Sari la conținut

Accident Mortal Pod Maracineni (bz)


Norsemann
 Share

Postări Recomandate

in rromanica doar cu batul se poate face educatie...cred ca cea mai buna solutie ar fi Ku Klux Klan...ptr toti cei care scapa nepedepsiti...

 

:kali: R.I.P.

eu m-am gandit la asta, ideea e ca putem face asta fara mari probleme, asa cum fac si ei.avem nevoie de un sofer bun si o masina rezistenta.eu mi-am promis ca daca voi avea vreodata necazul sa pateasca cineva apropiat mie asa ceva (Doamne fereste!), il voi strivi cu masina pe nenorocit ca pe un gandac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o prima cauza in numarul mare de accidente este mita data la obtinerea carnetului de conducere !!!

sa scada numarul de accidentel trebuie sa scada numarul de persoane care nu treb sa posede acel plastic care le da dreptul de a conduce.

 

in acest accident se pare ca motociclistul a fost prins intre masina si motocicleta, un eveniment asemanator am avut si eu, norocul meu a fost ca am zburat pe langa masina altfel ma prindea motocicleta sub masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ii facem pe astia care nu acorda prioritate sa le fie frica de noi, nu rezolvam nimic. Asa merg lucrurile in Romania. Si asa apar tot felul de crime la stirile de la ora 5. De ce sa nu apara si ca niste motociclisti l-au ciomagit serios pe unu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de viata motociclistului

 

pana cand.................

pana o sa mergem cu motocicletele la unu din asta care doare linistit acasa cu un dosar penal nerezolvat ani de zile

 

sa mergem seara de seara sa turam motoarele 5 minute in fata casei pana se muta/pana o sa.i fie frica sa iasa pe strada

a..clar o sa se mute daca turati motoarele. :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum arata soferul(manelist "de aur,diamant,copil minune...etc),nu cred ca a pierdut noptile citind sa ia "sala",nu cred ca a asudat sa stranga ban pe ban sa-si ia masina si nu cred ca-i pasa de motociclist!Ce mai conteaza 1-2-3... mii E si scapa basma curata!Credeti ca peste o saptamana se mai intereseaza cineva daca a fost pedepsit sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare foarte ciudat faptul a animalele astea care omoara oameni, fie in conserve si pe motocicleta, pot scapa foarte usor. Si tot la fel de ciudat mi se pare faptul ca eu ca motociclist daca ii rup m-ia sau ii sparg un geam intentonat ma aleg cu dosar penal si ma tarasc toti necioplistii prin tribunale. Motociclisti"rai" sunt peste tot , dar cand vine vorba de Romania, belea mare. Lumea uita ca suntem oameni, fraierul cu maieu te scuipa din logan, alti cativa idioti te baga pe contrasens zambind a prosti, alti retardati ne baga sub roti, etc, etc.

Parerea mea personala in legatura cu motociclismul si motociclistii este: Ant Farm, adik pentru multa lume i suntem insemnificativi, golani , mici, nepuntinciosi, usor de eradicat si urati din motive necunoscute. DAR am putea fi si uniti si sigur am reusi, dar pana atunci o sa stea cineva cu lupa deasupra nostra.

 

 

R.I.P Condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricata reclama s-ar face pe tema motociclistilor in trafic, tot nu or sa fie toti obisnuiti cu noi. Sunt multi care pur si simplu conduc si se gandesc in alta parte, care chiar se uita in ochii tai cand vii pe motor, dar totusi gandul lor e la altceva si nu realizeaza ceea ce fac. IN Romania tema cu motociclistii in trafic trebuie dezbatuta foarte des si la ore de audienta maxima la tv si radio , ca sa aiba vre-un efect direct. Din pacate unii dintre noi se duc prea usor in lumea cealalta. Atentie la neatentie !!

Pacat pentru inca o viata tanara curmata.

 

mereu vad la rubrica "accidente" posturi care ma amuza. "soferii neatenti trebuie invatati minte", "sa mai facem un miting moto ca sa stie ca existam pe sosea", "cand o sa se termine cu animalele si carutele nesemnalizate de pe sosea" bla bla.

 

raspunsul este unul singur. o sa se termine atunci cand vor fi pedepse mai mari si aplicate DE FIECARE DATA. daca eu, cetatean, stiu ca merg aiurea pe sosea, fur, iau/dau mita, talharesc etc si apoi am mari sanse sa scap cu amenda mica/inchisoare cu suspendare/declarat iresponsabil sau bolnav si nu suporta detentia etc ASA CUM AU SCAPAT SI ion ion tiriac, adrian nastase, [...], X si Y despre care am citit in ziar, [...], Sile Pietroi, [...], prietenul meu din liceu care era beat la volan si a dat spaga 100ron, vecinul care a calcat o baba pe trecere si a luat 4 ani cu suspendare ETC eu de ce sa nu fac la fel????? ca sigur scap!!!

