Sari la conținut

Samarkand 2008


Postări Recomandate

M-am intalnit cu cei doi la granita dintre rusia si kazahstan si pareau oameni ok; probabil si cea care s-a despartit de ei era la fel; dar niciodata nu e bine sa pleci cu necunoscuti in asa ceva...de aceea am plecat singur si bine am facut;

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

M-am intalnit cu cei doi la granita dintre rusia si kazahstan si pareau oameni ok; probabil si cea care s-a despartit de ei era la fel; dar niciodata nu e bine sa pleci cu necunoscuti in asa ceva...de aceea am plecat singur si bine am facut;

 

Bafta!

Se spune ca trebuie sa maninci trei saci de sare cu un om pina sa il cunosti. Uneori insa dorinta de a imparti si de a fi cu altii te face sa uiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele rele sa se spele... cele bune sa se adune!

 

Da, asa sa fie! Poate ca acum, dupa ce deja suntem de doua saptamini acasa, amintirile rele s-au mai estompat si cele frumoase pot iesi la iveala. Multumesc de aceea Mihai pentru ca si-a cerut scuze. Oricum, eu daca nu i-am multumit explicit in postarile mele pentru atitudinea ei in cursul acestei calatorii, am spus clar ca nu o acuz pe ea de nimic, parindu-mi-se normala atitudinea ei, chiar si atunci cind mi-a fost potrivnica. Ba, mai mult, am apreciat faptul ca a incercat sa fie impartiala si, in anumite privinte, singura mea "aliata".

Asa ca, trebuie sa spun in primul rind ca, in onoarea scuzelor ei, voi renunta si eu la HI, porecla pe care am compilat-o la nervi, pe baza autodenumirii de catre persoana botezata.

In aceeasi ordine de idei, sunt acord cu toti cei care au criticat acest topic din diverse motive: Prea multe vorbe, lipsa de poze, "nu trebuia scris asa, trebuia sa se spuna totul la final", "da, suntem romani si e tipic pentru noi ce s-a intimplat" si inca acele multe de mai sus. De aceea am decis ca, avind in vedere ca nu consider ca telenovelele ma reprezinta, e cazul sa inchei povestea asta aici.

Povestea calatoriei la Samarkand merita o soarta mai buna decit sa fie citita in finalul a 16 pagini din care, pe linga extraordinara camaraderie ce poate lega intre ei motociclistii romani, se mai arata totodata si cit de usor se poate ajunge la discutii care nu au nici o legatura cu subiectul.....Asa ca, pentru a satisface eu cererea lui Scufu adresata adminilor de a sterge paginile de mai sus, am decis sa le mut, deschizind un nou topic, in care "sa o iau de la inceput".....pe scheletul povestii initiale. Nu va mirati deci daca veti regasi acolo fragmente din povestile "live". Poate unele merita sa ramina, imbogatite cu pozele care le-au lipsit, evident!

 

Si ca o concluzie: nu, nu am parasit acest forum, nici macar acest topic. Am promis ceva si imi sta pe creier de cind am ajuns acasa, in fiecare din acele rare ore libere. Din pacate in cele citeva zile de vacanta ramase, zile in care munca m-a luat in avans pe sus, nu am reusit nici pe departe sa termin. Iar de luni...... Inca nu am apucat nici macar sa vad toate pozele, iar filmele nici atit. Dar am facut o selectie a celor pe care am apucat sa le vad. Am scanat si prelucrat vreo doua zile harti, una am facut socoteli si statistici. Pentru ca mi-am propus o multime, a trebuit sa downloadez programe, sa instalez hardware pe un alt pc, sa invat sa umblu cu scule si programe noi. Azi am reusit sa fac prima compilatie video, compilatie care inca se mai incarca pe youtube (apropos, poate imi zice si mie cineva cum se posteaza un film de pe youtube ca sa se vada direct ecranul ala cu imagine in post, ca eu nu am reusit alte dati cind am incercat.....) Tineti-mi pumnii, ca am mai incercat o data sa uploadez un film si nu m-a lasat....sper sa mearga acum.....

 

Dupa cit timp a trecut deja, ma gindesc ca e momentul sa imi iau inima in dinti si sa ma apuc de scris, chit ca deocamdata abia daca am to materialul pentru povestea pina la momentul intrarii in Kazachstan..... Am descoperit ca s-ar putea ca topicul asta sa fie mai multa munca decit calatoria in sine....

Dar imi va face placere sa vad reactia voastra, caci vreau sa iasa ceva cu adevarat deosebit.......Poate va dura multe zile pina voi povesti tot, dar aveti rabdare. Deja am sacrificat un weekend de plimbare (hai ca deh, abia ajunsesem acasa, nu a durut asa rau), iar cel urmator e deja pe aceeasi lista, caci e singura mea sansa de a asta citeva ore in sir la acasa. Insa Sir Guy, asha descult cum e el acolo in tufishul lui, (caci cauciucurile cu care am plecat- 0 km la data respectiva- sunt acum slikuri chiar si pentru o ploicica, dapoi pentru muntii aia dupa care tinjim noi....) mai are putin si sare pe mine ca nu mai suporta sa stea pe loc, asha ca....nu stiu cit ii voi mai putea rezista.......

