Sari la conținut

Accident Muzeul Satului


kawasaki_axx
 Share

Postări Recomandate

Dimineata pe la ora 9 veneam cu masina dinspre P-ta Presei Libere catre Arcul de Triumf pe banda din mijloc ...in apropierea trecerii de pietoni de la Muzeul Satului am redus viteza pentru a opri si acorda prioritate de trecere pietonilor ce traversau strada dinspre Tineretului spre muzeu . In acest timp imi arunc privirea catre oglinzi ,stanga dreapta sa ma asigur ca si ce-i din spate reduc si opresc si ..ce apuc sa vad cand privesc dreapta ? Un baiat pe la 35 de ani pe scuter derapeaza pe prima banda pe o dara de ulei ,pierde controlul si cade rau ,in asa fel incat se rostogoleste de cateva ori si pe sosea si pe bordura dand cu casca OPEN FACE si cu fata de pamant de cate ori atingea pamantul iar scuterul se tot duce si se opreste pe trecerea de pietoni .Moment naspa rau ! Opresc imediat linga trecerea de pietoni (unde-i scuarul ),sar din masina si alerg spre el .Multumesc celor ce au fost pe faza si au oprit ,ca sa nu-l faca covoras si il tin putin nemiscat pe baiat .El cam sifonat si speriat ,nu se putea ridica .Cu 2-3 soferi care au vazut si ei faza ii luam scuterul din drum si ne ocupam de baiat ...isi revine ,dar nu poate merge , asa ca il luam usor pe sus si il punem pe o banca de langa drum .Vreau sa sun la salvare refuza ,ma ofer sa-l duc personal la spital acelasi refuz ,mai stau un pic cu el macar sa ma asigur ca isi revine si sa-i controlez starea dupa care il rog sa-si sune macar apropiatii sa vina si sa-i ia scuterul si sa se ocupe de starea lui .

Daca nu avea casca chiar si open face cu toate ca fata ii era raschetata de bordura si asfalt acolo ramanea si dadeam cu rip sau auzeam de el la stiri ! Sincer am fost placut surprins ca au sarit in ajutor cativa soferi !!! Stiti de ce ? pentru ca cei din spatele lui l-au ocolit si si-au continuat drumul ! Ciudat nu ?

Am plecat putin agitat si ingrijorat de starea lui ,pentru ca a refuzat aproape orice ajutor ,lasandu-l in seama a 2 baieti care lucrau acolo la drum ,ramanad sa apara prietenii sau familia scuteristului ...

 

P.S.

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata pe la ora 9 veneam cu masina dinspre P-ta Presei Libere catre Arcul de Triumf pe banda din mijloc ...in apropierea trecerii de pietoni de la Muzeul Satului am redus viteza pentru a opri si acorda prioritate de trecere pietonilor ce traversau strada dinspre Tineretului spre muzeu . In acest timp imi arunc privirea catre oglinzi ,stanga dreapta sa ma asigur ca si ce-i din spate reduc si opresc si ..ce apuc sa vad cand privesc dreapta ? Un baiat pe la 35 de ani pe scuter derapeaza pe prima banda pe o dara de ulei ,pierde controlul si cade rau ,in asa fel incat se rostogoleste de cateva ori si pe sosea si pe bordura dand cu casca OPEN FACE si cu fata de pamant de cate ori atingea pamantul iar scuterul se tot duce si se opreste pe trecerea de pietoni .Moment naspa rau ! Opresc imediat linga trecerea de pietoni (unde-i scuarul ),sar din masina si alerg spre el .Multumesc celor ce au fost pe faza si au oprit ,ca sa nu-l faca covoras si il tin putin nemiscat pe baiat .El cam sifonat si speriat ,nu se putea ridica .Cu 2-3 soferi care au vazut si ei faza ii luam scuterul din drum si ne ocupam de baiat ...isi revine ,dar nu poate merge , asa ca il luam usor pe sus si il punem pe o banca de langa drum .Vreau sa sun la salvare refuza ,ma ofer sa-l duc personal la spital acelasi refuz ,mai stau un pic cu el macar sa ma asigur ca isi revine si sa-i controlez starea dupa care il rog sa-si sune macar apropiatii sa vina si sa-i ia scuterul si sa se ocupe de starea lui .

Daca nu avea casca chiar si open face cu toate ca fata ii era raschetata de bordura si asfalt acolo ramanea si dadeam cu rip sau auzeam de el la stiri ! Sincer am fost placut surprins ca au sarit in ajutor cativa soferi !!! Stiti de ce ? pentru ca cei din spatele lui l-au ocolit si si-au continuat drumul ! Ciudat nu ?

Am plecat putin agitat si ingrijorat de starea lui ,pentru ca a refuzat aproape orice ajutor ,lasandu-l in seama a 2 baieti care lucrau acolo la drum ,ramanad sa apara prietenii sau familia scuteristului ...

 

P.S.

Asfalt uscat !

cum.....conservarii sa ne surprinda placut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum.....conservarii sa ne surprinda placut?

