Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

@all

mai are cineva poze? a venit cineva de aici la excursia foto la Curtea Veche?

aveti aici cateva poze facute de cei care am fost www.orasul.ro

Am admirat pozele de pe site, bravo :D eu am vrut sa vin dar din pacate nu am aparat de teren, Mamiya in nici un caz nu o scot din cauza asigurarii pe care ar trebui sa o platesc pt outside si e usturatoare :kiss: iar Nikonul are incarcatorul bulit. :hug: Pana reglez anumite aspecte care ma enerveaza va admir pe voi :D si o sa mai postez si eu cand am timp ce mai lucru prin studio, din pacate doar cu my family pentru ca am contract de confidentialitate cu restul :D

Numai bine si imaginatie bogata va doresc :D :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

softul este fain, as vrea sa stiu cum se numeste. Parca totusi din oameni face personaje desenate si ireale sau e vorba de o mica exagerare la prelucrare?

acum depinde si de gust si de scop. raman la parerea mea ca o prelucrare reusita este atunci cand trece neobservata.

 

referitor la poza lui johnyebravo, ca sfat, as fotografia aceste caderi de apa cu un timp de 3-5 secunde, evident ai nevoie de trepied

 

uite un exemplu:

 

post-12757-1202077748_thumb.jpg

 

 

tare as vrea eu sa te vad cu ce fotografiezi pana la 5 secunde ziua ( filtru ND400 sau chiar 2).

 

poti face poze pana la 3 secunde fara trepied, asta daca ai la aparat stabilizator.

 

--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 17:34 -------------
bine ai venit lexandra :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barbarossa

 

foarte reusite pozele cu bucurestiul "vechi". de mult imi doresc sa am timpul si inspiratia pt o iesire pe stradutele alea. dar de fiecare data aman...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

atata doar ca la un profesionist vezi doar cea prelucrata si zici "wow... zici ca sunt de revista" pe cand la unu care o face din joaca vezi si originalu si atunci iti vine sa zici "huaaaa! arata mai bine originalu" :D (prelucrarea face buba :kiss: )

 

Consider foarte pertinente aceste cuvinte de mai sus! Sunt destui profesionisti care folosesc asemenea softuri in marketig sau alte prezentari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider foarte pertinente aceste cuvinte de mai sus! Sunt destui profesionisti care folosesc asemenea softuri in marketig sau alte prezentari!

Majoritatea folosesc:laugh:

Da' cand ne zici cum e treaba cu softul ala? Sau trebuie sa-ti scotocesc prin computer ?:kiss: Just joking :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea folosesc:laugh:

Da' cand ne zici cum e treaba cu softul ala? Sau trebuie sa-ti scotocesc prin computer ?:kiss: Just joking :D

 

salut Katy. Sunt mai multe programele care scot zgomotul din imagine si ajusteaza claritatea, cel mai ok dupa parerea mea este Neat Image, poti lucra cu el si separat de PS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie oare vorba de photoshop? :D

 

referitor la pozele cu expunere de 3S din mana daca ai stabilizator da-mi voie sa nu te cred.

 

am un obiectiv performat ca stabilizare si imi spune clar ca la limita merge cu pana la 4 trepte. daca consideram timpul minim de fotografiat din mana la 1/60 si calculam 4 trepte obtinem 1/4 deci in nici un caz 3s. nu are sens sa facem poemica cand putem sprijini aparatul pe opiatra cum am facut eu in poza exemplu.

 

e adevarat ca am folosit un filtru de polarizare cu scopul de a-mi reduce lumina captata.

 

--- Mesaj completat în 05 Feb 2008 00:03 -------------
faina lentila aia, cel mai performant stabilizator de imagine, plus optica imbunatatita considerabil fata de fratele fara IS

 

incercam sa facem cu timp 3 secunde.fara sprijin...? ma tem ca nu :kiss:

 

multe din fotografiile nostre arata ok pe display-ul aparatului, multe arata ok si pe monitor dar majoritatea sa zicem ca prezinta un ushor blur care putem sa-l corectam cu un unsharp din ps, dar cand ne uitam in exif vedem ca am expus cu timpi lungi fara sprijin si de acolo vine neclaritatea.

 

un trepied bun o sa va faca sa vedeti diferenta, alfel macar folositi un sprijin. regula este ca la timpul minim pentru fotografiere fara sprijin este egal (sau preferabil mai mic ca timp mai mare ca cifra) cu nr distantei focale.

de ex la focala de 50mm folosim minim 1/(50)60 la focala de 200 minim 1/(200)250. acum smecheria e ca focala se inmulteste cu factorul de crop 1.6 in cazul canonului asa ca la o focala de 200X1.6=320 rotund si sigur 1/500.

 

eh asta e doar teorie, important e ce simtim si ce transmitem prin pozele noastre.

 

multe poze faine s-au nascut din gresala :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt destui profesionisti care folosesc asemenea softuri in marketig sau alte prezentari!

Pai asta am zis si eu. Dar lumea cand vede poza unui profesionist modificata nu mai spune "de ce ai modificat-o?" ci reactia este "wow", pe cand daca unu care din joaca prelucreaza o poza i se va spune ca nu e bine ca le prelucreaza.

