Sari la conținut

DN1 - 22JUL


maimutzica
 Share

Postări Recomandate

Am avut nevoie de ceva zile sa scap de spume. Acum ca sunt mai calma, pot sa va povestesc prin ce am trecut vineri seara. Am plecat din Etrusco la o plimbare. Facusem un schimb de moto si am luat-o frumos la pas sa vedem cu merge la drum intins. Unde? Pe DN1, ca era mai la indemana. Am facut o tura pana la Otopeni si la aeroport am intors. Eram pe prima banda si ne uitam in dreapta sa vedem daca aterizeaza avionul de la KLM ( ce vreti bube multe). Nu aveam mai mult de 60 la ora ca mergeam lejer. Eram foarte aproape de marginea drumului pe prima banda si cativa dementi cu masini de fite trecusera deja de noi cu viteza foarte mare asa ca Bogdan ca sa nu ajungem in sant, s-a gandit sa merga pe prima banda dar mai pe mijlocul ei. Nu a apucat decat sa traga de ghidon spre stanga si motocicleta nici nu apucase sa se deplaseze pe o alta traiectorie ca ne trezim la genunchi, pe partea stanga cu o vaca de Ford Scorpio. Aproape ne-a dat jos. Norocul meu e ca am parte de un om foarte experimentat ca altul putea sa se dezechilibreze sau sa se sperie si sa ne trezim pe jos. Ne-au apucat dracii si normal ne-am dus dupa tampit. Cand am ajuns in dreptul lui, mi-am ridicat casca si l-am intrebat daca e zdravan la cap. Textul a fost: Mai omule tu esti zdravan la cap? Asa se merge? Raspunsul vine simplu: un mare deget ridicat in sila la noi si un ranjet aruncat prin geamul deschi, dupa care i-a bagat o talpa si s-a dus. Bogdan mi-a spus tine-te bine ca ne ducem sa ii aranjam portiera. L-am oprit si avand in vedere ca in Otopeni si pana in Baneasa e plin de politie, mai ales vineri noaptea, tot noi ne-am fi ales cu vreo amenda ca i-am stricat cretinului portiera. Aveam doua solutii. Una sa ne strangem mai multi si sa ii dam capace in Bucuresti - chestie foarte tentanta - si a doua sa ne oprim la primul echipaj de politie in speranta ca ne asculta cineva si ne face si noua dreptate. Am ales a doua varianta ptr ca era destul de tarziu si am reusit sa ne calmam si sa ne aducem aminte de civilizatie. Am oprit la coborarea de pe podul din Otopeni unde fireste era radar. Al meu a fost mortal. Si-a ridicat casca si cu o fata inocenta ii spune politistului: permiteti sa raportez, bla bla, masina cutare asa si pe dincolo. Ambii politisti baieti super de treaba au zambit si au pus mana imediat pe statie. Aveau un echipaj la Academia de Politie. Bogdan nu s-a dus cu para la ei ci le-a spus simplu, nene ala era sa ma dea pe jos dar dupa fata lui eu cred ca e beat. Mai bine il opriti ca cine stie ce mai face. Am plecat frumos cu buna seara. La Academia de Politie, omul nostru tras pe dreapta cu gura mare la politist. Mie mi s-a parut cunoscut la moaca si m-am gandit ca daca lucra in aeroport, era clar ca putea fi si baut. Multi fac chestia asta plus ca uniforma lui m-a dus cu gandul la compania aeriana Tarom. Si dupa cursa pilotii mai obisnuiesc un snaps. Nu vreau sa acuz gratuit dar am lucrat destui ani si stiu ce vorbesc. Ne-am oprit si noi, la o distanta suficient de mare ca sa nu fim bagaciosi. Politistul a venit imediat spre noi si ne-a intrebat daca noi suntem cei in cauza. Bogdan i-a povestit si el politistului ce s-a intamplat. Asa ca nenea s-a ales cu un control de fiola. Noi am plecat ca mi se fcea sila si ma apucau si dracii iar cand ii vedeam fata aluia. Dar cand am plecat ne-am oprit langa el si langa politist si l-am intrebat bine domne ce te-a apucat sa conduci asa? Chiar nu te gandesti ca noi puteam sa ne rupem gatu si tu plecai bine mersi? Raspuns ei si ce? Admonestat imediat de politist care era si el spumat pe tampit. Idiotul lucra la Tarom, ca pilot. Cred ca s-a socat si politaiul. Cine ne garanta noua ca el a baut dupa ce a terminat cursa si nu a fost baut pe zbor? L-am lasat in plata lui ca a avut grija sa il scoata singur din sarite pe politai.

