Sari la conținut

Samarkand 2008


Postări Recomandate

Am citit tot ce a scris Dayana si nu pot sa constat decit ca este o femeie cu un temperament sudist si multa personalitate, inclusiv talent prozatoric.

Tafu e un "teuton" planificat si exact. Si suficient de misogin ca sa-i mai scape cite un cuvint dur pe care ulterior il regreta.

 

Intentia ta de a modera acest topic, a fost buna......pacat insa ca dupa prima fraza ..........fara sa o

cunosti pe Dayana (decat de pe forum) ai calificat-o drept SUDISTA numai ptr. ca locuieste in Bucuresti.....

fata de voi NORDISTII teutoni din Cluj....

 

Pacat......dai nastere la alte discutii si interpretari.......

 

 

Dayana fata, alta data sa mergi doar cu grupul de sudisti....care-ti inteleg temperamentul

:D Avem unele probleme cu traducerea :) intre nord si sud. "Temperament sudist" nu e de loc o expresie la modul peiorativ. Inclusiv eu am un temperament sudist, stiu foarte bine cei care ma cunosc. Iar pe Dayana nu am calificat-o ca atare pentru locatia unde salasluieste, sint in mod evident indicii in acest sens din modul sa zic asa "incandescent" in care povesteste. Asa ca nu e nimic de interpretat decit ca tu faci aici diferente. Exista daca faci o medie, usoare variatii de fire stil si temperament intre oameni apartinind diverselor zone ale tarii, dar oamenii sint peste tot de toate felurile si destul de greu de compatibilizat... cum tocmai s-a observat. Cam asta e! si nu trebuie facuta o tragedie sau exacerbate acum discutii cu parfum regional. In definitiv exact la fel se putea intimpla daca erau ocupantii ambelor motoare concitadini de exemplu. In definitiv exista certuri si neintelegeri peste tot, doar ca noi romanii sintem maestri in a pune gaz pe foc! :D

 

Intre timp Tafu si Miha s-au intors. Apare in curind si Dayana. Le uram tuturor "bun venit si felicitari pentru efortul incununat de succes. De acum sa curga pozele si comentariile privind drumul in Orient, iar celelalte sa ramina pentru totdeauna in urma, sint nesemnificative :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dayana, hai fuguta spre casa!

Daca pentru tine e limpede ca nu mai are rost sa-mi fac griji :kiss: , hai si baga munte de poze si filmulete sa se linisteasca spiritele pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imagini din calatoriile pe 2 roti.....

 

Propun moderatorilor sa mute toate cele 13 pagini de pana acum undeva mai potrivit si pastreze doar ce este legat de topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forumul acesta e o reflectare minora a realitatii.

Voi trei, ar trebui sa traiti o experienta de viata, nu o experienta printre biti si taste.

As face in primul rand drumul asta pentru mine. Nu as incerca sa conving pe nimeni de nimic si nu as incerca sa demonstrez nimanui nimic. Doar mie. Ca nu am trait ca o vita.

Pentru ce e nevoie de relatarile astea de pe traseu si de telenovela asta. Credeti ca ii pasa cuiva ?

 

Sunteti afara, in libertate, acolo unde v-ati dorit ani/o viata sa ajungeti si unde altii vor visa mereu sa ajunga, dar vor muri cu visele.

Dati gaz, reparati, impachetati, gatiti, fumati, dormiti, comunicati, experimentati, injurati, urati-va, imprieteniti-va, accidentati-va, socializati, imbatati-va...

 

Oriceeeeeeeeeeee vreti voi, insa lasa-ti forumul asta si ... traiti !

 

Discutam doar la sfarsit, cand veti fi in tara ! Pana atunci restul nu conteaza si (pe mine) nu ma intereseaza.

 

Va tin pumnii si toate gandurile mele de bine merg in continuare spre voi, indiferent in ce configuratie veti fi!

