Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy
 Share

Postări Recomandate

in frana de motor nu are dc sa se blocheze roata , daca nu reduci mai mult de o treapta . daca reduci din a 5-a in a 2-a si dai drumu la ambreiaj brusc exista mari sanse sa te tavalesti .

 

acum in alta ordine de idei , am avut un mic accident , la categoria passat versus nevasta . din pacate , invingator a fost nevasta , iar motoreta a iesit prea putin sifonata . daune passat : bara fata , plastice , aripa indoita . daune motor : pedala frana spate , ghidon de schimbat la recomandarea service-ului , revopsire aripa pt 1cm2 , picior nevasta julit (traiasca crashbarul si cobul din drepta cu husa in el ) . asa ca , motorul meu v-a intra la revizie mai devreme . am vorbit la service si o sa-i fac urmatoarele : schimbat gume fata-spate , inlocuit ghidon si pedala frana , reglat carburatoare si supape ( ceilalti mai mult ca sigur ca nu s-au uitat la astea ) , verificat cabluri , ambreiaj , servisat furca fata ( ulei si ce mai este pe acolo ) , schimbat placute si saboti , schimbat uleiul . o sa mai ma coste vreo 3-400 roni in plus fata de devizul de asigurari .

 

 

Nu omule..spuneam de frana de motor cand tai gazul de tot ..nu cand retrogradez..,, scartaitul rotii " era o figura de stil.

 

Imi pare rau de belea..Bine ca nu a fost mai grav pentru voi,fierul se face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu dau nici un leu din buzunar . devizul e doar de 11mil , iar asigurarea pe caare fac este la uniqa , iar oamenii platesc , nu au nici o treaba , in special la sume din astea astronomice . oricum , ala cascase niste ochi cand a vazut un deviz asa de mic la moto , nu-i venea sa creada , si a zis ca nu-i nici o problema .

 

@Serghei , am crezut ca la retrogadare . oricum , nici cand inchizi gazul si intri in simpla frana de motor nu ar trebui sa blocheze roata , cel mult sa te zguduie putin ca si cand te-ai duce in cap :scratch: . nu explic bine poate doar dupa bere multa imi vin in cap si termenii , dar cred ca ai inteles ce am avu de zis :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu poze, latime ghidon - 73 cm, inaltime risere - 9,5 cm de la jug superior la mijlocul ghidonului sau 11,5 cm pana la inaltimea maxima a prinderii de ghidon.

 

Dau la schimb T-bar + risere + mansoane custom + bonus o oglinda stanga CU set prinderi ghidon + mansoane standard virago 535. Cel care doreste sa faca acest schimb va plati taxele de curierat, din motive evidente, ofer mult mai multe ptr doua chestii care imi sunt necesare.

post-479-0-78391700-1311275628_thumb.jpg

post-479-0-62187500-1311275634_thumb.jpg

post-479-0-41280300-1311275639_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze cu fostul meu Virago.....pentru curiosi:

1.post-25613-0-72909900-1311671562_thumb.jpg

2.post-25613-0-11590800-1311671577_thumb.jpg

3.post-25613-0-25714600-1311671587_thumb.jpg

4.post-25613-0-39150100-1311671599_thumb.jpg

Ma bucur ca e in maini bune si asta-i o multumire sufleteasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze cu fostul meu Virago.....pentru curiosi:

1.post-25613-0-72909900-1311671562_thumb.jpg

2.post-25613-0-11590800-1311671577_thumb.jpg

3.post-25613-0-25714600-1311671587_thumb.jpg

4.post-25613-0-39150100-1311671599_thumb.jpg

Ma bucur ca e in maini bune si asta-i o multumire sufleteasca!

 

Sa inteleg ca esti in cardasie cu sectia de transplant hepatic de la Fundeni....sau care este treaba..????!!

 

De ce tii neaparat sa imi faci sange rau,daca vede nevasta fotografiile iar imi face capul mare .....: ,,pai uite ,ca altul poate ..pe tine te doare in poponeata".......etc etc etc ...

 

Foarte reusita omule.Daca zici ca a ajuns in mainin bune ,cu atat mai bine.Sa o stapaneasca sanatos ,ca lucrurile bune sunt rare ...restul il stii din reclama. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de compliment, oricum partea cu vopsitul si accesoriile a fost idea clientului, eu doar le-am pus in practica!

