Sari la conținut

Scuter Vs Auto, 26.06.08


sorinavram
 Share

Postări Recomandate

Am dat asa exact adresa pentru ca s-a intamplat chiar in fata casei mele. Abia venisem de la Iasi, bagasem motorul in curte si, cand sa-l pun pe cric, aud buf-ul. Schema a fost urmatoarea: o duba Ford a vrut sa depaseasca un Volvo si a izbit frontal scuterul, care circula regulamentar. Din impact, scuterul boteste si aripa stanga spate a Volvo-ului.

 

In strada, vad scuterul facut varza si pe scuterist intins in drum. Casca ii era sarita, stationa chiar in fata Fordului. Era un AGV cu sistem de inchidere "double D", cel mai sigur. Ulterior aveam sa aflu de la scuterist ca nu era legata.

 

Scuteristul tot dadea sa se ridice, am incercat sa il impiedic, pana sa vina SMURD-ul reusise. Tot zicea ca nu are nimic si voia chiar sa-si ridice scuterul din drum. Am impresia ca soferul Fordului tot incerca sa negocieze cu el. SMURD-ul a venit cam in cinci minute, politia cam in 15. Intre cele 2 momente, scuteristul semnase ca nu vrea sa mearga la spital, SMURD-ul pleaca imediat dupa ce raporteaza Politiei ca victima refuza internarea. Ulterior, aceeasi victima neaga ca ar fi refuzat internarea, desi am fost de fata cand a spus nu. Politia cheama alta ambulanta care il duce, totusi, la spital. Inainte de asta, politistul ii reproseaza scuteristului ca merge beat pe scuter, acesta nu protesteaza. Eu nu-mi dadusem seama ca e manga, credeam ca e chiaun din cauza izbiturii. Niste prieteni ai scuteristului au ridicat scuterul si casca.

 

Una peste alta, scuteristul, beat sau nu, circula regulamentar si soferul Fordului pare a fi vinovat. Ramane problema alcoolemiei. Scuteristilor care nu au nevoie de permis li se aplica prevederile codului rutier, adica 0%, sau sunt asimilati biciclistilor si carutasilor, pe care nu-i intreaba nimeni daca au ceva la bord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce chestie...iti dai seama ca saracu ala, si baut, si busit, daca il intrebai cum il cheama spunea "tepes voda"...cred ca nu mai stia nici pe ce planeta se afla :kali:

 

in mare parte, legea seamana destul de mult, atat pt bicle cat si pt scutere/mopede...nu de alta dar, echipamentul, felul de mers pe drumul public, folosirea pistelor de biciclete de catre ambele, in mod legal(da, initial atat biclele cat si scuterele ce nu necesita permis, trebuie sa circule pe pistele amenajate pe trotuar)...la bautura, nu stiu cum e...

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nici n-a realizat ca mergea pe scuter :kali: , Doamne mare Ti-e gradina :kali:

 

sa speram ca e undeva e mentionat ca nu ai voie sa circuli cu absolut nimic daca ai ceva la bord dar cum traim in Romanica n-ar fii exclus sa nu :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2005 tata calare pe o trotineta cu pedale a intrat in spatele unui autobuz pentru ca n-a mai apucat sa franeze(si nu cred ca a mai avut refelex sa franeze din cauza alcoolului).

 

dupa vizita la politie s-a lasat cu intelegere pe cale amiabila sau proces. s-a ales calea amiabila si tata a cumparat 2 stop-uri pentru autobuz. la vremea aia politaiu' i-a zis soferului de autobuz ca n-are ce sa-i faca lu' tata, chiar daca era manga.

 

nu cred ca ala cu fordu' va avea sanse sa ia despagubiri de la tipu' cu scuteru'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2005 tata calare pe o trotineta cu pedale a intrat in spatele unui autobuz pentru ca n-a mai apucat sa franeze(si nu cred ca a mai avut refelex sa franeze din cauza alcoolului).