 

asadar nu va mai puneti de atatea ori aceaste intrebari, terminati cu "plansul" pe forum si cu mitingurile ca sunt fara sanse de reusita. putin mai multa barbatie!!! astea sunt conditiile, de relativa jungla, cei mai puternici, mai atenti (si preventivi) si/sau cu relatii mai puternice supravietuiesc, restul nu.

 

ASTEA SUNT REGULILE JOCULUI IN ROMANIA!!!

 

morala, mitingurile, campaniile, lamentarile -> la gara!

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi dimineatza la n24 au aratat imagini de la accident si bineinteles "motociclistul circula cu viteza foarte mare!"

soferului i-a fost suspendat permisul si daca e gasit vinovat risca 7 ani de inchisoare!

 

RIP :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP motociclistului.

ma ingrozeste cata prostie e in tara asta.

ieri mergeam in spatele unui motociclist pe centura Ploiestiului. La un moment dat un tzaranoi cu o dacie 1300 iese din coloana oprita la semafor si o ia pe contrasens ca smecherii. Motociclistul are timp sa se dea intr-o parte, trece si ii arata degetul dobitocului (pe la vreo 40 ani in pielea goala). Eu incep sa-l claxonez la greu si ma dau si eu intr-o parte, el ridica mainile zambind si isi cere scuze.

De la o vreme, mai exact de cand mi-am luat motocicleta am iceput sa ma crizez rau de tot cand vad handicapati din astia la volan; deschid geamul cu gandul sa-i arunc sticla de suc in cap in momentul in care trec pe langa el, dar ghinion, o terminasem si o aruncasem pe bancheta din spate goala, asa ca macar trag brusc de volan sa-l sperii pe manelist in speranta ca-l voi baga sub camionul oprit la semanfor. Din pacate nu s-a speriat destul de tare incat sa pateasca ceva....dar in curand sper ca o va patii.

Nuj voi cum sunteti dar eu sunt din ce in ce mai intrigat de soferii cu juma' de permis de pe la noi. Eu am permis de 8 ani, am vazut multe in Romania asta; in alte tari se circula extrem de calm si de bine, in Germania ex, cand mai vezi cate unul in oglinda care face slalom printre masini si merge haotic (si cu xenoane de targ montate pe faza scurta) sa fii sigur ca vezi numar cu RO cand te depaseste.

Nuj care e explicatia la noi de sunt atat de iresponsabili si nu gandesc ca pun in pericolviata altora. Imi pare nespus de rau pt toti cei care si-au pierdut viata din cauza soferilor patriei. Cred ca ar trebui sa fie politia mai aspra. Sa stea mai mult la panda la linii continue. Sa ajunga toti soferii sa se teama ca de dracu de vreo amenda. In UK amenzile de circulatie sunt foarte mari. Acolo daca iei amenda e jale. Si toti soferii merg mai cu frica. Nu incalca regului cu gandul ca nu-l observa nimeni. Ar trebui sa se schimbe gandirea in: "decat sa ma observe vreun militian si sa-mi iau o amenda de 2 ori mai mare decat salariul pe o luna mai bine.....".

 

Am mai patit-o cu un manelist cu un logan (cu maimutoi agatati in parbriz)., Ma tineam dupa el cu o ciuda mare mare mare pt ca statea foarte aproape de un motociclist prin oras si radea ca boul (vroia probabil sa-l peria sau mai stiu eu ce). Vroiam sa-l opresc la un semafor sau ceva si sa-i spun macar ca e taran. Si ca sa vedeti ce patesc. Exact cand trecea fanul lui Gutza peste niste pietre, accelereaza si-mi arunca un bolova in aripa de-mi sare vopseaua. Nu l-am mai prins ca la urmatorul semafor a fortat galbenul si eu am oprit.

 

Aveti grija fratilor ca nu e de gluma cu soferii din RO. Li se rupe lor de suspendarea permisului. Si daca omoara vreun motociclist si e vreun smecher cu bani si cu vreun super avocat, daca iese culpa comuna la tribunal scapa si de puscarie.

 

Sa ne ajute Dzeu si sa ne fereasca de ucigasi din astia pe viitor.

