Sari la conținut

Accident Autostrada Bucuresti- Pitesti 18.05.2008


Mirciulika
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ai dreptate bogdanawo, este destul de ciudat cum s-au petrecut lucrurile si, din pacate, dupa ce am fost lovit din spate mi-am pierdut cunostiinta, si nu pot spune exact ce s-a intamplat pana in momentul in care am ajuns pe asfalt.

 

Pe langa loviturile din spatele motoretei, telescopul spate este smuls din bascula, ceea ce-mi sugereaza mie ca peugeot-ul a intrat cu botul sub codita motoretei proiectandu-ma pe mine in fata...sau, daca privesti poza cu acelasi peugeot, se poate ca eu dupa lovitura din spate sa ajung pe capota "inculpatului", si cand acesta s-a oprit in urma franarii sa ma fii aruncat pe logan. Cert este ca acest lucru il stie doar soferul peugeotului, si poate, alt martor ocular, dar pe care inca nu l-am gasit...

 

Nu exista un proces verbal, cel putin nu unul pe care eu sa-l fii semnat, deci nu pot spune ce scrie in el.

 

V-a relatat si Bobbys o parte din evenimente...

 

Ceea ce vreau sa subliniez este urmatorul lucru....desi inspectorul de la cercetari penale de la politia autostrazii mi-a zis joi la telefon ca soferul peugeot-ului a fost gasit vinovat pentru lovirea mea, daca depun plangere penala, cazul va fii transferat la parchet unde se reia ancheta.

 

Am certificat medical peste 12 zile, am contactat un avocat si mi-a zis ca-l pot da in judecata pe sofer care risca dosar penal si suspendarea permisului de conducere si sunt sanse foarte mari sa castig insa vor exista cheltuieli destul de mari, iar perioada de solutionare a dosarului va fii foarte lunga...ceea ce pe mine ma nemultumeste. Desi omului(soferul peugeot-ului) ii lipseste cu desavarsire respectul si simtul moral(daca mai exista asa ceva astazi, este rar), eu nu vreau decat sa-mi repar motoreta. RCA-ul nu-mi acopera paguba, iar aceasta poate fii acoperita doar daca ajung cum omu' la judecata sa-i cer banii astia, sau....daca ar fii acceptat sa ne intalnim si sa cadem de acord asupra unei sume plus asigurarea si sa incheiem totul aici.

 

peugeotaccidentdv6.jpg peugeotaccidentnrinmatrvl0.jpg

 

Eu tot sper ca pana luni cand voi ajunge la politie sa depun plangerea ma va contacta sa ne intalnim si sa ajungem la o intelegere, daca nu asta este, o sa stau fara motoreta acest sezon, dar macar o sa plateasca omul tot ce-am cheltuit pana acum si ce voi cheltui de acum incolo.

 

Daca nu te-am/v-am lamurit putem sa stam de vorba si pe mess buleteion@yahoo.com ca acum, daca am 3 saptamani de stat la pat pentru refacere....este timp.

 

Multumesc inca odata pentru sustinere si sa auzim de bine

Editat de arlequin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 324
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

 

Ai dreptate bogdanawo, este destul de ciudat cum s-au petrecut lucrurile si, din pacate, dupa ce am fost lovit din spate mi-am pierdut cunostiinta, si nu pot spune exact ce s-a intamplat pana in momentul in care am ajuns pe asfalt.

 

Pe langa loviturile din spatele motoretei, telescopul spate este smuls din bascula, ceea ce-mi sugereaza mie ca peugeot-ul a intrat cu botul sub codita motoretei proiectandu-ma pe mine in fata

 

Explicatia e ca erai in franare: am avut un accident similar, la viteza mai mica... am fost lovit din spate, motorul s-a ridicat si am fost proiectat in fata, a trebuit sa-i dau drumul fi'nca venea peste mine :lol: ; la mine telescopul era blocat in pozitia de intindere maxima. Fatza la Solenza care m-a lovit era varza, asta la aprox 40-50 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta spuneam si eu, pe botul acelui peugeot si chiar pe centru, se vede clar urma de codita a motorului si la logan nu este urma de roata sau ceva de genul ci decat urme vagi de vopsea care dupa parerea mea sunt de la rezervorul motorului, de aici tragand concluzia ca motorul a lovit loganul dar in nici un caz a intrat in el cu roata. A fost luat din spate, scos de pe traectorie si impins lateral in logan.

