Sari la conținut

Ture pe Amckart - Bucuresti


Kata San
 Share

Postări Recomandate

 

 

ps. daca vrei sa te dai te duci pe la 8.00 - 9.00 dimineata pe transfagarasan sau pe transalpina in cursul saptamanii

pe serpentine... am avut un incident neplacut si nu mai vreau sa merg la limita. (din fericire nici eu si nici masina n-am avut de suferit dar am pierdut odata aderenta pe o curba... in fine) Adica nu merg incet dar nici nu mai vreau vreodata sa fortez totusi e drum public. Si oricum nu m-as baga nici la ore necirculate sa tai curba :| nu stii niciodata daca nu vine cineva pe acolo. In plus la pierderea aderentei ai 2 optiuni "sant" sau "parapet". Nu mi se pare prea bine nici pentru masina si nici pt tine. Pe un circuit ai destul spatiu pe langa cat sa nu fie pericol...

 

Si eu intrebam si in ideea de a gasi un circuit unde sa poti merge cu masini neimatriculate, eventual fara far/modificate/etc. Exista altul in afara de amckart in Romania? Ca pana la Hungaroring chiar nu prea renteaza sa merg... Carat masina pe platforma atata drum... In plus trebuie sa stai o noapte acolo minim... costisitor si la timp si la bani.

 

Am o idee de a gasi masini din alea cu taxa mare/f ieftine gen max 500 euro, eventual vreun tico/nova ceva gen pt rabla si a face un fel de "rabla pe circuit" fara scaune si far... ( ideea este in proiect asa ca nu sariti )

 

Da!

Se organizeaza competitia de autoslalom.

http://www.autoslalom.ro/index.php

 

Totusi, asta nu e tocmai cel mai bun lucru pentru asfaltul de pe amkart care se deterioreaza mai tare din cauza masinilor.

 

Da intr-adevar pare cam ingust si oricum nu stiu daca accepta sa intre asa oricine oricand cu masina... in Romania alte optiuni mai sunt? Ma refer la circuit nu la dat stil "racing" cu masina pe drumurile publice :(

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pe serpentine... am avut un incident neplacut si nu mai vreau sa merg la limita. (din fericire nici eu si nici masina n-am avut de suferit dar am pierdut odata aderenta pe o curba... in fine) Adica nu merg incet dar nici nu mai vreau vreodata sa fortez totusi e drum public. Si oricum nu m-as baga nici la ore necirculate sa tai curba :| nu stii niciodata daca nu vine cineva pe acolo. In plus la pierderea aderentei ai 2 optiuni "sant" sau "parapet". Nu mi se pare prea bine nici pentru masina si nici pt tine. Pe un circuit ai destul spatiu pe langa cat sa nu fie pericol...

 

Si eu intrebam si in ideea de a gasi un circuit unde sa poti merge cu masini neimatriculate, eventual fara far/modificate/etc. Exista altul in afara de amckart in Romania? Ca pana la Hungaroring chiar nu prea renteaza sa merg... Carat masina pe platforma atata drum... In plus trebuie sa stai o noapte acolo minim... costisitor si la timp si la bani.

 

Am o idee de a gasi masini din alea cu taxa mare/f ieftine gen max 500 euro, eventual vreun tico/nova ceva gen pt rabla si a face un fel de "rabla pe circuit" fara scaune si far... ( ideea este in proiect asa ca nu sariti )

 

 

Da intr-adevar pare cam ingust si oricum nu stiu daca accepta sa intre asa oricine oricand cu masina... in Romania alte optiuni mai sunt? Ma refer la circuit nu la dat stil "racing" cu masina pe drumurile publice :(

 

Cu tot respectul iti spun. Daca ti se pare scump un drum pe platforma la un circuit insemna ca sportul asta nu este pentru tine.

