Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alecule ar trebui sa torni cum a fost drumul in Bulgaria, astepti invitatie scrisa? :baldy:

asa, asa

sper ca ai ajuns cu bine, m-am gandit cu groaza la tine facand drumul ala aseara!!!

si ce cancer era in buc!!!! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai fratilor am scris, am dat acolo link.

Grex, dupa ce ne-am despartit m-am mai oprit o data, am mai tras un pic de fisa, am mai suflat in ea. Cand s-a intamplat din nou, am pus isolierband ca sa nu mai intre apa si aia a fost. Cam pe la 100 km de Bucuresti mi-am dat seama ca apa a inceput sa intre in costum, si m-a luat frigul. Am oprit pe la 2 spatii de servicii (defapt doar WC-uri unde am stat calare pe calorifere :finger:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok asa!

acum cateva observatii de ale mele cu ocazia mersului pe ploaie, noaptea, eu in masina, aleko pe motor

vesta reflectorizanta uda si probabil murdara de la drum - nu se vede in faruri decat ff putin, nu asa cum ne-am fi asteptat

stopurile alea vechi si frumoase nu se vad decat ff aproape

asa ca pt siguranta noastra cred ca pe timp de noapte trebuie sa ne facem cat mai vazuti, sa nu patim alte necazuri.

aleko am remarcat reglajele motorului, ff bune, nu trepida aiurea, la accelerare nu pleca un cil inaintea celuilalt. la faza cu fisa cred ca ar fi bune niste pipe NKG la 90gr luate de pe louis si fisele cu sarma.pipele au un guler de cauciuc care nu lasa ca apa sa intre. eu am folosit la nipru si enduro de astea si pot intra in apa ca nu se opreste.

crezi ca merge data o gaura in janta exact intre spite pt montarea unei pene asemanatoare ca la jantele de cross, pt cauciucul cramponat sa nu se mai invarta pe janta?eu as incerca asta la nipru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grex, in practica la celelalte fiare am remarcat ca pipa ruseasca imitatie de bachelita, copie dupa cea nemteasca (cu diferenta ca scrie "Zdelano i CCCP" ) si binenteles fisele de curpu sunt cele mai bune. Le am acasa trebuie sa le montez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cred ca sint mai faine pozitiile. Mai Mendi te-am mai rugat o data, umfla gumele alea. O sa vii la mine dupa gume si sa vezi ce te electrocutez!!!!!!! Numai cu bere. Spor la treaba. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna treaba, la vara il iei pe domnul Rocknroll si veniti sa ne dam cu atasele pe munte.

DE ABIA ASTEPTAM SA NE CUNOASTEM ! Tre sa-l mai bat la cap pe TATAIA VIKTOR(ROCK'N'ROLL) sa se reapuce iar de lucru ca a cam dat rusoaicele uitarii(e frig in garaj,deh!)! p.s. Dai Narcotiki Vodka Ias Tiblea Sayuz Mototziklieta ! :) :D :blbl: :lol: :D :lol:

 

--- Mesaj completat în 04 Dec 2007 01:53 -------------

Faine poze,astept in continuare pe masura ce avansezi.succes. :blbl:

merci lupule. RESPECT! Poate ne vedem la vara. am fost de curand de 3 ori in sibiu,dar...

post-27468-1196725558_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DE ABIA ASTEPTAM SA NE CUNOASTEM ! Tre sa-l mai bat la cap pe TATAIA VIKTOR(ROCK'N'ROLL) sa se reapuce iar de lucru ca a cam dat rusoaicele uitarii(e frig in garaj,deh!)! p.s. Dai Narcotiki Vodka Ias Tiblea Sayuz Mototziklieta ! :) :D :blbl: :lol: :blbl: :lol:

 

<small>--- Mesaj completat în 04 Dec 2007 01:53 -------------</small><br/>

merci lupule. RESPECT! Poate ne vedem la vara. am fost de curand de 3 ori in sibiu,dar...

pai 0745262471 e nr meu ,daca mai treci pe-aci da un fir ,poate ne-ntilnim sa mai schimbam experienta.respect :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul care vrea sa adapteze atas la SF -il si inmatriculezi cu atas

Eu sunt interesat de a pune atas la CX

Eu nu vreau sa-l fac Gespann definitiv ci vreau un atas care sa-l pun iarna sau cand am eu chef si in rest sa merg solo .Cum sunt de ex Sidewinger ele. sau Jawa 350 - in 15 min max l-ai montat. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

meserie :crack:

da super .stie tipul!dar filmarea e facuta recent.adica filmarea nu e de pe vremea lu hitler.se vad masini noi de generetia noastra in decor :crack: se vede clar la sfarsitul filmuletului :lol: dar e super .

