Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Am prelucrat film ORWO fotografiat cu 20 de ani in urma si au iesit foarte bine Nu credeam ca mai lucreaza cineva acasa alb negru eu am aruncat intreg laboratorul

Numai bine

Lasa ca se mai gasesc nebuni :angry: Pe forumurile de fotografie inca se vand si se doneaza intregi laboratoare, de la tancuri, tavi si pana la aparate de marit atat color cat si alb negru :blink: Pacat ca le-ai aruncat....Fotografia pe film va avea intotdeauna adepti...

 

PS: ma rog, pt developare color e nerentabil decat in cantitati mari, si spun asta in cunostinta de cauza, asa ca tot la un laborator se apeleaza, dar pt alb negru e usor, ieftin, si placut...pt pasionati...

Plus ca daca e vorba de TLR cu film expirat sau ceva sepia, pozele ies intr-o maniera cum niciun aparat digital nu viseaza, fie el compact sau Dslr...

 

Exemplu:

vs66.jpg

(Mamiya 6, 50mm lens, Kodak E 100 VS 120) E drept, aparatu e cam profi, dar inca filmul n-a murit...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi-am luat si eu cumva un aparat foto,in sfarsit, un Casio Exilim EX-Z9. Voi ce parere aveti despre el ?

Cateva poze facut cu noua achizitie .

Astept sfaturi, comentarii....

 

cateva din zbor

post-14351-1241896723_thumb.jpg

post-14351-1241896818_thumb.jpg

post-14351-1241896850_thumb.jpg

post-14351-1241896942_thumb.jpg

post-14351-1241897011_thumb.jpg

post-14351-1241897121_thumb.jpg

post-14351-1241897171_thumb.jpg

post-14351-1241897196_thumb.jpg

post-14351-1241897285_thumb.jpg

post-14351-1241897325_thumb.jpg

post-14351-1241897431_thumb.jpg

post-14351-1241897444_thumb.jpg

post-14351-1241897487_thumb.jpg

post-14351-1241897542_thumb.jpg

post-14351-1241897722_thumb.jpg

post-14351-1241897761_thumb.jpg

post-14351-1241897795_thumb.jpg

post-14351-1241897864_thumb.jpg

post-14351-1241897911_thumb.jpg

post-14351-1241897935_thumb.jpg

post-14351-1241897978_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai rasfoit prin arhiva de poze si am dat peste astea 2 :D

post-6807-1242736526_thumb.jpg

Aha, tz'a iesit, deci! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva pareri despre portretul cu fata de pe pagina anterioara? Chiar sunt curioasa :D

 

Ochi frumosi, dar realizarea lasa de dorit din punct de vedere tehnic. Incadrarea nu e tocmai fericita, iar imaginea ar multe zone „arse”, in sensul ca s-au pierdut multe detalii in partile luminoase. Pe fata (partea stanga), pe tigara, samd. De asemenea, prea mult negru brut, care face ca subiectul sa se piarda in fundal.

 

Data viitoare ai mai multa grija la expunere. Bafta! :P

 

 

Si daca tot sunt aici, un portret si de la mine. Mai multe pot fi vazute pe SITE

post-5209-1242815384_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerile se impart in "are multe zone arse" si e okay chiar si asa cu mult contrast. Eu pe monitorul meu nu le vad arse, le vad okay poate putin cam mult contrast. Tocmai de aia am intrebat de pareri.

Dpdv tehnic ce nu e bine, de ce incadrarea nu e tocmai fericita ? Ca de ce te-ai legat tu sunt doar modificarile in ps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerile se impart in "are multe zone arse" si e okay chiar si asa cu mult contrast. Eu pe monitorul meu nu le vad arse, le vad okay poate putin cam mult contrast. Tocmai de aia am intrebat de pareri.

Dpdv tehnic ce nu e bine, de ce incadrarea nu e tocmai fericita ? Ca de ce te-ai legat tu sunt doar modificarile in ps.

Daca verifici histograma vezi ca e arsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intreb una, tu raspunzi alta. Am zis ca este cam prea mult contrast, dar intrebam daca e okay sau nu asa (GROAZNIC de arsa dupa cum ar zice unii ) tocmai pentru ca am primit pareri diferite.

Plus ca nefiind maestra la PS (omul cat traieste invata) n-am reusit sa mai scap de zona aia cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerile se impart in "are multe zone arse" si e okay chiar si asa cu mult contrast. Eu pe monitorul meu nu le vad arse, le vad okay poate putin cam mult contrast. Tocmai de aia am intrebat de pareri.

Dpdv tehnic ce nu e bine, de ce incadrarea nu e tocmai fericita ? Ca de ce te-ai legat tu sunt doar modificarile in ps.

