Sari la conținut

Accident Mortal


one_crazy_biker
 Share

Postări Recomandate

Astazi pe la amiaza a avut loc un accident mortal,la iesire din neptun. Nu stiu prea multe detalii,doar ca era o vitezana si ca baiatul nu purta echipament.

 

Se pare ca a lovit o caruta si a murit la spital la putin timp dupa a ajuns. :kiss:

 

R.I.P si aveti grija fratilor!! Purtati echipamentul de protectie,va poate salva viata!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...un manelist era la HONDa..vroia sa si cumpere ceva de 600! credea ca se pune benzina pe la pompita de frana!

 

in orice caz..R I P

 

Adica s-a facut praf cu o motocicleta de la reprezentanta ? :kiss: asa le trebuie la prostii aia atunci daca dau sa faca drive test la orice basit ,ca unii sunt tembeli si se dau cu viteza inteleg dar ca altii sunt si mai tembeli si le dau motociletele in test ,atunci asa le trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cand cumperi un motor daca nu ii dai blana nu are rost sa dai banii pe ea, numai in a 6-a la turatie maxima iti arata daca merita banii :kiss:

cam asa se incearca o mobra.....http://www.youtube.com/watch?v=-lPBgtRLmIE

R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa se incearca o mobra.....http://www.youtube.com/watch?v=-lPBgtRLmIE

R.I.P

s-a pocnit in timpul test drive-ului? super tare. si cum de nu avea echipament? reprezentanta iti da voie sa faci teste cu motoru, fara sa ai echipamentul adecvat?

pe de alta parte, daca ziceti ca avea viteza, ma gandesc ca echipamentul n-ar fi ajutat f mult...

sad...

Rest In Peace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa se incearca o mobra.....http://www.youtube.com/watch?v=-lPBgtRLmIE

R.I.P

 

 

Da cu siguranta :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe aici numa vorbe ca deobicei spuse aiurea :kiss: nu era vb de nici un test de nimic ... era un prieten de al meu care era mai nebun de fel :D si motocicleta nu vreoia sa o cumpere era a unui baiat care nu avea permis si ia dat lu george ... baiatul care a murit ... avea viteza ... carutza a intors in mijlocu drumului a crezut ca are timp iar el sa blocat ... si a pus frana de spate ... are 63 de metri de frana ... si asta a fost sa fie ;)Dumnezeu sa il ierte ! Experienta 0 ... face ravagii ... R.I.P. cine vrea sa vina la inmormantare este asteptat la pecineaga de la 23 august in sus (pt cei care nu stiu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

63 de metrii de frana?!?! Motocicleta noua?? Ia sa vedem ce zice ORIENTATIV un anumit tabel:

 

80 km/h 22.22 m 66.26 m

 

unde prima este viteza, a doua este spatiul parcurs intr-o secunda si a treia este distanta totala de franare.

 

Tabelul este orientativ si facut in situatii ideale: placute noi, carosabil aderent din acel compozit specific, cauciucuri uzate pana la 5000km, drum in aliniament etc.

 

Cum el a avut impact dupa acea distanta de 63m...

 

Si cu asta v-am lamurit si cu viteza!

 

P.S.: calculul este valabil la masini unde franeaza ambele roti in tandem :kiss: Are pur rol informativ. In general la moto distantele sunt 150%-175% fata de cele auto

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

63 de metrii de frana?!?! Motocicleta noua?? Ia sa vedem ce zice ORIENTATIV un anumit tabel:

 

80 km/h 22.22 m 66.26 m

 

unde prima este viteza, a doua este spatiul parcurs intr-o secunda si a treia este distanta totala de franare.

 

Tabelul este orientativ si facut in situatii ideale: placute noi, carosabil aderent din acel compozit specific, cauciucuri uzate pana la 5000km, drum in aliniament etc.

 

Cum el a avut impact dupa acea distanta de 63m...

 

Si cu asta v-am lamurit si cu viteza!

 

P.S.: calculul este valabil la masini unde franeaza ambele roti in tandem :kiss: Are pur rol informativ. In general la moto distantele sunt 150%-175% fata de cele auto

Sunt 150 - 175 % cum ?

Adica masina de la 80 km/h franeaza in 67 m, iar motorul cu 150 % mai mult ?

 

Condoleante familiei si odihneasca-se in pace !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea nr roshii pt ca motocicleta nu avea acte ... si alea erau puse la oha .. :kiss: si nu era noua era model vechi "honda de 900" chiar nu stiu numele .. ce fel de honda .. Si calculele alea .. nu stiu cat reflecta realitatea ... dar viteza iti zic eu ca era sigur mai mare .. pt ca incepuse cu vreo 400 metri mai in spate sa accelereze la blana ... dupa ce a trecut de un damb .. la viteza aia fara casca nush ce mai vedea el .. :D si nenorociti aia de la spital il duceau cu targa la morga prin mijlocu strazii si curgea sange din el :lol: :laugh:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea nr roshii pt ca motocicleta nu avea acte ... si alea erau puse la oha .. :kiss: si nu era noua era model vechi "honda de 900" chiar nu stiu numele .. ce fel de honda .. Si calculele alea .. nu stiu cat reflecta realitatea ... dar viteza iti zic eu ca era sigur mai mare .. pt ca incepuse cu vreo 400 metri mai in spate sa accelereze la blana ... dupa ce a trecut de un damb .. la viteza aia fara casca nush ce mai vedea el .. :D si nenorociti aia de la spital il duceau cu targa la morga prin mijlocu strazii si curgea sange din el :lol: :laugh:(

 

S'a spus de atatea ori aici ca nici nu mai trebuie repetat. UNII SI'O CAUTA CU LUMANAREA. Asta e.