Cu ce ne-am ales din povestea asta? Cu slaba consolare ca am fost corecti si nu ne-am razbunat poate cum am fi fost tentati sa o facem, cu o alta slaba consolare ca politia de data asta a fost extrem de amabila. Cu o floare nu se face primavara, din pacate. Poate am gresit si trebuia batut mar. Pe zi ce trece ma gandesc sa nu ma mai urc pe moto, pentru ca risc prea mult pentru o pasiune. Dar just for info stati departe de un Ford Scorpio albastru, B 55 MMI, ca la cat e de retardat, probabil ca va reactiona la fel pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....personaje ca in povestea ta sunt f multe, dar ma asteptam ca macar pilotii sa aiba alt comportament. Am tangente cu aviatia, am zburat ceva ani( planorism, ce-i drept ) si ma gandesc cu groaza la un pilot baut, ce reflexe are , cum gandeste etc... Si este un adevar faptul ca in aviatia romana se bea pe rupte.Si asta incepand de la "aia mici", sportive etc.. pana la aviatia militara, unde , curios, dar se intampla acelasi lucru. Nu vreau sa jugnesc pe nimeni, dar asta e ce am constatat.Am fost anual la un concurs de aeromodele la Bacau. Anul trecut, sa ne prezinte uzina a venit un nene care era afumat bine...Si pregatea MIG-urile, era miting....

Deci ,pe scurt, cred ca in aviatia romana,una din marile probleme este alcoolul.

 

Acum on-topic, sincer va felicit pt decizia luata.Eu nu cred ca aveam luciditatea sa procedez asa ( si nici incredere in Pol.Romana,desi acum au fost OK ). :birthday: Cred ca ma aventuram si ii ardeam o casca in gura la primul semafor, dar sunt convins ca ar fi fost gresit. Ati ales f bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au gandit sa mearga pe mijlocul benzii, nu pe marginea ei. Nu prea ai de ce sa te asiguri, avand in vedere ca nu parasesti banda ta.

Draga maimutzica, de obicei, cei cu masini sunt in situatia ta si, de obicei, ei sunt injurati rau de tot de motoarele care trec pe langa ei.

Cu toate astea, ma bucur ca ati scapat teferi si sper ca tampitul acela sa fi invatat ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ho, ho, ho pilotii se urca MUCI la mansa de multe ori, eram odata cu Air France-ul inainte de 11 sept.si dobitocul de francez mergea cu usa de la cabina deschisa, chicotea cu o pitipoanca de stewardesa!!!!

Cat despre voi, nota 10 cu felicitari si mai ales politistilor.Poate ca de aici ar trebui inceputa educatia zdrentelor astea de "soferi", poate sa ne punem noi bine (adica ...pardon, voi, ca eu inca n-am motocicleta, dar....vezi topicul deschis de mine azi...)cu Politia si asa sa prinda ei boala pe nemernicii astia!!!

Bravo pentru voi si muuuulta muieeeeee muistului ala!!!! :birthday: :ok: :kick: :kick: :P :blink: :kick: :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu schimbi banda in mod normal nu ai de ce sa te asiguri... dar!! sunt foarteeee fooarteee multi care ma depasesc, fara sa treaca banda, adica fiind pe aceeasi banda cu mine (nu pot sa-i sufar), nu stiu cum sunt altii, dar eu nu ma misc nici 5 cm spre stanga sau dreapta fara sa ma asigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu schimbi banda in mod normal nu ai de ce sa te asiguri...

Ba te asiguri, fiindca eu cu masina sau bicla ma asigur si cand ma misc 5 cm.stanga-dreapta, fiindca 1 cm.sau mai putin poate face diferenta dintre viata si moarte.

Dar din ce spune d-soara Maimutica ei s-au asigurat si mai ales zdreanta cu Scorpio n-a comentat fiind vinovat!!! :birthday: :ok:

Editat de PISTRUIATUL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu schimbi banda in mod normal nu ai de ce sa te asiguri...