 

you must be a lonely guy! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa spun ca ieri am mers cea mai mare parte a drumului de 750 de km pina la istambul, chinuita de greata. Fizica si psihica. Cauzata de ce am citit aici, evident! Caci am ajuns si eu sa gindesc ca da, suntem romani si ne meritam soarta, desi niciodata pina ieri nu am fost de acord cu acest punct de vedere! Unu, ca se pare ca nu se putea, in conditiile in care eu consider sa nu iau atitudine si sa nu arunc inapoi cu noroi si morti dezgropați, sa nu se gaseasca un om "de bine" care sa ridice securea.... Poate pentru ca a fost in favoarea mea se asteapta sa-i fiu recunoscatoare, dar chiar nu era nevoie sa dea startul la balacareala! Si uite asa aflu eu, ca in anul 2008, romania, cineva re mira de LIPSA DE MISOGINISM a cuiva care pleaca cu o femeie la drum!!! Adica altfel spus, ce mama masii cauta muierea aia acolo si mai ales pe mobra!! Vorba lui fade cred ca e cazul sa ma dezabonez dar nu numai de la topicul asta ci de la intreg forumul asta! Mi-e pur si simplu scirba! Acum, in ordinea de idei a concretului vulgar al calatoriei care m-a propulsat inspre abisul nemuririi, mai am .100 de km pina la bulgari si de acolo inca aprox 350 pina in vama veche. Deci, mai devreme sau mai tirziu in seara asta ajung in tara si miine acasa, prea scirbita ca sa mai vizitez acțm istambulul. Mai e tinp si o pot face cu prietenii...Acesta e ultimul bit aruncat prin internet mobile, apoi, odata ajunsa acasa , voi pune sus pozele pentru care cei care si-au stricat ochii citind atitea amar de litere cu intereres, sa nu regrete banii pe care ii vor da pe ochelari... Si pe urma mai vedem.... poate ne mai auzim la anu, dupa ce ma intorc singura din...cum suna de exemplu iran? Ca sa ma duc sa cercetez misoginismul legalizat, pe viu, la el acasa (sorry HI, m-am interesat, femeile au voie sa conduca mobre pina si in iran!) si fara sa mai incomodez vreun falnic motociclist nici macar ideatic... :-(((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa zic nimic urat despre nimeni dar....cu guy_ana am fost in Grecia si eu nu am vazut scaparile de care ziceti voi. Poate le-ati vazut voi doi desi nu ati fost acolo. Cat despre misoginism si spirit de teuton...hai sictir monser, nu asa se vorbeste cu o femeie. Poate iti trebuie un pic de educatie si bun simt nu altceva! Jenant si scarbos in acelasi timp, sper sa nu am placerea vreodata sa va cunosc!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un grup mare sau mic e tot o romanie buboasa mai mare sau mai mica. Astia suntem, as fi vrut sa nu ma nasc aici. Mi-am pierdut speranta cu tara asta

 

Ma intristeaza atita scepticism. Cu totii, care suntem capabili de ginduri de bine suntem tot parte din aceasta Romanie si o putem intari devenim mai multi. Nu exista padure fara uscaturi. Peste tot in lume, in orice comunitate exista si de aia si de aia, in toate categorille si la toate problemele cotidiene.

E drept ca treaba cu femeile este o chestine de mentalitate la Portile Orientului, inca mai acuta idecit in vest, dar sa nu ne facem iluzii: si acolo sunt probleme, altfel nu ar exista miscari feministe.

 

Cit despre parasirea forumului: ar fi pacat! Mi se pare fascinant cit de angajat si cu patima se poate discuta aici.Tocmai faptul ca sunt puncte de vedere diferite face frumusetea lumii. Deficitul este la capacitatea de a negogia consensul. Am spus consens, nu compromis, nu renuntare la propria personalitate sau opinie! Haideti fim pionerii unei lumi mai bune cu o comunicare perfectibila si deci mai eficienta: Tot inainte!

