Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce suruburi vrei ma? :cheers:)

 

Pai am zis mai sus.... suruburi de prins camera de stativ/trepied... am o camera video care are un "mount" cu prindere prin surub de tipul ala... si nu am surub... Ai idee de unde?

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis mai sus.... suruburi de prins camera de stativ/trepied... am o camera video care are un "mount" cu prindere prin surub de tipul ala... si nu am surub... Ai idee de unde?

 

da, eu mi-am cumparat din sibiu cu 4 lei un mini-micro-minuscul trepied pt. ap. foto, si am luat acel surub de la el :huh:, cauta si tu un trepied de genu', eu zic ca merita 4 lei pt. surub :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Sunt interesat sa imi cumpar un nikkor 55-200 VR pt d40-ul meu. Dispun cam de 500 lei si cred ca o sa il cumpar s.h.

Ceva pareri/impresii/oferte?

 

http://www.foto-magazin.ro/fotomarket-search.php?q=55-200+vr

 

aici gasesti destule SH ...

Mesaj completat

apropo: daca are cineva chef de criticat cateva poze: http://thechupacabra.deviantart.com/ :)

Mesaj completat

muntii Fagaras

 

Ai umblat cumva la culori? Mi se pare ca culoarea cerului nu e tocmai naturala. asa i-mi iasa si mie cand incerc sa cresc saturatia pt culoarea albastra respectiv sa scad luminozitatea ei in ACR. La verde nu puteai unpic creste saturation si luminosity? Daca ma insel, scuze :P

In rest e OK

Mesaj completat

PS: uitanduma la exif (si la ce ora e facut poza) eu zic ca puteai folosi o diafragma mai inchisa si eventual iso mai mare daca era necesar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Sunt un pasionat de aceasta arta, dar nu am scule (am un amarat Finepix5600, si incerc sa scot tot ce pot din ea).... Totusi arat o poza cu motorul meu. Am mai multe poze, dar mai lucrez la ele.

 

/index.php?...t&id=595825

 

FinePix S5600 este un aparat cu care poti invata foarte multe inainte de a-ti cumpara un dslr. Cu toate ca functiile nu sunt tocmai accesibile este un aparat usor de utilizat pe care gasesti cam tot ce gasesti la un dslr entry level. Eu cu 5600 am inceput... acum am un Nikon D40 (...bugetul...) si incerc sa fac niste bani sa trec la o clasa superioara.

 

Despre poza.... mi se pare gresit incadrata... in rest, pentru S5600 e ok.

 

@JJ (ref la poza mea) cred ca monitoru' tau arata poza aia un pic aiurea.....sau display-ul de la netbooku' meu.... da, este ceva mai saturata dar temperatura de culoare si wb-ul mi se par chiar ok.

 

Inca o poz(n)a.... post-29155-1273400067_thumb.jpg

Mesaj completat

biker's bar

post-29155-1273400834_thumb.jpg

 

London Eye, Millenium Pier, Westminster Bridge, Big Ben, etc... de pe Hungerford Bridge :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FinePix S5600 este un aparat cu care poti invata foarte multe inainte de a-ti cumpara un dslr. Cu toate ca functiile nu sunt tocmai accesibile este un aparat usor de utilizat pe care gasesti cam tot ce gasesti la un dslr entry level. Eu cu 5600 am inceput... acum am un Nikon D40 (...bugetul...) si incerc sa fac niste bani sa trec la o clasa superioara.

 

Despre poza.... mi se pare gresit incadrata... in rest, pentru S5600 e ok.

 

@JJ (ref la poza mea) cred ca monitoru' tau arata poza aia un pic aiurea.....sau display-ul de la netbooku' meu.... da, este ceva mai saturata dar temperatura de culoare si wb-ul mi se par chiar ok.

 

London Eye, Millenium Pier, Westminster Bridge, Big Ben, etc... de pe Hungerford Bridge ;)

 

Mersi de critica! Dau dreptate referitor la incadrare. Cred ca am scos tot posibilul din 5600, deja strang banii pentru un Nikon.

 

Bafta baieti!

 

PS despre Nikon D3000 ce parere aveti?

Editat de phoenix27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de critica! Dau dreptate referitor la incadrare. Cred ca am scos tot posibilul din 5600, deja strang banii pentru un Nikon.

 

Bafta baieti!

 

PS despre Nikon D3000 ce parere aveti?

