Sari la conținut

Viitor Accident


Jane Roe
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acu',daca tot am patit ce am patit, hai sa va zic si voua povestea mea de motociclist .

 

Microbul motocicletei l-am luat ca si voi toti de mic copil.... Schimbarea majora a aprut la mine, cand vecinul meu si-a cumparat o motocicleta de

 

"curse"... era MARFA si scotea un zgomot BESTIAL....

 

Avea succes la fete, avea motocicleta de curse, mergea si pe o roata...

Atunci mi-am propus sa fiu si eu motociclist....Sa fiu si eu ca vecinul meu...

 

Vecinul s-a mutat cu tot cu motocicleta, dar eu nu l-am uitat...si acum il tin minte....

 

Cand am implinit 12 ani, tata ( avea multi bani ) mi-a cumparat un scuter... vai ce mult m-am bucurat de el... De fapt cam 2 zile. Am incercat sa vad

 

"CAT BAGA MAXIM". Dezamagire.... Nu prindea mai mult de 50 km/h. Am venit acasa suparat rau si i-am zis tatalui meu ca si-a batut joc de mine cu asa

 

cadou.... doar sunt baiat mare si pot sa merg cu mai mult de 50. Aveam si argumente: vecinu' merge cu 60 si eu nu? Tata mi-a promis ca daca nu mai

 

chiulesc asa de mult de la scoala, imi ia un motor "ADEVARAT"...si mi-a luat un minsk de 125cmc... la 12 ani si jumate, mergeam cu 100 si ii intreceam

 

pe toti vecinii mei, chiar si pe aia cu 2-3 ani mai mari ca mine....

 

Ciudat: pe cand mergeam pe Minsk, cu noua mea prietena ca pasager ( aveam cam 80 ), mi-a facut semn un tip mai batran sa opresc. Am bagat tare in

 

frana si cred ca am si derapat putin... ( prietena mi-a zis ca nu a mai vazut asa o orire rapida ). Tipul era un bosorog cam la 45-50 de ani, imbracat

 

ca un scafandru, dar fara casca. Casca era pe ghidonul unui GODIN de chopper . Idiotul m-a intrebat daca o iubesc pe fata, daca imi place viata si

 

mi-a zis ca mi-am uitat casca acasa... Ce (cuvant urat). ce am nevoie de casca? Doar asa ma vad si vecinii la fata... Vad si ei cu cine ma plimb. L-am

 

injurat si am plecat pe o roata...

 

 

MARFA....

AM facut si eu 18 ani!!!

 

Am intrat la scoala de moto pentru carnet A

Ce dracu' este o joaca.....

tot pe minsk fac orele?

 

Instructorul ma intreaba daca am mai mers pe moto....( tot un pampalau de 50 ani , cu un jaf de bmw vechi ) I-am raspuns ca da si i-am si aratat ca

 

stiu sa ma dau pe o roata, sa trec rapid dintr-o treapta de viteza in alta....

Am luat examenul din prima incercare... Instructorul mi-a zis sa am mare grija ce fac pe strada, ca sunt cam inconstient.... ( saracu' om e dus cu

 

capu' .....la 50 de ani sa aiba un motor obosit de 230 kg si 70 cai )

 

 

Tata a fost promovat la serviciu, cu un salariu mai mare

 

 

Cadoul de ziua mea a fost un MOTOR adevarat de 1300 cmc... SUZ. GIXER...1300

 

 

Unii zic ca daca ai o "motoreta" de viteza e clar ca te expui unor pericole destul de mari..... HAHAHAHA! cea mai buna gluma din cate am auzit.

 

Pai am mai multa experienta pe 2 roti cat toti vecinii mei...Ce dracu' nu are tot 2 roti? nu are lant? nu are tot 4 viteze LOL ( a mea are 6 )

 

Nu este asa mai fratilor..... cu cat capacitatea este mai mare, esti mai jmeker.... cu cat ai mai multi cai putere cu atat esti mai kool....