 

 

 

Si uite asa aflu eu, ca in anul 2008, romania, cineva re mira de LIPSA DE MISOGINISM a cuiva care pleaca cu o femeie la drum!!! Adica altfel spus, ce mama masii cauta muierea aia acolo si mai ales pe mobra!! Vorba lui fade cred ca e cazul sa ma dezabonez dar nu numai de la topicul asta ci de la intreg forumul asta! Mi-e pur si simplu scirba!

 

Rominia nu este doar cei doi-trei care privesc cu rezerva sau insatisfactie femeile descurcarete. Minoritatea asta nu merita atita scirba generalizata. Ce sa zica toti barbatii prieteni de pe forum care au fost cu tine si te-au urmarit cu interes? Cineva a zis cindva in lungile replici la povstea ta: "Daiana nu e femeie, e motociclista adevarata!" Un nou sex sau o noua specie cu sex neutru?! Buna idee pentru acest forum, daca asta e o problema!

Ar trebui sa rejectezi chiar si limba romina ca nu are cuvintul "a infemeia" ci doar "a imbarbata". verifica si alte limbi: societatea a renuntat la matriarhat si a trecut la patriarhat cu toate consecintele. Ce ne facem? respingem tara, respingem limba, respingem lumea si oamenii deci!? Hai sa fim seriosi.

Bucura-te de prieteni si prietene in egala masura si uita pe cei citiva ciudati resp. cele citeva ciudate. Vezi ce ar insemna sa renuntam la masculinul generic si sa tot tinem cont de sex si verbal?! Ba, bucura-te de toate avantajele de a fi femeie. Niciodata un barbat nu ar fi putut vraji un politist kazahstanez! Si vorba cui stim noi: o femeie singura in desert da altfel decit un barbat singur. Cum ar fi fost judecat un barbat care esua in desert si cita compasiune ar fi avut o femeie!

Toate astea merita o discutie "barbateasca" la un pahar de bere (vai! ce cumplit ar fi sa fie "o discutie femeiasca"!) Berea pusa la rece te asteapta impreuna cu noi. Nu uita de poze! Prea ai trecut in viteza si furie prin minunata Turcie!

 

 

Si uite asa aflu eu, ca in anul 2008, romania, cineva re mira de LIPSA DE MISOGINISM a cuiva care pleaca cu o femeie la drum!!! Adica altfel spus, ce mama masii cauta muierea aia acolo si mai ales pe mobra!! Vorba lui fade cred ca e cazul sa ma dezabonez dar nu numai de la topicul asta ci de la intreg forumul asta! Mi-e pur si simplu scirba!

Am postata gresit la DoruBMW, deci ma repet

Rominia nu este doar cei doi-trei care privesc cu rezerva sau insatisfactie femeile descurcarete. Minoritatea asta nu merita atita scirba generalizata. Ce sa zica toti barbatii prieteni de pe forum care au fost cu tine si te-au urmarit cu interes? Cineva a zis cindva in lungile replici la povstea ta: "Daiana nu e femeie, e motociclista adevarata!" Un nou sex sau o noua specie cu sex neutru?! Buna idee pentru acest forum, daca asta e o problema!

Ar trebui sa rejectezi chiar si limba romina ca nu are cuvintul "a infemeia" ci doar "a imbarbata". verifica si alte limbi: societatea a renuntat la matriarhat si a trecut la patriarhat cu toate consecintele. Ce ne facem? respingem tara, respingem limba, respingem lumea si oamenii deci!? Hai sa fim seriosi.

Bucura-te de prieteni si prietene in egala masura si uita pe cei citiva ciudati resp. cele citeva ciudate. Vezi ce ar insemna sa renuntam la masculinul generic si sa tot tinem cont de sex si verbal?! Ba, bucura-te de toate avantajele de a fi femeie. Niciodata un barbat nu ar fi putut vraji un politist kazahstanez! Si vorba cui stim noi: o femeie singura in desert da altfel decit un barbat singur. Cum ar fi fost judecat un barbat care esua in desert si cita compasiune ar fi avut o femeie!

