Sari la conținut

Samarkand 2008


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Baga-mi-as. E napasta cea mai mare care poate lovi un grup de cel putin doi la drumuri d-astea, dupa parerea mea. Si e o napsta care pe cate e de mare, pe atat de usor loveste. Nu-i nimic pana la urma. E mai bine asa pentru toti. Hai acasa, timp de tras concluzii gasesti aici. Nu-ti bate capul acolo. Sa nu ma intelegi gresit, dar mie unu' tare mi-ar placea sa fiu singur pe-acolo pe unde esti tu acum. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa faci o tura pe la bavaria sa iti reprogrameze injectia pentru benzina proasta. pierzi cam 2 cai da merge cu gaz de 90 si sub. Pentru motoarele noi e optiune la achizitie.

 

 

Daca dai peste o reprezentanta bmw care stie moto te poate ajuta in 5 min

 

Pentru toata lumea: nu mai plecati in zone suspecte cu mobre pe injectie fara la le schimbati programarea injectiei. merg prost si se strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna calatoriile/aventurile de genul asta, adik lungi se fac dupa multe reguli, dar doua sunt de baza:

1. trebuie ca unul sa fie seful excursiei, sa imprime un ritm anume si sa se tina de program, sa fie profi etc, iar ceilalti sa-l recunoasca de sef si sa-l asculte. Altfel nu prea iese treaba.

2. Niciodata sa nu pleci la drum lung cu persoane pe care nu le cunosti bine si pe care nu le stii cum reactioneaza in conditii de stress.

 

Acum, eu imi inchipui ca adevarul e undeva la mijloc, fiecare a facut cate ceva la care celalalt nu a fost deacord...nu trebuia sa se ajunga la injurii si amenintari de genul asta pentru ca sunteti departe si fiecare poate gresi. Nu va aveti decat unul pe celalalt in caz de accident sau altceva. Vino usor spre casa si sa-ti fie invatatura de minte. Relaxeaza-te, calm, nu te grabi, asa cum ai spus, simte-te in vacanta, nu trebuie sa scoti vre-un timp sau ceva de genul asta...take it easy!

 

Bafta!

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dayana mama

 

de unde iese raul, iese si un bine. asa sa gandesti!

 

desi poate e nasol si greu, nu te simti nasol, nu fi dezamagita, nu te lasa pe tristeti si ganduri urate.

 

Gnadeste-te la tine si la ce iti place4 sa faci. Daca ai ajuns acolo, nu te intoarce, pentru ca nu se stie cand o sa mai dai prin zona aia. Daca e prea greu, fizic si psihic vorbind, daca e prea complicat, pt ca esti singura, pt ca esti femeie, pentru ca e prea grea mobra, analizeaza bine totul si apoi ia o decizie. Nu te arunca sa vii fuguta inapoi acasa doar pt ca unul sau altul nu are incredere in tine sau pt ca te face cu ou si cu otet.

 

Pana la urma e aventura, si asta a devenit cu adevarat aventura pentru tine. Mergi pana la capat, trage de tine si de mobra, fa drumul pana unde trebuie si apoi vino frumusel spre casa cu povestea vietii tale pana la momentul actual, ca dupa vor mai fi si alte povesti de scris, sunt sigur.

 

ai grija de tine, bucura-te de faptul ca esti unde esti, daca nu mai e cale de intoarcere in relatia cu cei doi, asta e.

 

eu am incredere in tine, si sunt sigur ca ai sa o scoti la capat cumva. Daca e prea complicat si trebuie sa te intorci acasa, asta e, e de inteles, nimeni nu te blameaza. Respectele noastre sunt tot alea, pentru ca ai plecat unde ai plecat.

 

nu te lasa. Cand iti e mai greu, mai fa o poza, ca stiu ca iti place!

 

Hai, te pupa codrut, fii tare asa cum te stiu si sa ne auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga-mi-as. E napasta cea mai mare care poate lovi un grup de cel putin doi la drumuri d-astea, dupa parerea mea. Si e o napsta care pe cate e de mare, pe atat de usor loveste.

 

 

Tocmai de aceea, un astfel de drum trebuie facut cu PRIETENI, cu oameni pe care ii cunosti bine, cu oameni cu care ai mai fost la drum...........

 

 

 

Dayana, multa bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dayana, parerea mea este ca trebuie sa pui cap-compas Bucuresti imediat, daca n-ai facut-o deja. Usor, relaxata catre vest! Datele problemei s-au schimbat, fiind singura cred ca asta e acum cea mai buna solutie.