 

Un bosorog pe o moto-cositoare (chopper) mi-a zis ca are aproape 100 000 km calare....; i-am dat imediat un raspuns care l-a pus in kur: " da ma, dar

 

in cat timp; eu cu asta fac si 250 km intr-o ora ". A dat din cap si a zambit ( cred ca e senil)

Casca nu port decat cand merg in orash sa nu iau amenda. La ce imi trebuie... Vara e o placere sa-ti bata vantul in fata...

 

Am auzit ca spre Cheia, vin motociclisti adevarati sa "puna genunchiul jos". Hai ca ma bag si eu, sa le arat ce motor am. Imi iau blugii, adidasii,

 

tricoul ala de motor, casca de 15 euroi( dar arata bine ) si ma duc cu ei la drum...Ce daca este primul drum cu Gicserita?

 

Abia am iesit din oras... moto asta pare nebuna, dar eu o stapanesc!! Ce naiba, doar am atata experienta pe 2 roti; sigur ma descurc. Bine ca are

 

frane bune. Drum intins... Hai sa vedem cat BAGA.. 100 150 280?

putin...ce dracu si vecinu are una de 1000 si a mers cu 310. ce ? eu nu pot?

V-am zis ca pot? 320KM/H cea mai mare viteza cu care am mers.... si inca mai mergea, dar nu am mai avut loc. Noroc ca am ca si martora pe vecina aia

 

buna care a mers cu mine ; saraca, s-a tinut bine de mine, ca altfel o pierdeam.

 

Nu mai ma duc la CHEIA... Nu am ce sa le mai arat alora.... sunt mai bun ca ei.! Ma intorc acasa...

 

Arcul de TRIUMF, Bucuresti... Semaforul este verde, mai am inca 3 km pana acasa, un fleac.

am cam 40 km/h si mai am 50m pana la semafor... se face galben, iar eu, eu nu prea stiu ce este FRANA, deci accelerez. in 50 m aveam cam 140km/h si

 

reusesc sa trec de intersectie, atunci cand aparea la semafor ROSU... ce daca, am trecut ? sunt bun . Apoi se face liniste si nu mai simt nimic.

 

 

Vad multi baieti care se plimba pe moto mici de 48 cmc... Suntem toti de aceeasi varsta, cam 17-19 ani... ei invata FRANAREA DE URGENTA, EI INVATA

 

POZITIA MOTOCICLISTULUI IN TRAFIC, TOTI AU CASTI SI ECHIPAMENT DE PROTECTIE...si mai important, invata cum sa fie atenti la trafic...

 

Vine si un bosorog calare pe o "combina" ( tot o motocicleta din aia mare si lenesa ) BMW K1200GT (parca) si imi zice ca eu nu am fost vazut in

 

trafic, si pentru asta sunt aici.... ziceti si voi acu' cum nu esti fazut cand mergi cu GIXERUL? nu este aberatie? nu toata lumea se uita la tine cand

 

ambalezi motorul? Mai ales la semafor?

 

P.S. Am aflat ca bosorogul a murit intr-un accident de masina. El conducecea "conserva", avea si familia cu el, cand un motociclist a intrat in el cu

 

peste 180 km/k ,pe contrasens. Normal ca idiotul de "conservar" a preferat sa-si omoare toata familia, desi putea sa reactioneze in 10 la minus unspe

 

secunde...si sa iasa pe camp, decat sa intre in motorul care mergea cu doar 3km/min ( 1 km la 20 sec , deci cam 50m/sec )

 

Motociclistul "CRIMINAL" este deja prieten cu mine, aici... a venit mai repede decat mosul... deja facem o liniuta impreuna...Sper sa fiu mai bun ca

 

el...nu ma intereseaza ce ziceti...

 

Cine? prieteni? familie? colegi? NU MA INTERESEAZA...

 

Sunt cu "ai mei" aici , sunt "vaccinat si fac ce vreau" , "care e treaba voastra"..." si pe 50cmc si pe 1000cmc la fel este" , " tocmai eu sunt ala cu ghinion?"

