Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai fotografiat pe automat,iar el si-a setat timpul de expunere la 1/500,insa la ISO 400,ceea ce,pentru un aparat ca asta, este deja prea mult.Daca setai pe manual sau prioritate de timp,la ISO 100 si cel mai scurt timp posibil (la scena asta poti folosi si 1/30 ca nu alearga nimeni) nu aveai asa zgomot.In plus,dupa prelucrare,alege o rata de compresie redusa,pentru a nu pierde prea mult.

Din contra era pe manual...(cat de manual pot pe un aparat compact) de cu o seara in urma, cand am facut pozele astea am uitat de acest aspect (graba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. nu sunt pasionat sa zic asa..dar mai fac cate o poza..cand gasesc ceva interesant.... cu poza asta am castigat o mica plimbare cu avionu la aerodromul Clinceni oferita de ziaru' Libertatea.... tema era..poza de la inaltime ..ceva de genu ...

post-30345-1240525310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutări, nou venit pe topic, nici o treabă cu foto profesional, totuÂşi aÂş dori linkuri sau galerii foto vintage legate de aviație Âşi de ce nu, motoare...adică avioane WW2 Âşi/sau early jet era, militare Âşi civile, inclusiv navale, de la sf. sec.XIX, până prin anii 60, aici un site găst de mine:www.shorpy.com Âşi câtevaa exemple...

 

...

post-9423-1240528861_thumb.jpg

post-9423-1240528914_thumb.jpg

post-9423-1240528947_thumb.jpg

post-9423-1240529072_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutări, nou venit pe topic, nici o treabă cu foto profesional, totuÂşi aÂş dori linkuri sau galerii foto vintage legate de aviație Âşi de ce nu, motoare...adică avioane WW2 Âşi/sau early jet era, militare Âşi civile, inclusiv navale, de la sf. sec.XIX, până prin anii 60, aici un site găst de mine:www.shorpy.com Âşi câtevaa exemple...

 

...

Cauta aici: http://www.worldwar2.ro/

Toate bune! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa isprava cu vinderea aparatului Canon S2IS cu care ma intelegeam destul de bine pe manual, si bautul banilor castigati din vanzare, am zis ca tre sa mai pozez si eu, si am infipt mana in lada de vechituri de unde am scos un Zenit E, negru, cu obiectivul standard(ma rog, unul dintre cele doua obiective stadard) Helios... :D

 

Am facut niste teste(case, portrete, macro, etc), si m-am jucat mai mult cu diafragma si timpii la ore diferite, si sincer ma asteptam sa scot numai poze supra expuse sau mai stiu eu ce caricaturi, ba albe complet, ba negre, dar spre marea mea surprindere, imi place ce a iesit...cateva exemple, mai jos...

 

PS: nu se vor artistice, fiind prima data in viata mea cand fac poze cu asa ceva...imi place cum face jucaria asta pozele si cred ca o sa ma specializez pe asa gen, avand in vedere ca am destule asa gioarse care stau si dorm, inclusiv obiective pt ele...pacat ca ustura la buzunar :D

 

Scuze pt calitatea scanarilor....

 

LE: sunt foarte multumit de cum scoate culorile...

post-12624-1240612464_thumb.jpg

post-12624-1240612471_thumb.jpg

post-12624-1240612480_thumb.jpg

post-12624-1240612487_thumb.jpg

post-12624-1240612492_thumb.jpg

post-12624-1240612502_thumb.jpg

post-12624-1240612561_thumb.jpg

post-12624-1240612642_thumb.jpg

post-12624-1240612656_thumb.jpg

post-12624-1240612665_thumb.jpg

post-12624-1240612673_thumb.jpg

post-12624-1240612680_thumb.jpg

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoase!

Multam, daca despre cele puse de mine e vorba :D

Chiar ma bucur si eu de cum au iesit, avand in vedere ca n-am pus mana pe asa ceva pana acum...unele au erori, dar cum am zis, primul film a fost mai mult de test...

 

rugaminte mare...precizati va rog langa pozele puse ce aparate foto folositi....si daca le prelucrati in photoshop sau nu...

 

merci!

Eu am zis...Zenit E, obiectiv Helios, film de 200/36 de pozitii

 

As bifa la aparatelul asta un plus la calitatea culorii daca e setat bine in momentul pozei, si a imaginii in general, si un maaaare minus la costuri si riscuri(din cauza unui surubel amarat mi s-a desfacut in geanta si am voalat juma de film :D )...