Pacat ca a murit un om... dar a murit EXCLUSIV din prostie, incontienta si lipsa de experienta. In 63m de frana - daca informatia e reala, ai timp sa gandesti variante de eschiva, nu doar sa te proptesti in frane si sa fixezi pericolul. Din pacate cei care mor nu prea au timp sa citeasca pe forum...si la accidente, si la incepatori.

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 luni in coace parca citesc acelasi topic cu nume, locatii si marci ,diferite in rest trase la xerox , fiecare gaseste ceea ce cauta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipu asta, din ce vad,a avut toate "atuurile" : echipament zero, experienta la fel, motor vechi si fara acte (deci probabil o rapciga)...si ca totul sa fie complet a bagat si mana in gaz ca retardatu...

mai trebuia doar sa mearga cu ochii inchisi si pachetul era complet

 

pacata de viata omului :kiss: ...dar a cautat-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nenorociti aia de la spital il duceau cu targa la morga prin mijlocu strazii si curgea sange din el :D :lol:(

 

Asa se duc mortii la morga la toate spitalele nu e caz unic si se va repeta la nesfarsit. Singurul spital unde mortul nu cred ca iese din UPU pt morga e Universitaru din Bucuresti. In rest la toate morga este intr-un corp separat si tre sa scoata mortul afara. Din pacate sistemul romanesc sanitar nu este atat de "bogat" in saci mortuari pt izolarea imediata a cadavrului. Personal, acum 2 zile, la Floreasca am cerut 2 saci mortuari de unica folosinta si s-au uitat la mine crucis spunand ca ei nu au asa ceva, ci doar INML-ul ... asta e... macar in Bucuresti exista, prin alte parti am vazut ca ii ia cu platforma de la locul accidentului ca nu are IML-ul masina sau mai stiu eu ce...

 

Avea nr roshii pt ca motocicleta nu avea acte ... si alea erau puse la oha .. :kiss: si nu era noua era model vechi "honda de 900" chiar nu stiu numele .. ce fel de honda .. Si calculele alea .. nu stiu cat reflecta realitatea .

 

Exemplul cel mai concludent amice ca tu citesti din 3 in 14 ... am spus cred de 2 sau 3 ori ca sunt pur orientative calculele si sunt valabile in anumite conditii la 4 nu 2 roti. Da` ce sa faci...

 

Sunt 150 - 175 % cum ?

Adica masina de la 80 km/h franeaza in 67 m, iar motorul cu 150 % mai mult ?

 

Condoleante familiei si odihneasca-se in pace !

 

Ceva de genu... NCAP nu are teste pt moto din pacate deci nu prea am de unde sa le scot ... e un calcul facut la repezeala si orientativ! Oricum gandeste-te ca se ia in considerare si greutatea si viteza si maniera de franare etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genu... NCAP nu are teste pt moto din pacate deci nu prea am de unde sa le scot ... e un calcul facut la repezeala si orientativ! Oricum gandeste-te ca se ia in considerare si greutatea si viteza si maniera de franare etc.

Nu stiu de ce , dar nu prea imi vine a crede ca, capacitatea de franare a motocicletei este cu 75% mai redusa decat a unui autoturism. Mi se pare prea diminuata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O masina normala cu cauciucuri bune si valente sport franeaza de la 100km/h in sub 40 de metri. Asta e indiscutabil si se probeaza.

66 de metri de frana... intrebare: a franat si cu fata sau nu a auzit de ea? Foarte interesant de stiut.

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O masina normala cu cauciucuri bune si valente sport franeaza de la 100km/h in sub 40 de metri. Asta e indiscutabil si se probeaza.

 

Corect, pt orice masina o distanta de franare 100-0 km/h de peste 38 de metri (sau oare era 40?) este deja considerata mediocra.

 

Cat despre motociclete, performantele sunt o idee sub cele ale unei masini, insa nu cu mult.

 

Pt cei interesati, un articol interesant despre distante, tehnici de franare, etc (inclusiv dezbateri) este aici: /index.php?showtopic=14647

 

Pt cei care nu au rabdare sa citeasca (desi eu unul i-as sfatui puternic s-o faca), concluzia e ca distanta de franare la testele lor varia intre 38 si 41 de metri (decelerare de la 100 km/h pana la oprire), in functie de tehnica de franare folosita.

Editat de Blizz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proprietarul sau cel care o manevra are vreo legatura cu statiunea neptun?A lucrat acolo vara trecuta ca ospatar sau ceva?Era sa ma omoare pe varianta aia care iese la 23August cand a iesit aiurea din viraj!!!M-am intors dupa el si cand am vazut ca nu se poate numi motociclist,tricou,sandale,casca pe varful capului nu mi-am mai batut capul.O honda alb-albastru si inca ceva parca...919 sau 929..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...