 

De cand sunt aici mereu am prieteni noi... asa ca NU MAI MA DERANJATI.

 

Va rog, lasati-ma in pace sa stau de vorba cu prietenii mei!

NU MAI VENITI

VA ROG

PURTATI ECHIPAMENT DE PROTECTIE

NU MAI ALERGATI UNDE NU E CAZUL

NU MAI DEPASITI UNDE NU AVETI LOC

MERGETI PRUDENT....

 

 

 

 

 

 

aici este mare aglomeratie...

 

 

 

VA UREZ ASFALT USCAT

 

 

 

bine spus,

sper sa nu se mai ajunga acolo sus calare pe motor,

bafta tuturor si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , trebuie rabdare, dar merita. Este cu sub inteles si ma mir ca cei grabiti (care alearga cu 2-300 km/h ) au timp sa citeasca.

 

Poti gasi destule definitii pentru BMW: combina , motocositoare , godin etc... :)

 

PS: termenul asta "GIXER" cred ca este un cuvant destul de pronuntat de noii adepti ai motociclismului . Cred ca este din colectia "nenea cat baga?" , "lol", "am mers cu 300 fratie!", etc.

 

 

PS2: GSXR 1300 Hayabusa

Editat de cristian78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , trebuie rabdare, dar merita. Este cu sub inteles si ma mir ca cei grabiti (care alearga cu 2-300 km/h ) au timp sa citeasca.

 

Poti gasi destule definitii pentru BMW: combina , motocositoare , godin etc... :blink:

 

PS: termenul asta "GIXER" cred ca este un cuvant destul de pronuntat de noii adepti ai motociclismului . Cred ca este din colectia "nenea cat baga?" , "lol", "am mers cu 300 fratie!", etc.

 

 

PS2: GSXR 1300 Hayabusa

 

 

Termenul asta, "GIXER" nu a fost ales la intamplare.... Ai perfecta dreptate. Pentru cine crezi ca am postat? Pentru cei de 40-60 ani care isi iau sotiile pe moto si pleaca la o plimbare de 2000 km? Pentru cei de 20 ani care merg pe moto ( nu "piloteaza" )? Nu. Acest mesaj este adresat celor intre 12-99 ani, cu care nu vreau sa ma intalnesc pe strada si nu va doresc nici voua. Este adresat tuturor "pilotilor de strada" , "reisarilor". Imi cer scuze daca am suparat pe cineva. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda bine ai spus, nici eu nu vreau sa ma intalnesc in trafic cu eroii carora le este dedicat acest excelent topic.

In cariera mea de peste 10 ani pe motor am vazut multi cretini de astia pe viu si pe bune ca nu-si merita o soarta mai buna.

Cel mai mult m-a frapat capitolul "depasirea pe 2 roti". Un capitol indisolubil legat de un altul mult mai dureros: "viteza pe 2 roti".

Niciodata nu am sa inteleg motivul pt care cei pe 2 roti apeleaza atat de des la depasire. Vorbesc aici despre depasirea conservelor aflate in miscare nu a celor oprite.

O conserva rar merge sub viteza legala. Si atunci de ce s-o depasesti? Doar ca sa te afli in treaba? Evident ca da.

Si eu am avut doua vitezane si le-am forjat la maxim dar numai in rarele cazuri cand eram singur pe drum. Asa imi potoleam setea de viteza. Evident ca astfel de ocazii se iveau rar totusi mie imi erau suficiente. Niciodata insa nu am fost atat de imbecil incat sa dau suta prin localitati la ore de trafic.

Voinicii de astazi observ ca baga suta in drum spre inmormantarea altor imbecili aidoma lor. Ok dar atunci totusi nu inteleg cum se asteapta sa mai poata posta pe aici la sfarsit de sezon.