 

--- Mesaj completat în 11 Dec 2007 13:23 -------------
salutare

vreau si eu atas. vreau un STOYE,sa o pun pe IFA BK350 a mea.initial am cautat in zona clujului.dar incerc in toata tara. vreu sa fie cat mai eftina :D asa.si mai vreau un portbagaj de M72,acel grilaj,ce se prinde pe aripa spate.arata retro.daca stie cineva ceva sa imi dea un PM.sper ca nu e o problema ca am scris in acest topic.asfalt uscat

post-15325-1197372080_thumb.jpg

post-15325-1197372110_thumb.jpg

post-15325-1197372153_thumb.jpg

post-15325-1197372225_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am primit de la kanvulf prinderile pentru atas de MT11, multe multumiri, mare domn!

 

imi da cineva dimensiunile suruburilor care strang cele doua jumatati pe nucile de la atasul de MT11?

am nevoie de lungime, grosime, si dimensiunile hexagonului.

de asemenea dimensiunile saibelor plate care vin acolo imi sunt utile (grosime si diametru exterior).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Lungime totala 75mm, scazi 10mm hexagon ramin 65mm lungime filetata. Filetul este M12 si este pe toata lungimea surubului. Hexagonul este 17mm dar se poate folosi si 19 fara probleme ( nu deranjeaza cu nimic, loc este si ptr. hexagon22. Gasesti mai usor hexagon de 19 pe surub M12) Saiba plata si grover normala ptr. surub M12. Asa este la atasul meu (MT11). Daca exista diferente, modificari, adaptezi filetul functie de piulita de stringere din gheare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fratilor :rolleyes: Vreau sa va intreb daca voshodul meu model 3M poate duce un atas ... sau nu .

Eu cred ca nu dar, am vrut sa cer si parerea celor cu experienta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Lungime totala 75mm, scazi 10mm hexagon ramin 65mm lungime filetata. Filetul este M12 si este pe toata lungimea surubului. Hexagonul este 17mm dar se poate folosi si 19 fara probleme ( nu deranjeaza cu nimic, loc este si ptr. hexagon22. Gasesti mai usor hexagon de 19 pe surub M12) Saiba plata si grover normala ptr. surub M12. Asa este la atasul meu (MT11). Daca exista diferente, modificari, adaptezi filetul functie de piulita de stringere din gheare.

 

multumesc Rocknroll, in WE o sa prind atasul pe Dnepr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fratilor :rolleyes: Vreau sa va intreb daca voshodul meu model 3M poate duce un atas ... sau nu .

Eu cred ca nu dar, am vrut sa cer si parerea celor cu experienta .

Teoretic duce, erau niste voshoduri cu atas prin poze.Dar practic ar trage f greu, iar daca nu are prinderi de atas sunt destul de greu pus astfel incat sa nu traga deloc(chestie de calcule si masuratori).Iar daca totusi reusesti urmeaza partea cea mai grea si anume omologarea RAR. Teoretic daca e lucrat bine si ii faci un proiect ok iti dau omologarea dar destul de multa alergatura.

Daca faci un calcul ai vreo 250 de lei omologarea, plus schimbat talon, plus proiect(in cazul in care n-ai pe cineva care sa ti-l faca) plus costul atasului, plus costurile lucrarii(piese ,alergatura, bere, tigari) eu zic ca iesi mai ieftin cu un ij sau un nipru cu atas care chiar trage si de care poti trage linistit.

Dar daca totusi te incumeti la o lucrare de genul asta iti doresc succes.In plus o sa ai si o mare multumire daca o faci sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...