Mult noroc sa ajunga cu bine si Andi cu Miha, invatamintele si concluziile le trageti ulterior!

Bafta maxima si drumuri bune!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice grup de peste 3 e o romanie in miniatura. mergi cu grija. opreste-te in locuri care par sigure. pe mine tarile astea de rusi ma ingrozesc pur si simplu, nu m-as duce incolo pt nimic in lume. daca dai de belea scrie aici. sa ai mereu rezervorul plin si bateria de la telefon incarcata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte nasol, intr-adevar

dar decizia daianei de a pleca de langa noi, si in desert(pentru ca ea merge bine pe nisip, mai repede si mai usor decat pe drumul pe care mergeam noi), si in noaptea in care a dormit singura a fost a ei si umai a ei. oricat am raknit toti trei nu s-a pua niciodata probvlmea sa ne despratim. am stat pana la 12, 1, 3 vand a fost gata in fiecare dimineatza si am plecat impreuna. acum 2 nopti andi s-a enervat groaznic pe la 1, nu aveam hotel, trebuia sa dormim iar in ceva prea scump, prea naspa, ce poti alege la ora aia, era a cincea nopate consecutiva cand inca eram pe drum la ora aia dupa 300 de km, etc. si a injurat-o which i also did , dar nu i-a zis nimeni sa plece decat in locuri figurate legate de ascendenta materna. cand ne-am cazat am sunat-o sa-i spunem unde suntem si ne-a urat calatorie placuta. intamplator ne-am intalnit in greanitza kaz-uzb si a propus sa ne intalnim la iesirea din uz, peste o saptamana sa trecem desertul impreuna.dupa care a plecat spre stanga (tashkent) noi uirmand sa plecam peste juma de ora spre dreapta, samarkand.

Nu reusim sa o sunam de 24 de ore de cand suntem in samarkand.

ok incompatibilitate, dar decizia de a fi singura ii apartine.

speram sa fie bine si sa reusim sa iesim din asia centrala toti trei bine.

in general cam asta e dreptul meu la replica referito la kestiune. promit solemn sa nu raspund la alte provocari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care pe tine te injura partenerul de drum de mama (la mii de km distanta..tu cum reactionezi ?

Eu te lasam in drum si plecam fluierand.

Nici eu nu as mai fi stat cu tine sau cu colegu / sotu (ce o fi) dupa ce ma trimiti la origini. La asa atitudine din partea voastra a procedat corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) vai de capul vostru: LA TOTI TREI !!!!

NU SE FACE ASA CEVA INTR-O CALATORIE, nu-mi vine sa cred, nu pot sa cred - OAMENI CULTI CU CEVA PREGATIRE SOCIALA (teoretic), SA TREACA PRINTR-O ASEMENEA FAZA ....... ????!!!!!

.......................... nu stiu ce sa mai scriu ................................

vreau sa va intoarceti TOTI CU BINE si sa va lasati de mersul pe doua roti, nu va reprezinta !!!! (POATE CA NICI PE MINE DAR ASA CEVA ......................NU SUNT EU BURICUL PAMANTULUI DAR NICI SA TREC PRIN ASA CEVA NU AS DA OCAZIA SA SE INTAMPLE)

am vorbit la modul general pentru ca nu stiu cine este mai vinovat ca celelalt si NICI NU MA INTERESEAZA, problema este ca sunteti prea ORGOLIOSI SI NU STITI SA CEDATI ATUNCI CAND E CAZUL - PACAT, ar fi putut iesi o tura de neuitat in viata voastra, dar nu va intereseaza aspectul asta.

 

Va rog sa ma scuzati pentru aceste randuri deranjante, dar ................ ma uit la alte excursii facute de colegi de-ai nostrii si ................ sunteti departe, adica in directia opusa (intelegeti voi).

DRUM BUN SI POATE ACUM IN AL 13-lea CEAS SA VA SCHIMBATI ATITUDINEA.

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai spus, sa ajunga cu totii cu bine inapoi in tara! Despicarea firului in 14 (daca mai are rost) si concluziile se vor face in tara, si numai intre cei care au fost prezenti. Rauvoitorii (sau "binevoitorii") sa se abtina de la a posta judecati de valoare daca nu s-au aflat vreodata in conditii de stres, oboseala similare.