 

Hai ma ca nu toti sunt animale, unii mai sunt si oameni! :)

Foarte urata treaba cu pata de ulei, insanatosire grabnica scuteristului! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce a refuzat sa mearga la spital? ajutor..etc..? mey, eu auzisem ca au maievadat unii !..daca scuterul este furat? trebuia chemata o salvare..parerea meapoate ne lamureste lupul de noapte!

 

tocmai am primit un mass : Orestte . (06.06.2008 07:54:29): azi dim mi-au furat motoru orice detaliu e f important 0721535377 wr 450 an 2003 albastru (motor din iasi... informatia e buna din orice oras)!!!. scz de mass. multumesc

 

daca mi fura cineva scuterul sau moto si cade cu el..lumea sare sa l ajute, e normal..dar eu raman cu paguba!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce a refuzat sa mearga la spital? ajutor..etc..? mey, eu auzisem ca au maievadat unii !..daca scuterul este furat? trebuia chemata o salvare..parerea meapoate ne lamureste lupul de noapte!

 

tocmai am primit un mass : Orestte . (06.06.2008 07:54:29): azi dim mi-au furat motoru orice detaliu e f important 0721535377 wr 450 an 2003 albastru (motor din iasi... informatia e buna din orice oras)!!!. scz de mass. multumesc

 

daca mi fura cineva scuterul sau moto si cade cu el..lumea sare sa l ajute, e normal..dar eu raman cu paguba!

 

Daca era furat il bagau intr-o masina ceva si nu fugea cu el cu tot cu nr de inmatriculare si cu cheile lui la el ..nu crezi ?

SI daca omul refuza categoric ajutorul ,ce sa fac sa trag de el ?M-am asigurat ca isi revine ,ca cineva va veni sa se ocupe de el si ca nu e pe moarte .Mai mult de atat ce puteam face ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult de atat ce puteam face ?

 

Ti-ai facut datoria de cetatean si de motociclist. Mai mult de atat nu aveai ce face! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce a refuzat sa mearga la spital? ajutor..etc..? mey, eu auzisem ca au maievadat unii !..daca scuterul este furat? trebuia chemata o salvare..parerea meapoate ne lamureste lupul de noapte!

 

tocmai am primit un mass : Orestte . (06.06.2008 07:54:29): azi dim mi-au furat motoru orice detaliu e f important 0721535377 wr 450 an 2003 albastru (motor din iasi... informatia e buna din orice oras)!!!. scz de mass. multumesc

 

daca mi fura cineva scuterul sau moto si cade cu el..lumea sare sa l ajute, e normal..dar eu raman cu paguba!

 

 

E adevarat ca paguba ramane, dar nici nu am putea sa ne oprim si sa cerem actele la control inainte sa il ajutam. Sper ca e ok omul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudata faza cu refuzul de a apela la salvare cat si cu dusul la spital. care o fi logica ?

clar ca avea ceva de ascuns......sunt prin tara cate o duzina in fiecare oras

daca pica si nu au parcat....doamne fereste....dispar...predomina lipsaa carnet si moto fara numar.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e prima reactie dupa un accident mai ales pt un om care considera ca nu are mare branza si uraste spitalele.. la fel am reactionat si eu la accident .. da mai nasol e ca la mine a fost de curatat cusut etc etc si pan la urma tot la floreasca am ajuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In viziunea mea ar fi trebuit sa chemi salvarea indiferent de opinia lui. E posibil sa fi fost certat cu legea dar daca spui ca a dat cu capul de bordura, chiar si cu casca, un control la urgenta e binevenit, plus ca factorul "soc" te face uneori sa nu spui cele mai intelepte lucruri.

Felicitari pentru prezenta de spirit, oricum daca nu opreai tu mira-m-as sa fi oprit cei care te-au ajutat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau starea de soc nu l-a lasat sa-si dea acceptul de a fi chemata o salvare, sau se credea in starea sa ajunga singur, sau nu avea asigurare, sau nu poseda permis pentru scuter...

Bine pana la urma ca este bine, ca n-a ramas cu o bucata de bordura infipta in cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudata faza cu refuzul de a apela la salvare cat si cu dusul la spital. care o fi logica ?

 

eu am avut o cazatura cu mobra in belgia si nu aceam asigrare de saatate. mobra a cazut pe mine si ne-am dus taras.. nu s-au oprit asa muti cum ma astptam, m-au scos de sub mobra si au vrut sa cheme salvarea.. m-am ridicat desi am dureau toate si i-am rugat sa nu o cheme ca sunt ok ... am ajuns acasa unde am adormit de durere... nu aveam nimic rupt si nu vroiam sa ajung al spitam ca nu imi permiteam ..

 

 

In viziunea mea ar fi trebuit sa chemi salvarea indiferent de opinia lui. E posibil sa fi fost certat cu legea dar daca spui ca a dat cu capul de bordura, chiar si cu casca, un control la urgenta e binevenit, plus ca factorul "soc" te face uneori sa nu spui cele mai intelepte lucruri.

