Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare! Trebuie sa imi schimb anvelopa de pe fata(acum am Metzeler Tourance) si m-am oprit la Michelin Sirac 90/90 R21(pe spate am tot Michelin Sirac in stare buna).Ma intereseaza utilizare 80% on si 20% off.Daca a mai folosit sau foloseste cineva acest tip de anvelopa imi poate spune cum se comporta on si off road.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Trebuie sa imi schimb anvelopa de pe fata(acum am Metzeler Tourance) si m-am oprit la Michelin Sirac 90/90 R21(pe spate am tot Michelin Sirac in stare buna).Ma intereseaza utilizare 80% on si 20% off.Daca a mai folosit sau foloseste cineva acest tip de anvelopa imi poate spune cum se comporta on si off road.Multumesc

 

E ok pt ce vrei tu. Cat timp nu te bagi in noroaie naspa. Clar mai bun decat Tourance pe camp. Dar nu te astepta sa tina ca Tourance la kilometraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am montat si eu azi un set de cauciucuri Michelin Sirac M/C am cautat pe net un review ceva dar nu am gasit nimic... Azi a plouat destul si m-am simtit mult mai in siguranta m-am dat si pe niste iarba uda aluneca dar nu incontrolabil. Sunt foarte multumit dar nu pot face o comparatie avand in vedere ca gumele pe care le-am dat jos aveau 7 respectiv 13 ani :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Trebuie sa imi schimb anvelopa de pe fata(acum am Metzeler Tourance) si m-am oprit la Michelin Sirac 90/90 R21(pe spate am tot Michelin Sirac in stare buna).Ma intereseaza utilizare 80% on si 20% off.Daca a mai folosit sau foloseste cineva acest tip de anvelopa imi poate spune cum se comporta on si off road.Multumesc

Cineva mi-a recomandat mai bine Dunlop trailmax decat Michelin Sirac.La pret sunt la fel, Voi ce ma sfatuiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva mi-a recomandat mai bine Dunlop trailmax decat Michelin Sirac.La pret sunt la fel, Voi ce ma sfatuiti?

 

care trailmax? ca-s cel putin 2 din ce stiu...

 

trailmax simplu e cam ca sirac, trailmax tr91 cam ca tourance.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand este uzat spatele Sirac iti da senzatii neplacute pe asfalt ras, Trailmax e ok. De fata am una cu 22mii km poti sa o vezi, spatele nu a rezistat decat 9-10 mii la mine :)

 

mymoto iti aduce la pret bun dar trebuie sa astepti

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau Karoo 3. Si il vreau inainte de vacanta de 1 Mai. Stiti pe careva care are deja pe stoc sau macar cu livrare sigura pana la sfarsitul lui Aprilie?



Bun, se pare ca s-a rezolvat, nu se poate. Cica nu fac pe dimensiunile mele Karoo 3. Sau nu inca, cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez ca am dat 660 de lei fata spate (90/90 R21, 130/80 R17)

 

Pare mult mai ieftin ca acum vreo 2-3 ani. Din ce imi aduc aminte, se ducea spre 1000 setul atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am gasit un profil interesant la mitas si anume e-07 in doua variante dakar (mult mai rigid) sau simplu care spun ei este ceva mai maole, M-ar interesa dceva pareri... Daca l-a folosit careva si poate face o comparatie cu heidenau k60 care este tot un cauciuc 50/50.

Eu am mai folosit mitas acum vreo 7 ani la comunista si am ramas dezamagit de aderenta pe ud ma gandesc ca asta este un cauciuc mai cu pretentii,

Multumesc,

Florin

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai fabrica Mitas? :)

Nu, prietene, daca vrei sa circuli linistit dar iti place acel profil, pune Metzeler Sahara

Nu se fabrica in dimensiunile mele. As pune k60 scout dar nu-mi place linia continua de pe spate de asta mi se parea e-07 ideal ca profil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut eu si K60 Scout

Heidenau=Mitas=nu merita banii

iti e usor sa spui asta :D ca ai africa twin si ai alternative mai multe pe cauciucuri 50/50

Dupa mine as merge doar cu karoo sau tkc80 da cum nu reusesc sa scot mai mult de 5000 km dintr-un set ar insemna sa schimb 4-5 seturi pe an asa ca ma rezum la a le folosi doar iarna ca mai mult de 5-6000 nu fac din noiembrie pana in martie si este tocmai bine.

Referitor la mitas e-07 am citit ca tin 15000-20000km pe motoare mari st1200, gsa1200, stelvio ceea ce mi se pare perfect.

