Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa cum am spus deja, MZ in anii 60 nu producea atase "in house". MZ era echipat in general cu atase Stoye(dar nu numai). Stoye a si fost preluat de MZ in anii '70. In concluzie nu exista un atas "original" pentru modelul ES.

Editat de cios
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am spus deja, MZ in anii 60 nu producea atase "in house". MZ era echipat in general cu atase Stoye(dar nu numai). Stoye a si fost preluat de MZ in anii '70. In concluzie nu exista un atas "original" pentru modelul ES.

dar stoye-ul e cel mai frumos atat pt simson cat si pt mz...ala al tau shadow rider nu e rau, da cam patratos comparativ cu liniile motocicletei...nu e rau, chiar daca arata ca o barca :banana: si stoye tot ca o barca arata...practic, chit ca nu au fabricat atase ei, sunt atasele lor, adaptate de constructor, deci, originale :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Caut si eu un atas de ij sau de simson (care sa se potriveasca pe ij) mai ieftinache prin zona Iasului....care stie vreunul il rog sa nu se sfiasca sa-mi dea de veste...ca am tot cautat dar nu gasesc niecaieri :bounce:

Editat de Costin_sim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai...ce pot sa zic si eu despte atas...am o Planeta 4 din '82 .. cu atas...si.. sincer l-am dat jos.. era montat cand l-am luat ... nu am avut probleme cu mersu.. toata treaba e sa t ti tare la el... si nu te trage nicaieri.....au incercat mai multi sa mearga cu al meu atas... nu au reusit... si pana la urma am renuntat si eu la el... nu d alta...dar imi place mai mult solo...viraje mai rapide....:D

 

deci... nu e greu nici cu atas..si e frumos.. k in caz k pleci undeva la drum lung.. sau.. la vreo parada.. sau intrunire.. nu strica sa ai spatiu ceva mai mult.. :lol: plus k nu mai stai cu rucsac-u in carca.. si in cazu meu cu trusa d scule..[ k nu prea imi vine sa plec fara. .chiar dak merge motorul ok..]...

ce sa zic.. e frumos cu atas...s iparca arata si mai "tanculet" cu el.. :D

 

pt tovarasu din zona iasului...multa bafta cu gasirea atasului.. si..ia-ti.. k e misto cu el... :D

post-16626-1174023237_thumb.jpg

post-16626-1174023356_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taicilor, ieri (duminica) pe la 2-3 ma intorceam dinspre Lehliu cu Trabi, de la moshie, pe DN3. Shi se tot duceau motoare incolo, spre Braneshti-Fundulea, inclusiv un Dnepr- BMW ceva (aveam viteza) verde, cu atash. Cine eratzi, shi unde va duceatzi? :D Alecule, tu erai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un Rural, binenteles ca avea viteza :D si ne duceam sa facem un gratar, Razvan cu Ij Planeta5, Marius cu BMW GS si eu cu M61 cu atas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cate ori vad comuniste pe strada creste inima in mine :D

 

si atunci, cand eram pasager pe un scuter, si m-am intalnit cu voi cu atasurile in plumbuita(veneati de la simsonache), am simtit o mare fericire, si erati superbi calare pe motoarele alea cu atasuri...

 

:D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pt tovarasu din zona iasului...multa bafta cu gasirea atasului.. si..ia-ti.. k e misto cu el... :lol:

 

mersi mult...se pare ca mi-a prins bine urarea ta pt ca am gasit un atas superb de simson cu ajutorul lui andrey_832 de aici de pe forum...numai ca l-am dus la tara pt ca nu am mai reusit sa-mi pun actele in regula si vreau sa ma invat sa merg cu el pe coclauri :D . Pun si o poza cu atasul sa vedeti si voi ce bijuterie mi-am luat...apropos...multe multumiri lui andrei....greu mai gasesti in ziua de azi asa oameni de treaba :D

post-1405-1174393841_thumb.jpg

post-1405-1174393860_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult...se pare ca mi-a prins bine urarea ta pt ca am gasit un atas superb de simson cu ajutorul lui andrey_832 de aici de pe forum...numai ca l-am dus la tara pt ca nu am mai reusit sa-mi pun actele in regula si vreau sa ma invat sa merg cu el pe coclauri :) . Pun si o poza cu atasul sa vedeti si voi ce bijuterie mi-am luat...apropos...multe multumiri lui andrei....greu mai gasesti in ziua de azi asa oameni de treaba :D

doamne...superb :lol: vreau si eeeu :D

 

sa il vopsesti frumos si sa il pui sa vedem cum arata...scaunelu cum se prezinta, ca vad ca si parbrizu e in stare excelenta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne...superb :lol: vreau si eeeu :D

 

sa il vopsesti frumos si sa il pui sa vedem cum arata...scaunelu cum se prezinta, ca vad ca si parbrizu e in stare excelenta :D

 

 

Scaunul e distrus in proportie de 70% daca nu mai mult...oricum...asta sa fie ultima mea problema pentru ca se rezolva destul de usor...cat despre parbriz nu e chiar in stare excelenta...fiind din plexiglas s-a deteriorat din cauza soarelui si nu se vede mare lucru prin el...daca gasesc sa il schimb bine daca nu il las asa...chiar nu stiti ce as putea sa-i fac ..poate se mai poate repara si asta. Are ca niste zgarieturi care nu se simt cand dai cu mana...

 

Inca o intrebare: daca am furca putin lungita (asa am cumparat motocicleta) afecteaza manevrabilitatea cand ii pun atasul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care vrea o pesa' faina? :baldy:

Vand un atas frumos de ij jupi 4!!!!

va intere?

dati pm, sau postati!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dupa cum bine stiti acum vreo cateva saptamani am facut rost de un atas de simson, ca de mult ma cam mancau palmele sa-mi scot ij-ul pe coclauri. Asadar in ajunul Pastelui cum am ajuns la tara m-am apucat de montat dihania. Toti erau preocupati de placinte, cozonaci si oua rosii, numai eu eram negru din cap pana-n picioare de mi se cunosteau numai albul ochilor si dintii in intuneric :crack: A doua zi am reusit sa ies cu atasul pe dealuri, dupa ce am plantat un prieten in atas si unul in spate (am vrut sa iau mai mult in atas ca sa nu ma rastorn pentru ca o portiune de drum era inclinata). Ajuns la vreo 2 km in pustietate motocicleta mea a inceput sa tuseasca...exact atunci mi-am dat seama ca auzind clipocind in rezervor mi-am zis ca nu mai are rost sa mai verific benzina la plecare asa ca uite-ma fara benzina si cu doi oameni nedumeriti pe langa mine care deja se pregateau psihologic de impins:D. Dar dupa cum v-am spus am plecat pe dealuri...si unde exista deal exista si vale :ok: asa ca inapoi a trebuit sa merg pe modul silentios :cheers: inapoi.

Nu stiu cam cat ati inteles din toata povestea de mai sus dar am sa o rezum in cateva cuvinte: A FOST SUPER Cei care isi arunca atasele nici macar nu ai idee ce experienta pierd. Eu unul am simtit ca m-am intors in timp....oricum e o senzatie indescriptibila!

Aproape ca uitasem sa precizez: A FOST PRIMA PLIMBARE CU ATASUL DIN VIATA MEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...