Toate astea merita o discutie "barbateasca" la un pahar de bere (vai! ce cumplit ar fi sa fie "o discutie femeiasca"!) Berea pusa la rece te asteapta impreuna cu noi. Nu uita de poze! Prea ai trecut in viteza si furie prin minunata Turcie!

 

 

 

Si uite asa aflu eu, ca in anul 2008, romania, cineva re mira de LIPSA DE MISOGINISM a cuiva care pleaca cu o femeie la drum!!! Adica altfel spus, ce mama masii cauta muierea aia acolo si mai ales pe mobra!! Vorba lui fade cred ca e cazul sa ma dezabonez dar nu numai de la topicul asta ci de la intreg forumul asta! Mi-e pur si simplu scirba!

Am postat gresit mai inainte, asa ca repet si aici, scuze pentru lipsa mea de tehnicitate. Sunt perfectibil.

 

Rominia nu este doar cei doi-trei care privesc cu rezerva sau insatisfactie femeile descurcarete. Minoritatea asta nu merita atita scirba generalizata. Ce sa zica toti barbatii prieteni de pe forum care au fost cu tine si te-au urmarit cu interes? Cineva a zis cindva in lungile replici la povstea ta: "Daiana nu e femeie, e motociclista adevarata!" Un nou sex sau o noua specie cu sex neutru?! Buna idee pentru acest forum, daca asta e o problema!

Ar trebui sa rejectezi chiar si limba romina ca nu are cuvintul "a infemeia" ci doar "a imbarbata". verifica si alte limbi: societatea a renuntat la matriarhat si a trecut la patriarhat cu toate consecintele. Ce ne facem? respingem tara, respingem limba, respingem lumea si oamenii deci!? Hai sa fim seriosi.

Bucura-te de prieteni si prietene in egala masura si uita pe cei citiva ciudati resp. cele citeva ciudate. Vezi ce ar insemna sa renuntam la masculinul generic si sa tot tinem cont de sex si verbal?! Ba, bucura-te de toate avantajele de a fi femeie. Niciodata un barbat nu ar fi putut vraji un politist kazahstanez! Si vorba cui stim noi: o femeie singura in desert da altfel decit un barbat singur. Cum ar fi fost judecat un barbat care esua in desert si cita compasiune ar fi avut o femeie!

Toate astea merita o discutie "barbateasca" la un pahar de bere (vai! ce cumplit ar fi sa fie "o discutie femeiasca"!) Berea pusa la rece te asteapta impreuna cu noi. Nu uita de poze! Prea ai trecut in viteza si furie prin minunata Turcie!

 

 

 

tehnica nu ma ajuta. dar dDoruleBMW, stiu ca ai intelegere. Doar si tie ti s-a intimplat mai acum ceva timp. Sper ca Daiana va citi si pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la plecarea unor oameni alminteri normali intr-o calatorie interesanta, de la faptul ca nu s-au inteles pe drum, s-a ajuns la rupera forumului in doua si la tot felul de injurii. ma repet, romanii nu au respect de sine si de aceea nu au respect nici pentru celalalt. o tara de maimute. umblu pe multe forumuri, si aici si pe afara, numai in ro se ajunge la injurii personale, gustate de asistenta cu savoare. cred ca numai asa se face trafic. situatie identica la posturile tv, manelizate, tiganizate, lesinate dupa audienta cu orice pret. bravo noua. sunteti tineri majoritatea, chiar nu vedeti incotro ne indreptam? de ce va insultati? pt ca e mai usor sa scoti o injuratura decat o fraza cu sens? eu asa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a ajuns si la altceva, de exemplu Miha si Tafu au dat linkul siteului (unde au postat o descriere a aventurii si foarte multe poze) pe sectiunea clujeana a forumului: http://motonomad.com/samarkand.html Postez aceasta informatie pentru cei cu adevarat interesati de motociclism si calatorii si nu de tot felul de discutii colaterale :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

M-am uitat pe link,frumos povestit,la obiect..

