Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

toti insii pe care-i stiu, dupa si-au montat KarooT au spus ca nu mai au nevoie de altceva ;)

 

eu am avut Karoo T si sincer este un cauciuc extraordinar, dar la cat offroad am facut m-am gandit bine si voi investi in K60 scout. e mai durabil si mai orietant catre asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am avut Karoo T si sincer este un cauciuc extraordinar, dar la cat offroad am facut m-am gandit bine si voi investi in K60 scout. e mai durabil si mai orietant catre asfalt.

 

 

de unde ati cumparat cauciucurile metzler ( karoo T, k60, sahara etc)? de la mynetmoto? sunt curios ptr ca pe site-ul lor cer 35 Euro ptr transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde ati cumparat cauciucurile metzler ( karoo T, k60, sahara etc)? de la mynetmoto? sunt curios ptr ca pe site-ul lor cer 35 Euro ptr transport.

 

 

 

Salut!

 

eu cu inca un prieten am comandat cate un set de Sahara 3 de pe www.anvelopemoto.eu la pret mai mic decat daca luam de pe mynetmoto cu tot cu transport. (cateva zeci de lei diferenta, nu o avere :))

 

Singura lor problema a fost ca am comandat pe 4 februarie si mi-au venit ieri seara, in Brasov, acum nu stiu ce sa zic ...or fi fost de la inzapeziri:D

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe XT Dunlop Trailmax de aici:

http://www.mynetmoto.com/motorradreifen_details.cfm/artikelnr/tepga001043652/dunlop_120/90_-_17_tt_64s_trailmax.html

 

Vin din Germania, trebuie sa ai pay pal.

Singurul inconvenient este ca platesti aceasi taxa de transport pana in 3 buc. Deci ideal sa fie 3 anvelope la o comanda. Poate ai un prieten care vrea cauciuc..

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Raul. Recomanzi pt vstrom, ca in tine am incredere!!beer.gif

Sigur..modelul Karoo T l-am avut si pe Varadero, BMW 1200 GS si pe DL1000..pe asfalt nu te dai ca si cu unul dedicat dar pt mine care merg mult pe sate si forestiere ..sunt MAXIM!!!Asta este cu Tkc80 dar sunt cam la fel!!

post-10654-0-94047100-1330768704_thumb.jpg

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detaliaza putin cu asfaltul, te rog. Nu sunt eu Rossi, dar daca nu permite sa te lasi pe curbe e destul de aiurea.

Pai nu este aiurea..ca nu sunt gume sa "pui genunchiul jos" pe asfalt..pt cine si le ia asfaltul este doar etapa de legatura!!dar te inclini destul pt un mers la "bunul simt"!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spunea si Rul mai sus , aceste anvelope , nu sunt pentru mers pe asfalt mai mult , acestea sunt gandite pentru off road mai mult !

 

Cand iei anvelope cu crampoane sa nu astepti sa ai o aderenta foarte buna pe asfalt , pentru ca suprafata de contact cu asfaltul este mult mai mica . Trebuie sa te gandesti ca aderenta acestor tipuri de cauciucuri este in contact cu asfaltul doar pe varful crampoanelor .

 

Compara aceasta suprafata de la un Karoo sau un TCK80 , cu una de la un Anakee ..... diferenta e cam mare , de aici rezulta si faptul ca cele cu suprafata de contact mai mare , sunt mai bune si sigure pentru mersul pe asfalt , iar celelalte unde suprafata e mica , exista acele distante intre crampoane , care fac ca acele anvelope sa fie cat mai bune pentru mersul in regim offroad .

 

 

 

 

Sa auzim de bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detaliaza putin cu asfaltul, te rog. Nu sunt eu Rossi, dar daca nu permite sa te lasi pe curbe e destul de aiurea.

 

m-am dat cu Karoo T de am polizat scaritele la TDM... pe uscat, vara cu pasager si bagaje. presiunea cu care merg eu este mai mica decat cea recomandata. 1,7 atm.

 

fata de cum zic altii ca acest cauciuc nu trece de 10.000km la mine a ajuns la 13.000 si inca mai are ceva viata. e drept ca nu stiu cat de eficient e in noroi acum cu crampoanele de pe centru de 3-4mm dar, pe asfalt mai merge mult si bine

 

si o mica exemplificare IMG_9271.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin SIRAC TT

 

 

vreau si eu cateva pareri :cheers:

 

Am avut pe tenere cand am luat-o. Le-am schimbat la 12k (minim 10k pe asfalt si mers tare), cu viata in ele, ca voiam profil mai off. Bune pe asfalt, daca ar fi sa fac vreo excursie mai lunga pe asfalt sunt o optiune, merg pe camp daca e uscat ... rezonabile pt ce profil au. Scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pe tenere cand am luat-o. Le-am schimbat la 12k (minim 10k pe asfalt si mers tare), cu viata in ele, ca voiam profil mai off. Bune pe asfalt, daca ar fi sa fac vreo excursie mai lunga pe asfalt sunt o optiune, merg pe camp daca e uscat ... rezonabile pt ce profil au. Scumpe.