Ba te asiguri, fiindca eu cu masina sau bicla ma asigur si cand ma misc 5 cm.stanga-dreapta, fiindca 1 cm.sau mai putin poate face diferenta dintre viata si moarte.

Dar din ce spune d-soara Maimutica ei s-au asigurat si mai ales zdreanta cu Scorpio n-a comentat fiind vinovat!!! :birthday:  :ok:

209501[/snapback]

 

 

corect !! dar de unde reiese ca s-au asigurat?

Editat de unnamed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect !! dar de unde reiese ca s-au asigurat?

209506[/snapback]

 

:birthday: :ok: Adevarul e ca nu prea reiese!!!Ma gandesc ca aomis ea sa spuna, mai ales ca zdreanta ar fi comentat daca nu era de vina!!!

 

admin edit: atentie la limbaj !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eram foarte aproape de marginea drumului pe prima banda

 

 

 

Niciodata nu este indicat sa mergi cu motocicleta asa tocmai din cauza ca automobilistii teribilisti sunt tentati sa te" inghesuie".Eu cind vad ca vreunul are tendinta sa intre in banda linga mine merg mai spre axul drumului sau bezii,dupa caz.

Asta nu scuteste idiotenia din capul lui in nici un caz!

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vb te rog mai frumos...

In legatura cu limbajul scuze, dar cand e vorba de agresivitate si mai ales rautate din asta primitiva devin extrem de coleric si rabufnesc.N-o sa se mai repete! :birthday:

:ok: :kick: :kick:

 

 

S-a umplut forumul de biciclisti care fac diferente intre viata si moarte...

 

Cat priveste remarca ta, e cam uratel ce spui, conduc de 15 ani , poate de multe ori ne-am intalnit prin trafic si nu cred ca te-am incomodat vreodata, nu mi-am luat motor pana acum exact din cauza celor care conduc si mai ales gandesc ca panarama aia cu Scorpio!!Daca nu ar trebui sa mai intru sau scriu pe forum pana n-am motocicleta...asta e, asa o sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram foarte aproape de marginea drumului pe prima banda

Niciodata nu este indicat sa mergi cu motocicleta asa tocmai din cauza ca automobilistii teribilisti sunt tentati sa te" inghesuie".Eu cind vad ca vreunul are tendinta sa intre in banda linga mine merg mai spre axul drumului sau bezii,dupa caz.

Asta nu scuteste idiotenia din capul lui in nici un caz!

Luigi Vicol

209684[/snapback]

 

Asa este. De fiecare data cand nu-mi "apar" banda tot timpul se gaseste cineva sa ma ingesuie. Este lege sa mergi cat mai aprope de ax , in caz de depasire ii faci loc mutandu-te spre dreapta dupa care revi pe stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand topicul trebuia pus la "motociclisti in fiecare zi..." pt ca >doamne iti multumim> nu a fost nici un accident.

 

in al doilea rand, scria unu mai in sus, satori, ca de obicei, saracutii de conservari sunt la randul lor injurati si li se arata semne obscene de catre motociclisti.....tu d c crezi?? iar daca tu nu ai patit-o ia unul preventiv :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa incerc sa raspund tuturor, faza a fost de fractiune de secunda. am ajuns sa ne asiguram chiar si atunci cand ne miscam in cadrul unei benzi. tocmai din cauza unor idioti ca cel de care v-am povestit. dar a venit al naibii de rapid si bogdan nici macar nu a apucat sa traga de ghidon, ci doar se pregatea sa se asigure. evident nu am mai apucat ca i-am sters masina cu genunchii. a intrat pur si simplu peste noi ca se gandea probabil ca in balarii ne puteam duce linistiti, nu? si da, era baut si da a facut cunostinta si cu fiola. nu am stat sa il verificam pe politai exact ce face. poate a scapat cu spaga desi ma indoiesc ca la isterizat pe politai pana sa ajungem noi si l-a scos din pepeni mai rau dupa aceea. nu am vrut sa i se para politaiului ca asteptam ceva sau il verificam. fiecare isi face treaba. m-a scarbit doar ca era pilot. noi eram o inconstienta foarte mica, dar un avion intreg e altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