Nu pot sa nu remarc bunul simt al clujenilor care acolo nici macar nu au pomenit de diferentele de opinii existente,iar aici Miha a spus ce a avut de spus frumos,la obiect si fara inflorituri..

Pe motociclism.ro totul a inceput frumos(ca povestire) apoi divagatiile au estompat ceea ce era cu adevarat important..calatoria si trairile ei.

Au intervenit atotstiutorii,s-a trecut la filozofie,iar totul s-a sfirsit c-o scirba generala a..

..Povestitoarei,care se-ntoarce intr-o mare greata..suflet sensibil se pare..

..Cunoscatorilor/sfatuitorilor..lumea nu-i merita..ii ranesti c-o floare si pe dansii..

..Batrinului motoretisto-moralist,satul de tara asta de c.acat(a uitat sa spuna ca miliardele le-a facut tot aici..acum ii pute)

Ce sa mai intelegi?

Sau mai bine zis,are vreun rost?

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreti sa va zic parerea mea?

In primul rand pt toti cititorii topicului: ar trebui toti sa fiti toti impartiali(din pacate putini au fost asa) pt ca presupun ca extrem de putini sau chiar nimeni nu ii cunoaste pe toti 3 astfel incat sa poate sustine partea cuiva.

Mi se pare lipsita de profesionalism si finete reclama negativa facuta din ambele tabere(pt ca s-a raspuns la provocari). Daca ei intre ei nu s-au inteles, asta nu inseamna fratilor ca nimeni nu se poate intelege cu ei!!!(asta suna pt @dt yamaha care e ferm convins ca nu o sa poate schimba civilizat 2 cuvinte cu ceilalti 2 membri ai expeditiei).

Apoi mi se pare foarte urat felul in care Andi a vorbit cu Dayana(is curios in ce conjuctura totusi), dar si raspunsul Dayanei cu "HI".

Dramatismul telenovelui asteia de forum e dat de Dayana care a ramas "singura" in tari necunoscute(dar se pare ca nu sa plictisit-gresesc?). Totusi lumea se pare ca a uitat complet de faptul ca gs'ul 1150 a iesit destul de sifonat dupa cazatura aia si a mai avut ceva probleme tehnice pe parcursul drumului, dar nu, pt multi acesta nu este un motiv de stres pt ceilalti 2 calatoru din punctul de vedere a multora.

Apoi cand mergi impreuna cu cineva trebe sa respecti un plan si un ritm comun, mai iesi din ritm cativa km, dar totusi, probabil cei cu ochelari inteleg de ce Andi nu vroia sa conduca dupa lasarea serii.

Cam asta ii ce vreau sa subliniez si sa atrag atentia.

@Dayana, Miha si Andi: Greseala capitala pe care ati facut-o a fost ca ati plecat straini la un drum care prevestea un factor de stres/oboseala ridicat(si nu aveati de unde sa stiti cum veti reactiona) si poate daca ati mai fi avut drumuri impreuna(pt a va cunoaste diferenta de ritm) nu s-ar fi ajuns asa departe(Si Ewan si Charlie erau prieteni de ani buni si totusi se certau din cauza ritmului diferit). Probabil ca a fost totusi o lipsa de flexibilitate din partea ambelor tabare...dar cred ca o decizie matura ar fi sa lasati orgolile deoparte, sa va impacati si sa curatati imaginea creata unul asupra celuilalt...ce a fost a fost si este o mare invatatura de minte

 

Numai bine

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am urmarit toata drumetia celor trei, care de la un moment dat erau 1+2

Am avut parte de acelasi gen de experiente, de mai multe ori, dar la scara mai mica.

