Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri am tinut si eu in mana la Saturn in Viena o frumusete de D300S. Nici nu se poate compara cu D60'ul meu. D300 va fi urmatorul body...candva...

 

...si, dupa ce iti vei cumpara D300, iti vei da seama ca nu aparatul face poza reusita, ci fotograful :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si, dupa ce iti vei cumpara D300, iti vei da seama ca nu aparatul face poza reusita, ci fotograful :)

 

Asta ii si parerea mea de cand m-am apucat de fotografie.

Dar candva in viitor, dupa ce o sa reusesc sa achizitionez obiectivele dorite si D60'ul o sa imi traga calitatea fotografiilor in jos, o sa fac upgrade'ul. Si sa nu uitam nici de bani... :love:

Mesaj completat

?!

bafta la achizitie!

 

Saturn e un fel de Media Galaxy, dar mai mare de cateva ori. Ce ma socat a fost ca aparate precum D3000, D5000, D300 si era chiar si un obiectiv 70-300VR, nu erau intr-o vitrina ci pe un banc de prezentare(cu cabluri de securitate) astfel incat sa le poti lua in mana si sa vezi cum sunt din punct de vedere fizic(pacat de lipsa acumulatorilor).

Mersi de urare, dar nu este nevoie. Mai este mult timp pana la ora achizitiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani de pe-acum, photographilor, desi sunt sigur ca nu mai intra multi pe-aici inca f'o doua-trei zile!! :love:

 

Anu' asta vreau sa incerc trepiedul, 75-150-ul si niste sfaturi pe care le-am citit despre fotografierea artificiilor.. de la fereastra mea am vaz't pana acu' mai toate artificialele lansate de la tnb/piata constipatiei.. itz piuriful!! acu', nu poci decat sa sper ca tehnica mea in ale fotografiei sa fie suficient de avansata incat sa-mi reuseasca macar o poza mai acatarii..

 

Cheers, bre! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LMA si alea-alea pe anu care vine :love:

 

Bun, in urma unor cadre low light am descoperit o mare buba: hot pixels. Incercand sa caut fel si fel de metode de a scapa de ei, am dat insa peste altceva: un firmware hack ptr EOS 400D. Merge si pe alte modele si chiar si pe sapuniere.

 

Exista un hack pentru camerele EOS400D care permite adaugarea catorva optiuni suplimentare la meniurile camerei si anume:

- spot metering (3% din zona centrala): se obtine prin selectarea "Evaluative Metering" urmata de apasarea butonului "Print". Pt revenirea inapoi la Evaluative se selecteaza alt mod de metering dupa care Evaluativ (pentru a reseta campul respectiv).

- gama ISO extinsa (din 1/3 in 1/3 trepte) - se selecteaza un ISO anume si apoi prin apasarea succesiva a butonului de "Print" se obtin alte ISO din intervalul 16/32/40/50/80/100/125/160 pt ISO 100, 200/250/320 pt ISO 200, 400/500/640 pt ISO 400, 800/1000/1250 pt ISO 800 si 1600/2000/2500/3200 pt ISO 1600. Insa ISO 16...50 supraexpun in mod AE.

- "Focus Frame" - apasand de doua ori rapid pe butonul de "Focus Select" se aude un beep si apare afisajul punctelor de focus. Apasand acum "Print" vor apare optiuni de "Focus Frame" - combinatii diferite ale punctelor de focus care nu se gasesc in actionarea "normala" a "Focus Select" (paterne diferite).

- se poate accesa meniul "Factory Menu" si se poate de exemplu citi numarul de actionari al shutterului. Pentru asta:

Apasati "Menu", apasati "Print", apasati din nou de doua ori "Menu". Apare pe ecran "Factory Menu". Intrati acolo si pentru citirea shutterului - nu selectati nimic, apasati butonul "Print". Urmeaza un beep. Duceti-va inapoi in ecranul principal si setati "Spot Metering" ca mai sus. in acest moment camera va scrie pe card un fisier STDOUT.txt. In fisierul respectiv sunt multe chestii interesante, dar daca faceti un "Find..." dupa textul "Release" veti gasi numarul de declansari.

 

Pun aci cateva link-uri, ptr cei interesati:

 

http://chdk.wikia.com/wiki/400D

http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

 

Urmeaza sa incerc hack-ul asta si pe sapuniera de la munca: Canon Digital IXUS 800IS

 

PS: Si tot nu am scapat de hot pixels. Se pare ca trebuie sa duc camera la service. Sunt curios cat o costa remaparea...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai bine puneam 18-70-ul, mi-am luat tzapa cu 75-150-ul.. Asta pentru ca, pentru prima oara de ~7 ani incoa, astia de langa mine au dat cu artificii mai jme decat aia de la constipatiei.. :drink: Si mult mai luminoase, incat majoritatea pozelor facute in directia constipatiei au iesit "câh".. Astea sunt facute "aproape", sunt ceva mai reusite, dar incomplet incadrate, din cauza lipsei wide-ului.. :love:

In plus, a trebuit sa trag "prin geam", din cauza ca s-a blocat..

 

Eniuei.. ingioi!! si sper ca ale voastre sa fie mult mai reusite!! :)

 

post-16760-1262362572_thumb.jpgpost-16760-1262362578_thumb.jpgpost-16760-1262362586_thumb.jpgpost-16760-1262362593_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fericitule... La Iasi a fost o ceata densa si nici panorama care vroiam sa o fac nu am avut cum.

