Sari la conținut

diferente intre un motor de 2 si 4 timpi!


soriyn17
 Share

Postări Recomandate

La motoarele mici (50cc, 125cc chiar 250cc) se foloseshte mai mult 2T pentru ca astfel compenseaza cilindreea mica. Deci daca vrei un scuter mai nervos, e recomandat unul 2T.

Editat de wabit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:drink: hai ca tu iti bati joc de noi, chiar nu stii ce inseamna?

 

sunt niste motociclete cu un anumit aspect, cum ar fi ala rosu de la semnatura lui dmw.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:drink:  hai ca tu iti bati joc de noi, chiar nu stii ce inseamna?

 

sunt niste motociclete cu un anumit aspect, cum ar fi ala rosu de la semnatura lui dmw.

197401[/snapback]

care e faza?dak de abia akum am intrat si eu in domeniul scuterelor(motocicletelor)de unde vrei sa stiu?din stele? :laugh: u te-ai nascut invatat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soriyn17 cam cati ani tu ? :nono:

 

se invata la fizica clasa a 7-a parca diferentele dintre motoare .

198084[/snapback]

 

 

conteaza catzi ani are????

 

 

diferentza intre teorie shi practica e imensa!!!!

 

ce invetzi la fizica!!! poate doar cum functzioneaza!!!fiabilitatea e alta chestie!!! shi mai sunt mii de chestii care nu au nici o legatura cu fizica!!!

 

:bounce: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conteaza catzi ani are????

diferentza intre teorie shi practica e imensa!!!!

 

ce invetzi la fizica!!! poate doar cum functzioneaza!!!fiabilitatea e alta chestie!!! shi mai sunt mii de chestii care nu au nici o legatura cu fizica!!!

 

:crack:  :crack:  :nono:

198268[/snapback]

:crack: Mesri dmw!asea este!si ...poate se invata la tine ... :D georgeb....k la mine la scoala distractia era pe primul loc!!!!!u esti tocilar???

soriyn17-----iti zice ceva de varsta mea???????? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

offtopic:

nu se invata frate intr-a 7`a.. chiar am fost la orele de fizica dintr-a 7`a :birthday:)

Ontopic:

Din auzite spun: Se zice ca cele 2T se uzeaza mult mai repede ...si datorita turatiilor mari la care sunt facute sa mearga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2t:

+usurinta fabricatiei, piese mai putine, nema culbutoare,supape,arbore cu came, pompa de ulei ca la 4t, este mult mai nervos ca si 4t

-consum din cauza ca prin baleiaj se elimina si o parte din benzina

-utere

-uzura din cauza turatiilor

-polueaza mai mult din cauza arderii combustibilului cu ulei in el

4t:

+viata mai lunga

+mai eficiente,fiabile

+consum mai redus ca la 2t

-mai multe piese in miscare, deci mai multe posibile probleme

 

alte chestii nu imi mai amintes ca ii 1 noaptea..:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2t:

+usurinta fabricatiei, piese mai putine, nema culbutoare,supape,arbore cu came, pompa de ulei ca la 4t, este mult mai nervos ca si 4t

-consum din cauza ca prin baleiaj se elimina si o parte din benzina 

-utere

-uzura din cauza turatiilor

-polueaza mai mult din cauza arderii combustibilului cu ulei in el

4t:

+viata mai lunga

+mai eficiente,fiabile

+consum mai redus ca la 2t

-mai multe piese in miscare, deci mai multe posibile probleme

 

alte chestii nu imi mai amintes ca ii 1 noaptea..:crack:

214278[/snapback]

LOL..MERSI MAH...

PAKAT K NU SE FACE UN RS125 IN 4 TIMPI:(

SI..NU E 1 NOAPTEA..E 12:47 :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RS in 4 timpi nu se face ca ii neprofitabil din punct de vedere al clientului sa cumpere un motor in 4 timpi de cilindree mica.Un motor in 2 timpi de 125 e mult mai nervos decat unul in 4t. Exemplul cel mai bun care ti-l pot da este cel al motocicletelor MZ si Simson de 250, amandoua produse in aceeasi perioada, cu aceasi putere (14 CP), dar MZ-ul avand un demaraj net superior Simsonului si viteze maxime egale. In concluzie, optiunea mea este urmatoarea : pana la 250 in 2 timpi, de la 250 inclolo 4 timpi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL..MERSI MAH...

