Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Ma oameni buni :-) nu asa se face. Adica inainte l-am facut sa viseze frumos, apoi acum ii dam palme. Cine a fost cinstit inainte, a incercat sa-l sperie, sa renunte, ca e greu ca nu e romantic. Verde-n fata. Nu a renuntat, hai sa-l ajutam pana isi ia zborul un pic ca dupa aia se descurca. Motorul 2T nu e asa complicat si amanuntele le invata din mers.

 

Deci @FestinaLente: din mers se invata, trebuie sa mergi, sa-i dai jar, sa cada ce vrea sa cada acum pe langa casa, nu departe. Tii minte ca ti-am spus inainte sa-ti iei un junghi de scuter, sa-l folosesti de material de studiu? Sa-i dai jar? Acum ai sarit peste scuter, ai motorul, acelasi sfat: da-i sa manance pamantul. Ai facut reparatie capitala, acum la inceput este normal sa cada cate ceva, considera rodaj. Asta e scopul rodajului la orice produs nou sau reparat capital, sa pice acel procent de 5% din piese care par bune dar nu sunt, sau sa macane acele reglaje care par bune, dar nu sunt. Curba de invatare nu e asa lunga la comuniste, daca te implici. Intr-un an, daca te implici, faci totul cu ochii inchisi. Dar nu lasa anul sa treaca pe langa tine. Intreaba-te, intreaba, incearca, invata.

 

Ai vazut filmul "The world's fastest Indian"? Are muulte invataminte in el. Citeste cat mai multe din descrierile de tura lungi, care sunt aici pe forum, si sunt cateva magnifice. Si la fiecare defect al lor sa-ti pui intrebarea tu ce ai fi facut daca erai tu cu IJ-ul. Poate aveai rezolvare, poate ti-ai fi dat seama ca iti lipseste ceva, o scula, o cunostinta, si atunci cauti sa te perfectionezi.

 

Cand o sa fii gata sa pleci la drum lung, o sa stii, atunci o sa-ti spun sa nu-i mai dai jar, tocmai sa te tina mult, si atunci o sa stii si de ce, si cum, si o sa-mi dai sfaturi mie. Pana atunci, sfatul meu e sa mergi in turele cu Aleko daca te invita, du-te la Focsani, mergi la cate o intrunire mai de aproape, si pe forum vii cu problema exclusiv tehnica, cu poze la ea, cu intrebari, si o sa fii ajutat. Nu cadea in capcana sa faci blog aici cu treburi emotionale ca noi astia poate avem si cate o latura de hiene si rupem :-) Ai vazut.

 

Nu ne plangem pe umar, ne ajutam.

post-16788-0-67027200-1336472267_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu sunt de acord cu un boxer, ural, bmw,sau un Moto Guzzi Astore ;) daca vrea cineva clasic... vechi, este o bomba de moto.

 

Daca nu o alta bomba de clasica Honda Shadov, daca faci inconjorul lumii te opresti cu ea sa mananci, sa pui benin, evident schimb de ulei fara reglaje etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Shadow nu e atat de putin pretentioasa pe cum crezi tu.

 

Fa tot posibilul sa fi prezent, calare pe o comunista, la intrunirea de la Focsani.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu un boxer, ural, bmw,sau un Moto Guzzi Astore ;) daca vrea cineva clasic... vechi, este o bomba de moto.

 

Daca nu o alta bomba de clasica Honda Shadov, daca faci inconjorul lumii te opresti cu ea sa mananci, sa pui benin, evident schimb de ulei fara reglaje etc.

 

Prietene, incearca sa te abtii de la a scrie prostii incotinuu. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Aprindere electronică are! Cu senzor cu tot! I-am dat în ziua în care aplecat, i-am pus-o în săculețul ataÂşului. Deci ... ce e aia platină?

 

BucÂşă îÂşi poate fabrica singur,... sau cel mult dacă vrea să arate chiar profesional o face la un strungar cu maxim 10 lei!

 

drobu... te iubesc. Cum faci să zici aÂşa bine? Învață-mă Âşi pe mine!

 

Johny75: deci nu sunt singurul nebun :D

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Festina, cand vrei sa iesi in ture de proba, cauta-ma, vin eu la insotire cu atasul si un w-e intreg. Nu sunt expert in Planeta, dar am avut mobra in 2T la inceputuri si mai stiu si acum sa tin o cheie in mana asa ca nu ramanem in drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Festina, cand vrei sa iesi in ture de proba, cauta-ma, vin eu la insotire cu atasul si un w-e intreg. Nu sunt expert in Planeta, dar am avut mobra in 2T la inceputuri si mai stiu si acum sa tin o cheie in mana asa ca nu ramanem in drum...

Adica sa stai in atas cu o bere rece in mana pe post de mecanic nu ????? :rolleyes: , misto asa :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drobu... te iubesc. Cum faci să zici aÂşa bine? Învață-mă Âşi pe mine!

 

Asta e măiestrie innascută. ;)

Oricum Comunitatea "MucicliÂştilor" din România fără Drobu e ca Pepsi fără acid.

 

Păcat că se abține aÂşa mult... incă e ocupat să verse picături pentru simțul umorului Âştim-noi-cui. :lol:

 

 

P.S.

post-13243-0-55348900-1336567636_thumb.jpg

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai timp cauta si vei gasi discutii interesante despre acest subiect.

 

Pai asta e problema........Timpul. E chiar asa mare deranj pt o intrebare?