Greseala a fost intai, ca a-ti plecat fara sa va cunoasteti suficient, apoi spalarea rufelor pe forum, altfel nu vad nimic rau: plecam trei, nu santem compatibili, asta e, daca ai curaj, iaca, pleci singur mai departe, daca asta nu implica consecinte negative pt ceilalti.

Cuvinte de lauda pentru toti 3 si fara sa fiu de parte cuiva, dar pentru ca dyana (dayana?) a scris mai mult, nota 10. Uita de toate posturile care te-au scarbit, gandeste-te la ce ai trait, ce feeling ai avut in calatoria asta, nimic altceva nu conteaza. In locul tau, in memoria mea, ar ramane ca a-ti plecat trei, iar de la un moment dat nu s-a mai putut continua decat pe cont propriu. Cele rele sa se spele... cele bune sa se adune!

am o itrebare: de ce erati asa de streasati cu cautarea hotelurilor? e riscant sa dormi in cort pe maulul raului, pe undeva?

Sper sa nu mor inainte sa fac si eu asa ceva.

De mai multe ori .

Pe an.

Tavi.

Singur.

P.S. noroc ca nevastamea nu citeste topicul asta ;-)

P.S. 2: daca ajungi seara tarziu prin toronto, nu umbla dupa hoteluri ieftine, cauta-ne

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau daca ceea ce am spus a deranjat pe cineva. Intradevar cunosc doar o parte a problemei si doar una din persoanele implicate. Nu mi se poate spune ca am gandit sau vorbit obiectiv, nu am facut-o, recunosc. Ceea ce doresc sa spun insa este faptul ca Miha a facut la un moment dat referire la alta excursie a Daianei in care aceasta a deranjat de asemenea (Grecia) si fiind acolo, stiu ca nu a fost asa. Deci nu e normal sa pui atitudinea ta ostila pe seama caracterului ei, folosindu-te de lucruri pe care nu le cunosti cu adevarat. Eu in momentul in care mi-am permis sa zic ceea ce am zis am facut-o doar folosindu-ma de relatarile Mihaelei (banuiesc), relatari de pe acest forum in care recunoaste ca i-au vorbit urat domnisoarei. In ultima instanta spun doar ca orice s-ar intampla, nu este normal in nici o situatie sa faci un partener de drum "handicapat" sau sa-i transmiti sa se duca in "p.i.z.d.a masii", oricat de mult te-ar enerva. Macar bun simt sa avem si chiar cred ca se putea rezolva cu bun simt nu cu mitocanie. Oare nu era mai usor pentru toata lumea sa zica "Uite care e treaba, nu ne intelegem, te rog frumos sa ne despartim ca sa nu ajungem la lucruri urate"...etc?

 

Asfalt uscat,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu una imi cer scuze public pentru ca am injurat-o. in momentu ala atata am putut

pentru cine a sugerat asta, despartirea nu a fost niciodata o optiune. ne-am gandit la un moment dat (la kiev) daca suntem in stare sa continuam, iar daca nu, optiunea era sa ne intoarcem acasa noi doi.

ma bucur ca totusi am continuat

cat despre cele doua aluzii la experientele anterioare ale daianei imi cer scuze inca o data, am folosit informatii pe care mi le-a dat ea intr-o discutie particulara, nu era ca\zul sa ajunga in atentia publica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa se rezolve problema intre voi si sa ramaneti cu respect unii fata de altii daca nu chiar prieteni.

Ii clar ca ce s-a intamplat s-a intamplat intr-un cadru nefavorabil, plin de stres si oboseala si dintr-o greseala datorata grabei si problemelor(faptul ca nu v-ati cunoscut bine inainte sa plecati si probabil nu v-ati gandit si la genul asta de problema).

Totusi nu trebuiau spalate lucrurile in public pt ca nimeni inafara de voi nu stie ce s-a intamplat acolo. Oricum eu sper sa nu mai rascoleasca nimeni in treaba asta si sa se uite(sa ramana doar ca din niste neintelegeri, pt binele lor, cele 2 grupuri s-au hotarat sa o ia pe drumul lor).

