Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Vreau sa-mi iau niste "maselate" care sa ma tina macar 10.000km si sa coste in jur de 150 euro setul. Pana acum am mers pe mana Mitasului (E09) datorita pretului redus, dar se pare ca preturile lor au crescut si acum se compara cu celelalte, deci nu mai merita.

Asa ca, ce-mi puteti recomanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vreau sa-mi iau niste "maselate" care sa ma tina macar 10.000km si sa coste in jur de 150 euro setul. Pana acum am mers pe mana Mitasului (E09) datorita pretului redus, dar se pare ca preturile lor au crescut si acum se compara cu celelalte, deci nu mai merita.

Asa ca, ce-mi puteti recomanda?

 

Fix ceva de genul asta vreau si eu. M-am tot gandit la tot felul de variante, combinatii de genu' TCK80 pe fata si K60 pe spate, dar pana la urma m-am hotarat sa-mi iau Metzler Karoo T. Singurul dezavantaj ii ca nu se gaseste mai ingust de 140 pe spate, dar merge fara probleme in locul 120 sau 130-lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de cauciucurile Michelin T63 ON/OFF Road ?

 

 

sdgfsdgm.jpg

 

ce nu-mi place la ele e profilul pe margini. dar n-am probat. stie cineva cum se comporta pe curbe in sensul ca sa nu fuga fata inaintea spatelui? de exemplu la bridgestone trailwing desi sunt 80% strada fata, fara exceptie, pleaca inaintea spatelui. eu le-as interzice. dupa mine este cel mai important lucru in alegerea unui set de gume. tkc 80 is excelete in punctul asta de vedere. intodeauna incepe sa derapeze spatele pe curbe inaintea fetei si mai ramane o marja mare pana sa derapeze si fata si si atunci se mai poate redresa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inca nu m-am hotarat ce sa iau: karoo sau anakee! am primit o oferta pe p.m. asa:

 

Metzeler Karoo (T)

90/90-21 59Q TL = 65 EUR

140/80-17 69Q TL = 93 EUR

 

Michelin Anakee

90/90-21 54H TL/TT = 79 EUR

140/80-17 69H TL/TT = 105 EUR

 

da'ma trezesc dimineata si zic karoo t iar pe seara imi bag picioarele si zic tot anakee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inca nu m-am hotarat ce sa iau: karoo sau anakee! am primit o oferta pe p.m. asa:

 

Metzeler Karoo (T)

90/90-21 59Q TL = 65 EUR

140/80-17 69Q TL = 93 EUR

 

Michelin Anakee

90/90-21 54H TL/TT = 79 EUR

140/80-17 69H TL/TT = 105 EUR

 

da'ma trezesc dimineata si zic karoo t iar pe seara imi bag picioarele si zic tot anakee!

ai avut anakee?eu am d.trailmax pe un dakar si as vrea ceva bun pt uscat si ploaie numai pt asfalt nu intru pe offroad si am auzit k ar fi f bune anakee pt asta.nici cu trailmax nu am avut probleme pe ud sau uscat chiar au mers f bine,dar daca ar fi altele mai bune iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai avut anakee?eu am d.trailmax pe un dakar si as vrea ceva bun pt uscat si ploaie numai pt asfalt nu intru pe offroad si am auzit k ar fi f bune anakee pt asta.nici cu trailmax nu am avut probleme pe ud sau uscat chiar au mers f bine,dar daca ar fi altele mai bune iau.

 

Am inca Anakee pe mobra! Cu mana pe inima iti spun ca nu cred ca exista cauciuc mai bun in banii astia, ca ankeeurile astea! In 13000 km s-au comportat exemplar si pe uscat si pe ud, si la temperturi intre 0-5 grade si peste 35 de grade. Nu ai probleme in curbe indiferent daca e ud sau uscat asfaltul.

Am mers pe forestiere, drum de pamant si piatra, prin padure cu pasager, si se poate! Dar cand dai de sleauri cu namol lucrurile devin destul de amuzante pentru privitor! Am facut pasul Predelut cu pasager, in aprilie 2011, cand inca era zapada pe marginea forestierului si mult namol pe el! Atunci am realizat ca 230 kg pt o mobra nu e chiar un capat de tara, o ridici foarte usor, de mai multe ori! Bine, doar sa nu o scapi cu rotile in sus intr-o groapa cu namol! Atunci trebuie sa tragi de ea nu o mai ridici!

Si au si durata de viata destul de mare! Erau deja pe mobra cand am cumparat-o si 13k am facut eu cu ele si tot ar mai duce 2-3 mii, cel putin spatele! Dar sunt DOT 2007 si deja sunt batrane!

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi iau niste "maselate" care sa ma tina macar 10.000km si sa coste in jur de 150 euro setul. Pana acum am mers pe mana Mitasului (E09) datorita pretului redus, dar se pare ca preturile lor au crescut si acum se compara cu celelalte, deci nu mai merita.