 

 

a fost o pura constatare man

si apropos de timp, fiecare lucru pe care il facem are nevoie de un anumit timp pt. a iesi bine, nici mai mult nici mai putin

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa stai in atas cu o bere rece in mana pe post de mecanic nu ????? :rolleyes: , misto asa :friends:

 

inteleg unde bati, nu ma gandisem.Eu ma oferisem sa vin cu el cu propriul meu atas ca sa-i acord sprijin moral si eventual tehnic. Dar sigur ca solutia propusa de tine e mult mai misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra cu atas nu cred ca exista, da cine stie :D

 

si ca sa nu fie doar offtopic - as fi eu IJ Pl5 atas inca ne pus dar prezent si mai stiu un Dnepr langa scoala de politie de la Piata Sudului - Oltenitei - asta cu atas montat dar niciodata nu am prins posesoru in jurul ei, si mai e un nene mos mos care sta pe la Asmita Garden acolo cu un IJ Jupi 2-3 cu atas - plimba baba in fiecare weekend :D

 

deci ai 3 pana acum :)

Editat de alectronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

ai uitat de cristalele swarovsky care trebuiau si ele inlocuite cu unele mai dragute

nu am uitat, acestea sunt prioritatea mea si d`aia m-am apucat sa-mi iau IJ; ca sa-mi numeri tu, cu agerime, nestematele...

 

1. Dupa ce a cumparat cam tot ce misca intr-un Ij din ratiuni mecanice imediate dar si preventive si estetice, sa isi ia altceva?

 

2. bucsi de bascula schimbate, telescoape fata care nu curg, frane care merg, rulmenti noi in roti, roti echilibrate cu cauciucuri noi etc.

poti sa spui ca-i 99% mecanic ca din fabrica.

 

3. Toba intr-adevar zgomotoasa si scuipa esapament pe la imbinarea de cot.

 

4. e buna de drum. Iti dau de veste cand e sa ne strangem mai multe atase la plimbare ;).

 

1. nici prin cap nu imi trece, nici boxer in 4 T si nici altceva, asta mi-e Ij-ul si cu asta defilez... cum s-o putea.

2. din pacate, bucsile de bascula nu le-am schimbat din cauza basculei, din care nu au putut fi scoase bucsele vechi. Pedros a improvizat o oarece reparatie, temporara. va trebui o alta bascula... mai trebuiemulte si marunte, inclusiv pentru atas, reparatii diverse, multe mai trebuie ca sa fie ca din fabrica insa intr-adevar, straduintza a fost spre bine si cu un rezultat pozitiv.

3. azi am facut rost de placa de azbest, cado` de la un vecin (scuterist). we ce vine am sa izbutesc sper sa rezolv imbinarea toba/cot cat si zona din care cotul iese din motor, intrucat scuipa si pe-acolo mizerie.

4. astept vesti! R E S P E C T !

 

1. uite dom'le ca nu esti singurul

 

2. am reusit sa parcurg in acest timp vreo 50 km

 

3. toate astea le-am facut singur si in premiera

 

multumesc mult pentru urari.

1. ma bucur mult sa aflu si dealtfel stiu ca nu-s singurul, arata foarte foarte bine Ij-ul tau!

2. vreo 60 de km am parcurs si io ieri si azi, am incercat un soi de rodaj la viteze rezonabile si pe cat posibil constante pe distante lungi.

3. asta chiar e o chestie, pentru care te invidiez - in cel mai pozitiv sens al expresiei. bafta mare!

 

Se poate touring cu 2T, stiu, ca eu asta fac.

Pai asta incerc si eu... Multumesc mult si pentru ajutorul oferit si pentru incurajari, mult respect!

 

Aprindere electronică are! Cu senzor cu tot! I-am dat în ziua în care aplecat, i-am pus-o în săculețul ataÂşului. Deci ... ce e aia platină?

Acum motocicleta are platina si releu original, din cel de zici ca-i facut de detinuti. A ars mai multe relee si Pedros a hotarat ca e mai bine asa, in sistemul original. Pana una-alta, ramane asa. Am inca ce mi-ai pus in saculetz, la momentul oportun le voi folosi!

 

Festina, cand vrei sa iesi in ture de proba, cauta-ma, vin eu la insotire cu atasul si un w-e intreg. Nu sunt expert in Planeta, dar am avut mobra in 2T la inceputuri si mai stiu si acum sa tin o cheie in mana asa ca nu ramanem in drum...

 

Multumesc mult de tot! Apreciez mult gestul tau si am sa te caut, fie macar cu rugamintea de a-mi fi oaspete intr-o buna zi, la cateva beri prin preajma Ij-ului... Respect, Domnule!

 

Se poate aÂşa? Unde se fac înscrierile?

In ce te priveste, te poti inscrie absolut oricand; fie in atas, fie la ghidon, dupa cum ai pofta! :cheers:

 

Doar suna-ma si-s jos, cu atasul la scara.

 

inteleg unde bati, nu ma gandisem.Eu ma oferisem sa vin cu el cu propriul meu atas ca sa-i acord sprijin moral si eventual tehnic. Dar sigur ca solutia propusa de tine e mult mai misto.

inca o data iti multumesc mult. pretuiesc mult atitudinea si gestul tau. ne vom intersecta intr-o buna zi si am sa te semnalizez cand ma voi simti pregatit cat de cat... multumesc mult! respect!

 

 

 

 

iar acum, NEWS:

 

ieri si azi am facut in total vreo 60 de km prin oras. merge. doar claxonul a picat de data asta de pe motocicleta, la propriu. l-am cules insa de pe drum si-l voi repara sau am sa-l inlocuiesc. pana atunci, am ramas cu goarna daruita de Zu1u. in fine, am mai si surubarit putintel, mergem inainte.

 

ideea este ca: o vreme nu am sa va mai plictisesc cu acest topic (nesuferit se pare; unora) si ca va doresc tuturor asfalt cat se poate de uscat. bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...