 

Cat despre soferul Peugeot care nu recunoaste, nu am cuvinte...

 

La fel si despre focusist care a franat sa arate ca are si el bilute, deranjat fiind de un claxon al renaultului care a indurat pret de 2-3-4 km flash-urile si claxoanele lui.

 

 

Succes Arlequin si insanatosire grabnica!

Editat de Mirciulika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ai dreptate bogdanawo, este destul de ciudat cum s-au petrecut lucrurile si, din pacate, dupa ce am fost lovit din spate mi-am pierdut cunostiinta, si nu pot spune exact ce s-a intamplat pana in momentul in care am ajuns pe asfalt.

 

Pe langa loviturile din spatele motoretei, telescopul spate este smuls din bascula, ceea ce-mi sugereaza mie ca peugeot-ul a intrat cu botul sub codita motoretei proiectandu-ma pe mine in fata...sau, daca privesti poza cu acelasi peugeot, se poate ca eu dupa lovitura din spate sa ajung pe capota "inculpatului", si cand acesta s-a oprit in urma franarii sa ma fii aruncat pe logan. Cert este ca acest lucru il stie doar soferul peugeotului, si poate, alt martor ocular, dar pe care inca nu l-am gasit...

 

Nu exista un proces verbal, cel putin nu unul pe care eu sa-l fii semnat, deci nu pot spune ce scrie in el.

 

V-a relatat si Bobbys o parte din evenimente...

 

Ceea ce vreau sa subliniez este urmatorul lucru....desi inspectorul de la cercetari penale de la politia autostrazii mi-a zis joi la telefon ca soferul peugeot-ului a fost gasit vinovat pentru lovirea mea, daca depun plangere penala, cazul va fii transferat la parchet unde se reia ancheta.

 

Am certificat medical peste 12 zile, am contactat un avocat si mi-a zis ca-l pot da in judecata pe sofer care risca dosar penal si suspendarea permisului de conducere si sunt sanse foarte mari sa castig insa vor exista cheltuieli destul de mari, iar perioada de solutionare a dosarului va fii foarte lunga...ceea ce pe mine ma nemultumeste. Desi omului(soferul peugeot-ului) ii lipseste cu desavarsire respectul si simtul moral(daca mai exista asa ceva astazi, este rar), eu nu vreau decat sa-mi repar motoreta. RCA-ul nu-mi acopera paguba, iar aceasta poate fii acoperita doar daca ajung cum omu' la judecata sa-i cer banii astia, sau....daca ar fii acceptat sa ne intalnim si sa cadem de acord asupra unei sume plus asigurarea si sa incheiem totul aici.

 

peugeotaccidentdv6.jpg peugeotaccidentnrinmatrvl0.jpg

 

Eu tot sper ca pana luni cand voi ajunge la politie sa depun plangerea ma va contacta sa ne intalnim si sa ajungem la o intelegere, daca nu asta este, o sa stau fara motoreta acest sezon, dar macar o sa plateasca omul tot ce-am cheltuit pana acum si ce voi cheltui de acum incolo.

 

Daca nu te-am/v-am lamurit putem sa stam de vorba si pe mess buleteion@yahoo.com ca acum, daca am 3 saptamani de stat la pat pentru refacere....este timp.

 

Multumesc inca odata pentru sustinere si sa auzim de bine

 

 

 

mult succes in solutionarea cazului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la Asociatia Motociclistilor din Romania, nu?