 

dupa vizita la politie s-a lasat cu intelegere pe cale amiabila sau proces. s-a ales calea amiabila si tata a cumparat 2 stop-uri pentru autobuz. la vremea aia politaiu' i-a zis soferului de autobuz ca n-are ce sa-i faca lu' tata, chiar daca era manga.

 

nu cred ca ala cu fordu' va avea sanse sa ia despagubiri de la tipu' cu scuteru'...

 

pai tre sa ia de la ala cu fordu,nu?? ...pe 2 roti in Bucuresti esti carne de tun.... :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam complicat.

 

in 2005 cursu' de legislatie nu era obligatoriu si nici numarul si nu stim daca le avea scuteristu'.

 

cred ca o sa-i fie invatatura de minte si atat, sau daca are bulan exagerat si se sperie ala cu fordu' si sare cu banu' doar pe amenintari verbale... bafta lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ala cu fordu' va avea sanse sa ia despagubiri de la tipu' cu scuteru'...

e obligatorie asigurarea si la cascaravetele astea...

 

pai tre sa ia de la ala cu fordu,nu?? ...pe 2 roti in Bucuresti esti carne de tun.... :kali:

pana si atunci cand esti clampa :kali: mai ales atunci...da noroc chior sa ai nene, sa fii beat, si sa intre unu in tine din vina lui :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica mea i-ar baga pe scuteristi in aceaiasi oala cu ceilalti participanti la trafic deci li s-ar aplica aceleasi legi, inclusiv alcolemie zero. Asta daca incerc sa uit ca in Luxembourg te poti trezi cu permisul suspendat daca mergi beat pe langa bicicleta. Oricum, e interesat de aflat... Si concluzia anchetei, respectiv cine e vinovatul legal

De curiozitate, cam ce varsta avea scuteristul?

Editat de M a v e r i c k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica mea i-ar baga pe scuteristi in aceaiasi oala cu ceilalti participanti la trafic deci li s-ar aplica aceleasi legi, inclusiv alcolemie zero. Asta daca incerc sa uit ca in Luxembourg te poti trezi cu permisul suspendat daca mergi beat pe langa bicicleta. Oricum, e interesat de aflat... Si concluzia anchetei, respectiv cine e vinovatul legal

De curiozitate, cam ce varsta avea scuteristul?

si logica mea era ca pana si pietonii sa cunoasca elementele generale ale legislatiei rutiere, care din pacate nu prea se mai practica nici macar la scoala....dar, n-ai cu cine bre...doar traim in romania...si uite asa te trezesti cu scuteristi pe post de iepuri alergatori prin oras, fara echipament, cu ebrietati care abia vad drumul, daramite sa tina ghidonul, pe bicle sau pe motorete, sau pietoni pe post de caprioare zglobii care traverseaza strada ca si cum ar sari un parau de munte...

 

si eu ma mai suiam pe motoreta avand ceva beri la bord, dar niciodata beat :kali: asta se intampla acu multicel, cand nu era nevoie de inscriere a motoretei, de legislatie...practic daca dadea unu peste mine si eu eram ok si nevinovat, imi dadea asigurarea sa repar motoreta...eram eu vinovat, plateam....dar, slava domnului si atentiei, nu am avut asa neplaceri

 

pana mea, cand esti beat, te culci...sau te opresti din bautura cand vezi ca o iei pe aratura...dar, la unele case, fie ele mici sau mari, e greu de inteles si respectat acest lucru...

 

PS: cat despre ala cu masina, nu am nimic de comentat...caii putere care credea ca-i are sub capota l-au facut sa intre in depasire, crezand ca o sa aiba timp sa intre inainte sa ajunga ragalia aia de scuter...deh, paraitoare vs masina capabila...am intalnit si eu situatia asta, la prioritate de dreapta, si o intalniti cu totii, cel mai des, tot acolo, mai ales in intersectii sau la cedeaza trecerea

 

@sorinavram: cred ca trebuia sa pui titlul "doi handicapati s-au intalnit intr-o zi cu soare pe strada mea, si uite ce-a iesit" :kali:

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era zi cu soare ca era deja noapte. In rest ai perfecta dreptate, soferul Volvo-ului era uimit ca nici unul nu a avut nici cea mai mica intentie de franare, de parca nu s-au vazut deloc pana la impact, desi pe strada e lumina, iar scuteristul avea farul aprins.