Regula de aur care m-o tinut 10 ani pe motor fara nici un incident a fost celebra fraza din cartile lu Garcea referitoare la "viteza adaptata conditiilor de drum". O sintagma mega cunoscuta, mega ignorata dar totodata mega importanta. Tre sa ai intotdeauna, dar absolut intotdeauna viteza care sa-ti permita sa opresti daca imbecilul din conserva nu te observa. Alta regula derivata de aici e aceea ca atunci cand esti pe 2 roti esti intotdeauna ultimu pe lista de prioritati in orice intersectie te-ai afla si oricat de prioritar ar fi drumu pe care esti. Niciodata nu m-am bazat ca is pe drum cu prioritate. Intotdeauna am luat in calcul faptu ca imbecilul din conserva poate avea alta opinie vizavi de prioritatea mea. Asa ca trec prin intersectii astfel incat sa pot opri daca intalnesc vreun imbecil care a uitat cum e cu regulile sau pur si simplu nu m-a observat.

 

Si uitea asa am ajuns sa dau vitezanele (pe care nu aveam unde sa le forjez in siguranta) si sa-mi iau chopper. Alta viatza. Mult mai fun, mult mai safe, mult mai relaxant. In fine, faptu ca ai chopper sau vitezana e doar un parametru in ecuatia supravietuirii, importanta e atitudinea pe care o adopti in trafic.

Si sa va mai zic un secret voua eroilor traficului: inca n-am pomenit conservar care sa vrea dinadins sa va plezneasca in trafic. Cand se intampla se intampla din pura lor neatentie alaturi de care plusati voi cu vitezoanca absolut obscena cu care circulati. Evident ca cei pe 2 roti platesc toata "factura" rezultata din toata treaba asta. Cel mai adesea insa aceasta "factura" se plateste nu cu cardul(ce bine ar fi daca ar fi asa simplu) ci cu viatza, paralizia etc. Asta e riscul aventurii pe 2 roti.

Editat de albastru.vertical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda bine ai spus, nici eu nu vreau sa ma intalnesc in trafic cu eroii carora le este dedicat acest excelent topic.

In cariera mea de peste 10 ani pe motor am vazut multi cretini de astia pe viu si pe bune ca nu-si merita o soarta mai buna.

Cel mai mult m-a frapat capitolul "depasirea pe 2 roti". Un capitol indisolubil legat de un altul mult mai dureros: "viteza pe 2 roti".

Niciodata nu am sa inteleg motivul pt care cei pe 2 roti apeleaza atat de des la depasire. Vorbesc aici despre depasirea conservelor aflate in miscare nu a celor oprite.

O conserva rar merge sub viteza legala. Si atunci de ce s-o depasesti? Doar ca sa te afli in treaba? Evident ca da.

Si eu am avut doua vitezane si le-am forjat la maxim dar numai in rarele cazuri cand eram singur pe drum. Asa imi potoleam setea de viteza. Evident ca astfel de ocazii se iveau rar totusi mie imi erau suficiente. Niciodata insa nu am fost atat de imbecil incat sa dau suta prin localitati la ore de trafic.

Voinicii de astazi observ ca baga suta in drum spre inmormantarea altor imbecili aidoma lor. Ok dar atunci totusi nu inteleg cum se asteapta sa mai poata posta pe aici la sfarsit de sezon.

Regula de aur care m-o tinut 10 ani pe motor fara nici un incident a fost celebra fraza din cartile lu Garcea referitoare la "viteza adaptata conditiilor de drum". O sintagma mega cunoscuta, mega ignorata dar totodata mega importanta. Tre sa ai intotdeauna, dar absolut intotdeauna viteza care sa-ti permita sa opresti daca imbecilul din conserva nu te observa. Alta regula derivata de aici e aceea ca atunci cand esti pe 2 roti esti intotdeauna ultimu pe lista de prioritati in orice intersectie te-ai afla si oricat de prioritar ar fi drumu pe care esti. Niciodata nu m-am bazat ca is pe drum cu prioritate. Intotdeauna am luat in calcul faptu ca imbecilul din conserva poate avea alta opinie vizavi de prioritatea mea. Asa ca trec prin intersectii astfel incat sa pot opri daca intalnesc vreun imbecil care a uitat cum e cu regulile sau pur si simplu nu m-a observat.