 

p.s. citeva sute de euro poate costa numai benzina la un trackday

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum a zis, si timp, si bani, si energie... Macar daca ar fi in Romania si nu in Ungaria. Pana laurma ramane optiunea moto pe amckart. :) Macar atat. Si cum am zis, o "conserva" neinmatriculabila gasesti sub 500 euro. Iar o intrare pe Hungaroring tot 500 de euro. Nu e cam scump totusi? Benzina ca benzina am inteles asta nu se poate evita dar timpul pana acolo? oboseala? pana la urma avand aproape 30 de ani mai am inca 30 si deja sunt "obosit". 30 ani inseamna 30*365 = 10950 zile Sau 262800 ore. Pare mult dar 8 pe zi cel putin dorm adica 87600 ore dorm. Si inca 8 lucrez adica 175200 lucrez sau dorm :)). Imi raman pt mine 87600 ore. Incepe sa para putin. Si sunt obosit de regula dupa munca. 87600 ore pt mine, excluzand somnul si munca, raman 3650 zile. adica cei 30 de ani au devenit doar 10. Uau, ce s-a nimerit calculul. Poate pt ca 8*3=24 si 8*2 = 16 deci 2/3 din orice zi e pierduta cu munca sau somnul. Deci din 30 de ani, ramai cu o treime adica 10. Matematica asta si caile ei ocolite care duc toate in acelasi punct... :))

 

Ideea e ca fiecare ora conteaza si nu vreau sa pierd timp, in primul rand, nu bani ( nu ca m-ar da banii afara din casa, dar nici n-o duc rau ). Timpul de fapt e resursa cea mai pretioasa si amckart e aici, langa mine.

 

Si de asta urasc traficul din Bucuresti, de asta ma trezesc devreme sa-l evit... Si incerc sa-mi valorific timpul cat mai bine. Uneori si serviicul incepe sa mi se para o pierdere de timp si poate ar trebui sa gasesc ceva de facut care sa-mi aduca acelasi venit dar sa pierd mai putin timp. Eh, sper sa nu poluez topicul cu lamentarile mele, dar incercam sa explic de ce Hungaroring NU mi se pare o optiune buna.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.autoslalom.ro/index.php , inscrie-te incampionatul asta, si ai sa te dai pina nu mai poti. Cunosc citiva baieti care s-au dat editia de anul trecut, oamenii s-au dat ani de zile si inROSBK, spuneau ca e adrenalina si in autoslalom, anul asta deja baga multe mii de euro inmasini modificate. Pare ireal, dar amaritul de Amckart sparge, rupe cutii de viteza, biele.

 

 

http://www.autoslalom.ro/pozemici/pozeMici.php?src=http://www.autoslalom.ro/poze/65951_T4P_5617.JPG&w=237&h=180&zc=1 e masina unui prieten. A inghitit pina acum mai mult de 6 000euro in modificari, cu toate ca a luat-o gata pregatita.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mersi ca mi-ai zis de autoslalom cu ocazia asta am vazut ca mai sunt 2 circuite la noi: speedpark si skatcart de care nu stiam.

Si pe speedpark din cate inteleg e 100 ron pt toata ziua, mi se pare chiar foarte bine. ( http://www.speedpark.ro/inchiriere-circuit/ )

Si specifica acolo ca e si pentru moto si pt auto.


-------------------------------------

 

Edit: A fost cineva cu motorul in 2014 pe amckart? Sunt curios daca se poate. Cursurile de perfectionare cand se fac?

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum a zis, si timp, si bani, si energie... Macar daca ar fi in Romania si nu in Ungaria. Pana laurma ramane optiunea moto pe amckart. :) Macar atat. Si cum am zis, o "conserva" neinmatriculabila gasesti sub 500 euro. Iar o intrare pe Hungaroring tot 500 de euro. Nu e cam scump totusi? Benzina ca benzina am inteles asta nu se poate evita dar timpul pana acolo? oboseala? pana la urma avand aproape 30 de ani mai am inca 30 si deja sunt "obosit". 30 ani inseamna 30*365 = 10950 zile Sau 262800 ore. Pare mult dar 8 pe zi cel putin dorm adica 87600 ore dorm. Si inca 8 lucrez adica 175200 lucrez sau dorm :)). Imi raman pt mine 87600 ore. Incepe sa para putin. Si sunt obosit de regula dupa munca. 87600 ore pt mine, excluzand somnul si munca, raman 3650 zile. adica cei 30 de ani au devenit doar 10. Uau, ce s-a nimerit calculul. Poate pt ca 8*3=24 si 8*2 = 16 deci 2/3 din orice zi e pierduta cu munca sau somnul. Deci din 30 de ani, ramai cu o treime adica 10. Matematica asta si caile ei ocolite care duc toate in acelasi punct...

 

Ideea e ca fiecare ora conteaza si nu vreau sa pierd timp, in primul rand, nu bani ( nu ca m-ar da banii afara din casa, dar nici n-o duc rau ). Timpul de fapt e resursa cea mai pretioasa si amckart e aici, langa mine.