Inca odata RIP pt baiatul din BZ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traim intr-o tara a soferilor, neinstruiti, orgoliosi si fara bun simt. Politia este ca si inexistenta in trafic si mai mult dau carnete handicapatilor, analfabetilor si marlanilor pt cateva sute de euro, fara examen, si cred ca nu numai in Arges. In timpul vietii noastre nu se va schimba nimic. Politicienii si autoritatile nu intreprind nimic si practic ignora subiectul sigurantei rutiere. Dispare in fiecare an populatia unei comune mari si li se pare normal tuturor celor neimplicati direct in tragedii. Marsurile de promovare a mersului pe 2 roti ar trebui facute in fiecare luna in toate orasele tarii.Pacat de tanarul avocat. Condoleante familiei.

 

Traim intr-o tara nu a soferilor orgoliosi ci a tampitilor orgoliosi / inconstienti indiferent ce categorie de permis au. Sunt si eu subiectiv cu privire la motociclisti pt ca am si eu A-ul, pentru ca imi place "sportul" asta, dar uneori trebuie sa vedem mai departe decat un caz.

 

Campaniile de constientizare cu privire la "existenta" motociclistilor in trafic sunt greu de facut si, din pacate, atunci cand sunt facute au succes limitat in condintiile in care perceptia soferilor e ca motociclistii sunt incontienti care merg cu 200+ in oras...dar nu cred ca are sens discutia aici. Dar daca vreodata va hotarati sa faceti ceva, ma implic si eu, cel putin cu sfaturi despre cum trebuie desfasurata o astfel de campanie (asta in masura in care se va face vreodata ceva)

 

Scuze daca am poluat topicul asta cu un post "inutil"

 

Tarana usoara motociclistului si condoleante celor apropiati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mereu vad la rubrica "accidente" posturi care ma amuza. "soferii neatenti trebuie invatati minte", "sa mai facem un miting moto ca sa stie ca existam pe sosea", "cand o sa se termine cu animalele si carutele nesemnalizate de pe sosea" bla bla.

 

raspunsul este unul singur. o sa se termine atunci cand vor fi pedepse mai mari si aplicate DE FIECARE DATA.

 

asadar nu va mai puneti de atatea ori aceaste intrebari, terminati cu "plansul" pe forum si cu mitingurile ca sunt fara sanse de reusita. putin mai multa barbatie!!!

 

Intr-adevar, aceasta este solutia..

 

Amenzile usturatoare si pedepsele mari nu pot fi instituite decat de catre dragii nostri oameni politici, care cu siguranta se comporta pe sosea la fel ca orice alt taran la volanul unui bolid. Nu consider ca motociclistii sunt suficient de importanti in acest moment la noi in tara pantru ca sa fie luate masuri legislative in acest sens, precum nota un al user mai sus: Antz, insa.. poate dupa cat mai multe mitinguri, intalniri sau orice alt tip de eveniment prezentate pozitiv de catre mass media va fi luata in calcul si siguranta noastra. Totul tine de educatie.

 

Cu aceasta ocazie salut initiativa Asociatiei Motociclistilor din Romania:

http://www.asociatiamotociclistilor.ro/obiective.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, aceasta este solutia..

 

Amenzile usturatoare si pedepsele mari nu pot fi instituite decat de catre dragii nostri oameni politici, care cu siguranta se comporta pe sosea la fel ca orice alt taran la volanul unui bolid. Nu consider ca motociclistii sunt suficient de importanti in acest moment la noi in tara pantru ca sa fie luate masuri legislative in acest sens, precum nota un al user mai sus: Antz, insa.. poate dupa cat mai multe mitinguri, intalniri sau orice alt tip de eveniment prezentate pozitiv de catre mass media va fi luata in calcul si siguranta noastra. Totul tine de educatie.

 

Cu aceasta ocazie salut initiativa Asociatiei Motociclistilor din Romania:

http://www.asociatiamotociclistilor.ro/obiective.php

 

cine incalca legea si intra cu raba plina de noroi pe carosabil, intoarce pe linie continua, merge cu carutza nesemnalizata, depaseste riscat etc nu o face pentru ca ar fi motociclistii neimportanti, ci pentru ca TOTI CEILALTI PARTICIPANTI LA TRAFIC sunt neimportanti pentru ei.