 

Si uitea asa am ajuns sa dau vitezanele (pe care nu aveam unde sa le forjez in siguranta) si sa-mi iau chopper. Alta viatza. Mult mai fun, mult mai safe, mult mai relaxant. In fine, faptu ca ai chopper sau vitezana e doar un parametru in ecuatia supravietuirii, importanta e atitudinea pe care o adopti in trafic.

Si sa va mai zic un secret voua eroilor traficului: inca n-am pomenit conservar care sa vrea dinadins sa va plezneasca in trafic. Cand se intampla se intampla din pura lor neatentie alaturi de care plusati voi cu vitezoanca absolut obscena cu care circulati. Evident ca cei pe 2 roti platesc toata "factura" rezultata din toata treaba asta. Cel mai adesea insa aceasta "factura" se plateste nu cu cardul(ce bine ar fi daca ar fi asa simplu) ci cu viatza, paralizia etc. Asta e riscul aventurii pe 2 roti.

 

 

 

Hehehe, mari lucruri spui aici! Dar cine sa inteleaga? ( Sunt convins ca multi nu au avut rabdarea necesara sa citeasca tot ce am scris...) P Daca ajungi sa renunti la "vitezana" pentru "plimbare" pe 2 roti: RESPECT. Inseamna ca o sa ne mai intalnim pe drum, o sa ne salutam si fiecare o sa gandeasca: "cine este BOSOROGUL ALA CARE M-A SALUTAT?

 

Mda bine ai spus, nici eu nu vreau sa ma intalnesc in trafic cu eroii carora le este dedicat acest excelent topic.

In cariera mea de peste 10 ani pe motor am vazut multi cretini de astia pe viu si pe bune ca nu-si merita o soarta mai buna.

Cel mai mult m-a frapat capitolul "depasirea pe 2 roti". Un capitol indisolubil legat de un altul mult mai dureros: "viteza pe 2 roti".

Niciodata nu am sa inteleg motivul pt care cei pe 2 roti apeleaza atat de des la depasire. Vorbesc aici despre depasirea conservelor aflate in miscare nu a celor oprite.

O conserva rar merge sub viteza legala. Si atunci de ce s-o depasesti? Doar ca sa te afli in treaba? Evident ca da.

Si eu am avut doua vitezane si le-am forjat la maxim dar numai in rarele cazuri cand eram singur pe drum. Asa imi potoleam setea de viteza. Evident ca astfel de ocazii se iveau rar totusi mie imi erau suficiente. Niciodata insa nu am fost atat de imbecil incat sa dau suta prin localitati la ore de trafic.

Voinicii de astazi observ ca baga suta in drum spre inmormantarea altor imbecili aidoma lor. Ok dar atunci totusi nu inteleg cum se asteapta sa mai poata posta pe aici la sfarsit de sezon.

Regula de aur care m-o tinut 10 ani pe motor fara nici un incident a fost celebra fraza din cartile lu Garcea referitoare la "viteza adaptata conditiilor de drum". O sintagma mega cunoscuta, mega ignorata dar totodata mega importanta. Tre sa ai intotdeauna, dar absolut intotdeauna viteza care sa-ti permita sa opresti daca imbecilul din conserva nu te observa. Alta regula derivata de aici e aceea ca atunci cand esti pe 2 roti esti intotdeauna ultimu pe lista de prioritati in orice intersectie te-ai afla si oricat de prioritar ar fi drumu pe care esti. Niciodata nu m-am bazat ca is pe drum cu prioritate. Intotdeauna am luat in calcul faptu ca imbecilul din conserva poate avea alta opinie vizavi de prioritatea mea. Asa ca trec prin intersectii astfel incat sa pot opri daca intalnesc vreun imbecil care a uitat cum e cu regulile sau pur si simplu nu m-a observat.