A nu se intelege ca ma refer musai la vreunul dintre cei care au postat pana acum, insa observand tendinta de balacareala ieftina din cvasi-totalitatea topicurilor de pe acest forum, gasesc de cuviinta sa lansez acest avertisment pentru cei care pandesc ocaziile de a se bate cu copita in piept!

Pe Guy-Ana o cunosc, si recunosc ca mi-a facut o impresie puternica. Pe Tafu si Miha nu-i stiu, si prefer sa nu-i judec. Pacat ca s-a ajuns aici, dar acum important e sa ajunga cu totii cu bine in tara. Restul conteaza mai putin, Fiecare trage invataminte pentru sine.

Asfalt uscat tuturor si multa bafta celor trei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Forumul acesta e o reflectare minora a realitatii.

Voi trei, ar trebui sa traiti o experienta de viata, nu o experienta printre biti si taste.

As face in primul rand drumul asta pentru mine. Nu as incerca sa conving pe nimeni de nimic si nu as incerca sa demonstrez nimanui nimic. Doar mie. Ca nu am trait ca o vita.

Pentru ce e nevoie de relatarile astea de pe traseu si de telenovela asta. Credeti ca ii pasa cuiva ?

 

Sunteti afara, in libertate, acolo unde v-ati dorit ani/o viata sa ajungeti si unde altii vor visa mereu sa ajunga, dar vor muri cu visele.

Dati gaz, reparati, impachetati, gatiti, fumati, dormiti, comunicati, experimentati, injurati, urati-va, imprieteniti-va, accidentati-va, socializati, imbatati-va...

 

Oriceeeeeeeeeeee vreti voi, insa lasa-ti forumul asta si ... traiti !

 

Discutam doar la sfarsit, cand veti fi in tara ! Pana atunci restul nu conteaza si (pe mine) nu ma intereseaza.

 

Va tin pumnii si toate gandurile mele de bine merg in continuare spre voi, indiferent in ce configuratie veti fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor! Stati asa si nu va agitati! In sfirsit am reusit sa gasesc un net la care tzeava sa nu se blocheze la 8 seara (desi se cam inghesuie biutzii aia si e cam inceata) si pot scrie normal.

 

In primul rind va multumesc tututror celor care mi-au scris, personal sau pe sit si vreau sa va asigur ca eu una sunt super ok. Adica IN SFIRSIT ok.

 

Momentan ma aflu la Samarkand, punstul terminus al calaoriei, asa ca sa ma intorc este de altfel exact acea optiune pe care nu va fi nevoie sa o aleg :unsure: pt ca oricum de miine drumul va merge in sens invers.

 

Mobra e si ea ok, ieri seara, pe la 9, pe intuneric, in mijlocul unui cimp, i-am dat de cap! Dupa ce mersesem doua zile in tuselnitze, dupa ce imi pierdusem jumatate din ziua petrecuta in Tashkent cautind sirop de tuse (curatator de injectii) pentru ca o benzina mai buna nu ajutase, dupa ce nici siropul de tuse nu parea sa dea rezultate, tocmai ma gindeam daca nu cumva o fi vreun contact prost la baterie cind........tzac, se taie curentul...... :crack: Hehehehe, ce bine ca m-a facut mama cu o surubelnitza in mina si ma pricep la a o folosi! Caci ghicisem evident corect :) si de cind i-am strins plusul merge brici!....Chiar ma enervasem: adica cum? Toata lumea spune ca Ful nu are nici o problema cu benzinele proaste si taman al meu sa aiba? Ete na, ca n-are! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor! Stati asa si nu va agitati! In sfirsit am reusit sa gasesc un net la care tzeava sa nu se blocheze la 8 seara (desi se cam inghesuie biutzii aia si e cam inceata) si pot scrie normal.

 

In primul rind va multumesc tututror celor care mi-au scris, personal sau pe sit si vreau sa va asigur ca eu una sunt super ok. Adica IN SFIRSIT ok.

 

Momentan ma aflu la Samarkand, punstul terminus al calaoriei, asa ca sa ma intorc este de altfel exact acea optiune pe care nu va fi nevoie sa o aleg :unsure: pt ca oricum de miine drumul va merge in sens invers.