 

faina lentila aia

Si scumpa lentila aia :D

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ex la focala de 50mm folosim minim 1/(50)60 la focala de 200 minim 1/(200)250. acum smecheria e ca focala se inmulteste cu factorul de crop 1.6 in cazul canonului asa ca la o focala de 200X1.6=320 rotund si sigur 1/500.

 

Cum ziceai si tu. Teoretic asa e.

Depinde de mana fotografului si de stabilizare. Eu am tras cu 18-200 VR la 200mm cu 1/5 si mi-a iesit perfecta. Nu ma crezi iti arat testul :D

Cu 50mm fix nu e chiar greu sa faci la 1/10. Totul e sa te obisnuiesti cu viteze de genu 1/2, 1/5 ca apoi sa ai rezultate ok la 1/10.

1/60 deja e lux

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie oare vorba de photoshop? :D

 

referitor la pozele cu expunere de 3S din mana daca ai stabilizator da-mi voie sa nu te cred.

 

am un obiectiv performat ca stabilizare si imi spune clar ca la limita merge cu pana la 4 trepte. daca consideram timpul minim de fotografiat din mana la 1/60 si calculam 4 trepte obtinem 1/4 deci in nici un caz 3s. nu are sens sa facem poemica cand putem sprijini aparatul pe opiatra cum am facut eu in poza exemplu.

 

 

Cu Eos 400D + obiectivul din kit se pot scoate poze clare si la 1/15 secunde (bine, poti sa faci 10 poze ca sa iasa una clara, dar se poate, am facut si eu asa ceva). Asta la diafragma 3,5-4, cat permite obiectivul. Daca ai un prime de 50mm f1.4 (ca sa nu zic de ala cu f1 :kiss:) sau 17-55mm f2.8 + IS, sa zicem, deja ai mai castigat cateva trepte doar din diafragma, plus 4 din IS, eu cred ca ajungi la 1-3 secunde? Depinde si cum iti tremura mana :hug:.

 

Pt timp lung de expunere exista si recomandare cum sa tii aparatul. Si da, ai dreptate, o piatra/saculet poate fi folosit ca "trepied adhoc", dar unele poze nu le poti face nici asa, ci doar din mana/trepied inalt (exemplu fotografii in biserica, muzee unde nu poti folosi blitz, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE(Barbarossa @ Feb 4 2008, 01:41 AM)

 

referitor la poza lui johnyebravo, ca sfat, as fotografia aceste caderi de apa cu un timp de 3-5 secunde, evident ai nevoie de trepied

 

 

De acord, dar nu toti avem un Transalp ca sa ne caram cu 3 tone de echipament prin toate coclaurile. referitor la poza lui johnyebravo, ca sfat, as fotografia aceste caderi de apa cu un timp de 3-5 secunde, evident ai nevoie de trepied

 

 

si e facuta cu un sony cyber-shot :D

Editat de johnyebravo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sony ala shade perfect pe un bolovan sau pe un trepied mic care iti intra in geanta. acum nu stiu daca are posibilitatea sa maresti timpul de expunere...

spre rusinea mea nu cunosc aparatul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E OK pretul, dar e f slab obiectivul.

 

Are sharpness, dar nimereste greu de tot focusul precis, nu lucreaza in conditii de lumina proasta, iar in conditii de lumina puternica are aberatii cromatice.

 

Distorsiunile sunt vizibile si vignetarea la fel.

 

Autofocusul se misca foarte greu, incet, si imprecis. Mult imbunatatit e 75-300 III USM. Si nici nu costa decat vreo 800-900 ron. Totusi se vede diferenta la sticla fata de seria L.

Eu am avut 75-300 III si dupa ce am folosit 70-200 f/4 L USM nu-l mai dau pe asta din urma pentru nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde la ce-l folosesti, pt vacanta e ok, lucrezi ceva maui mult la postprocesare, iti recomand 75-300 III USM

 

vezi si tu la www.fredmiranda.com un review

 

L-urile sunt scumpe, bune dar scumpe, politica Canon care zice ca daca mananci din fotografie tre sa si platesti sculele pe masura. partea proasta este ca, clientii nu inteleg cum o lentila costa de 2 ori cat aparatul :D si de acolo ptretul serviciilor pare exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare stabilizarea mecanica cu ata

 

Mi-am facut dispozitivu. Atentie insa la atza care o puneti, la mine e cam elastica deci trebuie sa o schimb. Am facut un mic test pe fuga si a iesit cam asa:

 

Fara stabilizatoru artizanal:

 

dsc1093nq2.jpg

 

Cu stabilizatoru artizanal:

 

dsc1094bl6.jpg

 

Nu e cine stie ce, dar daca as fi avut sfoara care nu se intinde cred ca rezultatul ar fi fost mai bun.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raven30hell eu zic ca ai luat-o in serios ca nu prea arata a joaca

intotdeauna contre-jour-urile sunt de mare efect, desaturarea la fel, incadrarea cu intersectii in zonele de interes este faina, ce mai rame... nota maxima :D aia cu criptele imi place mai mult ca e mai originala.

 

@catutza eu daca as avea canon as lua nikon. acum pe bune ca daca nu as avea toata trusa foto croita pe canon as trece urgent pe nikon. cel putin D200 este exceptional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...