 

Si de asta urasc traficul din Bucuresti, de asta ma trezesc devreme sa-l evit... Si incerc sa-mi valorific timpul cat mai bine. Uneori si serviicul incepe sa mi se para o pierdere de timp si poate ar trebui sa gasesc ceva de facut care sa-mi aduca acelasi venit dar sa pierd mai putin timp. Eh, sper sa nu poluez topicul cu lamentarile mele, dar incercam sa explic de ce Hungaroring NU mi se pare o optiune buna.

In cat timp ai scris si ai calculat acolo, faceai jumatate (exagerez) din drumul pana la Hungaroring :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar circuitul de la Bacau nu-i o optiune buna? Adica de la Bucuresti, Hungaroring 842km, Serres 591, Bacau 286 sub 3 ore si 100 ron / zi taxa si mergi pana nu mai poti avantaj major revenit in aceeasi zi acasa. Oricum incep sa renunt la ideea mea initiala de luat o rabla si dat pe circuit cu ea, incep sa ma tenteze acum karturile...

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, nu e chiar asa, cunosc doi care s-au dat ani de zile in ROSBK, anul trecut s-au dat in autoslalom, si acum sint drogati cu masinile pe circuitele astea mici. Au investit cu mult peste 10 000euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost pentru prima data si n-am avut timp decat pentru o intrare.
Chiar daca am luat-o incet-incetisor, la recunoastere, e distractie pe cinste !

In ultima poza e Niko, in celelalte 2 Septimiu

post-68552-0-36973900-1395505970_thumb.jpg

post-68552-0-40369900-1395505983_thumb.jpg

post-68552-0-59092500-1395505997_thumb.jpg

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam poze, filme, povestiri, impresii ... :)

Pizza numita sugestiv RACE cica nu se depune!post-7144-0-99919600-1395513148_thumb.jpg

 

Deci voie buna, aglomeratie cam mare, karturi de toate felurile (copchii,campioni,rent,etc), am ajuns la 11 si pana la 14 am facut doar 2 intrari, baietii au mai stat, poate au mai prins.

 

Circuitul tot mai varza (fata de Secuiesc),acum erau bucati din vibrator pe care trebuia sa le ocolesti in mijlocul curbei, cam prafuit, mai valurit fata de cum imi aduceam aminte.

 

Septimiu zicea ca el isi incalzeste slik-urile si merge incet!Aiurea, doua viraje si apoi blana cu genunchiul jos in toate virajele!:))

 

A venit Klux la a doua sesiune cu noua motoreta CBR600, caterinca maxima, isi cauta pozitia pe acolo, are doua maini stangi deocamdata pe supersport!Daca venea cu naked-ul manca jar iarasi!:)

 

Eu in prima sesiune am atins doar pe dreapta, apoi in a doua sesiune am inceput sa ating pe jos in curbele mai stranse, incep sa ma simt confortabil cu senzatia, pana acum pliam genunchiul cand ajungea jos,acum ma obisnuiesc.

Tot n-am incredere in cauciucul spate dar am vazut ca tine, l-am incalzit 2 ture. Cauciucul fata fiind GPRacer nou e impecabil (pt nivelul meu),fac ce vreau cu el, stoppie,etc.

 

Zimbrutza s-a dezvirginat,era paralizat pe acolo, dar i-a placut distractia!

 

Cam atat, fara incidente cel putin pana am plecat eu!Deci o prima iesire reusita!

 

Vad ca au mai venit baieti si dupa ce am plecat eu...

post-7144-0-81231400-1395513793_thumb.jpg

post-7144-0-35812900-1395513804_thumb.jpg

post-7144-0-67969400-1395513848_thumb.jpg

post-7144-0-01674700-1395515900_thumb.jpg

post-7144-0-09464000-1395515917_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pizza numita sugestiv RACE cica nu se depune!attachicon.gif1173770_10152066424433655_654226154_n.jpg

 

Deci voie buna, aglomeratie cam mare, karturi de toate felurile (copchii,campioni,rent,etc), am ajuns la 11 si pana la 14 am facut doar 2 intrari, baietii au mai stat, poate au mai prins.

 

Circuitul tot mai varza (fata de Secuiesc),acum erau bucati din vibrator pe care trebuia sa le ocolesti in mijlocul curbei, cam prafuit, mai valurit fata de cum imi aduceam aminte.