 

Mobra e si ea ok, ieri seara, pe la 9, pe intuneric, in mijlocul unui cimp, i-am dat de cap! Dupa ce mersesem doua zile in tuselnitze, dupa ce imi pierdusem jumatate din ziua petrecuta in Tashkent cautind sirop de tuse (curatator de injectii) pentru ca o benzina mai buna nu ajutase, dupa ce nici siropul de tuse nu parea sa dea rezultate, tocmai ma gindeam daca nu cumva o fi vreun contact prost la baterie cind........tzac, se taie curentul...... :crack: Hehehehe, ce bine ca m-a facut mama cu o surubelnitza in mina si ma pricep la a o folosi! Caci ghicisem evident corect :) si de cind i-am strins plusul merge brici!....Chiar ma enervasem: adica cum? Toata lumea spune ca Ful nu are nici o problema cu benzinele proaste si taman al meu sa aiba? Ete na, ca n-are! :)

Urmaresc de ceva vreme topicul si ma bucur sa aud ca esti bine. Drum bun si fara evenimente nedorite si la intoarcere. La toti 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, cu privire la ce s-a intimplat pina acum, n-am sa mai revin cu povestea. Destul insa sa spun ca in acea seara mi s-a spus clar sa plec si sa-i las in pace, lucru de la care ma abtineam inca de dupa cazatura din desert, tot in spiritul ideii ca doar nu o sa ne dovedim tot noi romanii romani......dar deh, atunci cind ma intrebau toti prietenii daca stiu cu cine plec, le raspundeam ca "ce poate sa mi se intimple, ca ma duc cu oameni cu experienta si doar nu m-or lasa in urma, ca suntem doar doi"......deh, omul cit traieste invatza si sigur alta data nu mai plec cu necunoscuti. Doua stiluri total diferite de viata si calatorie nu inseamna neaparat dezastru... sau nu in majoritatea cazurilor, dar stiti cum e....exceptia confirma regula.....

 

Cert e ca, de ieri de cind am luat-o spre Tashkent in loc sa merg direct spre Samarkand, parca am inteles in sfirsit de ce am plecat de acasa. Si in sfirsit vad in jur locurile si oamenii si tot ce vad imi umple sufletul de bucurie si extaz.

 

Tot de aici trebuie sa linistesc pe cine are cumva emotii si sa va spun ca nici kazachstanezii si nici uzbekistanezii nu sunt canibali :crack: , ba din contra. Acum sunt sigura ca nu am eu direct prea multe merite, dar de cind sunt unu: singura; doi: motociclista si trei: FEMEIE!!!!! :) o duc regeste!!!

 

In seara aia in care am dormit singura la un hotel putin mai incolo de unde m-am despartit de cei doi, am platit practic zero lei pt ca a doua zi am primit banii inapoi pe berile baute, apoi inca o cafea si cola da la administrator sau patron sau ce o fi fost ala. Apoi a venit cu mine la magazin si mi-a luat apa minerala si a insistat sa iau si o ciocolata. Si totul pentru vreo 8 dolari cit ma costase cazarea !!!!!

 

Si in continuare am tinut-o tot asa: chiar si in ghidul turistic scrie ca la orice drum pe care in faci motorizat trebuie sa socotesti si ceva timp in plus pentru parlamentat cu politistii. Pai astia sunt cam la fiecare intrare in orice oras si te opresc la control acte cam cum le vine lor. In cazul meu, chestia a fost pina acum cam asa: oprit, facut cruce politist, intrebat ce si cum, facut poze cu politzist si eventual politzist cu mobra, plus oferta de casatorie ca de fiecare data se gasea unul care sa nu aiba neveste printre cei prezenti. Fetelor care vreti sa va maritati cu orice pret, aici va e fericirea! Luati-va mobra si veniti un Uzbekistan, ca se bat astia pe voi!!!!!! :rock:

 

In seara aia nu am am ajuns deci in Samarkand, si m-am oprit in alta ruina de hotel in Jizzah. Ruina ruina, dar a doua zi, la politie, unde ma dusesem sa imi iau o stampila pe care trebuie sa si-o ia aici turistii, ma bag in vorba cu un tip care vorbea engleza. Omul era un computerist umblat prin germania si care fusese cit pe ce sa ajunga si in RO, care intii ma duca pina la un local unde se maninca ceva tipic zonei si, dupa ce il invit sa-i fac cinste pentru ca a fost asa dragut, sfirseste prin a-mi face cinste el si a-mi face si un tur de oras. Si uite asa descoperi ca ceea ce pare doar o amarita pata pe hata e de fapt un ditai orasul si foarte frumos pe deasupra! Pozele, evident, la intoarcere, ca acum nici nu am cum sa le descarc in pc si mai si stau astia dupa mine sa inchida.....