Asa ca, ce-mi puteti recomanda?

 

Nu stiu cum se face dar si eu caut cam tot asa ceva. Insa as vrea niste cramponate care sa nu fie "funny" pe carosabil ud. Partea cu pretul nu e asa de importanta.

Cei care au experienta pe crampoane sa iasa in fata.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se face dar si eu caut cam tot asa ceva. Insa as vrea niste cramponate care sa nu fie "funny" pe carosabil ud. Partea cu pretul nu e asa de importanta.

Cei care au experienta pe crampoane sa iasa in fata.

 

Eu am fost foarte multumit de KAROO. Am avut ambele variante (Karoo si KarooT) si se comporta exemplar pe asfalt! N-am avut emotii nici un moment. Dar asta are un pret: se duc repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma m-am hotarat sa-mi iau Metzler Karoo T. Singurul dezavantaj ii ca nu se gaseste mai ingust de 140 pe spate, dar merge fara probleme in locul 120 sau 130-lui.

se pare ca la monocilindru nu rezista 10mii.

Pe varadero am vazut uzat la 10mii dar era "praf" spatele

 

Ce parere aveti de cauciucurile Michelin T63 ON/OFF Road ?

 

 

sdgfsdgm.jpg

exista pe 17 ?

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inca Anakee pe mobra! Cu mana pe inima iti spun ca nu cred ca exista cauciuc mai bun in banii astia, ca ankeeurile astea! In 13000 km s-au comportat exemplar si pe uscat si pe ud, si la temperturi intre 0-5 grade si peste 35 de grade. Nu ai probleme in curbe indiferent daca e ud sau uscat asfaltul.

Am mers pe forestiere, drum de pamant si piatra, prin padure cu pasager, si se poate! Dar cand dai de sleauri cu namol lucrurile devin destul de amuzante pentru privitor! Am facut pasul Predelut cu pasager, in aprilie 2011, cand inca era zapada pe marginea forestierului si mult namol pe el! Atunci am realizat ca 230 kg pt o mobra nu e chiar un capat de tara, o ridici foarte usor, de mai multe ori! Bine, doar sa nu o scapi cu rotile in sus intr-o groapa cu namol! Atunci trebuie sa tragi de ea nu o mai ridici!

Si au si durata de viata destul de mare! Erau deja pe mobra cand am cumparat-o si 13k am facut eu cu ele si tot ar mai duce 2-3 mii, cel putin spatele! Dar sunt DOT 2007 si deja sunt batrane!

Spor!

da.multumesc f mult pt informatiile date.mai pe toamna am mai intrebat de ele si switch a zis la fel.nu vreau noroi,pt asta am un cross.numai pe strada merg si de aceea vreau sa fie bune pe uscat si cind te prinde ploaia sa fie tot bune.cred k ma-ti convins sa aleg anakee.va salut pe toti si sa ne vedem cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost foarte multumit de KAROO. Am avut ambele variante (Karoo si KarooT) si se comporta exemplar pe asfalt! N-am avut emotii nici un moment. Dar asta are un pret: se duc repede...

 

Tocmai asta am precizat in postul meu. Nu vreau unele care sa se duca repede, sa fie ok si pe ud si asta e cat costa atat costa, sunt foarte constient ca nu pot sa fie ultraperformante si cele mai ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe variante, ca nici nu mai stiu ce sa cred. Unii spun ca tin vreo 6000, altii ca tin peste 10.000. Imi poate spune si mie cineva CARE A AVUT cati km. l-au tinut Karoo T-urile? Ceva de genul, la atatia km. mai au cam atatia mm si ajung la 1 mm. "carne" cam la atatia km.

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13.000 si mai are un pic de tot, spatele , fata nu am avut, nu exista pt mine

pai te au tinut foarte bine!

ce folosesti pe fata?

:cheers:

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai te au tinut foarte bine!

ce folosesti pe fata?

:cheers:

 

k60 de spate ca am dimensiune atipica 110/80/18

 

Cavaleru', multumesc pentru raspuns :cheers:

 

Mai exista si alte opinii despre cat tin Karoo T-urile?

10.000 pe supertenere cu motor 850 de TDM,

 

al meu a fost folosit 90% pe sosea :)

 

PS nu-s opinii ci fapte constatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 6000 nu mai e vorba de cramponate ci de un semislick, lis pe mijloc si crampoane in lateral. In toate pozele asa apare. E bun pana la 5000, dupa care devine un cauciuc de sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 6000 nu mai e vorba de cramponate ci de un semislick, lis pe mijloc si crampoane in lateral. In toate pozele asa apare. E bun pana la 5000, dupa care devine un cauciuc de sosea.

se refera la asta:

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=139942&page=2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...