radukule cred ca ai dreptate. sorry daca am pus aiurea topicul, dar am vazut ca au mai postat si altii care au fost la un pas de a se da pe jos. oricum politistii au fost super, nu ma asteptam. primul echipaj ne-a urat si drum bun. mai rar si bravo lor. oricum eu nu aveam chef sa platesc o amenda din cauza unei mardeli aiurea mai ales ca asa cum v-am spus stiind obiceiurile, uniforma si vazand moaca aluia, si-a facut-o cu manuta lui. eram convinsa ca e baut. ete asa o incurci, ca ti se duce buhul si te sapa lumea unde te doare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa incerc sa raspund tuturor, faza a fost de fractiune de secunda. am ajuns sa ne asiguram chiar si atunci cand ne miscam in cadrul unei benzi. tocmai din cauza unor idioti ca cel de care v-am povestit. dar a venit al naibii de rapid si bogdan nici macar nu a apucat sa traga de ghidon, ci doar se pregatea sa se asigure. evident nu am mai apucat ca i-am sters masina cu genunchii. a intrat pur si simplu peste noi ca se gandea probabil ca in balarii ne puteam duce linistiti, nu? si da, era baut si da a facut cunostinta si cu fiola. nu am stat sa il verificam pe politai exact ce face. poate a scapat cu spaga desi ma indoiesc ca la isterizat pe politai pana sa ajungem noi si l-a scos din pepeni mai rau dupa aceea. nu am vrut sa i se para politaiului ca asteptam ceva sau il verificam. fiecare isi face treaba. m-a scarbit doar ca era pilot. noi eram o inconstienta foarte mica, dar un avion intreg e altceva.

209974[/snapback]

 

Nu exista constiinta mai mica sau mai mare :birthday: ; ...doar constiinta :kick:

 

Sper ca si-a luat papara de rigoare chilotu' :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine alice shi nota 10 ptr bogdan! :kick:

 

uite mentalitate:

de dimineatza mergeam pe banda a 3'a pe nicolae grigorescu cand la un moment dat ma trezesc inghesuit de unul de pe banda 2 care intra pe banda mea fara semnal, deshi se uitase shi MA VAZUSE ca eram la 5-6 metri in spatele lui si aveam viteza mai mare..

claxon shi flash la prost, a tras inapoi de volan ( :kick: oare totushi m'o fi vazut cand s'a uitat in oglinda?)

la stop ne oprim unul langa altul, el cu gura mare..

ii zic: nenea, uita'te mai atent data viitoare..

el: ce vrei mah, sa stau dupa toate mashinile shi trotinetele??

io: nenea, daca io eram o raba pun pariu ca nu mishcai de volan inspre stanga..

el: shi ce vrei mah? ca nu eshti raba!!!

io: :ok: nenea, asha e, dar daca dai peste mine, tu itzi indoi nitzel tabla shi io poate mor, te'ai gandit? cum e sa stai nishte ani la bulau, huh?

el: eh, lasa shi tu acuma.. Doamne fereshte!

io in sinea mea: :birthday: cred ca a priceput ceva moron'u..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in al doilea rand, scria unu mai in sus, satori, ca de obicei, saracutii de conservari sunt la randul lor injurati si li se arata semne obscene de catre motociclisti.....tu d c crezi?? iar daca tu nu ai patit-o ia unul preventiv :birthday:

209971[/snapback]

 

radu, la etrusco mi s'a parut ca eshti cu capul pe umeri..

nu crezi ca afirmatia ta este cam deplasata? mai precis jignitoare?

il cunoshti pe satori de'tzi permiti sa afirmi asemenea chestii?

nu'i frumos ce faci.. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve strumfule,

sa stii ca am iesit duminica seara si un taximetrist era sa dea peste un amic de-al nostru. s-a enervat asta si s-a dus langa geam sa ii tipe aluia in ureche un picut. bah esti tampit ? de ce dracu tai ma calea asa ca boul? eu ma gandeam ca nu e cazul sa te apuci la injuraturi cu taximetristii. cand colo, nenea din taximetru, o matahala de om, zambeste asa cu juma de gura si ii spune : sa traiesti sefu! vina mea! nu mi-a venit sa cred. dar dupa cum se vede se mai intampla. asta nu ii scuza de faotul ca se comporta execrabil in trafic cu cei pe doua roti si ca sunt complet nepasatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nu ii scuza de faotul ca se comporta execrabil in trafic cu cei pe doua roti si ca sunt complet nepasatori.

209991[/snapback]

 

absolut corect!

shi nu numai fatza de cei pe doo roti, ash completa io!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...