Sari la conținut

Soferii Din Bucuresti Ma Pun Pe Ganduri


mitzone
 Share

Postări Recomandate

In seara asta am fost martorul unui accident care pur si simplu ma face sa ma indoiesc de sanatatea mentala a participantilor la trafic. Am iesit impreuna cu un amic cu motoarele. Mers lejer (era inca ud pe jos pe alocuri), ora aproximativ 22.00, trafic nici prea prea, nici foarte foarte. Trecem de alba iulia spre unirii, si la prima intersectie prindem rosu, noi fiind primele vehicule oprite la semafor. Priveam relaxati cum trec masinile din dreapta si din stanga, mai schimbam o impresie, si deoadat incredibilul se produce: venind dinspre mall, o masina (Opel vectra mai vechiut) intra in intersectie cu o viteza potrivita si incearca sa faca stanga spre unirii, lovind direct si fara sovaire un taxi care circula regulamentar pe contrasens in aripa stanga spate (destul de violent). Si cand zic direct si fara sovaire, exact asta vreau sa spun: nici urma de asigurare, de intentie de franre, de semnal, de ceva. Evident tragem pe dreapta dupa intersectia, sa vedem cu ce putema ajuta (din fericire nu prea a fost nevoie de asa ceva), insa ce m-a socat si revoltat a fost prima replica a soferului vinovat: in loc de scuze, sau sa se intereseze de starea celorlalti, de o explicatie, cat de cat logica, omul emite, ei bine da, temutul, cunoscutul si arhiuratul "NU L-AM VAZUT!!!". Am ramas perplex, si amicul meu la fel. Daca nici un taxi, care circula cu viteza legala (sigur nu avea mai mult de 50), care iti vine din fata, cu farurile aprinse, la 10 metri de tine nu e vizibil, atunci noi, noi cei de pe doua roti, ce sanse mai avem? Oricat de atent si preventiv ai conduce, intr-o astfel de situatie, sincer, nu vad ce ai putea face. Si daca nici instinctul de conservare nu ii mai opreste in a face prostie dupa prostie ( sa zicem ca unii gandesc - desi nu vreau sa cred - da-l naibii cu motorul lui, eu am caroserie, nu imi pasa, dar totusi presupun ca se gandesc la propria piele inainte de a intra ca nebunii intr-o alta masina), atunci ce ii mai poate opri?Ce campanii? Ce amenzi? Ce sanctiuni? Mai au dreptul astfel de oameni sa fie vreodata soferi, indiferent de categorie?

 

Voi ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa cum unii iau permisul cu spaga, sa nu te mire ca intra in primul nevinovat aparut in cale. sunt adevarate bombe pe roti. e la voia sortii. ai ghinionul sa intalnesti unul din asta...esti fu*tut! :lol:

Editat de Razorbladed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu purta ochelari, sunt multi care au miopie si nu poarta dar si la o miopie de -3 tot vezi o masina care are un far aprins. mai e varianta in care cauta ceva prin masina sau scria un sms. Specimene mereu o sa existe, o tipa cauta ceva pe pedale in timp ce conducea si a intrat in masinile de pe margine, in momentul impactului a dat cu botu de volan, avea buza facuta muci. asa patesti cand te gandesti doar la o singura clipa si nu mai ti cont de consecinte. Parerea mea e ca soferul nu se uita in fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii sunt chiar handicapati...Ar merita sa li se ia permisul definitiv , inainte sa omoare pe cineva sau sa bage in spital niste oameni nevinovati , fie ei motociclisti sau soferi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu ne mai mire prostia fiecaruia...pe mine nu ma mai mira ...."DOMNE..ATAT POATE !!!" - putem sa ne miram sa iesim in strada sa ne dam de 3 ori peste cap : NU SE REZOLVA NIMIC

 

viata e frumoasa, scapa cine poate :lol:

Editat de metaxa09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe masini, prea multi idioti. Si pe doua si pe patru roti. Am spus si o repet, e treaba doar de timp, azi e ziua ta... maine poate a mea. E ca o ruleta ruseasca, pe cine pica norocul. In oras nu se mai poate, personal ma voi concentra pe mersul in afara si ma bate gandul sa ma apuc de enduro. Paduri, drumuri forestiere, carari neumblate, cel mai fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu purta ochelari, sunt multi care au miopie si nu poarta dar si la o miopie de -3 tot vezi o masina care are un far aprins. mai e varianta in care cauta ceva prin masina sau scria un sms. Specimene mereu o sa existe, o tipa cauta ceva pe pedale in timp ce conducea si a intrat in masinile de pe margine, in momentul impactului a dat cu botu de volan, avea buza facuta muci. asa patesti cand te gandesti doar la o singura clipa si nu mai ti cont de consecinte. Parerea mea e ca soferul nu se uita in fata

 

:lol: :lol: si-a meritat-o blonda !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia Romana e mult prea ocupata cu luarea spagii...