In rest, singurele modificari sunt alea de la scanner, cand am scanat pozele s-a pierdut din calitate, si benzile puse de mine cu nume(am zis si eu sa incerc un efect de rama, ca tot e la moda :D )

 

Sa vad cum fac rost de bani sa developez filmul de-l am acum in aparat, ca am pozat muuulte flori si grupuri de flori, care mai de care mai frumoase si colorate :lol: Daca iese si filmul asta, imi aduc laboratorul acasa si imi amenajez camera obscura

 

PS: intrebare pt cunoscatori: Mai am niste cadre trase alb negru(pe un OrWo vechi si pastrat la rece) intr-un Kiev...merita sa continui sa fac filmul si sa ma duc sa scot pozele?S-or mai pastra?Filmul e de prin anii 90, iar in aparat l-am bagat acum 2 ani :P Doarme momentan

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: intrebare pt cunoscatori: Mai am niste cadre trase alb negru(pe un OrWo vechi si pastrat la rece) intr-un Kiev...merita sa continui sa fac filmul si sa ma duc sa scot pozele?S-or mai pastra?Filmul e de prin anii 90, iar in aparat l-am bagat acum 2 ani :) Doarme momentan

Un film de 20 de ani nu e vechi.E foarte vechi.

Daca tot ai "laborator",adu-l acasa si fa fotografiile cap-coada.Cat poa' sa coste trei solutii si un pachet de hartie?

De regula filmele vechi isi maresc foarte mult granulatia si dau niste efecte deosebite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea defocalizate si cele cu oglinda, parerea mea, se focalizeaza pe ce reflecta oglinda nu picaturile de pe ea :D

 

dupa textura pare a fi un "geam de cort" din folie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa textura pare a fi un "geam de cort" din folie.

 

asta si era :D ...

 

In alta ordine de idei, butonul de zoom functioneaza alandala din cauza unei lovituri in carcasa. Se mai poate repara, sau e kaputt?!? exista "service foto"?

(nu numai zoom-ul, ci si alte butoane...aleator :D )

Editat de Special K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumita lui @Cicloburu de azi sunt proaspat posesor de obiectiv Pentacon 4/200, dar care are din pacate diafragma vraiste...

Asa ca apelez la voi, care va pricepeti, poate ma ajutati sa fac cat mai repede diafragma asta, ca vine 1 mai si litoralul si fierbe treaba ;)

Scheme, sfaturi, orice, sunt binevenite :D

 

Eu mai am un asa obiectiv, functional, dar din pacate la 200 de km de Bucuresti si n-am cand sa-l aduc acasa....

 

@Bachus: merci mult man!Piese de laborator am duzina, bunicul a avut 3 laboratoare, dar n-am cum sa le aduc acasa momentan...poate cand ma voi muta singur!Iti dai seama ca pe langa o tona de fiare de motoare si alte prostii, daca mai aduc si un laborator o sa ma vezi zburand pe cer mai ceva ca avioanele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumita lui @Cicloburu de azi sunt proaspat posesor de obiectiv Pentacon 4/200, dar care are din pacate diafragma vraiste...

Asa ca apelez la voi, care va pricepeti, poate ma ajutati sa fac cat mai repede diafragma asta, ca vine 1 mai si litoralul si fierbe treaba ;)

Scheme, sfaturi, orice, sunt binevenite :D

 

Eu mai am un asa obiectiv, functional, dar din pacate la 200 de km de Bucuresti si n-am cand sa-l aduc acasa....

 

@Bachus: merci mult man!Piese de laborator am duzina, bunicul a avut 3 laboratoare, dar n-am cum sa le aduc acasa momentan...poate cand ma voi muta singur!Iti dai seama ca pe langa o tona de fiare de motoare si alte prostii, daca mai aduc si un laborator o sa ma vezi zburand pe cer mai ceva ca avioanele :D

 

Daca vrei imprumut pt 1mai iti dau eu un obiectiv. Sincer nici nu stiu ce marca e si ce stie sa faca - ceva japonez. Acum e montat pe un Praktica MTL 5B care someaza de vreo cinci ani - spre marea mea rusine...

Vorbim pe mail.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei imprumut pt 1mai iti dau eu un obiectiv. Sincer nici nu stiu ce marca e si ce stie sa faca - ceva japonez. Acum e montat pe un Praktica MTL 5B care someaza de vreo cinci ani - spre marea mea rusine...

Vorbim pe mail.

Merci mult de tot pt gest, dar....l-am facut :D

Uraaaa....merge ceas, dupa ce l-am dezmembrat pana la ultima piulita si lupa si apoi l-am remontat(cu greu, pt ca necesita si reglaje)

 

Asadar, multam @cicloburu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult de tot pt gest, dar....l-am facut ;)

Uraaaa....merge ceas, dupa ce l-am dezmembrat pana la ultima piulita si lupa si apoi l-am remontat(cu greu, pt ca necesita si reglaje)

 

Asadar, multam @cicloburu :D

 

Să-l stăpîneÂşti Âşi să-l foloseÂşti sănătos! Să vedem ce Âştie să facă!

Toate bune! :D

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta si era :wacko: ...

 

In alta ordine de idei, butonul de zoom functioneaza alandala din cauza unei lovituri in carcasa. Se mai poate repara, sau e kaputt?!? exista "service foto"?

(nu numai zoom-ul, ci si alte butoane...aleator :baldy: )

 

Service autorizat Canon.

 

http://crisprofessionalservices.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...