 

 

Fara nici o graba (ca la mine se poate si asha), plec eu pe la 3 de la Jizzeh si ajung pe la 4 in Samarkand. Jumatate de oras am vazut deja, alta jumatate vad miine. Treaba e ca, adevaratul oras invie la viata abia la lasarea serii, cind turistii dispar....

Am vazut citeva lucrusoare interesante, pe care vi le voi povesti cind ajung acasa, evident. Tot seara poti face si ceea ce ziua e interzis, cum ar fi sa te cocoti in virful minaretului Registanului si sa vezi orasul de sus.....Intr-adevar, asta e ceea ce eu numesc aventura si libertate: nici o limita si tot ce vrei poti!

 

Si apropo de nici o limita: Aici in Uzbekistan (sau poate doar din cauza ca nu mai trebuie sa ma tin de nimeni) ma simt exact asa cum era in Bucuresti pe la inceputul anilor 90: se conduce pe cite benzi vrei, se depaseste si pe stinga si pe dreapta si pe deasupra daca vrei, nici un politist nu ti-ar zice nimic! iar ca pieton.....sa nu crezi ca opreste cineva vreodata! Si asta nici macar la trecerea de la Registan, fix cu politia de fata :wink: asa ca nici pietonii nu se mai jeneaza. Asta seara ca sa ajung la acest cafe de internet, am trecut de-a latul o piata cu vreo 4 benzi, fix prin mijloc- dar nici trecere de pietoni nu exista...... :unsure:

 

Oamenii aici sunt absolut normali si foarte dornici de ajutor. Evident ca totul costa si ca daca esti turist costa mai mult, dar fetii lui tata nu ii e deloc necunoscuta tirguiala, asa ca totul e spre bine si.....spre mai nimic costuri..... :lol: In plus, spre deosebire de Kazachstan, aici cam oricine stie macar 10 vorbe in engleza, iar cu cele 10 pe care le-am invatat eu in rusa, chiar nu am nici o treaba.

 

Acum cam tre sa plec de la cafe, ca chiar vor sa inchida...

Miine dimineata mai termin de vazut ce a mai ramas din highlightsurile Samarkandului si incep "The long way home" ( :kick: ). Drace! parca nici nu a inceput si s-a si terminat!! :) Asa ca nu am de gind sa o las sa treaca fara sa imi fabrichez nishte amintiri de numa numa: dupa ce termin de vizitat, conform schemei de traseu facuta de tafu, ar trebui sa-mi petrec ziua (plecind de la 8 dimineata evident) facind cei 300 de km pina la Buchara. Ei bine.....eu voi pleca pe la 12, in directia......sa va spun, sa nu va spun...... :lol: Ei, bine, hai...

Am vorbit azi cu o agentie de aici si s-ar putea, daca ne intelegem la bani, sa aranjez sa ma duca undeva la mama naibii (nu se poate cu mobra, ca nu sunt drumuri si oricum nu le stiu eu ca sa merg singura) la o tabara de iurte unde sa dorm si sa ma plimb cu camila pina la un lac al lor din munti - ei, ce ziceti? oare o sa-mi placa?

 

Dupa aia, poimiine ma aduc tot ei evident inapoi la Buchara, pe care sunt convinsa ca imi ramine timp sa o vizitez, ca e mai mica decit Samarkandul si la asta am avut suficient timp :pow: (asta ca sa respect programul si sa mai ajung in timp la intilnirea cu cei doi care noroc cu netul, aflu ca nu ma gasesc pe telefon- daca mai ajunge Miha la net, afla de aici ca voi fi la intilnire) Daca mai ajung la vreun net pina atunci, poate imi fac rost si de ghid autohton in Buchara, caci pretenarul din Jizzeh mi-a zis sa-l sun, ca are prieteni acolo care ma pot ajuta daca am nevoie de ceva. Numai eu, fraiera, de graba, am uitat sa ii spun sa vorbeasca atunci pe loc cu ei.... :crack:

 

Va pup si sa ne citim cit mai curind, caci in realitate Uzbekistanul era tara aia in acre nu aveam mobile internet, nu kazachstanul asa ca, noroc ca aici au mai mult net ca in kazachstan

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cand estimezi ca ajungi in Ro? eu te-as invita la intalnire la vreo carciuma in Bucuresti ca sa aud pe viu impresii. promit sa nu te cer de nevasta :unsure:. poate ar fi frumos ca intalnirea de aici sa fie si cu Tafu si Miha. sunt sigur ca o comunicare intensa alaturi de ceva mici si bere o sa va ajute sa va salutati cu farul si de aici inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna reclama pentru nenea Tafu...