Oricum eu aveam alte planuri cu ea dar intre timp mi-am luat dragstar-ul de 1100cc l-am facut cam 30-40% cat vreau eu sa-l fac dar ma tem ca am sa-l vand pe asta si dupa aia imi i-au un dragstar classic ca ala e pasiunea mea si sigur pe ala nu-l mai dau!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pv_file_395306_phpfNxYGb.jpg

 

Model: Virago XV535

VIN: 2YL029866

Km: 46.000

Cilindree: 531 cm³

Putere: 34 kW (46 PS)

Fabricatie: 1991

Proprietari: 3

ITP: 10/2011

Culoare: negru metalizat

Transmisie: cardan

 

================================

Cadrul a fost sablat si vopsit in camp electrostatic, furca si capacele de motor au fost polishate, multe piese noi, de la simeringuri de furca la rulmenti, baterie, instalatie electrica refacuta, robinet electric benzina cu garnituri noi, rezervor, aripi, capace vopsite la cabina, negru sidef cu lac perla (palinal). Dragbar cu pompa frana din 2006, maneta frana cu reglaj, etrier reconditionat cu piston si garnituri noi, semnalizari fata/spate si stop custom, mansoane si oglinzi custom, geanta piele louis, shei custom cu broderie (darian&dkid), ultima revizie (aprilie 2011) a inclus: placute frana, filtru benzina, ulei + filtru, ulei furca + simeringuri, ulei cardan, lichid frana, pe spate anvelopa lata Dunlop K555, pe fata Metzler. Se accepta orice proba / test, motocicleta arata si merge foarte bine.

================================

Tel. 0752.246.508 / Timisoara

================================

Pret: 2050 Euro

================================

Link anunt: mobile.ro

Link anunt: bikeshop.ro

====================================

Motiv vanzare: vreau sa trec pe un XVS950, sau daca nu ies socotile, macar pe un XVS1100 ....

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata al dracului de bine viroguta asta.

Spor la vanzare!

Daca e sa treci pe altceva, mergi pe 950.

Eu asta am si este splendida... Ma rog, splendid, ca e "el".

Daca te pot ajuta cu orice informatie, cauta-ma pe PM.

R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati mobristi...am si eu o intrebare.Daca folosesti alte bujii decat cele din cartea tehnica(dar evident cu dimensiuni similare) ce rau poti face mobrei?

Mi-a dat cineva niste NGK laser platinum de wolskwagen si ma gandeam sa le folosesc dar .... nu prea vreau sa-mi dau singur de lucru dupa aceea.Merci anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.. se baga cineva sambata la o plimbare pan'la babele? ..plimbare de placere, facem cateva poze apoi ne intoarcem.

Maine dimineata plecam pe Transalpina cu intorcere pe Transfagarasan 3 zile,venim cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Stiti unde as putea gasi surubul de ajustare de la cablul de ambreiaj?

Pe Louis este, dar nu au dimensiunea corespunzatoare. (niciunul din modele)

:cheers:

 

 

gasesti la orice magazin de piese de scutere cu 3-4 lei . este M8 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Depinde cat de tare te grabesti ... Poti sa iei de pe ebay bushon din inox sau aluminiu, destul de ieftin, cauta pe ebay.co.uk. O sa-ti mai trebuiasca doar Oring-ul care oricum merita sa-l schimbi ...

Sau iti iei un ceas indicator de temperatura a uleiului, care se infileteaza in loc de bushon.

Daca vrei OEM, uite codurile, pozitia 4 si 5:

 

3F9-15362-10-00 - Buson ulei

93210-27778-00 - Oring

 

Toate cele bune !

post-58202-0-05170100-1312890282_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru indrumari

 

Salutare din nou dragi Virogisiti :rolleyes: ,am si eu o intrebare, in primavara i-am schimbat uleiul i-am pus un Yacco 10w 30 la indrumarea unui prieten, vreau sa va cer si voua parerea despre uleiul asta daca stiti ceva, e ok sau sa-i pun sae20 w40? M-am hotarat sa-l schimb deoarece mi se pare ca are un sunet metalic in pistoane, ma gandesc ca nu-s face ungerea sau ce dracu o avea, oricum nu-mi place cum se aude, fata de cum se auzea inainte. V-am salutat :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru indrumari

 

Salutare din nou dragi Virogisiti :rolleyes: ,am si eu o intrebare, in primavara i-am schimbat uleiul i-am pus un Yacco 10w 30 la indrumarea unui prieten, vreau sa va cer si voua parerea despre uleiul asta daca stiti ceva, e ok sau sa-i pun sae20 w40? M-am hotarat sa-l schimb deoarece mi se pare ca are un sunet metalic in pistoane, ma gandesc ca nu-s face ungerea sau ce dracu o avea, oricum nu-mi place cum se aude, fata de cum se auzea inainte. V-am salutat :friends:

Castrol 20 w 40, The Best

post-60592-0-29449500-1312993606_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de uleiuri, pe cati intrebi atatea raspunsuri primesti. Teoretic ideal e sa pui ce zice cartea. Eu in schimb folosesc Motul 3000 4T 20W-50 (mineral).

La ultimul schimb de acu' 2 zile am folosit Yamalube 4M, tot 20W-50 mineral. Eu zic ca se comporta tare fain cu uleiul asta si vitezele le schimba mult mai silentios.

Ai putea incerca ...

post-58202-0-82214600-1313039338_thumb.jpg

post-58202-0-84762300-1313039706_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e ok sa postez aici , dar VAND FOARTE URGENT YAMAHA VIRAGO 535

 

/index.php?/topic/172916-bursa-locala/page__st__1730__gopid__2925472#entry2925472

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzari-motociclete-second-hand--yamaha-virago%20535%20-%20urgent-din-1996-398214.html

post-55080-0-02550900-1313054819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...