Dap, avand in vedere ca sunt locati in bucuresti, lor le este mult mai usor sa se implice si sa incerce sa te ajute, pt. tine e destul de greu cu atatea drumuri cv-b

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, avand in vedere ca sunt locati in bucuresti, lor le este mult mai usor sa se implice si sa incerce sa te ajute, pt. tine e destul de greu cu atatea drumuri cv-b

 

 

chiar ar ajuta implicarea lor si in astfel de cazuri...dar nu am habar cum ar putea fi contactati...si dc le-ar capta atentia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicatia e ca erai in franare: am avut un accident similar, la viteza mai mica... am fost lovit din spate, motorul s-a ridicat si am fost proiectat in fata, a trebuit sa-i dau drumul fi'nca venea peste mine :cheers: ; la mine telescopul era blocat in pozitia de intindere maxima. Fatza la Solenza care m-a lovit era varza, asta la aprox 40-50 km/h.

 

Subscriu, asta e singura explicatie. Franai puternic cu fata, si in momentul in care ti-a mai dat un impuls cel din Peugeot, s-a blocat fata si motocicleta te-a aruncat in Logan. Cauta martori, vezi eventual ce martori au luat cei de la politie si printre masinile implicate in "carambol".

 

keep us posted & insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut acum ceva timp aceeasi idee. Nu eram motociclist pe atunci, dar prostii vezi fie ca esti pe 2 sau pe 4 roti. Doar ca atunci cand esti pe 2 sunt mai periculosi pentru integritatea ta corporala.

Conteaza si pe mine pentru un plin cand ai junghiul de dacie.

 

Gata, petrecere de strangere de fonduri pentru o Dacie, la care lucram un pic, sa ii facem o armatura mai buna, si vreo 3 RCA-uri. Va fi numita D.I.T.T. (Dacia industries Two Thousand :D), deoarece desi arata si se comporta ca o Dacie, ea va avea tot felul de jucarii: va lasa pete de ulei in curbe, va avea perdea de fum pentru a pierde urmaritorii, si vreo 4 malaci in dotare pe post de CASCO. Aceasta tehnologie va trebui cumparata de la un manelar si lasata cu actele pe numele lui, iar soferii fac cu schimbul, pana le expira punctele :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, petrecere de strangere de fonduri pentru o Dacie, la care lucram un pic, sa ii facem o armatura mai buna, si vreo 3 RCA-uri. Va fi numita D.I.T.T. (Dacia industries Two Thousand :P), deoarece desi arata si se comporta ca o Dacie, ea va avea tot felul de jucarii: va lasa pete de ulei in curbe, va avea perdea de fum pentru a pierde urmaritorii, si vreo 4 malaci in dotare pe post de CASCO. Aceasta tehnologie va trebui cumparata de la un manelar si lasata cu actele pe numele lui, iar soferii fac cu schimbul, pana le expira punctele :cheers:

 

:D) Tare, foarte tare. cand e petrecerea sa incepem sa anuntam lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrecerea poate sa se tina si maine, pentru 10 milioane nu tr anuntata prea mult, decat daca e vorba sa facem o flota de Dacii (D.I.T.T.).

 

Ah, in sfarsit o masina al carei singur scop este sa intre in gipanuri conduse de cefe late sau de blonde proaste cu ochelari de soare care vorbesc la telefon, si de MATIZURI ROSII, si taxiuri care intorc pe dubla continua.... si, ultima ei actiune va fi dedicata papagalilor culesi dintre fostii gardieni publici care baga girofarul ca sa treaca pe rosu apoi opresc la shawormeria din colt blocand banda 1.

 

On -topic: aceasta dacie va dedica franari in fata mai sus-mentionatelor specimene exact unde ei nu franeaza niciodata: pe treceri de pietoni, in dreptul autobuzelor oprite in statie, la semnul cedeaza trecerea pe care nu il respecta niciodata, iar pentru cei care parcheaza in curbe trebuie sa gasim ceva special, poate folosind resursele umane din masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrecerea poate sa se tina si maine, pentru 10 milioane nu tr anuntata prea mult, decat daca e vorba sa facem o flota de Dacii (D.I.T.T.).

 

Ah, in sfarsit o masina al carei singur scop este sa intre in gipanuri conduse de cefe late sau de blonde proaste cu ochelari de soare care vorbesc la telefon, si de MATIZURI ROSII, si taxiuri care intorc pe dubla continua.... si, ultima ei actiune va fi dedicata papagalilor culesi dintre fostii gardieni publici care baga girofarul ca sa treaca pe rosu apoi opresc la shawormeria din colt blocand banda 1.