PAKAT K NU SE FACE UN RS125 IN 4 TIMPI:(

SI..NU E 1 NOAPTEA..E 12:47 :crack:

214280[/snapback]

echivalentul este cbr 125 in 4 timpi, dar are doar 15 cai nelimitat, fata de 32 ai rs 125 nelimitat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

echivalentul este cbr 125 in 4 timpi, dar are doar 15 cai nelimitat, fata de 32 ai rs 125 nelimitat

214531[/snapback]

stiu si eu de honda cbr...dar nu prea ma tenteaza..nush de ce... :crack:

u ai alege honda in locul apriliei???

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu si eu de honda cbr...dar nu prea ma tenteaza..nush de ce... :crack:

u ai alege honda in locul apriliei???

:crack:

214655[/snapback]

la 125 in nici un caz.

cbr 125 e o motocicleta pt categoria a1, pe cand rs 125 e o motocicleta serioasa, chiar periculoasa pt un incepator

Oricum nu vreau sa ma bag intr-o poleemica referitoare la marca aia sau aialalta. Nu am bani nici macar de un scuter chinezesc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 125 in nici un caz.

cbr 125 e o motocicleta pt categoria a1, pe cand rs 125 e o motocicleta serioasa, chiar periculoasa pt un incepator

Oricum nu vreau sa ma bag intr-o poleemica referitoare la marca aia sau aialalta. Nu am bani nici macar de un scuter chinezesc :crack:

214946[/snapback]

adik ce vrei sa zici ...eu dau aku pt a1 si asta vreau sa iau...crezi k e mai buna honda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil vrea sa zica ceva de genu ca honda e mai blanda decat aprilia si ca probabil s-ar preta mai bine la potentialul teribilism al incepatorilor...si ca probabil iti trebe cojones serioase ca sa ai o aprilia sub poponeata si sa te abtii sa-i dai 170 sau cat drac prinde prin bucuresti.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil vrea sa zica ceva de genu ca honda e mai blanda decat aprilia si ca probabil s-ar preta mai bine la potentialul teribilism al incepatorilor...si ca probabil iti trebe cojones serioase ca sa ai o aprilia sub poponeata si sa te abtii sa-i dai 170 sau cat drac prinde prin bucuresti.. :crack:

215044[/snapback]

 

Atat de mult prinde? Damn... Si(sper si eu,am voie sa visez) GS500 prinde 160 max...nu ca as avea eu intentia sa merg cu viteza asta, cel putin nu pana nu capat experienta.

Despre motorul de 2T, si cel de 4T eu am invatat in cls.a- 11-a....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil vrea sa zica ceva de genu ca honda e mai blanda decat aprilia si ca probabil s-ar preta mai bine la potentialul teribilism al incepatorilor...si ca probabil iti trebe cojones serioase ca sa ai o aprilia sub poponeata si sa te abtii sa-i dai 170 sau cat drac prinde prin bucuresti.. :crack:

215044[/snapback]

sebby sa stii k cojones am destul :crack: ...dar nu sunt kiar atat de nebun sa-i dau 170 ,mai ales prin oras...si mai ales k sunt incepator... :crack:

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat de mult prinde? Damn... Si(sper si eu,am voie sa visez) GS500 prinde 160 max...nu ca as avea eu intentia sa merg cu viteza asta, cel putin nu pana nu capat experienta.

Despre motorul de 2T, si cel de 4T eu am invatat in cls.a- 11-a....

215059[/snapback]

sa stii k prinde...k doar e cea mai rapida din seria ei...dar e de mentionat k limitata mere pe la 120 si nelimitata..la 180... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motoare in general:

4 timpi e mai linistit, nu iti ofera surprize

2t e linistit pana la anumite ture si la un momendat explodeaza puterea in el, mai ales daca e de constructie noua si dispune de power valve ca rs.

 

 

Ca sa fie mai usor de inteles de ce e mai rau un motor in 2 t

ex: 1cilindru 4t are o explozie la fiecare 2 ture. 1 cil 2t are cate o explozie la fiecare tura. De aici diferenta de comportament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...