Asta e mai caut pareri ca nu as vrea sa dau banii pe niste gume de ebonita sa trag pe dreapta cand ploua. Sper sa nu fiu nevoit sa pun tot tourance/anakee

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitas-urile au aderenta foarte scazuta atat pe asfalt curat cat mai ales pe asfalt ud. Atuu-rile lor erau faptul ca se uzau o leaca mai greu decat cauciucele echivalente de la firme straine si pretul mic. Acum, de cand s-au scumpit, sa si le foloseasca ei la utilajele lor agricole....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti e usor sa spui asta :D ca ai africa twin si ai alternative mai multe pe cauciucuri 50/50

Dupa mine as merge doar cu karoo sau tkc80 da cum nu reusesc sa scot mai mult de 5000 km dintr-un set ar insemna sa schimb 4-5 seturi pe an asa ca ma rezum la a le folosi doar iarna ca mai mult de 5-6000 nu fac din noiembrie pana in martie si este tocmai bine.

Referitor la mitas e-07 am citit ca tin 15000-20000km pe motoare mari st1200, gsa1200, stelvio ceea ce mi se pare perfect.

Asta e mai caut pareri ca nu as vrea sa dau banii pe niste gume de ebonita sa trag pe dreapta cand ploua. Sper sa nu fiu nevoit sa pun tot tourance/anakee

 

Mai ia-ti un set de tkc80 si pana le termini poate apar si unicoarnele alea de Karoo 3, ca toata lumea vb de ele dar nimeni nu le-a vazut inca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti e usor sa spui asta :D ca ai africa twin si ai alternative mai multe pe cauciucuri 50/50

..........

Asta e mai caut pareri ca nu as vrea sa dau banii pe niste gume de ebonita sa trag pe dreapta cand ploua. Sper sa nu fiu nevoit sa pun tot tourance/anakee

 

Florin, am perceput gluma si e OK

Ca regula generala, cauciucurile 50/50 au acelasi raport si la calitate

M-am convins pe pielea mea

Sau pe buzunarul, portofelul, cardul meu

De aceea mai nou optez pentru cele 70/30 (onroad/offroad) si satisfactiile pe asfalt sunt mult mai mari

Offroadul cu o vaca de peste 230 kg e o gluma buna, deci nu ma ajuta mult o guma 50/50

Da, Karoo T sau TKC80 sunt o varianta de luat in seama, dar faci pe asfalt ca tiru'

 

Desigur, este parerea mea :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offroad e mult spus cand vine vorba de v-strom sau alte "gipane" pe doua roti, ala il las pentru capre usoare. Vreau doar sa nu mai imping de motoreta la fiecare baltoaca de noroi cand merg cu cortul sau la pescuit. Karoo 3 arata bine ca profil acum sa vedem cat tin la o utilizare normala. Daca ar tine macar 10000 :) la o utilizare normala

Korben zgomotul de tir imi place :)



Mitas-urile au aderenta foarte scazuta atat pe asfalt curat cat mai ales pe asfalt ud. Atuu-rile lor erau faptul ca se uzau o leaca mai greu decat cauciucele echivalente de la firme straine si pretul mic. Acum, de cand s-au scumpit, sa si le foloseasca ei la utilajele lor agricole....

Asa era aderenta pe ud la cele de comunista care le luam pe vremuri ceva de speriat, ma gandeam ca poate au mai umblat la compozitie :(

Pretentii mari nu am, eu am fost multumit si de aderenta lui Heidenau K76 o guma de care se plang multi si in doua seturi cat am consumat nu am avut nici un fel de probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te referi la zgomot sau comportament?

la zgomot, desigur

nu vad cum ar avea o motocicleta comportament de tir :)

 

..........eu am fost multumit si de aderenta lui Heidenau K76 o guma de care se plang multi si in doua seturi cat am consumat nu am avut nici un fel de probleme.

 

Depinde foarte mult de maniera de pilotaj

Nici eu nu ma plang de ele, doar ca nu as mai da banii, o data ce am "gustat" din adevarata calitate germana - pentru moment Continental

Karoo - am un prieten cu Transalp 650, pe el l-au tinut mai mult de 10000 km, dar e un pilot foarte linistit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am ramas la K60 Scout. Azi il montez. Revin sa va povestesc daca am intampinat vreo problema.



Pus guma pe trotineta. Fara nicio problema, ca si data trecuta. Tind sa cred ca voi, cei care ati avut probleme la montaj, ati dat de nepriceputi in vulcanizari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...