 

Scuterul avea numar normal (nu de primarie), dar era scris cu marker pe un carton. Scuteristul avea in jur de 35 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta, scuteristul, beat sau nu, circula regulamentar

 

Pai cum circula regulamentar daca era beat? :kali: ... ca atunci nu mai ie regulamentar, cand circuli sub influenta bauturilor alcoolice :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea accident. Ala era beat dar era in stare sa se tina pe drum, ala cu fordul credea ca are tanc probabil.

Oare se mai baga asa daca venea vreun TIR din fata.

 

Una peste alta e culpa comuna si amandoi ar trebuii sa plateasca Volvo-ul, ca ala e singurul fara vina.

 

PS: Poate asa se invata si scuteristul sa nu mai mearga "vesel" pe 2,4 roti sau chiar pe 2 picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica mea i-ar baga pe scuteristi in aceaiasi oala cu ceilalti participanti la trafic deci li s-ar aplica aceleasi legi, inclusiv alcolemie zero. Asta daca incerc sa uit ca in Luxembourg te poti trezi cu permisul suspendat daca mergi beat pe langa bicicleta. Oricum, e interesat de aflat... Si concluzia anchetei, respectiv cine e vinovatul legal

De curiozitate, cam ce varsta avea scuteristul?

Pai chiar asa si este. Legea e aceeasi. Cand am cazut cu scooterul (din vina mea) am suflat in alcoolmetru. N-ai ce cauta baut pe scooter sau mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai chiar asa si este. Legea e aceeasi. Cand am cazut cu scooterul (din vina mea) am suflat in alcoolmetru. N-ai ce cauta baut pe scooter sau mobra.

 

:kali:

Bineinteles ca legea e aceeasi. Daca esti cu masina, de exemplu, si bei, o faci pe barba ta (din pacate, uneori, si pe a altora nevinovati): daca ajungi acasa fara probleme, "shpaga ta", insa daca te pune dracu si esti implicat intr-un accident, din vina ta SAU NU, deja nu mai conteaza - ESTI VINOVAT. Orice ai incerca sa spui in apararea ta (e cam ca in cazul in care lovesti din spate, dar mai aiurea), va fi contestat iar vinovatia aruncata aspupra ta pe seama faptului ca erai beat (conduceai sub influenta bauturilor alcoolice sau, si mai rau, in stare de ebrietate). :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E culpa comuna aici. Nu ai voie sa fii beat nici ca pieton - in caz de accident - din cate stiu eu. Adica daca un idiot da peste tine cu masina cand traversezi regulamentar si tu esti baut e f. usor sa nu iti poti face dreptate si sa fie culpa comuna. De cele mai multe ori, ramane insa la latitudinea politistului care administreaza cazul si ulterior, a instantei, daca e cazul. Mare prostie asta cu refuzatul internarii dar ce sa le ceri la astia?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt in procesul de invatare pt examenul auto si este un articol de din lege care spune clar ca ATAT conducatorii de mopede si cei de bicicleta CAT SI CARUTASII(!!!) nu au voie sa circule pe drumurile publice daca au alcool in sange. in cazul de fata e de vina scuteristul (poate culpa comuna daca cel cu fordul a facut ceva neregulamentar)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii mor in accidente relativ usoare, vezi accidentul de la Miorita, iar asta incearca sa-si ridice scooterul dupa impact frontal cu o duba :P

 

Te face sa te gandesti la zicala cu Dumnezeul betivilor... se pare ca Dumnezeu mai inchide ochii si la idiotenie cate odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...