In final si cei 2 si Dayana se pare ca au avut parte de o experienta superba de care noi ne putem desfata doar prin vorbe si prin intermediul pozelor(lucky bastards :D ).

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Aseara AM AJUNS ACASA! Sorry pentru intirzierea cu care anunt, dar ma intelegeti ca trebuia mai intii sa imi umflu ochii de somn si sa povestesc cu familia, nu?

Dupa 400 de km din care ultimii facuti pe o ploaie torentiala si partial pe macadam inainte de granita turco-bulgara, dupa o ora pierduta acolo suplimentar cu desfacutul si re-legatul cutiei rupte pe motocicleta pentru a putea schimba de pe mine hainele pe care le-am stors de apa, dupa inca 360 de km facuti incepind cu ora 8 seara (cind am plecat din vama bulgara) pe asfalt ud si majoritatea pe intuneric (din fericire intre timp macar nu mai ploua), am ajuns intr-un final in Vama Veche la ora 1 noaptea (de luni, ca duminica fusese doar pina la 12... :D ), aproape :P asa cum imi propusesem/promisesem. Prea tirziu ca sa ma mai astept la intilniri, am baut berea pentru care venisem, mi-am pus cortul si m-am culcat. A doua zi am dormit cit am putut, am dat ceva telefoane si am plecat spre Constanta sa-mi vad o prietena (ce gresala! uitasem cum e cu traficul de litoral!). Acest lucru m-a facut sa ajung acasa abia pe la 10 si ceva, dar home sweet home a fost la fel de dulce si la ora aia! :P

De miine (sau poate chiar de azi) incep sa fac ordine in poze si sa prelucrez/ uploadez filmulete pe Youtube (asta dureaza imens de mult, sa stiti.... :D ) si sper ca de miine sa apara deja primele "rezultate". Sper sa imi ajunga timpul pina al sfirsitul saptaminii, ca mi-am prelungit concediul special pentru asta, avind in vedere ca dupa ce incep sa muncesc......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Aseara AM AJUNS ACASA! Sorry pentru intirzierea cu care anunt, dar ma intelegeti ca trebuia mai intii sa imi umflu ochii de somn si sa povestesc cu familia, nu?

Dupa 400 de km din care ultimii facuti pe o ploaie torentiala si partial pe macadam inainte de granita turco-bulgara, dupa o ora pierduta acolo suplimentar cu desfacutul si re-legatul cutiei rupte pe motocicleta pentru a putea schimba de pe mine hainele pe care le-am stors de apa, dupa inca 360 de km facuti incepind cu ora 8 seara (cind am plecat din vama bulgara) pe asfalt ud si majoritatea pe intuneric (din fericire intre timp macar nu mai ploua), am ajuns intr-un final in Vama Veche la ora 1 noaptea (de luni, ca duminica fusese doar pina la 12... :D ), aproape :P asa cum imi propusesem/promisesem. Prea tirziu ca sa ma mai astept la intilniri, am baut berea pentru care venisem, mi-am pus cortul si m-am culcat. A doua zi am dormit cit am putut, am dat ceva telefoane si am plecat spre Constanta sa-mi vad o prietena (ce gresala! uitasem cum e cu traficul de litoral!). Acest lucru m-a facut sa ajung acasa abia pe la 10 si ceva, dar home sweet home a fost la fel de dulce si la ora aia! :P

De miine (sau poate chiar de azi) incep sa fac ordine in poze si sa prelucrez/ uploadez filmulete pe Youtube (asta dureaza imens de mult, sa stiti.... :D ) si sper ca de miine sa apara deja primele "rezultate". Sper sa imi ajunga timpul pina al sfirsitul saptaminii, ca mi-am prelungit concediul special pentru asta, avind in vedere ca dupa ce incep sa muncesc......