Felicitari pentru prezenta de spirit, oricum daca nu opreai tu mira-m-as sa fi oprit cei care te-au ajutat :)

 

 

este enervant cand toata lumea stie ce e mai bine pentru mine.. daca omul nu vrea salvare, nu vrea salvare. poate nu are bani de salvare si de spital si nici asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi serviciile de urgenta sunt gratuite si pentru cei fara asigurare.

Iar daca e ceva de plata te lasa sa mori , nu te vindeca si apoi te pune sa platesti ca in Belgia.

Nu dai banu te lasa sa mori . E mai logic ... impaca pe toata lumea .

 

Oricum oamenii si-au facut datoria fata de scuterist, l-au intrebat una alta, s-au ofeirt sa il duca la spital , l-au tinut de vorba.

E greu si imoral sa ii judecam acuma ca au procedat gresit.

 

Success si aveti grija !

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e prima reactie dupa un accident mai ales pt un om care considera ca nu are mare branza si uraste spitalele.. la fel am reactionat si eu la accident .. da mai nasol e ca la mine a fost de curatat cusut etc etc si pan la urma tot la floreasca am ajuns

da, e posibil sa nu fi avut nimic in neregula, ci din cauza socului sa aiba reactia asta de care spui tu. si eu as avea aceeasi reactie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am spus de la bun inceput! trebuia legitimat pe loc! ceva nu e bine aici..a dat cu capul de bordura, cu fata, nu putea sa mearga, l ai pus pe o banca..sa ce? daca dupa ce plecai de acolo, facea asta o hemoragie si crapa?

 

Propun un topic...toti care au timp liber, sa puna nr de tele pe forum! in caz de accident, scandal, martori..sa sunam si sa vina cine poate! eu pot fi sunat 24/24 la 0727 316 820 ptr BUCURESTI! trebuie sa ne adunam oamenni buni! sa ne ajutam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am spus de la bun inceput! trebuia legitimat pe loc! ceva nu e bine aici..a dat cu capul de bordura, cu fata, nu putea sa mearga, l ai pus pe o banca..sa ce? daca dupa ce plecai de acolo, facea asta o hemoragie si crapa?

 

Propun un topic...toti care au timp liber, sa puna nr de tele pe forum! in caz de accident, scandal, martori..sa sunam si sa vina cine poate! eu pot fi sunat 24/24 la 0727 316 820 ptr BUCURESTI! trebuie sa ne adunam oamenni buni! sa ne ajutam!

 

Am notat !

 

eu am spus de la bun inceput! trebuia legitimat pe loc! ceva nu e bine aici..a dat cu capul de bordura, cu fata, nu putea sa mearga, l ai pus pe o banca..sa ce? daca dupa ce plecai de acolo, facea asta o hemoragie si crapa?

 

Propun un topic...toti care au timp liber, sa puna nr de tele pe forum! in caz de accident, scandal, martori..sa sunam si sa vina cine poate! eu pot fi sunat 24/24 la 0727 316 820 ptr BUCURESTI! trebuie sa ne adunam oamenni buni! sa ne ajutam!

 

Am notat !

 

P.S.

Trebuie sa marturisesc ca acum 2 ani cand am cazut cam in acelasi mod am procedat si eu ...Dar ,am procedat asa pentru ca in cazul in care ajungeam la spital ,doctorii se sesizau si anuntau militia si urma sa ma ia la intrebari ...poti avea probleme in sensul asta pentru ca asa le dovedesti ca nu esti capabil sa mergi pe 2 roti si suporti eventualele consecinte ,adica dai iar de carnet ! Multi dintre voi stiti asta si altele asa ca fiti atenti si putin mai rezervati !Multi au scutere dar nu au cursurile de legislatie .Mai explicit de atat nu pot fi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru ajutorul dat colegului nostru. Se pare ca a ajuns la spital pana la urma.

Este coleg cu mine si Homar. Nu are probleme decat cu genunchiul din cate am auzit. In rest e ok.

Nu e cazul sa banuiti altceva. Pur si simplu nu a vrut, initial. Apoi a mers. Nu a furat nimic sau alte bazaconii.

 

Multumim inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru ajutorul dat colegului nostru. Se pare ca a ajuns la spital pana la urma.

Este coleg cu mine si Homar. Nu are probleme decat cu genunchiul din cate am auzit. In rest e ok.

Nu e cazul sa banuiti altceva. Pur si simplu nu a vrut, initial. Apoi a mers. Nu a furat nimic sau alte bazaconii.

 

Multumim inca odata!

 

 

In acest caz ne retragem cuvintele si uram colegului multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

de ce a refuzat sa mearga la spital? ajutor..etc..? mey, eu auzisem ca au maievadat unii !..daca scuterul este furat? trebuia chemata o salvare..parerea meapoate ne lamureste lupul de noapte!

 

 

Unii refuza pur si simplu, un prieten de-al meu a cazut cu mobra in drum spre Medias si au oprit vreo 3 soferi si l-au ajutat sa ridice mobra si efectele personale, in afara de asta oamenii insistau sa scheme salvarea iar asta a refuzat desi se taiase in carena de fata si-i curgea sange ca la balamuc. Cand a ajuns in oras s-a dus singur la spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...