am vazut ca vrei.

2.De drogat te intreseaza ceva?

3.Sa mai conduci si o Hayabusa banuiesc.

Nu mai bine mai astepti tu putin ca mai cresti ca si asa acum ai ajuns in cea mai frumoasa perioada din viata si in care nu ai nici o grija? :D O sa ai destul timp ca sa fii nervos pe toata lumea care traieste pe Terra.

P.S.:Eu deja regret ca nu mai am 14-15-16 ani cand facem muuuuuulte lucruri :kali:

Cheers cu un suc :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i dragut cadrul asta? si uitati unde are cricu', ca la moto:

E la fel de "dragutz" ca al meu, respectiv se injura puternic :scratch:

A, e misto culoarea, si cam atat. Suspensie naspa (ca a mea) .. ghidon subtire.. neah, nu renteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa.. .si ? e o prindere cat se poate de stas, doar ca altfel dispusa. Are "dizain" :scratch:

 

... in varianta "standard" de cadru obtii rezistenta maxima cu minim de metal. in variante non-standard .. bagi fibra de carbon care costa, sau bagi picioarele si cauti altu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trezit dis de dimineata cu chef de viatza incep sa ma gandesc ce sa fac in minunata zi de duminica.

incep sa ma gandesc la chestiile pe care le pot face in bucuresti. si cum toti prietenii mei sunt plecati in concediu ma gandesc repede la bicla. era cam tarziu sa mai iau pe cineva la 11 cu mine asa ca plec singur.

zis si facut. hai nene spre giugiu sa vedem ma tine?

ies din bloc la 11.30 in mare viteza, ma gandeam sa nu ma prinda noaptea.

mi-am luat la mine doar o camera si setul de chei.

merg eu ce merg si ies din oras. am o mare dezamagire, batea vantu destul de tare exact din fata, din cand in cand sa ma ia pe sus. cu toate astea ies din calugareni pe la unu. dupa ce rasesem vreo 3 energizante si 2 stice de 2 litri de apa. o caldura criminala m-a determinat sa merg fara tricou pe mine altfel muream.

post-41417-1219599525_thumb.jpg post-41417-1219599591_thumb.jpg

pe la 3 fara ceva ajung in giurgiu. lihnit sunt un prieten de acolo poate imi recomanda ceva. dezamagire totala. dar tot raul spre bine, caci ajung la port in cautare de food. foarte dragut giurgiu. se vedeau pe malul celalalt blocurile bulgarilor cu stilul lor comunist. intr-un final gasesc un super market si imi iau niste chestii de mancare. foarte bune de drum au fost bananele mi-au dat energie. dupa 3 sferturi de ora de stat prin giurgiu o iau din loc spre casa.

post-41417-1219600055_thumb.jpg post-41417-1219600078_thumb.jpg

hai la o benzinarie sa iau o apa minerala ca aia de la market se terminase. intru la un lokoil, surpriza. era ulei pe jos si udasera sa spele probabil. am intrat si cu viteza. hai nenica sa ma opresc. opa nu mai merge decat pe burta. nu m-am julit decat pe genunchi iar bicla nu avea nimic. iau apa miraculoasa si plec.

apropos. asta e masina care a plecat din bucuresti cam odata cu mine. surpriza, am ajuns inaintea ei la giurgiu dupa ce am depasit-o de 2 ori pe drum post-41417-1219599639_thumb.jpg

tot rau spre bine. vantul de la plecare m-a ajutat la drumul spre casa caci altfel cred ca era mult mai greu.

trec prin locul unde am iesit noi in drumul principal (tura de data trecuta la comana) pe la 6. si de aici ca de obicei incep claxoanele manelistilor si handicapatilor din tara noastra. asta e ce sa-i faci ii ignor ca altfel imi luam campii.

obosit si terminat intru in casa cu gandul direct la un dus rece la 8.15. foarte frumoasa tura desi extrem de cald

concluziile turei: 7 sticle de apa minerala, 3 cutii de energizant, 3 bananane si 3 croissante, o buba la genunchi si un pic de durere in incheieturi, dar f mult multumire si mandrie ca am reusit tura (145km).

PS: foarte bunii pantalonii de bicle nu am nimic la funt ii recomand cu caldura.

Editat de corrado83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai la o benzinarie sa iau o apa minerala ca aia de la market se terminase. intru la un lokoil, surpriza. era ulei pe jos si udasera sa spele probabil. am intrat si cu viteza. hai nenica sa ma opresc. opa nu mai merge decat pe burta.

:kali:

foarte tare! totusi esti nebun ca ai iesit la ora aia cu bicla. nu te-ai ars?

 

noxxon e lucman?

 

a, da, cica trezit dis de dimineata la 11 :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...