 

Septimiu zicea ca el isi incalzeste slik-urile si merge incet!Aiurea, doua viraje si apoi blana cu genunchiul jos in toate virajele! :))

 

A venit Klux la a doua sesiune cu noua motoreta CBR600, caterinca maxima, isi cauta pozitia pe acolo, are doua maini stangi deocamdata pe supersport!Daca venea cu naked-ul manca jar iarasi! :)

 

Eu in prima sesiune am atins doar pe dreapta, apoi in a doua sesiune am inceput sa ating pe jos in curbele mai stranse, incep sa ma simt confortabil cu senzatia, pana acum pliam genunchiul cand ajungea jos,acum ma obisnuiesc.

Tot n-am incredere in cauciucul spate dar am vazut ca tine, l-am incalzit 2 ture. Cauciucul fata fiind GPRacer nou e impecabil (pt nivelul meu),fac ce vreau cu el, stoppie,etc.

 

Zimbrutza s-a dezvirginat,era paralizat pe acolo, dar i-a placut distractia!

 

Cam atat, fara incidente cel putin pana am plecat eu!Deci o prima iesire reusita!

 

Vad ca au mai venit baieti si dupa ce am plecat eu...

 

V-ati distrat pe cinste, bravo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu deranjez pe cineva, am fost si eu zilele astea sa ma uit sa iau pulsul pe circuitul de la pipera, inca nu m-am dat acolo nici kart nici moto... si asa de pe margine nu mi-a placut deloc sincer. Poate o sa merg odata cu kartul, cu motorul nu cred sa intru, decat la cursul de perfectionare. Nu mi se pare ca e un circuit bun moto, tb sa incetinesti foarte tare si arati ciudat, adica eu m-as simti ciudat acolo, privit de toti care-s pe acolo cum am viteza de 2x ori mai mica decat un kart de copii pe curba. E prea ingust circuitul asta, in fond e gandit pt karturi.

 

Ah si as zicem ca as trece peste asta, cum ma simt sau cum cred eu ca ma percep altii, pot ignora, dar problema cea mai mare ramane faptul ca te dai doar 10 minute si apoi astepti pana crapi sa mai intri inca 10... Nu prea vad cum poate cineva sa invete sa se dea pe curbe in conditiile astea.

 

Eu unul as vrea sa am spatiu destul, sa pot sa ma dau si 1 ora daca vreau, si sa nu coste 20 lei minutul ( exagerez evident, e.. 10 minute ). Sunt total incepator la astea dar un mic studiu m-a dus cu gandul ca la bacau pe selena/speed park sau ce denumiri o mai avea circuitul de acolo e mult mai bine. Daca chiar tine faza cu 100 ron/zi... Pai merita de 10 ori mai mult decat amckart. Intr-o zi intreaga de circuit si sper fara intreruperi din 2 in 2 minute sa se dea pustii cu carturi de 3 cai sub ochii parintilor... altfel se pune problema

 

Sau tot ca total incepator in ale datului pe motor altfel decat stil commuter pana la munca si inapoi... :) ramane de studiat pt mine optiunea enduro, sau chiar optiunea de a lua un teren undeva departe si ieftin si a pune niste asfalt ceva pe el... de ce nu; eu caut o solutie practica ieftina si nefitoasa de a invata pilotatul auto/moto. Si amckart e departe de visele mele

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu deranjez pe cineva, am fost si eu zilele astea sa ma uit sa iau pulsul pe circuitul de la pipera, inca nu m-am dat acolo nici kart nici moto... si asa de pe margine nu mi-a placut deloc sincer. Poate o sa merg odata cu kartul, cu motorul nu cred sa intru, decat la cursul de perfectionare. Nu mi se pare ca e un circuit bun moto, tb sa incetinesti foarte tare si arati ciudat, adica eu m-as simti ciudat acolo, privit de toti care-s pe acolo cum am viteza de 2x ori mai mica decat un kart de copii pe curba. E prea ingust circuitul asta, in fond e gandit pt karturi.

 

Ah si as zicem ca as trece peste asta, cum ma simt sau cum cred eu ca ma percep altii, pot ignora, dar problema cea mai mare ramane faptul ca te dai doar 10 minute si apoi astepti pana crapi sa mai intri inca 10... Nu prea vad cum poate cineva sa invete sa se dea pe curbe in conditiile astea.

