Sari la conținut

Piulita Buclucasa !


UgluK
 Share

Postări Recomandate

am incercat sa desfac capacul de unde intra filtrul de ulei,desfacut 2piulite fara prob... a 3-a e gripata" si m am chinuit la ea ore in sir pina sa futut si forma ei-hexagonala- incercat cu clesti, papagal,lichid de frana,de motor tot ce se poate omeneste posibil... (trebuie salvat surubul casutei piulita da o dracului !!!)

am nevoie de o ideie,un sfat...o solutie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate poti sa ii dai putin cald fara sa atingi vopseaua de pe motor sau sa o ciocanesti putin in cap si sa mai incerci si iar sa ciocanesti pina se slabeste....

da nu cumva tu ai desfacut celelalte doua suruburi/piulitze si ai lasat capacelul sa forteze numai intr-unul singur?

incearca sa le pui pe celelalte la loc si sa incepi de la cel cu pricina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de sfaturi ! am incercat sa o desfac la cald(motorul era cald si doar ce golisem uleiul) iar faza ca incarca capacul forta pe piulita cade ca le am strans si pe celelalte doua si tot nu a mers desfacuta.

 

cu masina de taiat piulite ar fi o ideie buna dar cine stie un service unde sa aiba asa ceva?

 

cu flex d'ala mic e acceasi faza ca mai sus !

 

spatiul e extrem de ingust si nu pot nici sa bat pe ea nici sa i fac altceva !

 

am taiat bombeul piulitei la bomfraier (aveam spatiu de miscare doar 1-2cm) si i am facut o buza d'aia ca ptr surubelnita am dat cu mult spray degripant si cu un cleste iau priza pe ea in exterior-cat se poate- si in accelasi timp fortez cu surubelnita !!!

 

situatiile disperate cer masuri disperate,wish me luke !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e pozitionarea/ marimea piulitei, dar o alta solutie de avarie e sa dai o gaura nestrapunsa in lateralul piulitei si sa bagi un dorn cu care sa faci parghie, pana se roteste cateva grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi in briko si ia un arzator mic mic , i l incarci cu gaz daca nu i incarcat si dai direct pe piulitza pana i trece de intepenit ,sau paoti da cum a scus cineva mai sus o gaura in corpul piulitze poate asa-si d drumu si o desfaci.

 

p.s. : cum ai reusit sa strici hexagonul piulitzei? ai folosit cheie fixa? sa ti iei tubulara de 10mm si ai terminat problemele , iar inainte sa pui piulitele la filtru sa ungi cu vaselina termorezistenta pt tobe (daca nu ai vino pe la mine ca ti dau eu) :)

 

bafta si spor

 

merci mao de sfaturi dar acum e prea tarziu si ptr arzator ca m am apucat sa o ciocanesc+pilesc si o dau jos fie ca vrea fie ca nu... am incercat cu cheia de 10 sa o desfac neavand tubulara+ ca alea lalte 2 s au desfacut fara figuri... deh omul din greseli invata,pe viitor o sa fiu mai atent. sper sa reusesc sa o dau jos !

 

multumesc tuturor celor ce m au ajutat cu idei,revin cu evolutia situatiei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca sumt niste sprayuri degripante care fac minuni. Eu am fol de 5-6 ori si inca mai am in el... M-a scos de multe ori din K.K.! Daca mesteresti ia-ti unul sa il ai just in case.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa lupte seculare am rezolvat cu piulita..desi dupa ce am dat o jos doar a piulita nu arata !!! am pilit la greu una din margini si apoi ciocanit f incet cu o surubelnita cat sa nu f*t filetul... anterior am incercat orice forma de spray si cheie asta era unica solutie iar timp de 2 zile am dat jos o piulita de 6 !!! :crack:

 

merci tuturor ptr sfaturi !

 

p.s. mao tre sa iti dau o bere ptr rabdare si sfaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi in briko si ia un arzator mic mic , i l incarci cu gaz daca nu i incarcat si dai direct pe piulitza pana i trece de intepenit ,sau paoti da cum a scus cineva mai sus o gaura in corpul piulitze poate asa-si d drumu si o desfaci.

 

p.s. : cum ai reusit sa strici hexagonul piulitzei? ai folosit cheie fixa? sa ti iei tubulara de 10mm si ai terminat problemele , iar inainte sa pui piulitele la filtru sa ungi cu vaselina termorezistenta pt tobe (daca nu ai vino pe la mine ca ti dau eu) :crack:

 

bafta si spor

interesanta vaselina asta

de unde se poate achizitiona?

scuze de offtopic!

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o vaselina cu cupru, ca asta 10004883 la Louis.

in afara de louis, nu se mai poate gasi si in alta parte, sincer, sunt complet "multumit" de calitatea lucrurilor de la louis.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de louis, nu se mai poate gasi si in alta parte, sincer, sunt complet "multumit" de calitatea lucrurilor de la louis.... :P

Louis are produse pentru orice buzunar... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...