 

Si uitea asa am ajuns sa dau vitezanele (pe care nu aveam unde sa le forjez in siguranta) si sa-mi iau chopper. Alta viatza. Mult mai fun, mult mai safe, mult mai relaxant. In fine, faptu ca ai chopper sau vitezana e doar un parametru in ecuatia supravietuirii, importanta e atitudinea pe care o adopti in trafic.

Si sa va mai zic un secret voua eroilor traficului: inca n-am pomenit conservar care sa vrea dinadins sa va plezneasca in trafic. Cand se intampla se intampla din pura lor neatentie alaturi de care plusati voi cu vitezoanca absolut obscena cu care circulati. Evident ca cei pe 2 roti platesc toata "factura" rezultata din toata treaba asta. Cel mai adesea insa aceasta "factura" se plateste nu cu cardul(ce bine ar fi daca ar fi asa simplu) ci cu viatza, paralizia etc. Asta e riscul aventurii pe 2 roti.

 

 

 

Hehehe, mari lucruri spui aici! Dar cine sa inteleaga? ( Sunt convins ca multi nu au avut rabdarea necesara sa citeasca tot ce am scris...)

 

Daca ajungi sa renunti la "vitezana" pentru "plimbare" pe 2 roti: RESPECT. Inseamna ca o sa ne mai intalnim pe drum, o sa ne salutam si fiecare o sa gandeasca: "cine este BOSOROGUL ALA CARE M-A SALUTAT? :P :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, dupa primele randuri deja ma enervasem, pe urma am inteles mesajul...Bine spusa povestea, unii or sa se recunoasca in ea si or sa te balacareasca, dar asta e, poate ceilalti pricep ceva.

 

Cei care se recunosc in ea nu o sa aiba rabdare sa citeasca povestea,fi sigur ca au altceva mai impoirtant de facut ...poate o intriga pe net cu fetele,sau un shooter mai energizant ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule da' nici nu te-ai dat amre cu trecutul tau... recunosc ca si eu la 10 ani deja mergeam pe motor... si pe o roata (poveste similara cu a ta) dar spre deosebire de tine am purtat mereu casca... si nu e pt politie ci pt simplu fapt ca vreau sa prind si urmatoarea tura pe motor. Am citit povestea ta dar... mai mult m-am enervat pt ca prea te lauzi, si ce vrei sa spui prin chestiile alea ca nu vrei sa dai anumiti motociclisti in trafic? Fi atent o chestie ce am invatat de la prieteni cand imi ziceau sa merg cu grija, ziceam la fel ca tine ca vorbesc prostii dar cand ajungi sa ai aproape 300.000 km pe motor incepi sa intelegi ce isneamna reflex, ce inseamna viteza... ce inseamna sa fi bun. Sfat pt tine... vrei curse baga-te i ncampionatul national, baga-te la MotoGP, baga-te cu rossi la un challenge! Daac esti asa de bun... Oricum mult prea trsa de par chestia asta si crede-ma ca motoarele alea lenese de care ziceai tu alea sunt puterea adevarata, daca tu ti un motor de ala de 300-350-400 kg pe drum si faci si manevre de evitare atunci esti bun pana atunci motociclist de ala de cartier care se da in adidasi si dupa aceea il plang toti ca si-a rupt gatu'! Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce oare numai celor cu vitezane nu le place textul?? se simt cu musca pe caciula?? :banana: :crack: ...sa aveti mult noroc si asfalt uscat..

 

 

O sa verific daca sunt gelat si/sau limitat un pic mai tarziu, pana atunci raman la parerea ca textu e tras de par la modu melodramatic si ca niste poze cu accidente fatale/fracturi/deste rupte/inmormantari si alte dragalasenii d-astea ar fi mult mai educative.

 

PS. Topicu asta chiar trebuie sa stea la "Accidente"?