 

La fel si la Cluj. Asa ceata a fost incat artificile mari care explodau la inaltime abia se puteau vedea si destul de scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bukresh doar pe 1 a fost ceata (dar serioasa, vizibilitate maxim 50 m).. Imi pare rau ca n-ati avut conditii, mi-ar fi facut mare placere sa vad fotografiile voastre..

In alta ordine de idei, am reusit sa-mi deschid termopainul fara sa-l crap, am 18-70-ul pe aparat, astept cu nerabdare urmatoarea serie de artificii.. adica maxim 364 de zile.. :drink:

 

..si cu prima ocazie imi cumpar telecomanda, sau orice fel de shutter release.. nu m-asteptam ca minuscula zgâltzâialä pe care o producea la depresarea butonului sa afecteze atat de puternic imaginile.. after all, e vorba de maxim 1/2 secunde din cele 3-4 de expunere!! :love: Lesson learned, totusi, rezultate nu tocmai grozave, dar avand in vedere conditiile nu tocmai propice (una bucata geam nu tocmai curat blocat, una bucata lentila nu tocmai adecvata pe aparat, una bucata photograph nu tocmai talentat, plus una bucata g/f model "broken record" <bine mah, primu' revelion pe care-l facem impreuna, si tu faci poze?!?>), ma declar nu tocmai, dar aproape dezamagit.. :)

 

La multe aparate/obiective de calitate, la cat mai multe fotografii superbe!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bukresh doar pe 1 a fost ceata (dar serioasa, vizibilitate maxim 50 m).. Imi pare rau ca n-ati avut conditii, mi-ar fi facut mare placere sa vad fotografiile voastre..

In alta ordine de idei, am reusit sa-mi deschid termopainul fara sa-l crap, am 18-70-ul pe aparat, astept cu nerabdare urmatoarea serie de artificii.. adica maxim 364 de zile.. :drink:

 

..si cu prima ocazie imi cumpar telecomanda, sau orice fel de shutter release.. nu m-asteptam ca minuscula zgâltzâialä pe care o producea la depresarea butonului sa afecteze atat de puternic imaginile.. after all, e vorba de maxim 1/2 secunde din cele 3-4 de expunere!! :love: Lesson learned, totusi, rezultate nu tocmai grozave, dar avand in vedere conditiile nu tocmai propice (una bucata geam nu tocmai curat blocat, una bucata lentila nu tocmai adecvata pe aparat, una bucata photograph nu tocmai talentat, plus una bucata g/f model "broken record" <bine mah, primu' revelion pe care-l facem impreuna, si tu faci poze?!?>), ma declar nu tocmai, dar aproape dezamagit.. :)

 

La multe aparate/obiective de calitate, la cat mai multe fotografii superbe!! :)

Ca sa iesi mai ieftin pune timerul pe 2 secunde. Pe de alta parte, 2+2+2+..+ multe poze ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa iesi mai ieftin pune timerul pe 2 secunde. Pe de alta parte, 2+2+2+..+ multe poze ... :)

Doua din cele puse mai sus sunt facute asa.. dar am pierdut foarte multe artificii incercand sa ghicesc cand/unde o sa faca poc de fiecare data.. Din show-ul de ~10-12 minute (atat am prins din el, pentru ca aveam aparatul setat "departe") au iesit ~20-25 de poze care sa si contina artificii.. Ca au iesit unele si asa:

 

post-16760-1262424596_thumb.jpg

 

Si asta e un caz fericit!! :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revelionul asta nu am facut poze, nici nu mi-am propus sa fac, insa daca tot puneti poze cu artificii, pun si eu cateva facute in noaptea alba a bucurestiului.

sunt facute din mana fara trepied

post-43247-1262430385_thumb.jpg

post-43247-1262430490_thumb.jpg

post-43247-1262430580_thumb.jpg

post-43247-1262430752_thumb.jpg

post-43247-1262430823_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze dupa umila mea parere. Fara trepied nu cred ca are rost sa incerc,pentru ca-mi tremura mana (probabil din lipsa bauturii) :o si iasa un mare c..at.

Oricum anul asta primaria noastra si-a dat cu firma in cap si a organizat un foc de artificii de toata jena..Intamplator am pozat un pahar de plastic sub care tocmai pocnea o mica petarda...Probabil o poza ce face parte din categoria celor mai urate de pe forumul asta...da atata pot,atata fac .

post-9065-1262514445_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze dupa umila mea parere. Fara trepied nu cred ca are rost sa incerc,pentru ca-mi tremura mana (probabil din lipsa bauturii) :D si iasa un mare c..at.

Oricum anul asta primaria noastra si-a dat cu firma in cap si a organizat un foc de artificii de toata jena..Intamplator am pozat un pahar de plastic sub care tocmai pocnea o mica petarda...Probabil o poza ce face parte din categoria celor mai urate de pe forumul asta...da atata pot,atata fac .

La 1/100 tre' sa ai parkinson sa iti iasa tremurata poza.. :D (la viteza asta au fost facute pozele lui Veics, din ce-am vazut eu)

 

Misto ideea cu paharul, time-specific, me likes!! Repetitio mater studiorum est.. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...