 

On -topic: aceasta dacie va dedica franari in fata mai sus-mentionatelor specimene exact unde ei nu franeaza niciodata: pe treceri de pietoni, in dreptul autobuzelor oprite in statie, la semnul cedeaza trecerea pe care nu il respecta niciodata, iar pentru cei care parcheaza in curbe trebuie sa gasim ceva special, poate folosind resursele umane din masina.

 

foarte tare! :D

ma gandeam ca ar merge si un Aro...........e ceva mai solid si da bine vopsit intr-un negru mat (cu trafaletul) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicatia e ca erai in franare: am avut un accident similar, la viteza mai mica... am fost lovit din spate, motorul s-a ridicat si am fost proiectat in fata, a trebuit sa-i dau drumul fi'nca venea peste mine :crack: ; la mine telescopul era blocat in pozitia de intindere maxima. Fatza la Solenza care m-a lovit era varza, asta la aprox 40-50 km/h.

 

da, daca esti pe franare fata si te loveste cineva din spate (adica pur si simplu o forta mai mare te impinge) e ca si cum ai brusca frana si ai ajunge in stoppie. cred. cam asa s-ar explica. nici nu ar fi foarte greu, pentru ca in momentul ala toata greutatea motocicletei este pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Se gaseau la un moment data ARO cu motor de toyota sau peugeot, unu d-ala trebe si in jurul masini sudata o sina de tren sau tranvai.

Despre casco, ca om este de ajuns sa ai 132 kile si 1.80? daca da, io ma bag.

ce e ala "tranvai"? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu neaparat. CASCO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ARO este bun teoretic, totusi recomand achizitionarea unei sovietice model Volga cu upgrade motor de buceag 6v pe benzna, prezinta avantajul ca are 3 locuri in fata si 3 in spate si e super solida, nu fuge, nu franeaza dar e mare, detalii in imagine

 

ce e ala "tranvai"? :crack:

 

tranvai este un tran manevrat de steve vai

post-23486-1212045969_thumb.jpg

post-23486-1212046072_thumb.jpg

Editat de calaretul fara casca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ARO este bun teoretic, totusi recomand achizitionarea unei sovietice model Volga cu upgrade motor de buceag 6v pe benzna, prezinta avantajul ca are 3 locuri in fata si 3 in spate si e super solida, nu fuge, nu franeaza dar e mare, detalii in imagine

 

 

 

tranvai este un tran manevrat de steve vai

tare faza cu tranvaiul

:lol:

 

buceagul, sr dac-ul si parca mai era ceva din aceeasi gama, toate au motoare v8, nu v6, stiu ca mai aveam cateva pistoane de la asa ceva pe acasa, in plus, am capacul delco........

 

volga e piesa rara, io nu as strica-o pe o idee atat de tampita........

 

ARO este bun teoretic, totusi recomand achizitionarea unei sovietice model Volga cu upgrade motor de buceag 6v pe benzna, prezinta avantajul ca are 3 locuri in fata si 3 in spate si e super solida, nu fuge, nu franeaza dar e mare, detalii in imagine

 

 

 

tranvai este un tran manevrat de steve vai

deja vad o transpunere in realitatea romaneasca a carmaggedon-ului :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tranvaiogedon.. :D

:crack: :lol: :lol:

tot se refac linile de tranvai in bocoresti

nu ma-i bine facem o cere la primarie s-a amplaseze rutele linilor de tranvai ca s-a poata lov-i soferi care este neidisciplina-ti in trafic?

si nu n-e ma-i incurcam cu volgii, buceagurii , daci si aro.....loam derect tranvai si nu ma-i trebuie nici motor v8

nu zic bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :lol: :lol:

tot se refac linile de tranvai in bocoresti

nu ma-i bine facem o cere la primarie s-a amplaseze rutele linilor de tranvai ca s-a poata lov-i soferi care este neidisciplina-ti in trafic?

si nu n-e ma-i incurcam cu volgii, buceagurii , daci si aro.....loam derect tranvai si nu ma-i trebuie nici motor v8

nu zic bine?

 

faci exces de cratime si luam warn..:D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...