Naspa situatie, cred ca pana la urma, indiferent de situatie, chiar daca guy_ana i-ar fi sarit in cap lui Tafu, ca BARBAT nu vorbesti asa cu o femeie. e chestie de ... a fi sau nu gentleman zic eu, sau mai pe romaneste, a fi sau nu cioban, unde cioban = idiot.

 

Punct.

 

Felicitari pentru don'soara! Pentru Tafo ... no comment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, cu privire la ce s-a intimplat pina acum, n-am sa mai revin cu povestea. Destul insa sa spun ca in acea seara mi s-a spus clar sa plec si sa-i las in pace, lucru de la care ma abtineam inca de dupa cazatura din desert, tot in spiritul ideii ca doar nu o sa ne dovedim tot noi romanii romani......dar deh, atunci cind ma intrebau toti prietenii daca stiu cu cine plec, le raspundeam ca "ce poate sa mi se intimple, ca ma duc cu oameni cu experienta si doar nu m-or lasa in urma, ca suntem doar doi"......deh, omul cit traieste invatza si sigur alta data nu mai plec cu necunoscuti. Doua stiluri total diferite de viata si calatorie nu inseamna neaparat dezastru... sau nu in majoritatea cazurilor, dar stiti cum e....exceptia confirma regula.....

 

Cert e ca, de ieri de cind am luat-o spre Tashkent in loc sa merg direct spre Samarkand, parca am inteles in sfirsit de ce am plecat de acasa. Si in sfirsit vad in jur locurile si oamenii si tot ce vad imi umple sufletul de bucurie si extaz.

 

Tot de aici trebuie sa linistesc pe cine are cumva emotii si sa va spun ca nici kazachstanezii si nici uzbekistanezii nu sunt canibali :crack: , ba din contra. Acum sunt sigura ca nu am eu direct prea multe merite, dar de cind sunt unu: singura; doi: motociclista si trei: FEMEIE!!!!! :) o duc regeste!!!

 

In seara aia in care am dormit singura la un hotel putin mai incolo de unde m-am despartit de cei doi, am platit practic zero lei pt ca a doua zi am primit banii inapoi pe berile baute, apoi inca o cafea si cola da la administrator sau patron sau ce o fi fost ala. Apoi a venit cu mine la magazin si mi-a luat apa minerala si a insistat sa iau si o ciocolata. Si totul pentru vreo 8 dolari cit ma costase cazarea !!!!!

 

Si in continuare am tinut-o tot asa: chiar si in ghidul turistic scrie ca la orice drum pe care in faci motorizat trebuie sa socotesti si ceva timp in plus pentru parlamentat cu politistii. Pai astia sunt cam la fiecare intrare in orice oras si te opresc la control acte cam cum le vine lor. In cazul meu, chestia a fost pina acum cam asa: oprit, facut cruce politist, intrebat ce si cum, facut poze cu politzist si eventual politzist cu mobra, plus oferta de casatorie ca de fiecare data se gasea unul care sa nu aiba neveste printre cei prezenti. Fetelor care vreti sa va maritati cu orice pret, aici va e fericirea! Luati-va mobra si veniti un Uzbekistan, ca se bat astia pe voi!!!!!! :rock:

 

In seara aia nu am am ajuns deci in Samarkand, si m-am oprit in alta ruina de hotel in Jizzah. Ruina ruina, dar a doua zi, la politie, unde ma dusesem sa imi iau o stampila pe care trebuie sa si-o ia aici turistii, ma bag in vorba cu un tip care vorbea engleza. Omul era un computerist umblat prin germania si care fusese cit pe ce sa ajunga si in RO, care intii ma duca pina la un local unde se maninca ceva tipic zonei si, dupa ce il invit sa-i fac cinste pentru ca a fost asa dragut, sfirseste prin a-mi face cinste el si a-mi face si un tur de oras. Si uite asa descoperi ca ceea ce pare doar o amarita pata pe hata e de fapt un ditai orasul si foarte frumos pe deasupra! Pozele, evident, la intoarcere, ca acum nici nu am cum sa le descarc in pc si mai si stau astia dupa mine sa inchida.....