Asta e motivul pentru care toti oligofrenii au permis!

poate era smeker....... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai din cauza asta trebuie sa mergi mult sa capeti experienta, sa ai limpede in minte manualul regulior de trafic din Ro (eu mi l-am scris singur, pe baza celor spuse de "cei batrani" si nu in ultimul rand experientelor traite de mine) - sa il respecti cu strictete, sa nu iti fortezi norocul de prea multe ori, etc.

 

sunt destui care "conduc" masini destul de puternice pt bibilica lor stravezie asa ca trebuie sa fii paranoic in ceea ce-i priveste pe ceilalti participanti la trafic, in speta sa te bazezi intotdeauna pe capacitatile tale de anticipare si evitare a oricarui pericol ce poate aparea (cum ai simtit ceva suspect, sa fii pregatit) iar nu pe faptul ca ala conduce "corect".....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai din cauza asta trebuie sa mergi mult sa capeti experienta, sa ai limpede in minte manualul regulior de trafic din Ro (eu mi l-am scris singur, pe baza celor spuse de "cei batrani" si nu in ultimul rand experientelor traite de mine) - sa il respecti cu strictete, sa nu iti fortezi norocul de prea multe ori, etc.

 

sunt destui care "conduc" masini destul de puternice pt bibilica lor stravezie asa ca trebuie sa fii paranoic in ceea ce-i priveste pe ceilalti participanti la trafic, in speta sa te bazezi intotdeauna pe capacitatile tale de anticipare si evitare a oricarui pericol ce poate aparea (cum ai simtit ceva suspect, sa fii pregatit) iar nu pe faptul ca ala conduce "corect".....

 

 

 

si care e manualul acela ?? il imparti si cu cei neinitiati??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil boul a adormit la volan si s-a trezit instant pe strada care si-a cumparat-o.Vorba aia soferi amatori cu permise luate pe spaga,cu bolizi de care n-au habar marsaluiesc pe bulevarde fara sa aiba habar de semne de circulatie si respect in trafic.Multa :cheers: din partea noastra pt ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu ne mai mire prostia fiecaruia...pe mine nu ma mai mira ...."DOMNE..ATAT POATE !!!" - putem sa ne miram sa iesim in strada sa ne dam de 3 ori peste cap : NU SE REZOLVA NIMIC

 

viata e frumoasa, scapa cine poate :cheers:

 

 

Cam dureros de bine se potriveste pentru traficul nostru asta :P

 

 

Desi faza povestita cam bate recorduri intregi de prostie. Sincer, as fi vrut sa se planteze in aripa unei dube. Sa-l vad atunci cu "nu l-am vazut" :D

 

D-zeu cu mila fratilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni ideea e ca m-a uimit pur si simplu replica lui. In spatele lui "ne la-m vazut" se poate ascunde mai nou orice? Si ce trebuie sa faci ca sa fi vazut? Oricum, sunt convins ca multe din accidentele auto versus moto in care se invoca acest motiv au la baza faptul ca soferii masinilor isi calculeaza prost timpul, dulbat de o oarecare doza de indolenta "da-l in ma-sa, ce-o sa-mi faca, e asa de mic". Dar daca nici macar 2 faruri de masina care le tin calea nu ii mai oresc, atunci deja te cam astepti la orice.

 

Zice cineva mai sus ca poate se uita la altceva. La ce naiba sa te uiti totusi, cand intri intr-o intersectie si vrei sa faci stanga? Inteleg sa mai bei un suc, cauti ceva in torpedou, te uiti in decolteul unei tipe, in linie dreapta, dar totusi sunt momente in care chiar ar trebui sa se uite naibii la drum.

 

In fine, ideea era: aveti grija mare, ca se pare ca altii nici macar de propria piele nu se intereseaza, nu mai zic de ce a celorlati participanti la trafic (nu conteaza numarul de roti).

 

Bafta multa tuturor!!!

 

PS numarul nu l-am retinut, era un vectra model mai vechi, arginitiu. La cum arata, nu cred ca are rost sa va faceti griji in trafic din cauza lui prea curand :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia Romana e mult prea ocupata cu luarea spagii...

Asta e motivul pentru care toti oligofrenii au permis!

 

 

bine zis. si multe astfel de specimene au masini puternice, care ce spun.... am masina buna, deci nu mor eu :cheers: dreaq sa'i ia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...