 

 

:D Stii care e ideea? Sa inveti din critici, nu sa te superi. Daca tu alegi ultima varianta, asta e problema ta. Dpdv tehnic tocmai ti-am explicat. Cat despre incadrare, subiectul e centrat si ai lasat prea mult spatiu sus - spatiu gol, fara niciun interes.

 

Daca poza a iesit ok din aparat, dar tu ai editat-o astfel, atunci inseamna ca mai ai de invatat si PS. Postprocesarea presupune imbunatatirea imaginii, nu stricarea ei. Dupa cum spunea si cineva pe aici, verifica histograma si o sa vezi ca e `arsa`. Iar in cazul asta poti sa fii as in PS, ca n-ai ce sa-i mai faci.

 

Si inca o data... nu m-am `legat` si nu ti-am criticat poza cu rautate. Ai cerut pareri si eu ti-am dat una. Cu pareri de genul `E perfecta!` `E buna` `Bravo` `Minunat` nu o sa evoluezi niciodata.

 

Bye

Editat de abil-psihic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am suparat, dar tu te-ai legat doar de ce am facut in PS. Eu intrebam de tehnica realizarii portretului si singura chestie pe care ai zis-o acum a fost spatiul de sus si de subiect centrat.

Da, nu e okay mereu ca subiectul sa fie in centru, dar aici nu mi se pare ca ar deranja, iar spatiul de sus chiar mi se pare okay si deloc fmare. Doar nu vroiai sa cropuiesc imediat dupa ce se termina fata? :D

Am intrebat si sunt contrariata pentru ca dupa cum ziceam, parerile se impart in 2. Si mie ca tehnica portretul asta mi se pare okay, se potriveste sa fie central, ochii sunt vii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Hekate: Tehnic, poza e ratata complet. Intotdeauna cand realizezi un portret ai grija ca ochii subiectului sa fie in FOCUS. Restul nu mai conteaza, pentru ca intotdeauna cand te uiti la un portet, te uiti in ochii subiectului, nu la parul din nara, nu la alunita de pe frunte, la nimic altceva decat la ochi (*ma repet, dar ochii sunt cei mai importanti). Artistic poza a palit odata cu prelucrarea abuziva in PS. Tranzitiile de la alb la negru trebuiesc facute cu tonuri de gri, care la tine nu exista (crede-ma, am monitorul calibrat si o vad ca si antevorbitorii mei).

Nu e un capat de tara ca ai ratat total doua portrete, ideea e ca trebuie sa perseverezi si sa-ti asumi critica.

 

Spor

 

P.S.: ia aminte la portretul postat de abil-psihic. ala e un portret reusit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Focusul a fost destul de dificil, conditiile de iluminare foarte proaste. O sa refac poza in PS si ziceti daca e mai okay asa modificata. E absolut necesar ca orice portret alb negru sa contina si tonuri multe de gri? Poate asa mi se pare mie ca poza zice ceva, in multe tonuri de gri ...mi se pare fada rau de tot .

Sunt curioasa de conditiile in care a facut portretul respectiv, teoria genului ala de portret o stiu si eu. Si care 2 portrete ? Si cel cu tipul e tot distrus din cauza prelucrarii?

Exceptand prelucrarea ... ce nu e bine la ele?

PS: asta e o alta varianta de prelucrare a celui cu tipa, aia fada.

post-6807-1242842332_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai aici sta maiestria unui pozac cu abilitati exceptionale in PS. Tu ne-ai prezentat acum o desaturare destul de seaca, fara sa mai umblii la contrast, sharpness, high pass, etc. Sunt sigur ca poza ta, in mainile unui expert in PS poate deveni ceva demn de luat in seama.

 

Portretul tipului e de fapt doar un profil (ca ala de la militie cand iti face mugshot-ul), si aici ai aceeasi problema: focusul e pe punctele negre de pe nasul tipului. Din start iese din sfera portretului si intra in categoria "am facut o poza, hai s-o fac mai interesanta". Aici nu iti ia nimeni capul pentru experimentele tale. Important e sa asculti pe altii mai batrani, si sa vezi unde ai gresit. Eu, in secunda doi dupa ce imi primeam critica, puneam mana pe aparat si pozam si incercam pana imi iesea ceva. Am state vechi pe forumurile foto, unde se da cu tine de pamant la modul cel mai sincer, dar aici, important e sa ne ajutam unii pe altii fara urme de ironie (cum se practica pe forumurile de specialitate) si la obiect

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai profilul tot un portret e. La poza de mai devreme era umblat doar la levels foarte putin. Atasez acum varianta sper eu finala daca va dati acordul :unsure:

Primesc critica fara probleme, doar ca nu o accept din prima pana nu ma lamuresc :cheers:).Critica e calea spre succes,nu ?

.Tinand cont ca aici era problema de prelucrare, asta tot incerc sa schimb .

 

post-6807-1242853047_thumb.jpg

post-6807-1242853973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...