:P super !!! abia astept sa ne intalnim !!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Aseara AM AJUNS ACASA! Sorry pentru intirzierea cu care anunt, dar ma intelegeti ca trebuia mai intii sa imi umflu ochii de somn si sa povestesc cu familia, nu?

Dupa 400 de km din care ultimii facuti pe o ploaie torentiala si partial pe macadam inainte de granita turco-bulgara, dupa o ora pierduta acolo suplimentar cu desfacutul si re-legatul cutiei rupte pe motocicleta pentru a putea schimba de pe mine hainele pe care le-am stors de apa, dupa inca 360 de km facuti incepind cu ora 8 seara (cind am plecat din vama bulgara) pe asfalt ud si majoritatea pe intuneric (din fericire intre timp macar nu mai ploua), am ajuns intr-un final in Vama Veche la ora 1 noaptea (de luni, ca duminica fusese doar pina la 12... :P ), aproape :P asa cum imi propusesem/promisesem. Prea tirziu ca sa ma mai astept la intilniri, am baut berea pentru care venisem, mi-am pus cortul si m-am culcat. A doua zi am dormit cit am putut, am dat ceva telefoane si am plecat spre Constanta sa-mi vad o prietena (ce gresala! uitasem cum e cu traficul de litoral!). Acest lucru m-a facut sa ajung acasa abia pe la 10 si ceva, dar home sweet home a fost la fel de dulce si la ora aia! :)

De miine (sau poate chiar de azi) incep sa fac ordine in poze si sa prelucrez/ uploadez filmulete pe Youtube (asta dureaza imens de mult, sa stiti.... :P ) si sper ca de miine sa apara deja primele "rezultate". Sper sa imi ajunga timpul pina al sfirsitul saptaminii, ca mi-am prelungit concediul special pentru asta, avind in vedere ca dupa ce incep sa muncesc......

Se pare ca toti eroii au parcat acasa in siguranta. :D Si eu stiu cum e cu meseriasii :D o data incins furnalul cam greu de oprit, asa ca sper ca Dayana sa foloseasca eficient timpul ramas pentru a ne impartasi si noua imagini filmate si eventual comentarii care i-au scapat in episoadele relatate. Pentru ca din ambele viziuni ale drumului , una calma si potolita a lui Miha insotita de multe fotografii si descrierile cu ritm de film de actiune ale Dayanei sa ne putem si noi face o imagine cit mai fidela a acestei aventuri memorabile in tarimurile misterioase de legenda si culturile neatinse inca de civilizatia occidentala. Felicitari protagonistilor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai, ce drumetie nebuna :D

 

Bravo tuturor pt excursie, si felicitari @guy_anei pt minunatul stil in care a relatat toata drumetia asta frumoasa :D Creanga ar fi invidios daca te-ar citi :P

 

Referitor la neintelegerile de pe parcurs, este vorba de prietenie, de camaraderie, de compatibilitate intre drumeti.Se mai intampla, si pana la urma aceste certuri duc spre mai bine :D Dar este important pt multi dintre noi ca atunci cand mergem intr-o asa provocare(ca un asa drum este cu adevarat o provocare, un drum de anduranta), sa fim toti pt unul si unul pt toti.Sa stim sa lasam de la noi.

 

Pana la urma bine ca v-ati intors teferi si cu multe amintiri in tolba, si tot nu imi vine sa cred ca fata asta a facut tot drumu ala, cu ditai desertul, singura de nebuna :P

 

@guy_ana: esti o nebuna, dar o nebuna frumoasa si puternica....felicitari :P

 

sa anuntati pe cand povestirea live ca poate ma arat si eu la o bere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca oamenii nu s-ar fi certat si despartit astazi am fi vorbit aceeasi limba si am fi trait pe un singur continent - unul din ingredientele necesare civilizatiei a fost si conflictul.

Fain trip, merita sa facem toti asa ceva ca sa ne cunoastem pe noi insine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...