 

 

bre, nene..scuze, dar te prinzi mai greu.. :bounce: ..mai citeste odata textul..e un text care ii "inteapa" ironic pe gelatii care primesc cadou de la mamica si taticu' un motor de 1300 cmc si 170 de cai, la 18 ani..lasa, iti mai explic la o :friends:

 

Omule da' nici nu te-ai dat amre cu trecutul tau... recunosc ca si eu la 10 ani deja mergeam pe motor... si pe o roata (poveste similara cu a ta) dar spre deosebire de tine am purtat mereu casca... si nu e pt politie ci pt simplu fapt ca vreau sa prind si urmatoarea tura pe motor. Am citit povestea ta dar... mai mult m-am enervat pt ca prea te lauzi, si ce vrei sa spui prin chestiile alea ca nu vrei sa dai anumiti motociclisti in trafic? Fi atent o chestie ce am invatat de la prieteni cand imi ziceau sa merg cu grija, ziceam la fel ca tine ca vorbesc prostii dar cand ajungi sa ai aproape 300.000 km pe motor incepi sa intelegi ce isneamna reflex, ce inseamna viteza... ce inseamna sa fi bun. Sfat pt tine... vrei curse baga-te i ncampionatul national, baga-te la MotoGP, baga-te cu rossi la un challenge! Daac esti asa de bun... Oricum mult prea trsa de par chestia asta si crede-ma ca motoarele alea lenese de care ziceai tu alea sunt puterea adevarata, daca tu ti un motor de ala de 300-350-400 kg pe drum si faci si manevre de evitare atunci esti bun pana atunci motociclist de ala de cartier care se da in adidasi si dupa aceea il plang toti ca si-a rupt gatu'! Asfalt uscat tuturor!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce oare numai celor cu vitezane nu le place textul?? se simt cu musca pe caciula?? :peace: :bounce: ...sa aveti mult noroc si asfalt uscat.

Wow, felicitari, ai inteles fix ce trebuia din reply-ul meu :crack: Asfalt uscat si mult noroc, probabil o sa ai nevoie.

bre, nene..scuze, dar te prinzi mai greu.. :banana: ..mai citeste odata textul..e un text care ii "inteapa" ironic pe gelatii care primesc cadou de la mamica si taticu' un motor de 1300 cmc si 170 de cai, la 18 ani..lasa, iti mai explic la o :friends:

E incredibil cata frustrare s-a putut aduna in thread-ul asta. Traume din tinerete, oare? Cand va uitati cu jind dupa motoarele care zburau pe langa voi, visand la ziua cand va veti putea permite unul? Culmea, si eu faceam la fel. Si stiti ceva? Tough fucking luck. Oamenii diferiti au posibilitati diferite, asta-i viata, pisica neagra, ghinion samd. Dar de aici si pana la concluzia ca unii sunt "mai motociclisti" decat altii (da, stiu ca gradul de comparatie nu e folosit corect, scutiti-ma de lectia de literatura) e cale lunga, oameni buni. Lunga si ilogica. Daca parintii vostri s-ar fi oferit sa va cumpere motoare cand erati mai tineri, ati fi acceptat? Daca raspunsul e "da", toata povestea asta cu "gelatii" e 100% frustrare si ipocrizie. Ai mei nu au vrut sa-mi ia motor cand eram tanar, astazi le multumesc pentru asta. Altii traiesc dupa alte reguli si principii, e viata lor, mai departe e o chestiune de selectie naturala care e foarte putin probabil sa va afecteze direct, deci n-are rost sa va futa atat grija de altii. Doh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi mam intalnit cu un tip care se uita la cebereu meu...m-a intrabat daca e de 600 ....dupa care mi-a spus ca tocmai si-a luat si el primu' motor, un r6 ca il poate stapani (pe la 25 de ani tipu)

 

concluzionand : o poveste interesanta, bun topicul si optimist gandind asfalt uscat stapanitorilor de cai putere ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Salut tuturor,

 

Eu sunt si sofer si motociclist, am permis de 12 ani (de moto din 2002 dar merg pe moto de la 15 ani) si conduc in fiecare zi si am pretentia ca stiu ce vorbesc mai ales ca nu am avut decat 3 accidente (f. usoare, cu auto) ce nu au fost din vina mea.

 

De vina sunt si soferii si motociclistii pt ca la fel cum sunt soferi dobitoci la fel sunt si motociclisti dobitoci.