 

Deci....iaca am deschis noul topic, unde tare mi-ar placea sa va placa.....enjoy, ne vedem acolo!

 

/index.php?showtopic=257256

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei uite asta e defectul romanului.

 

daca nu ne intereseaza sau suntem dezgustati sau nu avem treaba, ne simtim totusi obligati sa comentam...

 

nu ma intereseaza subiectul sau nu imi place, nu ma bag, ii las pe cei care se ocupa de treaba respectiva, desi eu nu sunt de acord cu ea, sa isi vada de treaba lor...

 

ce ar fi sa ne bagam pe topicurile celor cu vitezane care discuta ce pacanele dau ei si ce weelie fac ei si ce tobe si-au pus ei sau ce mama lor fac ei acolo in fata la everest si sa comentam ca ce lipsiti de viata reala si de imaginatie sunt ei...

 

fiecare cu borsul lui. nu imi place, ma asez la alta masa.

 

fiecare are dreptul sa se exprime cum vrea, in asa masura incat sa nu calce pe nerv pe altul de langa. nu ne obliga nimeni sa intram sa citim topicuri care nu ne intereseaza, la fel cum nici eu nu sunt obligat sa accept "insultele" altora ce intra pe un topic pe care eu sunt inscris si intru in 3 minute dupa ce ma anunta ca s-a mai scris ceva, pt ca eu chiar sunt interesat de subiect, chiar si de barfe, chiar si de povestile lungi ale dayanei...pt ca ma intere...

 

in fine..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesant topicul dar a degenerat in fel de fel de chestii personale, rafuieli, plati de polite in public. aia e polologhie. uite si tu la ceilalti, umbla unde vad cu ochii, povestesc pe unde si cum, baga poze si gata. aia crezi ca nu se mai injura pe unde se duc? trebuie sa-mi spuna mie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ce zici, sunt de acord, dar noi nu facem decat sa mentinem starea asta.

 

dayana tocmai de asta a schimbat topicul, pt a scrie povestea acolo, si a evita sa se mai citeasca cele 'nspe pagini de povesti pe langa.

 

pe de o parte e bine ca a povestit si miile detalii "personale", pt ca poate, cei care vor sa mai faca ture din astea lungi cu persoane necunoscute vor invata ceva din asta si se va evita o alta poveste de gen. Stiu ca majoritateapleaca la drumuri lungi cu oameni cunoscuti, dar intotdeauna exista o PRIMA DATA cand pleci la un drum cu cineva. Si din topicul asta poate se invata niste lucruri de evitat.

 

Nu sa nu pleci cu cineva la drum, ci ca pot exista probleme de genul asta care pot degenera in situatii mai grave daca nu se stie cum sa se evite.

 

 

pana una alta, astia suntem noi, asta e meteahna neamului nostru, nu sunt unii sau altii vinovati, asa suntem noi, cu totii, trebuie sa acceptam. Unii sunt mai diplomati, altii nu, fiecare cu felul lui. A doua oara sunt sigur ca dayana nu va mai pleca la drum cu oameni pe care nu ii cunoaste. si nici cei doi.

 

readuc linkul cu topicul nou in atentie.

 

/index.php?showtopic=257256

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
foarte interesant topicul dar a degenerat in fel de fel de chestii personale, rafuieli, plati de polite in public. aia e polologhie. uite si tu la ceilalti, umbla unde vad cu ochii, povestesc pe unde si cum, baga poze si gata. aia crezi ca nu se mai injura pe unde se duc? trebuie sa-mi spuna mie?

 

un alt trol.. felicitari dayana! mare curaj iti trebuie sa realizezi o astfel de calatorie! mie imi place cum povestesti si citesc cu placere si admiratie!

 

respect gabi

ps: ce parbriz smecher ai ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabrielleru: Thanks! Cam sita de vint parbrizul, dar bestial! L-am mai vazut si pe alte mobre, montat natural , fara gauri dar si neinaltat si toti au avut aceeasi problema cu vintul. Asa ca a meritat sa-l "schilodesc"...

Btw, s-a spart iara conducta pe topicul celalalt, in sfirsit am dat si cu pozeeeee (si filme hehehehehe)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Din diverse locuri mai citeam cate ceva de "Samarkand 2008". Ma bucur din inima pt protagonisti. Pt toti! Ii felicit ca au facut calatoria si pentru ca au avut curajul sa se imbogateasca. Eu cred ca toate intamplarile au fost bune si utile, inclusiv problemele (unele inevitabile intr-o astfel de calatorie). Da, ma bucur ca ati avut si probleme. Ce ne facem fara ele, ce ne facem fara peripetii, cum altfel sa invatam mai multe despre noi, despre oameni, despre cei din jur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...