 

Multumesc mult , anvelopele sunt 647 ,56 90/90/21 si 120/90/17 acuma voi vedea eu cat de bune sunt :cheers: si vad ca tin destul de bine 12k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult , anvelopele sunt 647 ,56 90/90/21 si 120/90/17 acuma voi vedea eu cat de bune sunt :cheers: si vad ca tin destul de bine 12k

 

Destul de ieftine, sigur e cu TVA si tot? De unde? Pe mine ma ducea set 90/90 21 + 130/80 17 la vremea aia spre 10 milioane... sa se fi ieftinit atat de mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de ieftine, sigur e cu TVA si tot? De unde? Pe mine ma ducea set 90/90 21 + 130/80 17 la vremea aia spre 10 milioane... sa se fi ieftinit atat de mult?

 

anvelopemoto.eu au ceva reduceri si da este cu tva am sunat si dotul este recent caucicurile sunt inca pe drum catre ei de la furnizor uite confirmarea lor

 

 

 

http://anvelopemoto.eu/pagina-principala/detail/273-michelin/flypage|ask/65828-sirac-tt.html?sef=hcfp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Golden Tyre ( http://goldentyre.it/ ) a incercat cineva? Vad ca au dimensiuni de vacute si vad si ceva mentiuni pe afara de ele... vad ca au un dealer pe la Sibiu... ma uitam la GT200 care pare un fel de Michelin T63... interesant, pe afara am prins ceva info dar in genere pt motorete usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin SIRAC TT

 

 

vreau si eu cateva pareri :cheers:

:wave:

 

sunt 70% on si 30% off,mai bune decat trailmax de la dunlop sau brigestone(astea l-am avut)

personal raman la sirac, am avut pe trotineta si anakee dar alea sunt numa pt asfalt.

 

:04Biker:

Editat de vest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave:

 

sunt 70% on si 30% off,mai bune decat trailmax de la dunlop sau brigestone(astea l-am avut)

personal raman la sirac, am avut pe trotineta si anakee dar alea sunt numa pt asfalt.

 

:04Biker:

 

multumesc pentru info sunt comandate deja , voi vedea cat si cum sunt de bune in fond sunt Michelin :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cativa ani erau exagerat de scumpe comparativ cu Trailmax, dar acum s-au "porcit" astia cu pretul la Trailmax pare mai rentabil Sirac.

Avem la achizitia mobrei Sirac uzat pe spate (patrat rau) si vobla urat pe asfalt razuit, poate ca uzura era grosolana si facuta pe autostrada (habar nu am), dar Trailmax uzat pe DN la noi nu are problema asta, desi si asta la 9mii km pe monocilindru vobleaza in frana de motor de la 140 la 130 kmh

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca Haidenal k 60 sau Bridgestone Trail Wing tw 301

 

Multumesc pt. sfat :cheers:

 

M-am gandit intre k60 si metzeler tourance si asta ca aproape sunt la acelasi pret.

despre metzeler nu prea am citit laude asa cum am citit de k60 si nu stiu ce sa zic!!

k60 am citit ca de la 6000 km se patrateste si nu poti sa te mai increzi pe el pe curbe.

Acu cred ca fiecare asi lauda guma ;eu tre sa aleg cum cred ca e mai bine. Succese!!

Editat de haldan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. sfat :cheers:

 

M-am gandit intre k60 si metzeler tourance si asta ca aproape sunt la acelasi pret.

despre metzeler nu prea am citit laude asa cum am citit de k60 si nu stiu ce sa zic!!

k60 am citit ca de la 6000 km se patrateste si nu poti sa te mai increzi pe el pe curbe.

Acu cred ca fiecare asi lauda guma ;eu tre sa aleg cum cred ca e mai bine. Succese!!

 

eu am 13000km cu k60 pe fata si nu e deloc patrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fata se ascute orice cauciuc mai ales la mobrele unde fata e descarcata datorita pozitiei in sa, mai spre chopper asa...

Iar ca folosesti guma de spate pentru fata e un alt fapt irelevant pt o uzura normala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...