 

Problema e-n felul urmator, pe moto nu ai voie sa gresesti indiferent daca ai viteza sau nu, merg in fiecare zi la munca cu motorul (Suzuki VX800) si evit in fiecare zi un accident ce putea fi mai grav sau mai usor, pana acum m-a salvat numai atentia sporita, ma gandesc insa ce se va intampla in ziua care poate din cine stie ce motiv voi ?lasa garda jos?.

 

Auzim mereu de accidente cu moto, din cate vad majoritatea au avut ca protagonisti baieti cu motoare de viteza, bine echipati, geci, manusi, cotiere, genunchiere and stuff, genul care tureaza motoarele la blana cand ajung la Arc dar ei merg cu 2km/h, genul acesta de motoristi este unul care are impresia ca este cel putin Valentino Rossi desi nici ala nu cred ca ar face fata junglei de la noi.

 

Poate sansa mea a fost ca stau in Mogosoaia si am avut destul camp si padure la dispozitie pt a prinde experienta pe moto plus ca din acest motiv nu am iesit niciodata pe sosea pana nu am luat permisul desi am detinut 4 motoare pana sa iau permisul.

 

Foarte rar accidente cu enduro sau choppere, acestia sunt genul care au deja ceva experienta si sunt totodata constienti de limitele motoarelor lor. Foarte multi inconstienti isi cumpara motoare puternice din prima, cunosc pe cineva care si-a luat un R1, dupa ce am facut o tura cu ea si am vazut cum topaie spatele la denivelari pe care alte motoare nici nu le simt i-am zis sa o dea ca-si va rupe gatul cu ea, ma indoiesc ca ma va asculta.

 

Degeaba esti nevinovat intr-un accident daca nu ti-ai luat toate masurile de siguranta, pe 2 roti nu e ca pe 4 unde mai mereu scapi nevatamat.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

isi va rupe sau nu gatul cu ea?, vor urma poate, cele 15 pagini de RIP-uri?, pe cine ar trebui sa intereseze oricum nu-l va interesa, concluzia?

in secunda 2 cel putin un zevzec isi va lua fix una de 1300 si povestea va continua devenind un serial de succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da e o moda sa se faca topciuri d-astea cu scenarii tragice si patetice?

Toata lumea isi exerseaza talentele de scriitor pe forumul asta? :friends:

Editat de nuka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da e o moda sa se faca topciuri d-astea cu scenarii tragice si patetice?

Toata lumea isi exerseaza talentele de scriitor pe forumul asta? :friends:

 

e forum literar, asta e topicu pentru tineretul de la cerc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule... esti nebun!

sigur nu erai fumat cand ai scris cartea asta?

orice s-ar zice, ai imaginatie...mi-a placut finalul cu " aici e deja aglomerat, nu mai veniti "

iti dau un sfat: vorbeste cu sergiu nicolaescu..poate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule... esti nebun!

sigur nu erai fumat cand ai scris cartea asta?

orice s-ar zice, ai imaginatie...mi-a placut finalul cu " aici e deja aglomerat, nu mai veniti "

iti dau un sfat: vorbeste cu sergiu nicolaescu..poate....

 

daca nu eram "nebun", nu eram pe forumul moto....

chestia cu imaginatia, ... ai dreptate, o am....si inca incerc sa sacap de ea...

cu sergiu nicolaescu nu vreau sa vorbesc pt ca este PSD-ist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ii este locul aici sau nu, dar gasesti in mare cam ceea ce se intampla pe drumurile noastre, fapte de care citim pe acest forum.

Nu sunt critic literar precum altii, mie mi-a placut ideea, poate poate ne vom recunoaste in randuri si ne va mai potoli excesul de inconstienta.

 

Mi-a placut enorm replic acelui nenea " Ce ... ?!!? Tu ai stat sa citesti tot" ..... aia a facut toti banii.. f tare, chiar f tare .... Pt cei ce nu au rabdare sa citeasca sugerez sa postati si in braille.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...