Sari la conținut

Accident la Baneasa....inca unul


altrixkk
 Share

Postări Recomandate

Ieri pe la ora 16:30 spre aeroportul Baneasa dinspre fantana Miorita, un motociclist a fost acrosat de platforma unei dube.Se pare ca soferul dubei nu l-a observat :crack: si "l-a atins usor".Cuvintele colegului meu de munca au fost ceva de genul "politistii il stropeau cu apa pe fata si ii dadeau palme :crack: sa-si revina, dar ala zacea lesinat pe trotuar.

Mai multe detalii nu stiu pt ca nu am fost acolo,dar sa speram ca nu s-a intamplat nimik grav....Sanatate maxima.

PS---sa nu cumva sa aveti ghinionul sa va resusciteze politia rutiera ca e de rau (aka palme & shit& stuff :bounce: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Najnaj, traumatismele produse in accidentele de circulatie necesita o manevrare anume a pacientului, precum si atentie deosebita la anumite posibile probleme. Ce te faci daca motociclistul respectiv avea o fractura de coloana cervicala nedeplasata (sanse mari de recuperare fara probleme). Il iei la palme, ii provoci deplasarea fragmentelor osoase. Rezultatul: risc de sectionare a maduvei, cu deces sau paralizie (in functie de nivelul la care se produce sectionarea maduvei). In mod normal, pana la sosirea ambulantei, trebuie lasat nemiscat sau asezat in pozitie de siguranta (asta daca este cineva care se pricepe) si supravegheat functiile vitale.

 

Regula de baza in acordarea primului ajutor este: PRIMO NON NOCERE (in primul rand nu-i face rau - suna ridicol dar este foarte adevarat)

 

Edit: raspunsul e valabil si pt. tine, lupalb. NU EXISTA PRIM AJUTOR EMPIRIC. Daca nu te pricepi mai bine stai deoparte. Sunt mari sanse sa ii faci mai mult rau decat bine. Cu ce il ajutau pe motociclist apa pe fatza si palmele?

Editat de Escu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lupalb nu te mai ataca atat am vazut ca mereu ripostezi :bounce:

in politia romana sunt destui imbecili si ma refer in mare parte de cei care au facut parte si din militie.

cei care vin acum sunt baieti scoliti si civilizati dar din pacate exact ca si la motociclisti imaginea apare din aia care se remarca negativ si mai putin din aia care se remarca pozitiv.

 

si ca sa o luam invers : un politist care lucreaza la circulatie nu ar trebuie sa aiba macar o baza minima de prim - ajutor.ala care merge pe strada nu are nici o resposabilitate...poate sa nu stie nimic ...poate el de meserie e bucatar... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bahhhhhhh, puneti mana pe un manual de prim ajutor ca niciodata nu se stie niciodata cand o sa aveti nevoie !!!!! Mai multe explicatii in cazul de fata nu cred ca mai trbuie sa va dau avand in vedere ca v-a lamurit ESCU :crack: (sper ca ati prins ideea...).

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,motocicleta era un Moto Guzzi Nevada,motociclistul si-a rupt piciorul,l-a agatzat ala cu platform de picior,dar nu e grav,motocicleta nu a patit nimica.O sa mai revin cu detalii.

200285[/snapback]

 

Pe noi chiar nu ne interesa ce sa intimplat cu moto ci cu omul care o conducea :bounce:

Sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-e simplu să vorbesc, dar ce ne facem cu agentul ce pune în aplicare litera legii, când pe testele de teorie de la examen auto există Âşi întrebări de profil "empiric"... :crack:

 

Acu' nimeni nu cere doctorat la Sorbona agenților de la circulație,..da' acolo, un unde e America, pe ce parte se circulă în România, cum să nu rupem gâtleju' lu' accidentatu'....atunci când îl stopesc cu apă Âşi-l freacă :crack: cu oțet pe la tâmple

 

PS: Atunci să nu fie cu supărare, au avut dreptate cu..."..accidentatul avea corpul pe Academiei Âşi capul pe Edgar..Chiui..Cuin..Chi..ete (zduf..) tot pe Academiei... :bounce:

 

PS 2: Mi-a venit o idee...... :crack: să-i fi murmurat agentu' la ureche un "Tatăl Nostru", aÂşa, de sperietură... :nono: ptiu, să nu-l deochi..

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol daca a trebuit sa suporte INTELIGENTA MILITIEI{POLITIA}

intradevar toti politisti au o lipsa iar celor din romania le lipseste creierul

200368[/snapback]

mda, ce bună e teoria din fața tastelor..m-am săturat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pana mea daca era mai grav putea sa zic ta ta la mers. Macar de tehinca help me daca sa fi stiut militieni da cer cam mult.

Oricum acuma nu ca ma laud dar am vazut cum se face si scoaterea castii si tehnica help me si ar trebui stiuta de fiecare motociclist poate salva viata unui om

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol daca a trebuit sa suporte INTELIGENTA MILITIEI{POLITIA}

intradevar toti politisti au o lipsa iar celor din romania le lipseste creierul

Urit din partea ta sa generalizezi la modul respectiv .

La fel spun si altii " motociclistii dom'le e golani , drogati si criminali " - iti place cand auzi asa ceva nu ?

 

On topic :

Insanatosire grabnica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pana mea daca era mai grav putea sa zic ta ta la mers. Macar de tehinca help me daca sa fi stiut militieni da cer cam mult.

Oricum acuma nu ca ma laud dar am vazut cum se face si scoaterea castii si tehnica help me si ar trebui stiuta de fiecare motociclist poate salva viata unui om

201583[/snapback]

Unde ai vazut? Vreau si eu, ca habar nu am cum se fac lucrurile astea :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...