 

nu inteleg cum ar trebui sa arate o lege care sa protejeze motociclistii in trafic. da-mi niste exemple (articole).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunul simt (al tau mai intai) in trafic o sa ne ajute pe toti sa circulam in siguranta.Aia cu basculante au spaga achitata la zi la primarie&politie,masinile smecherilor sunt si ele achitate la zi,deci cat o sa avem spaga si coruptie in politie nu o sa se intample nimic.Si culmea cunosc o groaza de politisti corecti care si ei sunt satui de cei care le murdaresc imaginea,dar de multe ori primesc ordine "de sus".Nu le urez decat sa-i tina minte Cel De Mai SUS! :kali:

Editat de R3Kin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am referit strict la siguranta motociclistilor, ci a tuturor participantilor la trafic. Nu cred ca se poate da o lege care sa se aplice doar in cazul accidentelor de motor si nici nu ar fi etica, mai degraba sanctiuni aspre pentru cei vinovati de accidente rutiere indiferent de natura lor si o educatie rutiera mult mai riguroasa coroborata cu un examen foarte exigent pentru obtinerea permisului de conducere.

 

Ce putem face noi ca si motociclisti este sa iesim in evidenta prin activitati pozitive, sa schimbam imaginea de manelisti in slapi pe R1 cu 200Km/h in intersectie cu care ne asociaza restul lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dumnezeu sa-l odihneasca.

am trecut azi pe unde a avut loc accidentul si mi s-a facut pielea de gaina. vreau sa reincep sa merg pe motor si ma cutremur la cate vad.

ieri, in buzau, a iesit unul din curtea spitalului, sa faca stanga, in conditiile in care acolo sunt 2 benzi pe sens. a trecut de primele 2 benzi si n-a avut nici un fel de intentizie macar sa se uite in dreapta, sa dea prioritate. Era in fata mea o Dacie veche si l-a trosnit vita cu o laguna, de-a sarit spatele daciei vreo juma de metru din impact, in lateral. A fost norocul meu, pt ca altfel ma lua pe mine.

ERA O MASINA!!!!!!!!!!!!!!!! daca era motocicleta ??????????????????????????????????

inca un mort probabil si cel vinovat se uita ca la rosii la piata, indiferent!!!!!!!!!!

:kali: imi venea sa cobor din masina si sa-l capiez in pumni, dar era ziua in amiza mare!!!!!! :kali:

condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Adi Zevedei ; un baiat extraordinar si o capacitate . Dumnezeu sa-l odihneasca.

Il cunosteam destul de bine , a a lasat in urma doi copii mici , sotie si parinti distrusi de durere si multi prieteni inmarmuriti.

Cel mai bun prieten al varului meu , au trecut prin foarte multe impreuna, se ajutau , erau ca si fratii, baieti de la tara amandoi.

Jucasera impreuna fotbal in Buzau , la Gloria si pe urma la o echipa din div.B , petrolul Berca.

Printre meciuri si cantonamente, in timp ce colegii lui jucau remi sau umblau dupa fete , Zevedei tocea cartile de drept . A facut si facultatea in paralel si dupa ce a pus ghetele in cui a inceput sa profeseze ; incredibil dar in tara asta unde te impiedici de un jurist sau avocat ratat daca nu esti atent, baiatul asta chiar a ajuns sa pledeze in tribunal si dupa statistica proceselor pierdute "=0" , chiar era bun in ce facea.

S-a insurat cand s-a mai copt ,cu o femeie la fel de capabila ; ea mai avea un copil dintr-o casatorie anterioara , au mai facut impreuna unul ;micutul are acum in jur de 1 an si jumatate si tocmai a ramas fara tata.

 

Eram sambata la mare cand m-a anuntat mama de dezastru si nici acum nu pot sa-mi revin din stupefactie.

 

Astazi il inmormanteaza .

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost ghinion curat , motociclistul nu avea viteza cel cu bora a intors brusc, in urma impactului hemoragie interna, grupa sangvina foarte rara rh negativ, spital fara resurse de sanga si concluzia o stim toti.

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri l-am cunoscut pe fiul lui, venise in zona in care se strang motociclistii si le multumea celor care au venit la inmormantarea tatalui sau, il busea plansul tot timpul...mi s-a frant inima, cand citesti pe forum nu este atat de impresionant dar cand simti durerea celor din jur pe viu este marcant ! Condoleante...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi dimineatza la n24 au aratat imagini de la accident si bineinteles "motociclistul circula cu viteza foarte mare!"

soferului i-a fost suspendat permisul si daca e gasit vinovat risca 7 ani de inchisoare!

 

RIP :jump:

 

RISCA 7 ani de inchisoare....saracu` de el RISCA

7 ani pt ca a omorat un om

ca mama draq risc e ala?

7 ani pt o viata de om

in puscarie ar trebui sa putrezeasca cretinu` draq :P

 

pacat de motociclist :jump: .... mare pacat

sa circulam precauti .... noi o facem dar ne omoara altii care nu o fac....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...