 

Eu unul as vrea sa am spatiu destul, sa pot sa ma dau si 1 ora daca vreau, si sa nu coste 20 lei minutul ( exagerez evident, e.. 10 minute ). Sunt total incepator la astea dar un mic studiu m-a dus cu gandul ca la bacau pe selena/speed park sau ce denumiri o mai avea circuitul de acolo e mult mai bine. Daca chiar tine faza cu 100 ron/zi... Pai merita de 10 ori mai mult decat amckart. Intr-o zi intreaga de circuit si sper fara intreruperi din 2 in 2 minute sa se dea pustii cu carturi de 3 cai sub ochii parintilor... altfel se pune problema

 

Sau tot ca total incepator in ale datului pe motor altfel decat stil commuter pana la munca si inapoi... :) ramane de studiat pt mine optiunea enduro, sau chiar optiunea de a lua un teren undeva departe si ieftin si a pune niste asfalt ceva pe el... de ce nu; eu caut o solutie practica ieftina si nefitoasa de a invata pilotatul auto/moto. Si amckart e departe de visele mele

eu ti am povesti DAR tu .....rossi...rossi...rossi!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu deranjez pe cineva, am fost si eu zilele astea sa ma uit sa iau pulsul pe circuitul de la pipera, inca nu m-am dat acolo nici kart nici moto... si asa de pe margine nu mi-a placut deloc sincer. Poate o sa merg odata cu kartul, cu motorul nu cred sa intru, decat la cursul de perfectionare. Nu mi se pare ca e un circuit bun moto, tb sa incetinesti foarte tare si arati ciudat, adica eu m-as simti ciudat acolo, privit de toti care-s pe acolo cum am viteza de 2x ori mai mica decat un kart de copii pe curba. E prea ingust circuitul asta, in fond e gandit pt karturi.

 

Ah si as zicem ca as trece peste asta, cum ma simt sau cum cred eu ca ma percep altii, pot ignora, dar problema cea mai mare ramane faptul ca te dai doar 10 minute si apoi astepti pana crapi sa mai intri inca 10... Nu prea vad cum poate cineva sa invete sa se dea pe curbe in conditiile astea.

 

Eu unul as vrea sa am spatiu destul, sa pot sa ma dau si 1 ora daca vreau, si sa nu coste 20 lei minutul ( exagerez evident, e.. 10 minute ). Sunt total incepator la astea dar un mic studiu m-a dus cu gandul ca la bacau pe selena/speed park sau ce denumiri o mai avea circuitul de acolo e mult mai bine. Daca chiar tine faza cu 100 ron/zi... Pai merita de 10 ori mai mult decat amckart. Intr-o zi intreaga de circuit si sper fara intreruperi din 2 in 2 minute sa se dea pustii cu carturi de 3 cai sub ochii parintilor... altfel se pune problema

 

Sau tot ca total incepator in ale datului pe motor altfel decat stil commuter pana la munca si inapoi... :) ramane de studiat pt mine optiunea enduro, sau chiar optiunea de a lua un teren undeva departe si ieftin si a pune niste asfalt ceva pe el... de ce nu; eu caut o solutie practica ieftina si nefitoasa de a invata pilotatul auto/moto. Si amckart e departe de visele mele

 

Am citit si auzit foarte multe opinii de acest gen.

 

Insa, toti cei care le exprimasera, aveau un lucru in comun si anume ca niciunul dintre ei nu intrasera in pista.

 

p.s. in teorie, multi stau bine, practica ne omoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu reusesti sa intri si sa te dai cele 10 min blana pe acest mic circuit de cart eu iti platesc toata ziua!

eu am intrat prima data anul trecut pe circuit si pot zice ca as dormi pe el :))

 

P.s Am furat o expresie de la unul din profesori "pe forum toti se dau grav dar pe asfalt...."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adrian mirea

cat imi doresc sa am un circuit vis`a`vis de mine cum e amckartul ,nu poti sa-ti dai seama cat poti sa progresezi pe un asemenea circuit mic,poti sa-ti pui bazele mersului pe motocicleta intr-un mediu SAFE ,poti sa te duci fara regrete sa platesti 20ron ,dupa 10 minute o sa iesi "uda ploaie,circuitul te indoaie:)"

esti incepator, e locul ideal unde trebuie sa mergi !

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...