 

 

Fara nici o graba (ca la mine se poate si asha), plec eu pe la 3 de la Jizzeh si ajung pe la 4 in Samarkand. Jumatate de oras am vazut deja, alta jumatate vad miine. Treaba e ca, adevaratul oras invie la viata abia la lasarea serii, cind turistii dispar....

Am vazut citeva lucrusoare interesante, pe care vi le voi povesti cind ajung acasa, evident. Tot seara poti face si ceea ce ziua e interzis, cum ar fi sa te cocoti in virful minaretului Registanului si sa vezi orasul de sus.....Intr-adevar, asta e ceea ce eu numesc aventura si libertate: nici o limita si tot ce vrei poti!

 

Si apropo de nici o limita: Aici in Uzbekistan (sau poate doar din cauza ca nu mai trebuie sa ma tin de nimeni) ma simt exact asa cum era in Bucuresti pe la inceputul anilor 90: se conduce pe cite benzi vrei, se depaseste si pe stinga si pe dreapta si pe deasupra daca vrei, nici un politist nu ti-ar zice nimic! iar ca pieton.....sa nu crezi ca opreste cineva vreodata! Si asta nici macar la trecerea de la Registan, fix cu politia de fata :wink: asa ca nici pietonii nu se mai jeneaza. Asta seara ca sa ajung la acest cafe de internet, am trecut de-a latul o piata cu vreo 4 benzi, fix prin mijloc- dar nici trecere de pietoni nu exista...... :unsure:

 

Oamenii aici sunt absolut normali si foarte dornici de ajutor. Evident ca totul costa si ca daca esti turist costa mai mult, dar fetii lui tata nu ii e deloc necunoscuta tirguiala, asa ca totul e spre bine si.....spre mai nimic costuri..... :lol: In plus, spre deosebire de Kazachstan, aici cam oricine stie macar 10 vorbe in engleza, iar cu cele 10 pe care le-am invatat eu in rusa, chiar nu am nici o treaba.

 

Acum cam tre sa plec de la cafe, ca chiar vor sa inchida...

Miine dimineata mai termin de vazut ce a mai ramas din highlightsurile Samarkandului si incep "The long way home" ( :kick: ). Drace! parca nici nu a inceput si s-a si terminat!! :) Asa ca nu am de gind sa o las sa treaca fara sa imi fabrichez nishte amintiri de numa numa: dupa ce termin de vizitat, conform schemei de traseu facuta de tafu, ar trebui sa-mi petrec ziua (plecind de la 8 dimineata evident) facind cei 300 de km pina la Buchara. Ei bine.....eu voi pleca pe la 12, in directia......sa va spun, sa nu va spun...... :pow: Ei, bine, hai...

Am vorbit azi cu o agentie de aici si s-ar putea, daca ne intelegem la bani, sa aranjez sa ma duca undeva la mama naibii (nu se poate cu mobra, ca nu sunt drumuri si oricum nu le stiu eu ca sa merg singura) la o tabara de iurte unde sa dorm si sa ma plimb cu camila pina la un lac al lor din munti - ei, ce ziceti? oare o sa-mi placa?

 

Dupa aia, poimiine ma aduc tot ei evident inapoi la Buchara, pe care sunt convinsa ca imi ramine timp sa o vizitez, ca e mai mica decit Samarkandul si la asta am avut suficient timp :eek: (asta ca sa respect programul si sa mai ajung in timp la intilnirea cu cei doi care noroc cu netul, aflu ca nu ma gasesc pe telefon- daca mai ajunge Miha la net, afla de aici ca voi fi la intilnire) Daca mai ajung la vreun net pina atunci, poate imi fac rost si de ghid autohton in Buchara, caci pretenarul din Jizzeh mi-a zis sa-l sun, ca are prieteni acolo care ma pot ajuta daca am nevoie de ceva. Numai eu, fraiera, de graba, am uitat sa ii spun sa vorbeasca atunci pe loc cu ei.... :crack:

 

Va pup si sa ne citim cit mai curind, caci in realitate Uzbekistanul era tara aia in acre nu aveam mobile internet, nu kazachstanul asa ca, noroc ca aici au mai mult net ca in kazachstan

:crack:

 

 

Esti f. tare... respect major... :lol:

Sa te intorci cu bine... si, cine stie, poate ne vom cunoaste candva... ar fi o reala placere.

Super aventura... Drum bun la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...