 

D3000 sau d60 sunt la fel.

Incearca sa mai strangi ceva, si la 1300-1500 cu putin noroc cumperi d80 si nu o sa-ti para rau, iar pe urma poti incepe cu un obiectiv 18-55 care este ieftin.

Eu am luat prima data d40x si la o luna am vrut d80. Sticlele ai timp sa le schimbi, insa body-urile nu prea.

Succes !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 poze cu 17-50.

prima poza este un pic prea verde. tot legat de prima poza, nu este suficient de sharp, pt. astfel de poze poti trece la focus manual, o sa obtii un sharp mai mare pe focus manual. ;) in rest, foarte fain :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D3000 sau d60 sunt la fel.

Incearca sa mai strangi ceva, si la 1300-1500 cu putin noroc cumperi d80 si nu o sa-ti para rau, iar pe urma poti incepe cu un obiectiv 18-55 care este ieftin.

Eu am luat prima data d40x si la o luna am vrut d80. Sticlele ai timp sa le schimbi, insa body-urile nu prea.

Succes !!

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saliu,

cum faceti poza unei cascade (sa zicem) si sa iasa apa difuza? am incercat pe night mode si am incercat si cu diafragma deschisa mai mult timp, dar nu mi-a placut cum a iesit

mersi ;)

 

Nu diafragma este cea care da efectul ala ci expunerea. Experimenteaza cu diafragma inchisa si timp de expunere cat mai lung...

 

post-21387-1273480255_thumb.jpg

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima poza este un pic prea verde. tot legat de prima poza, nu este suficient de sharp, pt. astfel de poze poti trece la focus manual, o sa obtii un sharp mai mare pe focus manual. ;) in rest, foarte fain :agree:

 

 

Nu i`am facut nimic decat resize.

 

la o fantana...

Mesaj completat

Prima panorama, Multumesc lui veics !

post-47564-1273481513_thumb.jpg

post-47564-1273488519_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie neaparat sa mai invat ceva landscape photography inainte sa mai dau o fuga la Piatra Neamt.. Zona e absolut sublima.. :P

 

Mostre..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie neaparat sa mai invat ceva landscape photography inainte sa mai dau o fuga la Piatra Neamt.. Zona e absolut sublima.. :P

 

Mostre..

 

 

oh, s-ar putea sa plec si eu in zona aia intr-o saptamana, sa vad daca iau aparatul foto cu mine sau nu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oh, s-ar putea sa plec si eu in zona aia intr-o saptamana, sa vad daca iau aparatul foto cu mine sau nu ;)

Sper sa-l iei, ca vazand acum pozele alea de pe mai multe monitoare (acasa, munca, prieteni), mi-am dat seama ca trebuie neaparat sa-mi iau un monitor cu un dynamic range mai decent.. rahatul asta de Samsung e configurat din fabrica atat de prost, incat nu am reusit in nici un fel sa-l fac sa afiseze culori normale. Cu verdele are o problema serioasa, are "impus" mai mult verde decat normal, aparent.. Si un verde dubios, usor albastrui, nici macar verdele ala cald al ierbii.. :P

..am incercat sa-l corectez, si am impresia ca am sarit umpiculescu peste prag.. Deci am de ales intre a afisa corect o imagine gresita, sau a afisa gresit o imagine corecta.. cum dracu' aflu cand e setat corect, ca n-am divaizuri de sute de euro pentru calibrare lcd-uri? :P

 

..cre'ca de-acu' incep sa prelucrez pozele pe laptop, numai sa nu mai comit mizerii d'astea.. :)

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Just John

 

Lasa-ma sa ghicesc... e cumva modelul 931C, ala cu gamut 97% NTSC?

Daca da, si eu am avut. L-am trimis inapoi dupa 3 zile ca nu l-am putut calibra nicicum. Avea niste culori nucleare, mai ales in zona verde si portocaliu, de parca ai fi luat niste pastile interzise.

Acum am alt model, tot de la Samsung, fara culori psihedelice.

 

Daca vrei totusi sa-l calibrezi manual, are Samsung-ul un utilitar pentru asa ceva. Cred ca vine cu driverele. Sau poti incerca cu Adobe Gamma (download de pe softpedia), desi e destinat monitoarelor CRT.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-ma sa ghicesc... e cumva modelul 931C, ala cu gamut 97% NTSC?

940BW, dar o sa incerc totusi softurile recomandate, merci frumos! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...